środa, 2 września 2015

"I nie było już nikogo" najpopularniejszą powieścią Agaty Christie na świecie!

Informacja zaczerpnięta z wydawnictwa Publicat - obecnie jedynego wydawcy książek Agaty Christie:


Z okazji 125. rocznicy urodzin Agaty Christie głosujący na całym świecie wybrali ulubioną powieść z jej dorobku
"I nie było już nikogo" jest najlepiej sprzedającą się powieścią kryminalną wszech czasów
• Zwycięski tytuł jest obecnie adaptowany przez BBC One na serial z gwiazdorską obsadą, w którym zagrają m.in. Aidan Turner i Charles Dance

Lud przemówił! I nie było już nikogo z 1939 roku wybrano najpopularniejszą powieścią Agaty Christie na całym świecie. Książka zebrała 3211 z ponad 15 000 głosów, wygrywając w ogólnoświatowym głosowaniu zorganizowanym z okazji obchodów 125. rocznicy urodzin Królowej Kryminału, która przypada 15 września 2015 roku.

Na drugim miejscu uplasowała się powieść Morderstwo w Orient Expressie, a na trzecim Zabójstwo Rogera Ackroyda – jedna z ulubionych powieści samej Christie.

Powieść I nie było już nikogo odniosła największy sukces z całego dorobku Agaty Christie. Sprzedano ponad 100 milionów egzemplarzy, co czyni tę książkę bestsellerem wszechczasów w kategorii powieści kryminalnych. Nazwana „arcydziełem Agaty Christie” („Spectator”) i „najbardziej intrygującą zagadką, jaką napisała Agata Christie” („New York Times”), była też, jak powszechnie wiadomo, jedną z najtrudniejszych do napisania. Christie powiedziała, że lubi tę powieść z powodu „trudnej techniki, która była wyzwaniem”.

W książce dziesięć obcych sobie osób zostaje zwabionych do posiadłości na wyspie u wybrzeża Devon przez tajemniczego U.N. Owena. Podczas kolacji zostaje odtworzona płyta z nagranym głosem gospodarza, który kolejno oskarża każdego z gości o to, że kryje mroczny sekret. Tego samego wieczoru Anthony James Marston, lekkomyślny kierowca, zostaje otruty śmiertelną dawką cyjanku potasu. Napięcie rośnie w miarę, jak giną kolejni goście, a pozostali przy życiu zdają sobie sprawę, że morderca nie tylko jest wśród nich, ale szykuje się do zabicia kolejnej osoby.

Mathew Pritchard, wnuk Agaty Christie i prezes Agatha Christie Limited, skomentował, „To było naprawdę ekscytujące patrzeć, jak fani z całego świata głosują na swoją ulubioną Christie. W I nie było już nikogo moja babcia zawarła zdumiewająco złożoną intrygę, która bawiła i zadziwiała czytelników od czasu, gdy tę powieść wydano pierwszy raz w 1939 roku, i mam nadzieję, że tak nadal będzie”.

Jeżeli i Wy kochacie Agatę Christie - bądź chcielibyście dopiero ją pokochać - zapraszam do wzięcia udziału w Wyzwaniu organizowanym na blogu Na tropie Agaty
Sama biorę w nim udział i szczerze Was do niego zachęcam!

http://na-tropie-agathy.blogspot.com/2015/08/wrzesien-z-agatha-christie-wyzwanie-z.html?showComment=1440755428608#c1525966192774455922
 Klikając w link, przeniesiecie się na stronę!Czy zgadzacie się z opinią? A może Waszym faworytem jest inna powieść Christie?

20 komentarzy:

 1. Książkę mam już na półce, więc muszę koniecznie ją przeczytać, aby się przekonać, czy faktycznie jest aż taka rewelacyjna jak piszą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja pierwsza książka Królowej Kryminały i ulubiona! Kocham :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Potwierdzam :D To jest najlepsza książka tej autorki ! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja z opinią nie będę się kłócić, zgadzam się z nią :D Swoją drogą zwycięzcą okładkowym jest dla mnie I nie było już nikogo wersja mewami, najs wygląda <3

  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie dziwi mnie ten wybór ;) Dla mnie to też jest najlepsza powieść Christie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jednak z moich ulubionych książek to właśnie "I nie było..." :) Bardzo lubię też "Zerwane zaręczyny" i "Zło czai się wszędzie". Uwielbiam ją!

  OdpowiedzUsuń
 7. W zasadzie to nic dziwnego, że wybrali I nie było już nikogo :) Sama bym chyba tak wybrała... Może bym się wahała pomiędzy wygranym a Morderstwem w Orient Expressie. Ale i tak Morderstwo... ma 2 miejsce, więc miło ;) Agatha Christie pisała zacne książki!
  http://zapachstron.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. No proszę, a głowę bym dała, że któraś z drugiego lub trzeciego miejsca wygra :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zabawne, że nie czytałam żadnej z tych trzech :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem właśnie w trakcie "Zabójstwa Rogera Ackroyda", ale dwa pierwsze miejsca z rankingu z pewnością przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie dziwię się, że "I nie było już nikogo" oraz "Morderstwo w Orient Expressie" zajęły pierwsze dwa miejsca. Dla mnie mogłyby nawet zająć pierwsze miejsce wspólnie, ponieważ obie pozycje to niedościgniony wzór kryminałów i jeszcze nie znalazłam lepszych od tych dwóch, a czytam bardzo dużo kryminałów.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie dziwię się, że to najpopularniejsza książka Christie. Uwielbiam ją i nie mogę się doczekać serialu :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam tą lekturę Christie! Czytałam ją dwa razy :)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak dla mnie jest to najlepsza książka Christie, jaką do tej pory przeczytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Oj, tak, ta książka jest rewelacyjna!

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie dziwię się, "I nie było już nikogo" jest też moją ulubioną książką Christie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Do tej poty Christie czytałam jedynie Morderstwo w Orient Expressie, koniecznie muszę sięgnąć po pozostałe książki autorki, w tym przede wszystkim ,,I nie było nikogo" :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja czytałam tylko ,,I nie było już nikogo" Christie i nie dziwię się, że jest najbardziej popularną książką Agaty. Świetna!

  OdpowiedzUsuń
 19. Niestety nie czytałam jeszcze niczego pochodzącego spod pióra pani Christie, miałam przeczytać w tym roku ''12 prac Herkulesa'' jako lekturę, ale pani z niej zrezygnowała. Niemniej mam w planach kiedyś przeczytać jedną czy dwie jej powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Christie bardzo sobie cenię, chociaż jestem dopiero po dwóch jej książkach. Jedną z nich było ,,I nie było już nikogo" i zgadzam się z większością: To naprawdę świetny i trzymający w napięciu kryminał :)
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń