środa, 31 lipca 2013

Głębia - Tricia Rayburn

"Głębia" to dalsza część historii Vanessy, która dopiero co odnajduje się w świecie, który ją przyzywa. Stała się w końcu syreną...

Odkąd Vanessa Sanda odkryła, kto zamordował jej siostrę, a wszystko, co wiedziała o swojej rodzinie, okazało się kłamstwem, jej świat runął. Osobiste problemy bohaterki przestają jednak mieć znaczenie w obliczu powrotu żądnych zemsty istot z Winter Harbor. Teraz Vanessa musi zmierzyć się z przeszłością i zaakceptować fakt, że jest dokładnie taka sama jak one - równie kusząca i równie niebezpieczna...

Syreny autorstwa Tricii Rayburn to kobiety, które używają swoich magicznych właściwości to gromadzenia życiowej energii. Vanessa musi pić kilkanaście razy na dzień wodę z solą, kąpać się w morskiej wodzie, a także, czego najbardziej by nie chciała, potrzebuje zainteresowania płci męskiej. Jednakże nie jest to takie łatwe, gdy ma się chłopaka, którego się kocha, ale nie jest się pewnym jego uczuć. Nie jest to łatwe, kiedy nie rozumiesz swojej rodziny - zarówno skrzywdzonej matki, jak i niewiernego ojca. Nie jest to łatwe, ponieważ ostatnimi czasy zdaje ci się, że je widzisz - widzisz te, które powinny już dawno nie żyć - syreny. 

poniedziałek, 29 lipca 2013

Syrena - Tricia Rayburn

Bywa tak, że nawet największemu molowi książkowemu najzwyczajniej w świecie nie chce się czytać. Wystarczy zrazić się tylko jedną książką i już następuje zahamowanie na jakiś tydzień. Lecz wtedy wystarczy, choćby od niechcenia, wziąć do ręki kolejną - przyciągającą już samą okładką - książkę, od której nie sposób się oderwać. Tak oto miałam dziś, moi drodzy, gdy przy temperaturze ponad 35 stopni czytałam "Syrenę" Tricii Rayburn.

Dla Vanessy i Justine Sands miały to być zwyczajne wakacje w nadmorskim miasteczku. Jednak któregoś dnia, po burzliwej rodzinnej kłótni, Justine udaje się nad urwisko, by poskakać do wody, a nazajutrz fale wyrzucają jej ciało na brzeg. Wkrótce następuje seria tragicznych zdarzeń - przerażeni mieszkańcy znajdują na plaży ciała mężczyzn z twarzami zastygłymi w uśmiechu... Czy to, co odkryje Vanessa, może oznaczać koniec jej wakacyjnej miłości, a nawet życia, jakie dotąd wiodła?

Braterska i siostrzana więź to coś, co pozwala nam przeżywać kolejne dni na niezapomnianych zabawach. Dzięki tej naturalnej konkurencji i byciu tym "lepszym", rodzeństwo dodaje sobie skrzydeł. I tak też  było wśród sióstr Sands, które różnią się od siebie w wielu aspektach. Vanessa jest zlęknioną siedemnastolatką, natomiast o rok starsza Justine zdaje się nie bać niczego. Ale dzięki temu Vanessa czuje się pewniej. Gdy jest przy niej "promieniująca" szczęściem Justine nie boi się nawet ciemności.
Jednak co się stanie, gdy zabraknie którejś z nich? 

sobota, 27 lipca 2013

Atolka - Mariola Fajak-Słomińska

Jako dziecko pokochałam "Małą Syrenkę" H.Ch.Andersena. Uwielbiałam czytać o jej podwodnych przygodach. Nic więc dziwnego, że widząc najnowszą bajkę Marioli Fajak-Słomińskiej chciałam ją jak najszybciej przeczytać. 

Atolka to główna bohaterka książki o tym samym tytule. Jest piękną i miłą syrenką, zawsze skorą do pomocy swoim morskim przyjaciołom. Za każdym razem, gdy komuś pomoże, ten odwdzięcza się, przynosząc jej perłę, koral, muszelkę lub inne morskie cudo. Dzięki temu powstał piękny naszyjnik...

Przygody Atolki i jej przyjaciół czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Pod tym względem historia jest idealna dla najmłodszych, którzy na pewno ją polubią. Dodatkowo wartka akcja, wzbogacona o coś więcej niż zwykle, zainteresuje zarówno dziewczynki jak i chłopców.

wtorek, 23 lipca 2013

Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń! - Nick Vujicic

Autora książki "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!" Nicka Vujicic poznałam pewnego razu, gdy włączyłam youtube. Wzruszona bez reszty jego piosenką "Something more" postanowiłam zagłębiać się dalej w jego filmiki. Płakałam, podczas gdy on najnormalniej w świecie się uśmiechał. To było niesamowite! Jego optymizm działa na ludzi jak narkotyk. Dlatego też z wielką nadzieją postanowiłam przeczytać jego pierwszą książkę. 

Nick Vujicic cierpi na fokomelię – rzadkie schorzenie objawiające się brakiem kończyn. Jednak ten niezwykły młody człowiek pokonał niewyobrażalne ograniczenia wynikające z jego niepełnosprawności. Dziś prowadzi aktywne życie, podróżuje po całym świecie i występuje jako mówca motywacyjny, niosąc nadzieję i inspirację milionom ludzi. Nick angażuje się w działalność charytatywną, a równolegle kieruje własną firmą, prowadzi szkolenia biznesowe, przemawia na międzynarodowych konferencjach i spotyka się z głowami państw.

Nie jest to książka typowo biograficzna. A szkoda, ponieważ to właśnie o jego życiu, jego trudnościach i sposobach ich rozwiązywania chciałam czytać. Nie tyle z ciekawości, co po prostu z chęci poznania go. Jednakże książka zawiera w sobie treści motywujące - bardzo często opierane na przeżyciach ludzi, których autor poznał - co mnie nieco sfrustrowało...

niedziela, 21 lipca 2013

Tajemnica Emmy - Thomas Brezina

Lubię książki, po których uśmiecham się głupio do siebie. Po prostu lubię uczucie, kiedy wiem, że mimo iż książka nie zakończyła się typowym happy endem, i tak mi się podoba.
Ponieważ zaskakiwanie to coś, czym powinien szczycić się pisarz.

Emma marzy tylko o tym, żeby zdobyć autograf od supergwiazdora, Matta M. Udaje jej się stanąć z nim twarzą w twarz, jednak ich spotkanie to prawdziwa katastrofa. Kilka godzin później Matt ociera się o śmierć w wypadku samochodowym. Czy to właśnie Emma jest temu winna?
Emma jest typową szarą myszką. Nie wyróżnia się, ma przyjaciółki, które często wykorzystują jej naiwność i brak pewności siebie, a także ma idola, do którego wzdycha. Tym idolem jest właśnie Matt M. Dzięki pracy cioci ma szansę poprosić go o autograf. Jednakże nie wszystko idzie zgodnie z planem. Gwiazda wieczoru ma wypadek samochodowy. Wszyscy oskarżają o to ostatnią spotkaną osobę, jednakże nikt nie wie, iż była to Emma. Z ciągłego poczucia winy wywołuje ją człowiek z czarnymi skrzydłami - anioł. Tym aniołem jest właśnie jej idol, który ma za zadanie przemienić wszystkie czarne piórka w białe. 

piątek, 19 lipca 2013

Ostatni Skok - Ally Carter

Już dawno przestałam wierzyć w "bestsellery "The New York Times". Patrząc na książki, które czasami zostały nagrodzone, uznałam, że wiele nie trzeba by się na niej znaleźć. Coś o wampirach, albo ogólnie paranormal romance, albo... (dokończcie sami). Ale zdarza się, że młodzież ma już dość tych niezwykłych stworów i chce przeczytać o czymś innym - bardziej "przyziemnym". 

Kiedy Katarina miała trzy lata, rodzice zabrali ją do Luwru… na rekonesans.
W siódme urodziny pojechała z wujkiem do Austrii… wykraść klejnoty koronne.
Kiedy skończyła piętnaście lat zaplanowała swój własny przekręt i podstępem zdobyła miejsce w najlepszej szkole z internatem.
Teraz jest zdecydowana porzucić rodzinny biznes. Ale żeby się wycofać, musi przeprowadzić ostatni skok – największy w mocno podejrzanej historii jej rodziny...

Katarina ma już dość swojego życia. Chce poczuć się jak normalna nastolatka, która nie zmienia domu co pięć minut. Udało jej się to - do czasu. Kat  (zdrobnienie od Katarina, nie przypadkiem przypominające słówko cat - ang. kot) ma kłopoty. Ktoś ją wrobił. Siedząc na dywaniku u dyrektora jednej z najlepszych szkół na całym świecie, nie może wyjść z podziwu, jak ten ktoś - według nauczycieli ona - zdołał umieścić ukochany samochód dyrektora na fontannie. Kat jest urodzoną kłamczuchą, jednakże dziwnie się czuje, gdy w swojej obronie mówi prawdę - że to nie ona. Niestety nikt w to nie wierzy i dziewczyna zostaje wyrzucona ze szkoły. Jak się okazuje czyjś samochód tylko na nią czeka. Wraz ze swym przystojnym, bogatym przyjacielem WW. Hale powraca na swe rodzinne strony. Podróżując, dowiaduje się, że jej ukochany ojciec, jedyny rodziciel, ma jeszcze większe problemy niż ona. Jest posądzony o kradzież, jak mówi, niesłusznie, bowiem... w tym samym czasie robił skok gdzieś indziej. Kat, by ochronić ojca, musi powrócić do swojego starego rodzinnego interesu - bycia złodziejką. 

środa, 17 lipca 2013

52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca, Jessica Brody - Fragmenty

Już 19 lipca swoją premierę będzie mieć powieść "52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca" Jessici Brody.
Już dziś możecie zapoznać się z fragmentami tej książki.
 http://issuu.com/fabrykaslow/docs/brody_52powody-fragment

Ta książka to doskonała zabawa – twierdzi Meg Cabot, autorka Pamiętników księżniczki.

Zbliża się najszczęśliwszy moment w życiu Lex. W dniu swoich osiemnastych urodzin ma otrzymać od „kochającego tatusia”
czek na 25 milionów dolarów.

Tymczasem ojciec odracza środki z funduszu powierniczego o 52 tygodnie. Młoda celebrytka znana dotychczas z pierwszych stron gazet, kanałów informacyjnych oraz imprez dla vipów, musi poznać smak pracy.

Polecam!

PS. Wszystkie fragmenty książek, które pojawiły się na moim blogu, można przeczytać łatwo i szybko, klikając u góry w pasek narzędzi. FRAGMENTY POWIEŚCI

wtorek, 16 lipca 2013

Z życia bloga - Współpraca z Grupą Publicat



Witam wszystkich w ten piękny wakacyjny dzień!

Dziś chciałabym wyrazić swoją radość i wdzięczność, gdyż
 Grupa Publicat zgodziła się ze mną współpracować
Radości może nie mieć końca! 
Spodziewajcie się zatem niebawem recenzji najnowszych pozycji tego wydawnictwa.


poniedziałek, 15 lipca 2013

Kocham cię prawie aż po śmierć - Tate Hallaway

Wspominałam już jak uwielbiam stoiska z książkami? A szczególnie takimi po dużej letniej promocji? Tak? No cóż... To się powtórzę. Uwielbiam takie okazje!

Gdzie lepiej umawiać się na randki: na sabatach czy w podziemnym królestwie wampirów?
Szesnastka wcale nie jest taka słodka. A decyzja o wiecznym przeznaczeniu to naprawdę trochę za dużo dla dziewczyny, która po prostu chce przebrnąć przez liceum…
Prezent na szesnaste urodziny Anastazji to największy szok w jej życiu. Bo pojawia się jej nieznany tata, który jest… wampirem. A dokładnie - królem wampirów. I chce, żeby córka zajęła należną jej pozycję u jego boku.
Na szczęście w żyłach Anastazji płynie również (po mamie) krew czarowników.
Na nieszczęście wampiry i czarownicy są śmiertelnymi wrogami…
Ana jest bliska szału z powodu rodziców, którzy skaczą sobie do oczu o jej przyszłość. A wszystko staje się jeszcze bardziej zwariowane, kiedy o jej uczucia zaczynają rywalizować przystojny czarownik-rockman i melancholijny wampir-buntownik...

Wojna pomiędzy dwoma nienawidzącymi siebie klanami. Jedna dziewczyna, w której zakochują się ich przedstawiciele... Było? Czuć na kilometr, że tak. Debiutancka powieść Tate Hallaway nie jest wcale odkrywcza. A mimo to całkiem przyjemna w odbiorze - idealna na jeden wieczór.

sobota, 13 lipca 2013

Złodziej dusz - Aneta Jadowska [Fragment]

W związku z piątkową premierą najnowszej książki Anety Jadowskiej, dziś przypominamy jej debiutancką powieść, pierwszą z serii o Dorze Wilk „Złodziej Dusz”.


Poniżej znajdą Państwo fragment:



Serdecznie zapraszam do lektury :)

piątek, 12 lipca 2013

Stowarzyszenie Kopciuszków - Kay Cassidy

Książka zaczerpnięta żywcem z bajki? Nie tym razem.

Jess Parker, wieczna outsiderka, otrzymuje zaproszenie do elitarnego tajnego Stowarzyszenia Kopciuszków. Wreszcie ma szansę odnaleźć się w szkolnej dżungli! Dziewczyna jest zachwycona, jednak kiedy Wiedźmy wypowiadają wojnę Kopciuszkom, ta bajka przestaje jej się podobać. Co gorsza, także wymarzony książę nie do końca spełnia oczekiwania. Jess będzie musiała się postarać, by jej historia skończyła się szczęśliwie. A może już nie chce nosić szklanych pantofelków?

Jess jest od zawsze "Ta Nowa" w szkole. Przez wzgląd na pracę taty ciągle się przeprowadza i zanim zdąży z kimś się zaprzyjaźnić kolejny raz zmienia dom i szkołę. Tak jest i w Liceum Mt. Sterling. A może i nie? Oprócz wrednej Lexy i tego, że wszyscy traktują ją jak powietrze, coś się zmienia. Pewnego razu znajduje w swojej torbie przypinkę w kształcie pantofelka, który będzie jej przepustką do nowego świata - gdzie będzie lubiana i popularna. Poznaje Sarę Jane, ale także Cassidy, starszą siostrę Lexy, dzięki którym zmienia się w księżniczkę. 

środa, 10 lipca 2013

Telefony do przyjaciela - Anna Łacina


"Telefony do przyjaciela"
jest moim trzecim spotkaniem się z twórczością Anny Łaciny. Po "Czynniku miłości" i "Kradzionych różach" nadszedł czas na poznanie dwóch sióstr (z którymi nie mogłam pożegnać się nawet na moment). Historia opisana w tej książce kolejny raz udowodniła, że Anna Łacina zasługuje na miano bestsellerowej pisarki.

Jedna nie wyobraża sobie życia bez sportu, świetnie pływa i żegluje, druga woli szachy i komputer. Jedna flirtuje i łamie serca, druga nieśmiało czeka na wielką miłość. Jedna lubi pisać listy, druga wstydzi się swojej dysleksji.
Dwie siostry, dwa charaktery... jeden chłopak. I nic nie jest takie, jakie wydawało się na początku.
Dlaczego Marzena nie lubi schodów? Komu śnią się syreny i co może się wydarzyć latem na jeziorze?

Poznajmy Annę, osiemnastoletnią uczennicę liceum, która przyjeżdża do Iławy do dziadków - naturalnie na wakacje. Dziewczyna nadal jest przybita swoimi kłopotami sercowymi (które będą miały w przyszłości istotny wpływ na rozwój akcji). Na przystanku czeka na nią starsza o rok siostra, Marzena - wiecznie uśmiechnięta maturzystka, która również pragnie odpocząć u dziadków przed studiami. Ania dowiaduje się o odważnym i bohaterskim czynie swojej siostry - Marzena uratowała tonącego człowieka. Jest pełna podziwu, lecz w głębi podświadomości czuje ucisk - kolejny raz Marzena jest tą wspaniałą, mimo że to przecież ona ma większe "predyspozycje". Jak to możliwe, że jej starsza siostra jest tak idealna: świetnie pływa, gra w kosza, potrafi prowadzić interesujące rozmowy, a do tego wszystkiego potrafi zawrócić w głowie niejednemu swemu adoratorowi. Ania czuje się niechciana - dziecko z "wpadki" - przy swojej niepełnosprawnej siostrze, Marzenie.

Zanim jeszcze zajrzałam do książki wiedziałam, że nie będzie to książka o "niczym". Pani Anna Łacina nie potrafi pisać o "niczym". Potrafi natomiast tworzyć wciągający świat przedstawiony, prawdziwych bohaterów z życiowymi - czasami banalniejszymi, czasami poważniejszymi - problemami. Nie ma tu miejsca na wampiry, czarownice i inne wymyślne stworzenia. Bo to po prostu nie ma sensu - czyż nasze życie nie jest wystarczająco trudne i skomplikowane? W "Telefonach do przyjaciela" poruszony został temat niepełnosprawnych ludzi i jestem święcie przekonana, że wiele ludzi, czytając książkę, będzie otwierało oczy ze zdumienia i powtarzało: "To oni tak mogą"? 

wtorek, 9 lipca 2013

Zapowiedź! Zwycięzca bierze wszystko - Aneta Jadowska + Premiera filmu

Już w najbliższy piątek 12.07. premiera najnowszej książki Anety Jadowskiej z serii o Dorze Wilk „Zwycięzca bierze wszystko” 

Linkowanie:http://www.fabryka.pl/ksiazki/zwyciezca-bierze-wszystko-seria-o-dorze-wilk-tom-3-aneta-jadowska-3492649/

 Brawurowa adaptacja opowiadania
Jarosława Grzędowicza

 
Wypychacz zwierząt doczekał się adaptacji filmowej. 
W postać tytułowego bohatera brawurowo wcielił się Sławomir Orzechowski, partnerował mu Witold Wieliński.
 
W filmie pojawił się także Jarosław Grzędowicz.


Krótkometrażowy obraz zapowiada premierę zbioru opowiadań Grzędowicza – Wypychacz zwierząt w
nowej szacie graficznej.




Premiera filmu już 22 lipca na naszym kanale [Fabryka słów]

poniedziałek, 8 lipca 2013

Krzyż Południa - Aleksander Janowski

Na leniwe popołudnia nie ma nic lepszego jak książka sensacyjna. Nie jestem może wielką fanką tego gatunku, mimo to skusiłam się na najnowszą książkę Aleksandra Janowskiego "Krzyż Południa".

Młody dziennikarz gazety polonijnej w Nowym Jorku oraz jego dziewczyna byli absolutnie przekonani, że wykupienie biletu na tygodniowy rejs w wygodnej kajucie na luksusowym wycieczkowcu gwarantuje niezapomniane wakacje. O tym ich przecież gorąco zapewniał niezwykle uczynny i sympatyczny agent w biurze podróży. Nie, wcale nie skłamał i nie przesadził. Niewiarygodnymi przeżyciami i wrażeniami wyniesionymi z tej krótkiej podróży mogliby obdarzyć tuzin innych turystów na kilka dobrych lat…

Yan, nasz główny bohater, wraz ze swoją dziewczyną, Margaret, wybrali się na długi rejs statkiem. Spotykają tam Stevena i jego żonę Elizabeth. Podczas rozmów i śmiechów, spostrzegają pewną osobę na dziobie statku - Marylin Monroe! Nasz główny bohater powstrzymuje swoich towarzyszy przed ośmieszeniem lub popadnięciem w paranoje - tłumaczy, że takie pojawienia się sławnych osobistości jest jedną z wielu atrakcji, jakie zapewniają wycieczkowce. Lecz coś się nie zgadza... Czemu na zdjęciu, które zrobili przypadkowo, kobieta w bieli raz jeszcze, a za drugim razem znika? Szczęście jest po ich stronie - wygrywają na loterii i mają przyjemność zjeść z załogą statku. Postanawiają zapytać się kapitana o to dziwne zdarzenie. Jednak on nic nie wie, podobnie jak pozostała część załogi. O co więc chodzi? I dlaczego nagle Elizabeth znika? 

niedziela, 7 lipca 2013

Dzień zaduszny - Anonim (opracował Dawid Sędłak)

Jak wiele jest historii anonimowych, które mimo licznych zalet zostają zapomniane. Na całe szczęście nadal istnieją osoby, które starają się, by pamięć o nich nie zgasła. 

„Dzień zaduszny” opowiada historię rycerza, który spotyka w lesie pustelnicę – Sabinę, i zakochuje się w niej. Gdy kobieta opowiada mu swoją historię – śmierć ojca i zdradę kochanka – rycerz w imię honoru postanawia odzyskać jedyną wartościową dla niej rzecz – medalion, który zabrał ze sobą były kochanek. W trakcie poszukiwań Alfreda – kochanka, ukazuje mu się duch starca oświadczający, że Alfred wraz z żoną już dawno nie żyją i żeby odzyskać utracony artefakt, rycerz musi udać się na zamek, gdzie raz do roku pojawiają się zjawy, żeby spełnić swoje pragnienia...

Dzień zaduszny to anonimowy utwór z połowy XIX wieku. Pan Dawid Sędłak podjął się wyzwania, jaką niewątpliwie jest edycja poematu ze wstępem historycznoliterackim. Dzięki temu już na samym początku książki mamy najważniejsze informacje dotyczące dramatu a także niezbędne informacje ogólne. Po utworze znajduje się komentarz edytorski.

sobota, 6 lipca 2013

Banita i kanclerz - Maria Zofia Lewandowska

Banita i kanclerz - o czym to jest?
Treść niby znana - sprawa ścięcia Samuela Zborowskiego - właściwie: mit, ale jak to z mitami bywa, są długo na czasie. [...] 
Znana więc i nieznana. 
Jest to rzecz o odpowiedzialności rządzących i ich uwarunkowaniach, o dziwnej sprawie wolności.

Dramat „BANITA I KANCLERZ” opisuje znany z historii i literatury konflikt Samuela Zborowskiego z Janem Zamoyskim.

Dramat Marii Zofii Lewandowskiej opowiada czasy początku końca dla Polski. Mamy tutaj znane postacie historyczne: króla Stefana Batorego, Annę Jagiellonkę, Samuela Zborowskiego, Jana Zamoyskiego a także Błazna czy Jana Kochanowskiego. Są to osoby, które niewątpliwie miały ogromny wpływ na Polskę. 

PAŹ: Pan Kochanowski zasłabł i...
KRÓL: Ale żyje?
PAŹ: Niestety...
ZAMOYSKI: Umarł?
PAŹ: Niech odpoczywa w pokoju.
ZAMOYSKI: Jakiś okres się skończył, na pewno... Ale się otrząśniemy. Duszno tak i jakby ciemniej. Zbiera się na burzę? Co nasz Jan jeszcze pisał? O dwóch słońcach, dwój Trojach... Mamy dwie Polski? Za cóż? Tu słońce, tam też? [...] Muszę wierzyć, że nasz kraj przetrwa niejedno, niejedno i się zasłuży. Zazna choć trochę spokoju. 

piątek, 5 lipca 2013

Udręka - Lauren Kate

Kolejne spotkanie z Luce i Danielem - czy aby na pewno udane?

Piekło na ziemi.
Tak właśnie czuje się Luce z dala od swojego chłopaka Daniela, upadłego anioła. Minęła wieczność, nim się odnaleźli, ale teraz znów się rozstaną... Daniel musi walczyć z Wygnańcami – nieśmiertelnymi, którzy chcą zabić Luce. Dziewczyna ukrywa się w Shoreline, szkole na skalistych wybrzeżach Kalifornii, gdzie przebywają wyjątkowo uzdolnieni uczniowie – Nefilim, potomkowie ludzi i upadłych aniołów. W Shoreline Lucy dowiaduje się, czym są cienie i jak może je wykorzystać, by zobaczyć swoje wcześniejsze wcielenia. Jednakże, im więcej się dowiaduje, tym bardziej prześladuje ją myśl, że Daniel nie powiedział jej wszystkiego. Coś przed nią ukrywa – coś niebezpiecznego.
A jeśli wersja przeszłości, którą opowiedział jej Daniel, nie jest prawdziwa?
A jeśli przeznaczeniem Luce jest życie z kimś innym?
 

Luce, ze względu na bezpieczeństwo, zostaje przeniesiona do innej szkoły - szkoły pełnej Nefilów (dzieci na wpół aniołów). Musi pożegnać się ze swoimi przyjaciółmi ze szkoły wraz ze swym ukochanym - Danielem. Upadły anioł ma za zadanie dbać o nią po kryjomu, zabijając każdego, kto będzie czyhał na jej życie. W międzyczasie Luce stara się zaaklimatyzować wśród uzdolnionej młodzieży, wśród których znajduje się jej nowy przyjaciel - Miles...

czwartek, 4 lipca 2013

Fiolet(k)owy świat - Małgorzata Kyc

Miło jest przekonać się na własnej skórze, że bajkopisarze potrafią nadal pozytywnie zaskakiwać. Takim przykładem jest m.in. Małgorzata Kyc i jej debiutancka bajka Fiolet(k)owy świat.

Poznaj Fioletkę – uroczą i sympatyczną pięciolatkę z domku na przedmieściu i daj się zaprosić do jej Fiolet(k)owego świata. Wygląda on zupełnie inaczej, niż widza go dorośli. Jest pełen przygód, ważnych dziecięcych spraw, rodzinnego ciepła i troskliwości. Jak w bajce… Zaskakuje, wzrusza i bawi.

Książka ma zaledwie około 50 stron i 10 rozdziałów. To wystarczyło, by przekonać się, że autorka potrafi przekazać niezbędną wiedzę i ciekawostkę z życia codziennego w sposób przystępny nawet dla najmłodszych milusińskich. 

Fioletka, główna pięcioletnia bohaterka, jest przesympatyczną postacią, której nie da się nie lubić. Autorka w jej przygodach potrafiła bardzo dobrze przedstawić typowe dziecko XXI wieku, które rozumie o wiele więcej niż byśmy je o to posądzali. Myślę, że dzisiejszej przyszłości narodu "książeczka" przypadnie do gustu, bowiem dzieci będą mogły zobaczyć siebie w bohaterach - Fioletce i w jej starszym bracie, Kostku. 

wtorek, 2 lipca 2013

Kontrast - Gazeta Młodzieżowa

Dziś kolejna dawka informacji związanej bardziej lub mniej z blogiem recenzyjnym. Bowiem postanowiłam rozszerzyć swoją działalność blogową i połączyć ją z byciem dziennikarką!

Chciałabym dziś przedstawić KONTRAST, czyli gazetę dwumiesięczną prowadzoną w całości przez młodzież z Żuromina (województwo mazowieckie) dla całej młodzieży z Polski.
W Kontraście możecie przeczytać felietony, które na pewno was zainteresują, ciekawostki, dowcipy (które później przekształciły się w suchary), ale także pomocne rady dla niezdecydowanych czy zagubionych - np. co do wyboru kierunku studiów. I nie tylko! W coraz nowszych Kontrastach możecie przeczytać wywiady z sławnymi pisarzami - m.in. Januszem Leonem Wiśniewskim ("Samotność w sieci"), Barbarą Rosiek ("Pamiętnik Narkomanki"), czy Agnieszką Lis ("Samotność we dwoje").
Wszystkie Kontrasty (do tej pory ukazało ich się osiemnaście) znajdziecie w  kartach na górze Kontrast - Gazeta Młodzieżowa, zaraz obok zakładki Obecnie czytam.

PS. W najbliższym czasie postaram się uzupełnić archiwa, byście mogli przeczytać Kontrasty od pierwszego numeru. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć miłego czytania :)

poniedziałek, 1 lipca 2013

Literacki Debiut Roku - finał II edycji [informacja prasowa]


II edycja konkursu „Literacki Debiut Roku” organizowanego przez Wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Literacki Debiut Roku” ma być inicjatywą, dzięki której odnajdziemy i wypromujemy utalentowanych rodzimych debiutantów, których twórczość ma za zadanie odświeżyć polski rynek literacki. – mówi Wojciech Gustowski, redaktor naczelny Wydawnictwa Novae Res, które 30 czerwca 2013 roku zorganizowało galę wręczenia nagród w II edycji ogólnopolskiego konkursu Literacki Debiut Roku pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uroczystość miała miejsce w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Uświetnili ją między innymi prof. Michał Błażejewski ze swoją prelekcją pt. „Storytelling z gwarancją Nobla - freewarowa aplikacja na komórkę pilnie potrzebna” oraz aktor Szymon Sędrowski – znany ostatnio z roli męża Anny German w serialu o tym samym tytule – który odczytał fragmenty zwycięskiej powieści.
Do konkursu zostały zakwalifikowane 204 utwory literackie, z czego do drugiego etapu przeszło 77, a z tych Kapituła Konkursu w składzie: red. Marzena Bakowska (Radio Gdańsk), prof. dr hab. Michał Błażejewski (Uniwersytet Gdański), red.nacz. Wojciech Gustowski (Novae Res), dr Anna Ryłko-Kurpiewska (Uniwersytet Gdański), red. Krzysztof Szymański (Novae Res) wyłoniła 5 najlepszych.

Laureatami konkursu zostali:

1. miejsce: Magdalena Kempna-Pieniążek za utwór „Przebudzenia doktora Sorena”
2. miejsce: Katarzyna Ryrych za utwór „Zaginęła mi sosna”
3. miejsce: Wojciech Kulawski za utwór „Techisterion”