piątek, 30 stycznia 2015

Ranczo 2 - Robert Brutter, Jerzy Niemczuk

Mogę przyznać się przed wszystkimi - ja telewizji nie oglądam. Bo i nie mam po co, tak na dobrą sprawę. Seriale typu "Ukryta prawda", "Dlaczego ja?" - śmieszą - ale i strasznie odmóżdżają. A ja lubię rozrywkę intelektualną, taką przy której zarówno się pośmieję, jak i pomyślę. I wiecie co? Na dobrą sprawę jest tylko jeden serial, którego odcinki na bieżąco śledzę, u którego gagi ze wcześniejszych sezonów znam na pamięć - a jest to Ranczo

Dokładnie 5 marca 2006 roku miała miejsce premiera serialu w reżyserii Wojciecha Adamczyk. Historia o Amerykance Lusy Wilskiej, która odziedziczyła dworek po zmarłej babci w Wilkowyjach, okazał się sukcesem tak ogromnym, iż w tę wiosnę widzowie będą mieli szansę cieszyć się z dziewiątego już sezonu.
Serial otrzymał nagrodę Telekamery 2009 w kategorii Serial Komediowy, a także Super Telekamerę Roku. Co tydzień gromadzi przed telewizorami ok. 8 milionów Polaków! Nic zatem dziwnego, że na podstawie "Rancza" została napisana powieść oraz jej kontynuacja.

"Ranczo 2" to ciąg dalszy przygód Amerykanki, która powolutku odnajduje się w polskiej rzeczywistości. Po ostatniej pamiętnej nocy Czerepach postanawia odegrać się na wójcie, wprowadzając do sieci urzędowych komputerów wirusy. Paweł Kozioł jest wściekły, bowiem w Wilkowyjach trudno prosić o lepszego informatyka, jakim był właśnie Czerepach. Na dworku Kusy zaczyna malować, lecz jego sztuki nawet Lusy Wilska nie potrafi zrozumieć. By jednak jej ukochany się nie zniechęcił, sposobem sprzedaje jego obrazy. Na ławeczce też robi się nieciekawie, ponieważ spalony wcześniej lokal Wioletki wójt postanawia przekształcić w elitarny klub...Co z tego wyniknie?

środa, 28 stycznia 2015

Promethidion - Cyprian Kamil Norwid

W XXI wieku, kiedy to wielu ludzi czyta co najwyżej SMSy, warto sięgnąć po nieco bardziej zajmujący tekst. Może wydawać się on trudny... możemy przez to czuć się zniechęceni, zniesmaczeni, a ostatecznie też zmęczeni... ale kiedy już się wysilimy i wytrwamy w swoim postanowieniu - satysfakcja jest gwarantowana!

"Promethidion" należy do najbardziej znanych i najczęściej cytowanych utworów Cypriana Norwida. Jest  to "Rzecz w dwóch dialogach z epilogiem". Podzielona na trzy części, czytana przez Teresę Budzisz-Krzyżanowską. Utwór niezwykły, którego urok tkwi w trudności zrozumienia. 

Cyprian Kamil Norwid to polski poeta, prozaik, dramatopisarz, filozof, grafik, rzeźbiarz, malarz. Urodzony 24. września 1821 roku. Często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Wielu historyków literatury uważa jednak taki pogląd za zbytnie uproszczenie, zaliczając jego twórczość raczej do klasycyzmu i parnasizmu. Przeważającą część swojego życia spędził za granicą, głównie w Paryżu, żyjąc w nędzy i utrzymując się z prac dorywczych. Twórczość Norwida, trudna do zrozumienia dla jemu współczesnych, została zapomniana po jego śmierci. Został odkryty ponownie dopiero w okresie Młodej Polski. Zmarł 23. maja 1883 roku [*].

poniedziałek, 26 stycznia 2015

Złoty kluczyk, czyli niezwykłe przygody pajacyka Buratino - Aleksy Tołstoj

Zapewne każdy z Was doskonale zna i pamięta postać Pinokia - drewnianej lalki, która chciałaby zostać prawdziwym chłopcem - a którą stworzył włoski pisarz i dziennikarz, Carlo Collodi. Aleksy Tołstoj również poznał ową bajkę. Będąc młodszym, chętnie opowiadał swoim przyjaciołom historię Buratina (czyli z wł. "drewnianej lalki"), lecz książka zaginęła. Co wtedy zrobił młody Rosjanin? Zaczął opowiadać bajkę inaczej, wymyślając takie historyjki, jakich w książce wcale nie było. 

"Teraz (...) postanowiłem opowiedzieć wam, dziewczęta i chłopcy, niezwykłą historię o drewnianym człowieczku".

Papa Carlo nawet nie mógł się domyślać, iż z kawałka polany może stworzyć żywego chłopca! Szczęśliwy, postanawia wprowadzić w świat wystruganego Buratino. Cel? Szczęście i sława. Rezolutny pajacyk nie boi się nikogo! Ani myszy, ani pary opryszków: kota Bazylego i lisicy Petroneli. Nie straszny mu nawet Karabasz Barabasz - niedobry właściciel teatrzyku kukiełek! Złoty kluczyk otrzymany od Pani Żółwiowej otworzy zarówno przed Buratinem i jego towarzyszami, jak i przed nami, czytelnikom, tajemne drzwi i da szansę zdobyć wspaniałe wspomnienia!  

sobota, 24 stycznia 2015

A...a...a... kotki dwa - Ewa Szelburg-Zarembina



A... a... a... kotki dwa,
srebrnobiałe obydwa.
Nic nie będą 
                    robiły,
tylko bajki
            mówiły...
                           a...a...a...

Oto przed państwem przepięknie odnowione bajki jednej z najbardziej znanych polskich bajkopisarek XX wieku - Ewy Szelburg-Zarembina. W najnowszym wydaniu wydawnictwa Zysk i S-ka znajdziecie dwadzieścia trzy utwory dla dużych i małych, zilustrowane przez Aleksandrę Michalską-Szwagierczak. 

W tej książeczce dla najmłodszych raz jeszcze wejdziemy w świat magii i czarów, gdzie krasnoludki, czarodzieje, czy choćby konik na biegunach ożywają i są wśród nas. To piękne, mądre bajeczki, która w cudowny sposób przywrócą w wiarę w dobroć i spokój. To bajki, w których brak jest agresji i przemocy! 

czwartek, 22 stycznia 2015

Święty Mikołaj z Miry - Eliza Piotrowska [Święci uśmiechnięci]

Choć Mikołajki już dawno za pasem, do mojego domu zawitały raz jeszcze - tym razem nie w postaci drobnego upominku w wielkiej skarpecie, lecz jako książka z serii "Święci uśmiechnięci" autorstwa Elizy Piotrowskiej. Zapraszam!

Choć każdy z nas słyszy co roku imię Świętego Mikołaja, mało kto zastanawia się głębiej, dlaczego to właśnie to imię jest co roku obchodzone. Jak to się stało, że Mikołaj stał się świętym i na tę część dostajemy prezenty? Tego wszystkiego dowiemy się z tej przeuroczej, kolorowej, napisanej lekkim, żartobliwym językiem książeczki "Święty Mikołaj z Miry"! 

Eliza Piotrowska to autorka i ilustratorka książek dla dzieci, laureatka licznych nagród literackich, historyk i krytyk sztuki, tłumacz z języka włoskiego, współpracuje z wieloma pismami dla dzieci, mieszka w Brazylii. Wspólnie z wydawnictwem Święty Wojciech stworzyła nietuzinkową serię "Święci uśmiechnięci", dzięki których najmłodsi dowiadują się o historii Jana Pawła II, świętej Faustyny, Urszuli Ledóchowskiej, Jana Bosco oraz świętego Mikołaja z Miry. Uważa, że największą ozdobą człowieka jest uśmiech.

poniedziałek, 19 stycznia 2015

Kiszeń pełna żyta - Agata Christie

Po przeczytaniu tak wielu powieści kryminalnych, doszłam do wniosku, iż plany na morderstwo - przypływy pomysłów - są bardzo różnorodne. Jedni kombinują tak, by przestępstwo przybrało pozory samobójstwa, inni - by zabójstwo dokonało się w zamkniętym pomieszczeniu, a z kolei kolejni opierają swoje chore pomysły na... wierszyku dla dzieci?

Rex Fortescue nie należy do ulubionych członków rodziny. Jest równie znienawidzony, co bogaty. A jak każdy milioner, można rzec, działał na schematach - jednym z nich była właśnie poranna herbata... która to pewnego dnia mogła być powodem jego śmierci. Lecz owe wydarzenie było zaledwie czubkiem góry lodowej. Niedługo po nim ginie o trzydzieści lat młodsza żona, posądzana wcześniej o bycie mordercą oraz nikomu bliżej nieznana, bardzo nijaka służąca. Lecz to nie koniec tajemnic! Inspektor Neele - z malutką pomocą Jane Marple - będzie musiał jeszcze rozstrzygnąć kwestię ochmistrzyni, kopalni złota oraz krzywdy sprzed lat.

"Kieszeń pełna żyta" to kolejna powieść kryminalna Agaty Christie z 1953 roku, w której pojawia się detektyw-amator, Jane Marple. To historia niezwykle interesująca, aczkolwiek raczej prosta w swoim wykonaniu. Angielska pisarka po raz dziesiętny udowadnia, że prawda tkwi w szczegółach i bywa naprawdę oczywista, lecz owiana stosem kłamstw często niedostrzegalna.

sobota, 17 stycznia 2015

Martynka. Najlepsze przygody - Gilbert Delahaye

Każdy z nas zapewne ma książki, do których czuje ogromny sentyment, bowiem to właśnie na nich opierało się ich dzieciństwo. W moim życiu jedną z takich historii dla dzieci, które wypożyczałam z biblioteki i wymieniałam się z koleżankami, była "Martynka" i jej przygody!

"Martynka. Najlepsze przygody" to zbiór 8 opowiadań o następujących tytułach: "Martynka i przygody od środy", "Martynka i czarownica", "Martynka spadła z roweru", "Martynka tańczy", "Martynka w wesołym miasteczku", "Martynka bawi się w teatr", "Martynka i osiołek Wesołek", "Martynka na biwaku". Każda z tych historii zawiera zabawne, pouczające przygody sympatycznej dziewczynki i jej przyjaciół.

Gilbert Delahaye urodzony w 1923r. Gilbert Delayahe studiował w Tournai, w 1944r. wstąpił do wydawnictwa Casterman jako drukarz - typograf. Znany dotąd ze swych utworów poetyckich (dostanie nagrodę Preverta w 1985r.) otrzymał od wydawnictwa misję powołania do życia dziewczynki, której przygody będą mogły stać się cyklem albumów. Tak oto w 1953 roku z udziałem rysownika Marcela Marlier rodzi się postać Martynki. 

czwartek, 15 stycznia 2015

Małe ogłoszenia, czyli na co czekam w roku 2015

Z radością chciałabym Was poinformować o książkach, które wyjdą w 2015 roku. Już nie mogę się doczekać! Oto moje MUST HAVE na nowy rok (a przynajmniej na dzień dzisiejszy!):

Premiera: 14. stycznia
 Muszę się przyznać, że choć nie czytałam Gwiazd naszych wina, bardzo podobają mi się historie o prawdziwej miłości, które nie pokona najcięższa choroba, a nawet śmierć.
Najnowsza pozycja wydawnictwa Feeria, rozpoczynająca nową serię Real Life, jest właśnie o tym.

17-letni Zac jest chory na raka. W zasadzie mieszka w szpitalu i z pełnym rezygnacji optymizmem znosi wszystkie niewygody takiego życia. Coś się zmienia, gdy do pokoju obok wprowadza się Mia – zadziorna, wściekła na cały świat fanka Lady Gagi. Bardzo wiele ich dzieli – w prawdziwym świecie pewnie nigdy by się nie spotkali. Tu jednak obowiązują inne reguły, więc ich relacja, rozpoczęta stuknięciem w ścianę, staje się coraz silniejsza. Pobyt w szpitalu wymaga odwagi, ale żeby z niego wyjść, potrzeba jej jeszcze więcej. Czy Zac i Mia spotkają się poza szpitalem – i już razem pozostaną? 


 Premiera: 18. luty 
Koniecznie muszę przeczytać najnowszą powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Jeżeli ktoś czytał którąś z jej książek - doskonale mnie rozumie - jeżeli nie czytał... nie wie nawet, ile traci!

Litwa, rok 1733. Na stosie ginie młoda dziewczyna oskarżona o czary. Przed śmiercią rzuca klątwę na winnych swojej krzywdy. Odtąd pech nie przestanie im towarzyszyć…
Tymczasem w kraju zaczyna się gorący czas: śmierć króla Augusta II i wolna elekcja. Dwa przeciwne obozy zjeżdżają do Warszawy, by wybrać następcę.
W tym barwnym okresie historycznym toczą się losy dwóch bohaterek: skromnej Zofii i namiętnej Cecylii. Która z nich skradnie serce zuchwałego infamisa?

Nie jest to nowa seria, a właściwie już przeze mnie przeczytana - Cukiernia pod Amorem jednej z moich ulubionych pisarek, Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Lecz były to książki wypożyczone z biblioteki, dlatego chciałabym teraz je sobie zakupić! 
Miesięcznik Poradnik Domowy spełnia marzenia!

W sprzedaży od 02 stycznia.

W kolejnych tomach:
- "Cukiernia pod Amorem: Cieślakowie"- od 05 lutego,
- "Cukiernia pod Amorem: Hryciowie"- od 05 marca,
- "Podróż do miasta świateł: Róża Wolskich"- od 09 kwietnia,
- "Podróż do miasta świateł: Rose de Vallenrod"- od 07 maja.

Podczas wykopalisk na rynku w Gutowie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Wzbudza ono zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Czy Iga rozwikła dawną rodzinną tajemnicę? Czy przepowiednia sprzed wieków naprawdę się spełniła?
W poszukiwaniu odpowiedzi prześledzimy fascynującą historię rozkwitu i upadku jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów.  


Niestety cena jest mało okazyjna - za książkę płaci się 29,90!



 TAK, TAK, TAK! 
Trzy razy TAK - przechodzisz do mojej Wymarzonej Książki!
Bardzo lubię twórczość Anny Łaciny i prawdziwą przyjemnością były dla mnie jej powieści (przeczytałam wszystkie!). 

Już w kwietniu wychodzi kolejna - "Dzika jabłoń". 

Możecie spodziewać się nie tylko recenzji tej książki, ale - jak tylko się wszystko uda - także wywiadu z tą panią (już drugiego na moim blogu : WCZEŚNIEJSZY).

Naprawdę polecam!





PREMIERA: 05. lutego 2015

 Kolejna powieść Ageniszki Olejnik - autorki bestsellerowego debiutu "Zabłądziłam", która pochłonęła mnie a ja ją w całości!
Wierzę, że i tym razem mnie nie zawiedzie!

Anna Drozd przyjechała do małego miasteczka, kupiła piękną willę na uboczu, wyremontowała ją i zamieszkała w niej razem z wyżłem weimarskim o poetyckim imieniu Dante. Znalazła pracę w miejscowej bibliotece, a ponieważ była typem samotniczki, życie wśród bibliotecznych regałów bardzo jej odpowiadało. Mieszkańcy miasteczka zaintrygowani samotniczym życiem młodej kobiety, tonęli w domysłach, co też skłoniło Annę do porzucenia poprzedniego życia w dużym mieście. Większość stawiała na zawód miłosny, ale na nieszczęście plotkarzy, nikt więcej nie mógł się niczego o niej dowiedzieć.
Bomba wybucha, kiedy Dante na spacerze przynosi do nóg swojej pani ludzki palec. Przerażona Anna biegnie na komisariat, gdzie poznaje komisarza Wiktora, podobnie jak ona pokiereszowanego przez życie. W spokojnym  dotychczas miasteczku  zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Osoby, z którymi Anna rozmawia, próbując wyjaśnić kryminalną zagadkę, umierają w tajemniczych okolicznościach. Wkrótce jej samej zaczyna grozić niebezpieczeństwo…
Czy Anna rozwikła tajemnicę zbrodni? Czy znajdzie spokój i zostanie w miasteczku z psem i mężczyzną przy boku?
 
PREMIERA: 28. stycznia 2015

W gronie MUST HAVE nie mogło zabraknąć także mojej ulubionej Królowej Kryminałów - Agaty Christie.
"Słonie mają dobrą pamięć" to niezwykła zagadka z przeszłości, którą Herkules Poirot będzie musiał rozwikłać wraz z przyjaciółką, pisarką Adrianną Oliver.
Dawno temu oglądałam ekranizację tej powieści - bardzo dobrą swoją drogą - więc wręcz nie mogę się doczekać pierwowzoru! Szczególnie, że ma ona przepiękna okładkę!

Oboje znaleziono nad urwiskiem, zastrzelonych. Policja nie mogła stwierdzić, czy to żona zabiła męża, a potem siebie, czy też mąż najpierw zabił żonę, a siebie potem. Zbadano kule i tak dalej, sama pani wie, ale sprawa okazała się bardzo trudna. Policja uważała, że to podwójne samobójstwo. 



Premiera: marzec 2015

To trochę dziwne, bo przecież cała seria Rywalki jest dość przecięta, a mimo to czekam z niecierpliwością na poznanie ciągu dalszego! Same okładki są przecudowne!!!

Zanim zaczęła się opowieść Ameryki Singer, inna dziewczyna przybyła do pałacu, by konkurować o rękę innego księcia. W „The Queen”, poznamy matkę księcia Maxona, Amberly, i jej historię Eliminacji.
Marlee Tames przybyła do pałacu, by zdobyć serce księcia Maxona, ale jej własne serce miało inne plany. „The Favorite” wędruje za kulisy życia Marlee i Cartera, od pamiętnej nocy, gdy ich sekret został odkryty po wydarzenia pod koniec „Jedynej”.



Premiera: czerwiec 2015 (miesiąc po oficjalnej premierze!)
 A tutaj macie do kompletu czwartą część przygód Americi i Maxona - tym razem jednak akcja będzie kręciła się wokół ich córki! Choć obawiam się, iż Dziedzic okaże się "odgrzewanym kotletem" i tak dam mu szansę :)

20 lat temu America Singer wzięła udział w selekcji i wygrała serce księcia Maxona. Teraz księżniczka Eadlyn musi przejść przez to samo. Ale nie oczekuje, że jej selekcja będzie taką samą bajką, jak ta jej rodziców. Jak tylko wszystko się rozpoczyna, nasza nowa bohaterka odkrywa, że jej szczęśliwie i na zawsze może być też możliwe.

Serie "Rywalki" recenzuję dla portalu efantastyka.pl!

poniedziałek, 12 stycznia 2015

Czas dziecka: Wierszyki dla całej rodziny (Anna Lorkowska) oraz Umeme Changa (Groszek Stanilewicz)

Poszukujesz jakieś przyjemnej lektury dla swoich pociech, która nie tylko rozbawi rymami, ale nawet czegoś nauczy? Oto coś dla Ciebie! Mam dla Was dwie recenzje książek dla najmłodszych, które niedawno ujrzały światło dzienne za pośrednictwem wydawnictwa Novae Res!

"Wierszyki dla całej rodziny" autorstwa Anny Lorkowskiej to drugi tomik poezji dla najmłodszych. Jest to zbiór piętnastu wierszyków, który w zabawny sposób przedstawiają codzienność dziecka i dorosłego. 

Po lekturze każdy mały chłopiec i każda mała dziewczynka będzie wiedziała co nieco o zdrowym odżywianiu oraz segregacji śmieci, zrozumie konieczność mycia rąk, potrzebę pomagania osobom starszym. Oprócz tego autorka poświęciła wiersz dla pór roku, opisała miesiące i dni tygodnia.

Pozytywnie zaskoczył mnie fakt, iż jest to książeczka idealna dla polskich maluchów. Autorka nawiązywała do polskich miast, ważnych osobistości, jak i legend - między innymi znajdziemy tu odniesienie do smoka wawelskiego.

piątek, 9 stycznia 2015

Sherlock Holmes Tom III - Arthur Conan Doyle

Wymieńmy nazwiska detektywów w literaturze... Hmmm... Ktoś obeznany w kryminałach mógłby powiedzieć kilku tak kultowych osobistości jak Herkules Poirot. Jednakże bez wątpienia osoba nieoczytana wskazałaby tylko to jedno nazwisko - Sherlock Holmes! 

"Sherlock Holmes Tom III" to już ostatnie spotkanie z najsławniejszym detektywem wszech czasów. W tym zbiorze znajdziemy ostatnie trzy książki napisane przez sir Arthura Conana Doyle. 

Powrót Sherlocka Holmesa (1905)
Nie minęła cała dekada od "Szpargałów Sherlocka Holmesa", a ukochany detektyw powrócił na łamach książek. Jak to się stało, że Sherlock Holmes jednak przeżył bitwę ze swym największym wrogiem, profesorem Moriartym? Co się z nim stało? I - przede wszystkim - jakie jeszcze czekają go przygody? Odpowiedzi na te pytania dowiemy się z trzynastu opowiadań składających się jako całość tego zbioru.

Pożegnalny ukłon (1917) 
To zbiór ośmiu opowiadań, w których czytelnik spotka się ze skomplikowanymi zagadkami rozwiązanymi przez Sherlocka Holmesa oraz Johna Watsona. Wśród nich nie tylko rozstrzygniemy zagadkę z lady Frances, ale nawet będziemy przy ciężko chorym Sherlocku, który będzie musiał zmierzyć się ze swym największym przeciwnikiem, jakim jest Śmierć.

Archwium Sherlocka Holmesa (1927)
To już ostatni tom przygód Sherlocka Holmesa, zawierający aż dwanaście opowiadań. Wiele z zagadek musiały przez dłuższy czas odleżeć, by detektyw mógł pozwolić swemu przyjacielowi opisać wydarzenia z dawnych lat. Razem z Holmesem i Watsonem rozwiążemy zagadkę Wampirzycy z hrabstwa Sussex, która piła krew swego dziecka, odkryjemy sekret Tajemniczej Lokatorki, czy też rozwiążemy sprawę lwiej grzywy - o czym myślał umierający mężczyzna?

środa, 7 stycznia 2015

Morderstwo w zaułku - Agata Christie

Przyszedł czas na kolejną porcję mojej "Christomanii". Przed Państwem nie jedno, lecz aż cztery morderstwa w czterech opowiadaniach! *Wnioski są dwa. Pierwszy: nie ma faktów oczywistych. Drugi: każdy fakt może zyskać nową interpretację [*frag. z okładki książki].

"Morderstwo w zaułku" to zbiór czterech opowiadań, które połączyła jedna postać - Herkules Poirot. W tytułowej zagadce detektyw wraz ze swym przyjacielem, inspektorem Jappem, będzie musiał rozstrzygnąć sprawę mało wiarygodnego samobójstwa, a - tym samym - wątpliwego morderstwa. W drugiej opowieści - zatytułowanej "Niewiarygodna kradzież" - główny bohater odpowie na pytanie, kto chciał skompromitować lorda, kradnąc dokumenty państwowe? W "Lustrze nieboszczyka", opowiadaniu liczącym sobie sto stron, przeniesiemy się do domu bogatego, acz ekscentrycznego arystokraty. Natomiast w ostatnim i najkrótszym opowiadaniu "Trójkąt na Rodos" dowiemy się, do czego może doprowadzić fascynacja zamężną kobietą. 

To książka mająca prawie trzysta stron. Przepełniona jest niesamowitymi opowieściami, którym nie obcy jest nagły zwrot wydarzeń. Tutaj wszystko może się zdarzyć. Każda historia ma swoje drugie dno, często mało widoczne, czego dowiemy się dzięki "szarym komóreczkom" pewnego Belga. 

poniedziałek, 5 stycznia 2015

Idzie zima - Tadeusz Kubiak

Jako że od niedawna za oknem prawdziwa zima, warto poświęcić swój wolny czas na literaturę jak najbardziej aktualną z porą roku. "Idzie zima" Tadeusza Kubiaka to właśnie jeden z lepszych wyborów!

"Idzie zima" to zbiór ponad dwudziestu wierszy dla dużych i małych, poświęcony całkowicie tematyce zimy. W krótkich utworach znajdziemy np. samą panią Zimę, wrony, bałwanki, czy choinki. Mały czytelnik będzie mógł nawet pojeździć na sankach i łyżwach! Oprócz tego - a nie można o tym zapominać - to właśnie w zimę mają swój czas najwspanialsze święta w roku - święta Bożego Narodzenia! 

Tadeusz Kubiak (1924-1979) to nie tylko poeta, satyryk, ale także autor utworów dla dzieci i słuchowisk radiowych. Debiutował już w 1943 roku na łamach konspiracyjnego pisma "Jutro Poezji". W czasie wojny należał do AK. Studiował filologię polską w Warszawie i Krakowie. W 1949 zdobył dwa wyróżnienia za teksty pieśni masowych w konkursie Ministerstwa Kultury i Sztuki. Po 1955 tworzył wiersze liryczne, żartobliwe i satyryczne. Autor tekstów pieśni masowych, piosenek żołnierskich i rozrywkowych, a nawet piosenek dla dzieci*.

sobota, 3 stycznia 2015

Zobaczyć Sorrento i umrzeć - Katarzyna Kwiatkowska

Już ponad rok minął od ostatniego spotkania z twórczością polskiej pisarki kryminałów - Katarzyną Kwiatkowską. Była to także moja pierwsza lektura owej autorki - Abel i Kain - której recenzje możecie przeczytać na moim blogu [KLIK]. Teraz przyszedł czas na kolejną emocjonującą przygodę pełną zagadek! 

Mamy koniec XIX wieku. Konstancja Radolińska wyrusza wraz ze swą ciotką, Victorią Greville, w podróż po wyspach włoskich. Główna bohaterka ma nadzieję spotkać się tam ze swoim narzeczonym, Janem Morawskim, jednakże plan ten się nie powiódł, ponieważ mężczyznę powstrzymały ważne sprawy, co - przez przypadek - podsłuchała młoda Polka. Dowiaduje się nie tylko o spisku o podłożu politycznym, ale nawet o byłej ukochanej Jana - Francuzce o imieniu Eleanor - która wydaje się być jej całkowitym przeciwieństwem. Pełna determinacji Konstancja postanawia rozwikłać zagadkę spisku anarchistycznego, lecz już niebawem "zabawa w detektywa" przekształca się w prawdziwe śledztwo, kiedy to na statku dochodzi do morderstwa...

Tak oto prezentuje się najnowsza historia wychodząca spod pióra autorki kryminałów, Katarzyny Kwiatkowskiej. Pisarka zadebiutowała "Zbrodnią w błękicie" (2011) - za którą otrzymała nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru - by następnie światło dzienne ujrzał "Abel i Kain" (2013). Obie powieści łączy ze sobą ciekawa fabuła, niecodzienna zagadka oraz postać głównego bohatera - Jana Morawskiego. Oprócz tego przełożyła na język polski dwie książki Elizabeth Gaskell "Północ i Południe" oraz "Żony i córki".

czwartek, 1 stycznia 2015

Magazyny: English matters #50 oraz Deutsch Aktuell #68


Nowy Rok to czas, kiedy każdy z nas stawia sobie kolejne wyzwanie. 
Jedni chcieliby zmienić swój wygląd, inni nawyki, jeszcze kolejni stawiają sobie za cel znalezienie miłości, przyjaźni. Dorośli mówią, że będą dobrymi pracownikami i rodzicami, a uczniowie, że w końcu zaczną się uczyć.
W końcu Nowy Rok to czas postanowień. 

Ale może zanim tak zaczniemy odbiegać daleko w przyszłość, może warto skupić się na rzeczach jak najbardziej osiągalnych. Jedną z takich rzeczy jest poszerzanie naszej wiedzy - chociażby języków obcych, tak ważnych we współczesnym świecie. 
Dopomogą w tym najnowsze numery English matters i Deutsch Aktuell.