czwartek, 29 listopada 2018

Uniesienie - Stephen King

Ręka do góry, komu zdarzyło się chociaż raz obejść szerokim łukiem wagę łazienkową, ponieważ nie chcieliśmy robić sobie dodatkowej przykrości, kontrolując masę naszego ciała. Przypuszczam, że zjawisko jest powszechnie znane i każdy z nas chociaż raz w życiu poczuł to bolesne ukłucie w żołądku, kiedy zobaczył wskazanie tejże upiornej maszyny. Z jaką ulgą przyjmujemy spadek wagi chociażby o jedno oczko, zwłaszcza kiedy niespecjalnie mocno trzymaliśmy się diety. Czujemy się lżejsi, mamy jakby więcej energii, poprawia nam się nastrój, od razu inaczej patrzymy na świat. A gdyby tak na drugi dzień znowu kilogram mniej i kolejnego dnia kolejny i kolejny...


Scott Carey, mieszkaniec upiornego miasteczka Castle Rock, którego fanom Kinga raczej nie trzeba przedstawiać, nieoczekiwanie dla siebie zaczyna chudnąć. Można by pomyśleć – co w tym złego, zwłaszcza gdy jest się facetem w średnim wieku z dość pokaźnym brzuszkiem. Jednak kiedy ubywają kolejne kilogramy, a Scott nadal wygląda jak typowy dobrze wykarmiony Amerykanin, sprawa zaczyna być niepokojąca. Mężczyzna podchodzi jednak do sytuacji z wyjątkowym spokojem, tak jakby pogodził się, że kiedyś może nadejść Dzień Zero. Nowa przypadłość pomaga jednak mężczyźnie spojrzeć z innej perspektywy na to, co dzieje się w jego mieście, a w Castle Rock jak zwykle atrakcji nie brakuje.

środa, 28 listopada 2018

PREMIEROWO! Gdybym wiedziała - Rebecca Donovan



Gdybym wiedziała czyli książka rozpoczynająca nową serie ani słowa autorstwa Rebeccy Donovan.  Czy będzie tak samo wciągająca jak seria Oddechy

Główną bohaterką jest Lana, dziewczyna o mocnym charakterze, gotowa stanąć na drodze każdemu, kto pragnie skrzywdzić jej przyjaciół.  Oczywiście ceni sobie dobrą zabawę, sięgając przy tym po alkohol, papierosy i narkotyki, choć jej postać ma zaledwie 15 lat. Dlatego też w tym miejscu muszę wpleść krótką dygresję, gdyż autorka zawiodła mnie, powtarzając typowy schemat buntowniczki.

...ale idźmy dalej...

poniedziałek, 26 listopada 2018

Woda na sicie. Apokryf czarownicy - Anna Brzezińska

„Woda na sicie. Apokryf czarownicy” wkradła się na moja listę lektur całkiem przypadkowo. W dużej mierze zachęcił mnie biogram autorki, trochę też moja współlokatorka. Postanowiłam więc zmierzyć się z najnowszą powieścią Anny Brzezińskiej – jak głosi krótka notka na odwrocie książki: mediewistki i „jednej z najlepszych polskich pisarek fantastyki”. 


O samej pisarce wiedziałam niewiele, nie znałam też (i pewnie się to nie zmieni) jej wcześniejszych prac, jednak byłam pełna optymizmu i oczekiwałam czegoś równie wciągającego jak „Odrodzone Królestwo” Cherezińskiej, w którym swego czasu zakochałam się po uszy. W trakcie lektury tych 364 stron z pewnością narodziły się we mnie pewne uczucia, ale zdecydowanie lepiej moje nastawienie oddawałby niemiecki rzeczownik „Hassliebe”.

niedziela, 25 listopada 2018

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018 - Daniel Wyszogrodzki

Pierwsze w Polsce tak szerokie ujęcie tematu musicalu.
 

Moja miłość do musicali narodziła się właściwie jeszcze w dzieciństwie, stąd też  przypuszczam, że większość moich czytelników również je kocha - choć czasami może nieświadomie. Bo któż nie obejrzał przynajmniej jednej bajki Disneya?
No właśnie.

Bądź co bądź uważam animacje Disneya jako dobry start w poznawaniu o wiele szerszego zjawiska, jakim jest teatr muzyczny,  by doświadczyć różnicy pomiędzy muzyką płynącą z głośników a muzyką na żywo. A ów musicale w tym roku świętują swoje stulecie (gdyż za świadomy początek istnienia tego artystycznego odłamu uważa się zakończenie I wojny światowej), dlatego warto się przekonać, o czym te musicale właściwie są. Pomóc w tym może właśnie ta pozycja. Ale ostrzegam! Powoduje nagły zakup biletów!

Ale musicale! Złote stulecie to istna - nie bójmy się użyć tego słowa - encyklopedia wiedzy na temat najważniejszych musicale, jakie pojawiły się na scenie i albo wciąż w najlepsze na niej balują (The Phantom of the Opera, Hamilton, Les miserables, The Lion King!), albo pojawiły się tylko na chwilę i poniosły porażkę na Broadwayu (Tanz der Vampire, Metro), albo właściwie niewiele miały wspólnego z musicalem samym w sobie (La la land, GLEE) . Ale to nie tylko o tym jest ta wyjątkowa książka - to także kompendium wiedzy o twórcach, kompozytorach, piosenkach czy aktorach.

piątek, 23 listopada 2018

Więcej niż my - Jay McLean


Czasem jest tak, że nasze życie wywraca się do góry nogami. Wydarza się coś strasznego, my się załamujemy, nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez drugiej osoby. Jedyne o czym myślimy w takich chwilach jest to, by skończyć jak najszybciej swoje męczarnie na tym padole łez. Ale wystarczy, że przynajmniej jedna bliska nam osoba zawalczy o nas, pokaże, że jej zależy, a wtedy świat od razu barwi się zupełnie innymi kolorami, żywszymi. To wszystko spotkało bohaterkę Więcej niż my. Ale czy potrafiła docenić małe promyki codzienności?


Mikayla wiodła spokojne, normalne życie. Miała ukochanego chłopaka, Jamesa, z którym spędzała każdą wolną chwilę oraz najlepszą przyjaciółkę, Megan, której mogła się ze wszystkiego zwierzyć i miała pewność, iż ta nikomu tego nie wypapla. Jednak jak się dość szybko okaże, to tylko pozory, które ludzie, nawet ci najbliżsi, lubią stwarzać. Pewnego dnia serce Mikayli rozpada się na tysiąc kawałków… Nakrywa w toalecie Megan i Jamesa, którzy udali się tam w wiadomym celu. Dziewczyna jest zrozpaczona i nie wie co ze sobą zrobić. Przypadkowo poznaje Jake’a, który okazuje się jej bratnią duszą. Wydawać by się mogło, że to już koniec problemów głównej bohaterki, lecz ten najpoważniejszy skrywa się tuż za rogiem…

piątek, 16 listopada 2018

Magazyny: English matters #73 oraz Deutsch aktuell #91 + Week by week


Listopad, grudzień - końcówka roku powoli sprzyjająca do poszukiwania celów na nowy rok. Myślę, że nie jestem odosobniona w tym postanowieniu, jeżeli powiem, że nauka języków obcych to jednak jedno z najważniejszych celów na każdy rok. Polecam nie czekać na styczeń, a zacząć już dziś!

niedziela, 11 listopada 2018

1000 post na 100 lat niepodległej Polski, czyli 10 książek o Polsce!


Wielkie dziś święto mamy! Niby zwyczajne, bo przecież któreś z kolei, ale z jakiegoś powodu czuję się tak, jak gdybym po raz pierwszy świętowała tak uroczyste urodziny! Polska świętuje 100 lat niepodległości - proszę, nie spędźmy tego szczególnego dnia zamknięci w czterech ścianach. Taki dzień trzeba uczcić wspólnie! Ze wszystkimi Polakami i Nie-Polakami, którzy także kochają Polskę.

Z tej okazji chciałabym dodać coś od siebie. Celebrując 100-lecie Polski oraz 1000-ny post na Wymarzonej Książki, przygotowałam 10 książek o Polsce i Polakach, które pewnie  znacie, może nie, ale które warto przeczytać. Dlaczego? Za tę polskość i to, nad czym powinniśmy popracować. Co dokładnie? Tego przekonacie się poniżej. Zapraszam! 

sobota, 10 listopada 2018

Nowa kolekcja bajek: DC. Super Friends


Czy masz ochotę na fantastyczną zabawę w towarzystwie takich gwiazd jak Batman, Wonder Woman, Superman i wiele innych kultowych już postaci ze świata komiksu. Poznaj najważniejszych superbohaterów i wraz z nimi stocz zaciętą walkę z arcyzłymi! Wraz z Nową kolekcją bajek jest to jak najbardziej możliwe.

Baśnie dla młodszych i starszych - Zofia Stanecka


J.R.R. Tolkien napisał: "Królestwa Baśni to niebezpieczna kraina, gdzie na nierozważnych czekają pułapki, a na zbyt śmiałych - więzienne lochy". 

Baśnie mają długą, długą historię. Tak długą, że nie ma osoby, która mogłaby wskazać początek baśni, jak również nie ma osoby wskazującej ich koniec. Ludzie opowiadają je sobie od zarania dziejów i to na całym świecie! Często to właśnie baśnie były (i wciąż są!) pierwszymi zasłyszanymi opowieściami. 

Wbrew pozorom baśnie nie były adresowane dla dzieci. Najdawniejsze z nich dorośli opowiadali je sobie nawzajem. Być może to dlatego baśnie to opowieści i dla dużych, i dla małych. I dla młodszych, i dla starszych.

czwartek, 8 listopada 2018

Komiksy dla dziewczynek: Lou. Codziennik Tom 1 oraz Studio Tańca Tom 1


Lubicie komiksy? Tak/Nie? Ja, jak byłam młodsza, uwielbiałam. I pewnie dlatego do dziś mam do nich słabość. Bo jak tu nie lubić czegoś, co ma za zadanie poprawić Ci nastrój, a przy tym przenieść Cię do dziecięcych/nastoletnich lat. Z nowymi pozycjami od Egmonta jest to jak najbardziej możliwe!

Przygotujcie się na pozycje dla dzieci i dla nastolatek. Zaczynamy za trzy... dwa... jeden!

wtorek, 6 listopada 2018

Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników - Piotr Trybalski

Nie ukrywam, że jest to książka, na którą bardzo długo czekałam. Dlaczego?  Jak wielu Polaków usłyszałam w tym roku o wyprawie na K2, o tragedii na Nanga Parbat, o heroicznej i bohaterskiej akcji ratowania himalaistów w najwyższych górach świata. Wspinaczki wysokogórskie przewijały się w mediach każdej zimy, ale takiego rozgłosu odnośnie polskiego himalaizmu, mam wrażenie, nie było nigdy.   


Dzisiejszy postęp pozwolił nam śledzić życie wyprawy na K2 praktycznie na bieżąco. Tragedia na Nanga Parbat dodatkowo zwiększyła zainteresowanie wyprawami. Jak zwykle pojawiło się wielu internetowych pseudo-znawców. Oceniali moralność uczestników wyprawy, podejmowane ryzyka,  sens wypraw czy słuszność finansowania czyichś marzeń. 

niedziela, 4 listopada 2018

A po niemieckim... norweski? Warum nicht?



Macie  w życiu jakiś challenge? Ja mam :D Chciałabym znać co najmniej pięć języków. Jednak żeby było łatwiej zaliczam do nich polski :D Tak czy siak nadal pozostają cztery języki do opanowania! Jako, że zdecydowałam się na studia językowe mogę powiedzieć, że znam także niemiecki i angielski. Jako kolejny język chciałam wybrać taki, który nie jest tak popularny jak np. hiszpański czy francuski, ale też taki, który nie będzie tak trudny jak np. węgierski. No i wybrałam norweski, czyli mieszankę angielskiego i niemieckiego.

Disney zaprasza: Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim

Jak byłam małą dziewczynką zawsze marzyłam o tym, żeby mieć pełną kolekcję bajek Disneya na półkach. Ale były drogie i wcale nie tak łatwo dostępne, jakby się mogło wydawać. A teraz... Umarłam i jestem w niebie w momencie, w którym trzymam najnowszą książkę Disneya! Książkę? To mało powiedziane! To bardziej KSIĘGA, od której nie sposób się oderwać.


Jeremi Przybora to polski poeta, pisarz, satyryk. Człowiek, który swego czasu dokonał adaptacji kilkunastu najsłynniejszych baśni, bez którego te nie byłyby takie same. To właśnie wiele jego tłumaczeń przeszło do historii, wciąż zachwycając lotniścią pióra, elegancją języka, wyrafinowanym humorem i fantazyjnością sformułowań. W jego baśniach Piotruś Pan zabiera Wendy do NIEBYWALENCJI, dobre wróżki ze Spiącej Królewny to Flora, Fauna i Pogódka, zaś ta zła to Diabolina. Zausznicy Hadesa z Herkulesa to Ból i Popłoch, a mureny z Arielki, małej syrenki to Ugryź z Ukąsiem czy, jak kto woli, Ukąd z Ugryziem. I wiele, wiele innych dobrze znanych (bądź mniej znanych) tłumaczeń. 

piątek, 2 listopada 2018

Cukiernia pod Amorem. Dziedzictwo Hryciów - Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Od momentu, w którym przeczytałam Ciastko z wróżbą, wręcz przebierałam nóżkami, by dorwać się do Dziedzictwa Hryciów. Mało jest takich pisarzy, którzy tak doskonale trafiają w mój gust czytelniczy i każą mi czekać na kolejny tom. Małgorzata Gutowska-Adamczyk to bez wątpienia nazwisko, które TRZEBA znać, ponieważ tworzy klasyki na miarę Henryka Sienkiewicza (kiedyś wspomnicie moje słowa!).


Konkurs na Ciasto Roku zostaje roztrzygnięty i nikt się nie spodziewa, jakie konsekwencje będzie to za sobą niosło. Waldemar Hryć bardzo przeżywa nie tylko "sukces" syna, ale przede wszystkim jego związek z nieznaną mu kobietą. Można by rzec, że historia koło zatacza, ale Helena Hryć czuje, że Martyna Nowak jest zupełnie inną kobietą, niż ona była. Na rodzinne kłopoty patrzą z boku dwie dawne mieszkanki Zajerzyc: Monika Grochowska-Adams oraz Tessa Steinmeyer. To wraz z nimi cofamy się w czasie, by doświadczyć najważniejszych polskich wydarzeń drugiej połowy XX wieku.