czwartek, 31 lipca 2014

Wczesne sprawy Poirota - Agata Christie

 
JUŻ W KIOSKU!

 
Tytuł: Wczesne sprawy Poirota
Tytuł oryginalny: Poirot's Early Cases
Autor: Agata Christie 
Wydawnictwo: Dolnoślaskie
Data wydania oryginału: 1974
Liczba stron: 306
Gatunek: Kryminał







 Zastanawialiście się może, jak wyglądały czyjeś początki. Bo przecież każdy z nas miał jakieś - bardziej lub mniej chwalebne, do który trzeba nierzadko dojrzeć, by zrozumieć ich cel w naszym życiu. W końcu nawet najwięksi byli kiedyś małymi. Nawet tak genialny belgijski detektyw jak Herkules Poirot.
 
Co się wydarzyło na balu maskowym? Czy mąż naprawdę otruł swoją żonę? Jaką tajemniczą klątwę skrywa rodzina Lemesurierów? Jak to się stało, że Herkules Poirot posiada kopalnię na własność? Jaką sprawę ma do przedstawienia kobieta ukrywająca swą twarz za woalką? Aż w końcu jaką magiczną moc skrywa słowo bombonierka, która jest kluczem do uspokojenia pychy wielkiego detektywa?

czwartek, 24 lipca 2014

Tylko MIŁOŚĆ się liczy - Jan Twardowski

Są takie nazwiska, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Nazwiska, które każdy z nas - nie wiadomo kiedy, jak i gdzie - poznał, z którymi miał w swoim życiu styczność. Lecz czy aby na pewno? Czy potrafilibyśmy powiedzieć coś więcej o twórczości lub o nich samych?

Jan Twardowski (1915-2006r.) to ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świętobliwości, a także polski poeta, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej liryki religijnej. Odznaczony licznymi wyróżnieniami takimi jak Order Uśmiechu, Dziecięca Nagroda SERCA czy też pośmiertny Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upowszechnianiu humanistycznych wartości, za osiągnięcia w twórczości literackiej. To właśnie z jego wiersza pochodzi zdanie: Śpieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą.

 Ksiądz Jan Jakub Twardowski często spotykał się z pytaniami: czym jest miłość? co jest ważniejsze - serce czy rozum? skoro Bóg jest miłością, to dlaczego tyle cierpienia na świecie? skąd wiem, że Bóg mnie kocha? Nic zatem dziwnego, że duszpasterz starał się odpowiadać na zapytania, co sprawiło, iż miłość stała się jego myślą przewodnią.

wtorek, 22 lipca 2014

Urodzona o północy - C.C.Hunter

Mam coś takiego, że mimo iż podświadomie wyczuwam, iż książka może okazać się po prostu przeciętna, i tak mam ogromną ochotę ją przeczytać. Niejednokrotnie przez takie zachowanie marnowałam tylko czas, ale tym razem "Urodzona o północy" okazała się czymś lepszym niż przypuszczałam. Zabawna i ciekawa historia paranormal romance była akurat tym, czego w letni wieczór bardzo potrzebowałam.

Życie Kylie Galen zaczyna być ciężkie, gdy umiera jej babcia; staje się potworne, kiedy rzuca ją chłopak, a rodzice się rozwodzą. Gdy szesnastolatka myśli, że już gorzej być nie może, pechowa impreza udowodniła, że jednak może. Kylie zostaje wysłana na obóz dla trudnej młodzieży do Wodospadów Cienia. Lecz "trudna" młodzież całkowicie różni się od jej wyobrażeń. Zamiast kolegów na odwyku, poznaje wampirów, wilkołaków, czarownice, zmiennokształtnych... Lecz co w takim gronie robi zwykła nastolatka? 

Pierwsze, co koniecznie muszę powiedzieć na wstępie o "Urodzonej o północy" to to, że niesamowicie szybko i przyjemnie się ją czyta. To jest jedna z tych książek, w której nieustannie coś się dzieje. Nie ma mowy o nudzie lub o długich opisach - tu jest warta akcja, która uniemożliwia odłożenie powieści aż do ostatnich stron.

sobota, 19 lipca 2014

Czarownica - Phillippa Gregory

Słysząc na lekcji historii o paleniu na stosie kobiet podejrzanych o władanie ciemnymi mocami, zawsze pukałam się w czoło. XVI-wieczna Anglia na pewno nie była bezpiecznym miejscem dla tych wszystkich, którzy byli wystarczająco zaznajomieni w ziołach i kwiatach, by leczyć innych. Ale co jeżeli wśród tych wszystkich niewinnych ofiar, były także prawdziwe czarownice? Kobiety, które przez swą rządzę i namiętność były w stanie rzucać uroki, czarować, zabijać?

Gdy król Henryk VIII ogłosił siebie głową Kościoła, w Anglii rozpoczęło się ogólne opustoszenie. Ludzie musieli wyrzekać się swojej wiary, by przeżyć. Wszystko co było związane z chrześcijaństwem - wiarą katolicka - musiało zniknąć, by dać miejsce rozrastającemu się anglikanizmowi. 

W hrabstwie Castelton z płonącego klasztoru ratuje się nowicjuszka Alys. Uciekając przed ogniem, nie pomagając nikomu innemu, powraca do swego byłego domu - do Morach. Utalentowana znachorka, nazywana czarownicą, dawno temu zaopiekowała się nią, wychowała i nauczyła umiejętności, o których inni mogliby tylko pomarzyć.  Nastolatka nigdy nie chciała do niej wracać - podobało jej się życie w spokoju, wygodzie, gdzie było zawsze jasno, ciepło, a pojęcie głodu nie było znane. Jednakże tym razem nie było jej dane długo ukrywać się w starej chałupie. W okolicy wybucha zaraz, a wieść o dwóch utalentowanych znachorkach dociera także do zamku, gdzie stary Lord Hugh zaniemógł i żąda jej pomocy. Zmuszona Alys poznaje nie tylko bogatego arystokratę, ale także jej syna, Hugo, w którym się zakochuje. Lecz na przeszkodzie do jej szczęścia stają nie tylko śluby czystości czy jego żona, ale także czarna magia... 

czwartek, 17 lipca 2014

Dwanaście prac Herkulesa - Agata Christie

Już od dziś - 17. lipca - Dwanaście prac Herkulesa  w kioskach!






Tytuł: Dwanaście prac Herkulesa
Tytuł oryginalny: The Labours of Hercules
Autor: Agata Christie 
Wydawnictwo: Dolnoślaskie
Data wydania oryginału: 1947
Data wydania w Polsce: 16.01.2012
Liczba stron: 320
Gatunek: Kryminał






Większość kryminałów to długie powieści liczące sobie przynajmniej dwieście stron. Ale może można krócej? Tak specjalnie dla ludzi niecierpliwych i wiecznie zabieganych? Agata Christie odpowiada: można. Pomysł na zagadkę kryminalną można obmyślić oraz dobrze rozegrać już w trzydziestu stronach. Powtórzyć razy dwanaście, a otrzymujemy genialną książkę, od której i tak i tak, trudno się oderwać!

Wielki detektyw Herkules Poirot - zmęczony i wystarczająco stary - zamierza w końcu przejść na upragnioną emeryturę. Zwierza się swojemu oddanemu przyjacielowi, Hastingsowi, że uważa swoje imię za wystarczająco znaczące, by zakończyć karierę efektownie. Stawia sobie za cel rozwiązanie takiej samej ilości zagadek kryminalnych, ile miał jego mityczny imiennika.

poniedziałek, 14 lipca 2014

Człowiek nietoperz - Jo Nesbo

Tak jak obiecałam, tak też uczyniłam. Po przeczytaniu "Łowcy głów", postanowiłam poznać bestsellerowy cykl kryminałów z Harrym Hole w roli głównej. Zatem bezzwłocznie wzięłam do ręki pierwszy tom i zaczęłam czytać jak najszybciej, bo mam przed sobą duże zaległości!

Norweski policjant zostaje wysłany do Sydney w celu wyjaśnienia sprawy zabójstwa swojej rodaczki Inger Holter - możliwe, że jednej z ofiar seryjnego mordercy. Na lotnisku wita go Andrew Kensington, miejscowy funkcjonariusz, z którym Harry Hole będzie zmuszony prowadzić śledztwo. Wspólnie przemierzają dzielnicę domów publicznych oraz podejrzanych lokali. Norweski policjant na początku nie jest w stanie złączyć wszystkich informacji w logiczną całość. Jednak czy zrozumienie nie przyjdzie za późno? 

"Człowiek nietoperz" otwiera serię kryminałów współczesnego pisarza, Jo Nesbo, którego głowa od 1997 roku - czyli od pojawienia się pierwszego tomu - jest pełna pomysłów. Nesbo nieustannie zaskakuje swoich czytelników, dzięki czemu z każdą kolejną książką czytelnik staje przed nie lada zagadkami. Jak wiadomo, początki nie zawsze są na tyle udane, na ile byśmy chcieli, dlatego też "Człowiek nietoperz" jest - jak się uważa - najgorszym dziełem tego autora. Lecz przecież wszystko musi mieć swój początek.

sobota, 12 lipca 2014

Magazyny: English matters #47 i Deutsch Aktuell #65

W okresie wakacyjnym mamy znacznie więcej czasu na odpoczynek. Lecz jak to powiedział mój nauczyciel od języka angielskiego - po dwóch/trzech tygodniach nic nie robienie po prostu się przejada a mózg pragnie się rozruszać.
Wydawnictwa Colorful Media wychodzi w takich przypadkach naprzeciw! 
 

W najnowszym numerze English matters znajdziemy:
1. This and That - Matematyczne słownictwo 
2. People and Lifestyle 
* Nowe niezwykłe aspekty architektury
* Wywiad z tatuażystką Martin Addison 
* Artykuł poświęcony Ella Marija Lani Yelich-O'Connor, bardziej znaną jako Lorde  (dodatkowo dołączony został tekst jednej z jej piosenek Tennis Court wraz z wnikliwym tłumaczeniem)
3. Culture:
* Brytyjczyk czy Anglik - sprzeczność osobowości
* Źli chłopcy, czyli o cienkiej linii pomiędzy bohaterami a zwykłymi bandytami
4. Language
* Osobisty nauczyciel języka obcego - Native Speaker
5. Science
* IQ - więcej niż numery
                                                                  6. Travel
                                                                     * Piękno Malty 
                                                                    * Niezwykłe miejsca w Brytanii, które warto zobaczyć
                                                          7. Conversation Matters (nowy dział!)
                                                    * Flirtowanie po angielsku! Bardziej i mniej znane słówka
                                                               8. Leisure
                                                             * Brytyjski nastoletni widz



W najnowszym numerze Deutsch Aktuell #65 :
1. Wstęp: In der Kurze liegt die Wurze 
2. Recenzja  
Film|Buch|CD
3. Kalendarz: 
Juli-August 2014
4. Artykuł Leute:  
Historia Elyas M'Barek: Nastoletnia gwiazda
5. Artykuły Kultur: 
* Ekstrawagancka moda wprost z Berlina
*Na stopa przez cały świat
6. Artykuły Gesellschaft
* Alkohol za kierownicą
* Niezwykłe hobby Niemców
*Niemiecki weganizm
7. Artykuły Wirtschaft  Inwestycja Wolkswagen w Polsce
         8. Artykuł Reise:  Ulm - mała rzecz a cieszy 


czwartek, 10 lipca 2014

Znamy już zwycięzcę III edycji konkursu Literacki Debiut Roku! + Teledysk

Znamy już zwycięzcę III edycji konkursu Literacki Debiut Roku!

28 czerwca zakończyła się III edycja konkursu „Literacki Debiut Roku” organizowanego przez wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


W sobotę, 28 czerwca odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu. Uroczystość
miała miejsce w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, a przybyli na nią początkujący pisarze z różnych zakątków kraju. Imprezę uświetniły swoją obecnością między innymi dr Jolanta Laskowska, która wygłosiła prelekcję pt. „Książka we współczesnym świecie” oraz aktorka Katarzyna Figura, która odczytała fragment zwycięskiej powieści.

środa, 9 lipca 2014

Billie - Anna Gavalda

"Billie" jest najnowszą powieścią francuskiej autorki, na którą z niecierpliwością czekali fani. Ja niestety do tego grona nie mogłam należeć, ponieważ jest to moje pierwsze spotkanie z Anną Gavaldą.

Tytułowa bohaterka Billie nie należy do grona arystokratów. Nie urodziła się w pałacu, a jej rodzice nie są miliarderami. Jest raczej zwykłą szarą dziewczynką, z małego domku, gdzie rodzice łączą koniec z końcem. Los jednak sprawił, że gdy chodziła jeszcze do średniej szkoły poznała Franca - chłopca, który był w podobnej sytuacji co ona. Poznali się i, choć ciężko nazwać ich uczucie przyjaźnią, tak właśnie było. Przywiązali się do siebie a w końcu i zakochali. Po pewnym czasie rozeszli się każdy w swoją stroną, by kiedyś ponownie się spotkać. Co z tego wyniknie?

Jak wspominałam, jest to moje pierwsze spotkanie z Anną Gavaldą. Do tej pory to nazwisko francuskiej dziennikarki i pisarki było mi kompletnie obce. Z jakiegoś jednakże powodu bardzo zapragnęłam przeczytać jej najnowszą powieść o współczesnych nastolatkach.

poniedziałek, 7 lipca 2014

Kolekcja kryminałów - Agata Christie

Dobra literatura to skarb, którego bardzo często trudno szukać na półkach.
Dobra literatura jest wtedy, kiedy można sięgać po nią w ciemno, 
nie obawiając się zmarnowanym czasem oraz pieniędzmi. 
Dobra literatura jest obecnie wydawana w postaci Kolekcji kryminałów Agaty Christie. 

Zatem pędem do kiosku,  po pierwsze trzy tomy!

Agatha Christie - Morderstwo w Orient Expressie (1934)

Herkules Poirot po rozwiązaniu sprawy kryminalnej w Azji wraca do Europy. Pociąg Orient Express, którym podróżuje, grzęźnie w zaspie śnieżnej. W nocy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden z pasażerów. Detektyw Poirot rozpoczyna dochodzenie, a jego podróż zamienia się w śledztwo. Fakty wskazują, że zabójca zajmuje przedział w tym samym wagonie… Czy Poirot zdoła rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa? Sprawa nie należy do łatwych - każdy pasażer jest podejrzany…

Na pierwszy ogień - Kolekcja kryminału #1 - została wybrana jedna z najbardziej popularnych powieści Królowej Kryminałów. Nie bez powodu. Morderstwo w Orient Expressie posiada wszystko, czego tylko czytelnicza dusza zapragnie. Morderstwo, zagadka, podejrzani - kryminał jakiego nigdzie indziej nie znajdziecie.  

Agatha Christie - I nie było już nikogo (1939)

Dziesięć osób, każda podejrzana o morderstwo, zostaje zaproszonych przez tajemniczego gospodarza do domu na wyspie. Gdy ginie druga osoba, goście szybko zdają sobie sprawę, że to, co początkowo uważali za nieszczęśliwy wypadek, jest robotą zabójcy. Postanawiają odkryć jego tożsamość, ale okazuje się, że nikt nie ma alibi. Odizolowani od społeczeństwa, umierają jeden po drugim w sposób opisany w dziecięcej rymowance, która wywieszona jest w ich pokojach.

Wydawnictwo doskonale wiedziało, jak skutecznie zachęcić przyszłych czytelników do zakupu kolejnego numeru. I nie było już nikogo to najpopularniejsza powieść Agaty Christie - historia, która rodziła się w głowie autorki przez długi czas. Kryminał, któremu nie można się oprzeć!

Zapraszam do przeczytania rzetelniejszej recenzji "I nie było już nikogo" - TUTAJ


Agatha Christie - A.B.C. (1936)

Seryjny morderca zabija ludzi w porządku alfabetycznym. Odpracował już litery "A", "B" i "C"… Czy zostanie schwytany, zanim dojdzie do "Z"?  Sprytny przestępca umyka wymiarowi sprawiedliwości, mimo że przed każdą zbrodnią wysyła list z informacją, gdzie i kiedy należy szukać następnej ofiary. W listach podpisuje się "A.B.C.". Czyżby zabójca cierpiał na kompleks alfabetyczny? Poirot czuje, że za tym pozornym szaleństwem musi skrywać się umysł przebiegły i metodyczny, a zostawiane wskazówki mają sprowadzić policję na błędny trop.

A.B.C. okazał się dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Autorka całkowicie wywiodła mnie w pole, choć przecież nieustannie dawała mi podpowiedzi. W czasie lektury szare komóreczki pracowały na najwyższych obrotach, lecz - najwyraźniej - potrzeba mi jeszcze wielu takich powieści. Geniusz sam w sobie!


Trzeba przyznać, że Kolekcja kryminału Agaty Christie rozpoczęła się z głośnym przytupem! Wszystkie trzy powieści, które zostały do tej pory wydane, są książkami, od których nie można się oderwać. Każda z nich posiada coś, czego nie może mieć żadna inna!

Język autorki jest prosty, rozdziały krótkie, dominującą rolę odgrywają dialogi aniżeli opisy, a same książki posiadają zazwyczaj około dwustu stron. To właśnie sprawia, iż powieści Agaty Christie czyta się szybko i przyjemnie, pochłaniając je w jedno popołudnie - na całe szczęście, ponieważ trudno się od nich oderwać!  Nie można przy tym zapominać o humorze, którego jest pełno, a dzięki któremu w czasie czytania - i jeszcze długo po - towarzyszy czytelnikowi jego własny uśmiech.

Wszystkie powieści mają bardzo dobry papier, wyraźny druk oraz twardą oprawę z piękną okładką. Aż miło je podziwiać na półce! To tytuły, które każdy szanujący się mol książkowy koniecznie musi mieć u siebie! Co najlepsze - cena również jest przyzwoita, biorąc pod uwagę fakt, iż w broszurowych oprawach cena była taka sama!

Pierwsze trzy powieści są w promocyjnej cenie!

Za pierwszy numer - Morderstwo w Orient Expressie - zapłacicie jedynie 6,99 zł!
Drugi i trzeci numer - I nie było już nikogo oraz A.B.C. -  w cenie jednego - 24,90 zł!
Kolejne numery już w stałej cenie - 24,90 zł!

Kolejny numer już 17 lipca!!!


Esencja stylu mistrzyni kryminału zamknięta w cyklu zgrabnych opowiadań z niezastąpionym Herkulesem Poirot. Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę – stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii – nie tylko dla fanów gatunku i miłośników kultury antycznej.



 Zachęcam do odwiedzenia strony Kolekcji kryminałów Agaty Christie:

www.agathachristiekolekcja.pl
gdzie można zamówić prenumeratę wraz prezentami!!

sobota, 5 lipca 2014

Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia - Stanisław Pagaczewski

Czy jest ktoś, kto nie znałby podróżnika Smoka Wawelskiego, kucharza Bartoliniego, lekarza Koyota, księcia Kraka i profesora Baltazara Gąbkę? Mam nadzieję, że nie. Postacie te są znane zarówno starszym, jak i młodszym pokoleniom. Lecz czy pamiętacie początek tej historii? Czy moglibyście odtworzyć w pamięci przygody tych sympatycznych postaci? Możliwe że nie. Wydawnictwo Literackie postanowiło wyjść naprzeciw podtrzymywaniu tych pięknych dziecięcych wspomnień, dzięki czemu powieść Stanisława Pagaczewskiego jest teraz w jednym tomie. Aż ma się ochotę wołać: Karrrrrrramba!!!

Do jamy Smoka Wawelskiego przychodzi książę Krak. Ma on do niego wielką prośbę sprowadzenia zaginionego profesora Baltazara Gąbkę, który wyruszył do krainy Deszczowców w celach naukowych i od tej pory słuch o nim zaginął. Istnieją zatem obawy porwania wielkiego naukowca. Poczciwy Smok zgadza się uczestniczyć w tej niezwykłej wyprawie uwolnienia profesora Gąbki z niewoli, w czym pomaga mu kucharz Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka oraz lekarz Koyot. Nie wiedzą jednak, że ich śladem podąża pewien tajemniczy Deszczowiec...

czwartek, 3 lipca 2014

Stosik #3 [Lipiec 2014]

Jak co miesiąc prezentuję Wam moje nabytki :)



Od góry:
 1. Pierwsze trzy tomy powieści Agaty Christie - Morderstwo w Orient Expressie, I nie było już nikogo, A.B.C., które zakupiłam w kiosku!! Polecam! Cena warta świeczki!
2. Bllie Anny Gavalda - od Wydawnictwa Literackiego - powieść lekka, przyjemna, a przede wszystkim zabwna.
3. W szpilkach na tropie Rebecca Jane - od Wydawnictwa Literackiego - moje wspomnienia z tej lektury możecie przeczytać w RECENZJI
4.Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia - od Wydawnictwa Literackiego - cudeńko, moja perełka!
5. Wykolejony Michaela Katz Krefeld - od Wydawnictwa Literackiego - kryminał, który niestety nie zadowolił takiego miłośnika kryminałów jak ja - RECENZJA
6. Człowiek Nietoperz Jo Nesbo - od wydawnictwa Dolnośląskiego - kolejne spotkanie ze sławnym autorem, zobaczymy, czy zadowalające :)
7. Czarownica Phillippy Gregory - od wyd. Książnica - po Kochanice króla miałam ogromną ochotę ponownie spotkać się z twórczością tej pisarki :)

środa, 2 lipca 2014

Tatuaż z lilią - Ewa Seno

Chyba od zawsze marzyłam o przeczytaniu polskiego paranormal romance. Takiego, który by poziomem dorównywał - a jeszcze lepiej przewyższał - amerykańskie dzieła. Dlatego zacierając rączki zaczęłam zaczytywać się w debiucie pod tytułem Tatuażu z lilią polskiej pisarki Ewy Seno. 

Życie bywa przewrotne i nigdy nie wiadomo, komu powinniśmy zaufać. Na własnej skórze dowiedziała się o tym Nina Keler, która w osiemnaste urodziny przyłapała swojego chłopaka na przytulaniu jej najlepszej przyjaciółki. Zaskoczona, uciekła z przyjęcia. Wędrując po warszawskiej Pradze odnajduje sklep z tatuażami, w którym właściciel - bardzo zainteresowany jej osobą - postanawia dać jej prezent w wyniku czego na jej nadgarstku pojawia się przepiękny tatuaż z lilią. Długo jednak Nina nie może nacieszyć się spokojem, bowiem następnego dnia dowiaduje się, że jej tata wraz z macochą mieli wypadek. W tych najgorszych chwilach z pomocą przyjeżdża do Polski jej ciocia Amerykanka a siostra zmarłej mamy i zabiera ją do siebie. Ta podróż będzie dla niej niezapomniana, ponieważ Nina dowie się o sobie bardzo wiele... 

Muszę przyznać, że miałam ogromne oczekiwania względem tej książki. Liczyłam na coś nowego, oryginalnego, świeżego, czegoś, z czym nigdy wcześniej nie miałam szansy się zetknąć - niestety się przeliczyłam. Tatuaż z lilią nie spełnił moich oczekiwań na tyle, na ile sobie życzyłam.