poniedziałek, 31 grudnia 2018

TOP 5 (Moich) Najlepszych Książek 2018


31. grudnia, koniec roku. Podsumowania, postanowienia, życzenia na kolejny rok. Gdzie byłam, co widziałam, czego się nauczyłam - to już podsumuję sobie innym razem. Teraz, tak TERAZ, pora na coś o wiele ważniejszego. Na podsumowanie książek, które przeczytałam i które całkowicie skradły moje serducho. Zapraszam!

Jak możecie zauważyć, czytam coraz mniej (dzielę się stroną z innymi czytelniczkami). Dobieram sobie lektury pod względem jakości a nie ilości, przez co siłą rzeczy stałam się strrrrasznie wybredna. To już nawet nie jest TOP 10 tylko TOP 5, ponieważ gdy doszło do wybierania przeze mnie lektur, uznałam, że nieee... ta powieść była tylko spoko; a tej już w ogóle nie pamiętam. No cóż - starość nie radość. Ciekawostką niech będzie to, że TOP 5 2018 faktycznie składa się z powieści wydanych w 2018 roku. Enjoy.

czwartek, 27 grudnia 2018

FC Barcelona. Więcej niż futbol - Dariusz Tuzimek

Od dłuższego czasu z przyjemnością obserwuję rynek literacki, których głównymi adresatami są mali chłopcy (8-15 lat). Podczas kiedy dla dziewczynek w tym wieku lektur jest pod dostatkiem, tak chłopcom ciężko dogodzić, by ich odpowiednio zainteresować. Na całe szczęście są takie serie jak Kluby wszech czasów oraz Mali Mistrzowie, mające do zaoferowania znacznie więcej, niż mile spędzony czas.

Z Hiszpanii wracałem już jako kibic Barcelony. Zakochany w niej po uszy. Pewnie decydujące były te ciarki na plecach - nie mogło być inaczej. [...] Barça to klub wyjątkowy, o czym przekonacie się w kolejnych rozdziałach*. 

Swego czasu recenzowałam Real. Królewska drużyna, który całkowicie skradł moje serce (mimo że jakoś szczególnie nie interesuję się piłką nożną). Pod względem wykonania, treści jak i samego sposobu przekazywania informacji seria Kluby Wszech Czasów są dopieszczone do perfekcji. Cieszy zatem fakt, że FC Barcelona. Więcej niż Futbol nie odstaje! 

piątek, 21 grudnia 2018

Krwawy księżyc - K. C. Hiddenstorm

Marzenia. Jedne się spełniają, inne pozostają nimi do końca życia. W skrytości ducha pragniemy wielu rzeczy - nowego samochodu, lepszego mieszkania, pójścia na koncert ulubionego zespołu, wyjazdu za granicę i tak dalej. Jednak czy kiedykolwiek przystanęliśmy chociaż na chwilkę, by zaczerpnąć głęboki oddech i zastanowić się, jakie konsekwencje mogą iść za naszymi pragnieniami? Pewnie nie, nikt się nad tym nie zastanawia… Podobnie jak główna bohaterka Krwawego księżyca, której zamarzyło się być pisarzem. Co w tym strasznego? Przekonacie się w dalszej części tej recenzji.

Zabierając się za lekturę, nie wiedziałam czego mogę się po niej spodziewać. Nie czytałam jej żadnej powieści, toteż nie miałam pojęcia na co się przygotować.


Krwawy księżyc przyciąga czytelnika już samą okładką. Chociaż z początku może się ona wydawać strasznie minimalistyczna, to po lekturze całej książki śmiało mogę powiedzieć, że grafik wiedział doskonale, co robi! Widzimy krwawy ślad dłoni i połowę twarzy  pięknej kobiety. Czemu się ona ukrywa? Skąd ta intensywna czerwień na drzwiach? Dwa zdania widniejące na oprawie dopełniają całości:

Każde marzenie może stać się koszmarem.
Każdy człowiek może stać się potworem.

Czytelnik już jedynie tymi informacjami jest zainteresowany treścią powieści na tyle, by po nią sięgnąć, a uczucie te pogłębia jeszcze opis.

wtorek, 18 grudnia 2018

Bez słowa - Rosie Walsh

Wyobraź sobie, że poznajesz człowieka, który w przeciągu siedmiu tylko dni staje się najważniejszą dla ciebie osobą. Irracjonalne? Niekoniecznie, ostatecznie na drodze każdego z nas pojawia się osoba odwracająca wszystko do góry nogami. To z nią planujemy przyszłość, tworzymy cele i realizujemy marzenia... chyba że ta osoba znika. 


Podobne zniknięcie przeżywa Sarah, kiedy jej ukochany Eddie nie daje znaku życia. Wykorzystał ją? Zabawił się, a potem po prostu wrócił do żony i dzieci? Sarah w to nie wierzy. Postanawia sama zacząć poszukiwania, a te okażą się bardzo trudne. Ostatecznie - czy ona go w ogóle zna?

niedziela, 16 grudnia 2018

Puk, puk... czy to już sześć lat?

O ludu, mój, ludu, co to się ze mną dzieje, że po raz pierwszy o mało nie zapomniałam o tym święcie?! A to przecież rzecz wielka - całe sześć lat! Na swoje usprawiedliwienie mama tylko to, że dużo się przez ostatni czas u mnie działo, czasami nie wyrabiam na zakręcie, czasami padam na twarz, ale nie ma, że nic nie napiszę! Zapraszam na podsumowanie całych sześciu lat blogowania! 


Sześć lat... dużo się przez ten czas działo!

Ostatni rok był dla mnie szczególnie intensywny w życiu pozablogowym, dlatego też nie wiadomo kiedy, nie wiadomo jak, czytałam coraz mniej, ponieważ najnormalniej w świecie nie miałam tyle czasu na lektury, ile bym chciała. To źle? Niekoniecznie. Podobna sytuacja dobrze mi zrobiła - uspokoiłam się w ilości, a skupiłam na jakości. Dlatego też ostatnio czytam głównie klasyki bądź powieści, które naprawdę mogą coś wnieść do mojego życia. Chłamowi i harlequinom powiedziałam stanowcze NIE i alleluja!

piątek, 14 grudnia 2018

K-Drama: Goblin: The Lonely and Great God


Moja przygoda z Goblinem - jednym z największych hitów ostatnich lat - zaczęła się jeszcze w 2017 roku, czyli w roku, w którym Goblin był dopiero transmitowany. Pierwszy odcinek może i mnie nie zachwycił, ale pierwsze osiem odcinków już tak. Fabuła, bohaterowie, aktorstwo, muzyka. Tutaj wszystko zagrało. A mimo to porzuciłam tę dramę w połowie. Po prostu poczułam znużenie i moje obowiązki kazały mi oderwać się tego fantastycznego świata. Jednakże Goblin gdzieś tam utkwił w moim sercu, skoro po dwóch latach postanowiłam wznowić seans i dokończyć go w przeciągu zaledwie jednego dnia. Dzięki temu mogłam zakochać się w tym świecie tak, jak na to zasługiwał.

Kim Shin jest goblinem, a także Opiekunem Dusz. Mężczyzna mieszka razem z Aniołem Śmierci, który zabiera ludzkie dusze niczym Ponury Żniwiarz. Jednakże obaj mężczyźni zmagają się z pewnymi problemami. Ponury Żniwiarz ma amnezję, natomiast Kim Shin chce zakończyć swoje nieśmiertelne życie. Niestety, gobliny mogą zakończyć swoje życie wieczne tylko w jeden sposób – odnajdując ludzką pannę młodą. W tym celu, Kim Shin znajduje optymistyczną licealistkę, Ji Eun Tak. Goblin zaczyna powoli wierzyć, że dziewczyna stanie się kapłanką, która zakończy jego przeklęte istnienie. Jednakże z czasem ta skomplikowana metoda samobójstwa zaczyna zamieniać się w miłość. Czy nieśmiertelny goblin zacznie żałować swojej decyzji? A może ta miłość stanie się nieuchronnym końcem jego życia?


(Opis: Drama Queen)

czwartek, 13 grudnia 2018

Zabójcza biel - Robert Galbraith (J.K. Rowling)

Galbraith vel Rowling długo kazał/a czekać na czwartą powieść o detektywie Cormoranie Strike'u. Od mojej lektury Żniw zła minęło przeszło dwa i pół roku, co było dość długim okresem jak na tak emocjonujące zakończenie. Po Zabójczej bieli rozumiem, co zajęło autorowi tak dużo czasu - trzeba przyznać, że rzetelnego researchu można się uczyć od Rowling. Jednkaże czy to wystarczyło, by uznać jej najnowszą książkę godną poświęconego czasu?


Do biura Cormorana i Robin przychodzi dziwny mężczyzna. Ma na imię Billy i już na pierwszy rzut oka widać, że jest osobą z zaburzeniami psychicznymi. Ciężko zatem uwierzyć mu na słowo, gdy wyjawia, że w młodości widział, jak ktoś zabija małe dziecko i zakopuje je tuż obok konia. O co chodzi? Tego detektyw się nie dowiaduje, ponieważ Billy ucieka. Lecz trop pozostaje i okazuje się bardzo przydatne przy kolejnym zleceniu - tym razem od ministera kultury.

wtorek, 11 grudnia 2018

Rosyjski nie gryzie, czyli kolejna próba zmierzenia się z językiem obcym


Wbrew pozorom rosyjskiego chciałam się już zacząć uczyć od dawna, mimo że zawsze odpędzałam się od tego zamiaru jak od natrętnej muchy, tłumacząc sobie: "jeszcze nie teraz", "skup się na innych językach" bądź "przecież nawet cię tam nie ciągnie". Jednakże podobne myśli bardzo szybko zmieniły swoje brzmienie o sto osiemdziesiąt stopni, gdy na moim nowym kierunku spotkałam Natallię, której ojczystym językiem jest właśnie rosyjski. I nagle w głowie zabrzmiała mi myśl - "jeśli nie teraz, to kiedy?". No właśnie! No to teraz.

Nauka języka obcego na własną rękę z native speakerem nie jest rzeczą prostą. Oczywiście - siedzi obok nas osoba, która zna ów język na wyczucie, poprawia w wymowie... ale z tłumaczeniem bywa różnie, ponieważ ona również nie wie, dlaczego coś jest w ten sposób zapisane i czemu akurat ten wyraz się tak odmienia - przecież się tego nie uczyła. Na całe moje szczęście Natallia od dziecka bardzo lubiła rosyjski, dlatego wychwytywała te niuanse językowe z najczystszą przyjemnością.

czwartek, 29 listopada 2018

Uniesienie - Stephen King

Ręka do góry, komu zdarzyło się chociaż raz obejść szerokim łukiem wagę łazienkową, ponieważ nie chcieliśmy robić sobie dodatkowej przykrości, kontrolując masę naszego ciała. Przypuszczam, że zjawisko jest powszechnie znane i każdy z nas chociaż raz w życiu poczuł to bolesne ukłucie w żołądku, kiedy zobaczył wskazanie tejże upiornej maszyny. Z jaką ulgą przyjmujemy spadek wagi chociażby o jedno oczko, zwłaszcza kiedy niespecjalnie mocno trzymaliśmy się diety. Czujemy się lżejsi, mamy jakby więcej energii, poprawia nam się nastrój, od razu inaczej patrzymy na świat. A gdyby tak na drugi dzień znowu kilogram mniej i kolejnego dnia kolejny i kolejny...


Scott Carey, mieszkaniec upiornego miasteczka Castle Rock, którego fanom Kinga raczej nie trzeba przedstawiać, nieoczekiwanie dla siebie zaczyna chudnąć. Można by pomyśleć – co w tym złego, zwłaszcza gdy jest się facetem w średnim wieku z dość pokaźnym brzuszkiem. Jednak kiedy ubywają kolejne kilogramy, a Scott nadal wygląda jak typowy dobrze wykarmiony Amerykanin, sprawa zaczyna być niepokojąca. Mężczyzna podchodzi jednak do sytuacji z wyjątkowym spokojem, tak jakby pogodził się, że kiedyś może nadejść Dzień Zero. Nowa przypadłość pomaga jednak mężczyźnie spojrzeć z innej perspektywy na to, co dzieje się w jego mieście, a w Castle Rock jak zwykle atrakcji nie brakuje.

środa, 28 listopada 2018

PREMIEROWO! Gdybym wiedziała - Rebecca Donovan



Gdybym wiedziała czyli książka rozpoczynająca nową serie ani słowa autorstwa Rebeccy Donovan.  Czy będzie tak samo wciągająca jak seria Oddechy

Główną bohaterką jest Lana, dziewczyna o mocnym charakterze, gotowa stanąć na drodze każdemu, kto pragnie skrzywdzić jej przyjaciół.  Oczywiście ceni sobie dobrą zabawę, sięgając przy tym po alkohol, papierosy i narkotyki, choć jej postać ma zaledwie 15 lat. Dlatego też w tym miejscu muszę wpleść krótką dygresję, gdyż autorka zawiodła mnie, powtarzając typowy schemat buntowniczki.

...ale idźmy dalej...

poniedziałek, 26 listopada 2018

Woda na sicie. Apokryf czarownicy - Anna Brzezińska

„Woda na sicie. Apokryf czarownicy” wkradła się na moja listę lektur całkiem przypadkowo. W dużej mierze zachęcił mnie biogram autorki, trochę też moja współlokatorka. Postanowiłam więc zmierzyć się z najnowszą powieścią Anny Brzezińskiej – jak głosi krótka notka na odwrocie książki: mediewistki i „jednej z najlepszych polskich pisarek fantastyki”. 


O samej pisarce wiedziałam niewiele, nie znałam też (i pewnie się to nie zmieni) jej wcześniejszych prac, jednak byłam pełna optymizmu i oczekiwałam czegoś równie wciągającego jak „Odrodzone Królestwo” Cherezińskiej, w którym swego czasu zakochałam się po uszy. W trakcie lektury tych 364 stron z pewnością narodziły się we mnie pewne uczucia, ale zdecydowanie lepiej moje nastawienie oddawałby niemiecki rzeczownik „Hassliebe”.

niedziela, 25 listopada 2018

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018 - Daniel Wyszogrodzki

Pierwsze w Polsce tak szerokie ujęcie tematu musicalu.
 

Moja miłość do musicali narodziła się właściwie jeszcze w dzieciństwie, stąd też  przypuszczam, że większość moich czytelników również je kocha - choć czasami może nieświadomie. Bo któż nie obejrzał przynajmniej jednej bajki Disneya?
No właśnie.

Bądź co bądź uważam animacje Disneya jako dobry start w poznawaniu o wiele szerszego zjawiska, jakim jest teatr muzyczny,  by doświadczyć różnicy pomiędzy muzyką płynącą z głośników a muzyką na żywo. A ów musicale w tym roku świętują swoje stulecie (gdyż za świadomy początek istnienia tego artystycznego odłamu uważa się zakończenie I wojny światowej), dlatego warto się przekonać, o czym te musicale właściwie są. Pomóc w tym może właśnie ta pozycja. Ale ostrzegam! Powoduje nagły zakup biletów!

Ale musicale! Złote stulecie to istna - nie bójmy się użyć tego słowa - encyklopedia wiedzy na temat najważniejszych musicale, jakie pojawiły się na scenie i albo wciąż w najlepsze na niej balują (The Phantom of the Opera, Hamilton, Les miserables, The Lion King!), albo pojawiły się tylko na chwilę i poniosły porażkę na Broadwayu (Tanz der Vampire, Metro), albo właściwie niewiele miały wspólnego z musicalem samym w sobie (La la land, GLEE) . Ale to nie tylko o tym jest ta wyjątkowa książka - to także kompendium wiedzy o twórcach, kompozytorach, piosenkach czy aktorach.

piątek, 23 listopada 2018

Więcej niż my - Jay McLean


Czasem jest tak, że nasze życie wywraca się do góry nogami. Wydarza się coś strasznego, my się załamujemy, nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez drugiej osoby. Jedyne o czym myślimy w takich chwilach jest to, by skończyć jak najszybciej swoje męczarnie na tym padole łez. Ale wystarczy, że przynajmniej jedna bliska nam osoba zawalczy o nas, pokaże, że jej zależy, a wtedy świat od razu barwi się zupełnie innymi kolorami, żywszymi. To wszystko spotkało bohaterkę Więcej niż my. Ale czy potrafiła docenić małe promyki codzienności?


Mikayla wiodła spokojne, normalne życie. Miała ukochanego chłopaka, Jamesa, z którym spędzała każdą wolną chwilę oraz najlepszą przyjaciółkę, Megan, której mogła się ze wszystkiego zwierzyć i miała pewność, iż ta nikomu tego nie wypapla. Jednak jak się dość szybko okaże, to tylko pozory, które ludzie, nawet ci najbliżsi, lubią stwarzać. Pewnego dnia serce Mikayli rozpada się na tysiąc kawałków… Nakrywa w toalecie Megan i Jamesa, którzy udali się tam w wiadomym celu. Dziewczyna jest zrozpaczona i nie wie co ze sobą zrobić. Przypadkowo poznaje Jake’a, który okazuje się jej bratnią duszą. Wydawać by się mogło, że to już koniec problemów głównej bohaterki, lecz ten najpoważniejszy skrywa się tuż za rogiem…

piątek, 16 listopada 2018

Magazyny: English matters #73 oraz Deutsch aktuell #91 + Week by week


Listopad, grudzień - końcówka roku powoli sprzyjająca do poszukiwania celów na nowy rok. Myślę, że nie jestem odosobniona w tym postanowieniu, jeżeli powiem, że nauka języków obcych to jednak jedno z najważniejszych celów na każdy rok. Polecam nie czekać na styczeń, a zacząć już dziś!

niedziela, 11 listopada 2018

1000 post na 100 lat niepodległej Polski, czyli 10 książek o Polsce!


Wielkie dziś święto mamy! Niby zwyczajne, bo przecież któreś z kolei, ale z jakiegoś powodu czuję się tak, jak gdybym po raz pierwszy świętowała tak uroczyste urodziny! Polska świętuje 100 lat niepodległości - proszę, nie spędźmy tego szczególnego dnia zamknięci w czterech ścianach. Taki dzień trzeba uczcić wspólnie! Ze wszystkimi Polakami i Nie-Polakami, którzy także kochają Polskę.

Z tej okazji chciałabym dodać coś od siebie. Celebrując 100-lecie Polski oraz 1000-ny post na Wymarzonej Książki, przygotowałam 10 książek o Polsce i Polakach, które pewnie  znacie, może nie, ale które warto przeczytać. Dlaczego? Za tę polskość i to, nad czym powinniśmy popracować. Co dokładnie? Tego przekonacie się poniżej. Zapraszam! 

sobota, 10 listopada 2018

Nowa kolekcja bajek: DC. Super Friends


Czy masz ochotę na fantastyczną zabawę w towarzystwie takich gwiazd jak Batman, Wonder Woman, Superman i wiele innych kultowych już postaci ze świata komiksu. Poznaj najważniejszych superbohaterów i wraz z nimi stocz zaciętą walkę z arcyzłymi! Wraz z Nową kolekcją bajek jest to jak najbardziej możliwe.

Baśnie dla młodszych i starszych - Zofia Stanecka


J.R.R. Tolkien napisał: "Królestwa Baśni to niebezpieczna kraina, gdzie na nierozważnych czekają pułapki, a na zbyt śmiałych - więzienne lochy". 

Baśnie mają długą, długą historię. Tak długą, że nie ma osoby, która mogłaby wskazać początek baśni, jak również nie ma osoby wskazującej ich koniec. Ludzie opowiadają je sobie od zarania dziejów i to na całym świecie! Często to właśnie baśnie były (i wciąż są!) pierwszymi zasłyszanymi opowieściami. 

Wbrew pozorom baśnie nie były adresowane dla dzieci. Najdawniejsze z nich dorośli opowiadali je sobie nawzajem. Być może to dlatego baśnie to opowieści i dla dużych, i dla małych. I dla młodszych, i dla starszych.

czwartek, 8 listopada 2018

Komiksy dla dziewczynek: Lou. Codziennik Tom 1 oraz Studio Tańca Tom 1


Lubicie komiksy? Tak/Nie? Ja, jak byłam młodsza, uwielbiałam. I pewnie dlatego do dziś mam do nich słabość. Bo jak tu nie lubić czegoś, co ma za zadanie poprawić Ci nastrój, a przy tym przenieść Cię do dziecięcych/nastoletnich lat. Z nowymi pozycjami od Egmonta jest to jak najbardziej możliwe!

Przygotujcie się na pozycje dla dzieci i dla nastolatek. Zaczynamy za trzy... dwa... jeden!

wtorek, 6 listopada 2018

Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników - Piotr Trybalski

Nie ukrywam, że jest to książka, na którą bardzo długo czekałam. Dlaczego?  Jak wielu Polaków usłyszałam w tym roku o wyprawie na K2, o tragedii na Nanga Parbat, o heroicznej i bohaterskiej akcji ratowania himalaistów w najwyższych górach świata. Wspinaczki wysokogórskie przewijały się w mediach każdej zimy, ale takiego rozgłosu odnośnie polskiego himalaizmu, mam wrażenie, nie było nigdy.   


Dzisiejszy postęp pozwolił nam śledzić życie wyprawy na K2 praktycznie na bieżąco. Tragedia na Nanga Parbat dodatkowo zwiększyła zainteresowanie wyprawami. Jak zwykle pojawiło się wielu internetowych pseudo-znawców. Oceniali moralność uczestników wyprawy, podejmowane ryzyka,  sens wypraw czy słuszność finansowania czyichś marzeń. 

niedziela, 4 listopada 2018

A po niemieckim... norweski? Warum nicht?



Macie  w życiu jakiś challenge? Ja mam :D Chciałabym znać co najmniej pięć języków. Jednak żeby było łatwiej zaliczam do nich polski :D Tak czy siak nadal pozostają cztery języki do opanowania! Jako, że zdecydowałam się na studia językowe mogę powiedzieć, że znam także niemiecki i angielski. Jako kolejny język chciałam wybrać taki, który nie jest tak popularny jak np. hiszpański czy francuski, ale też taki, który nie będzie tak trudny jak np. węgierski. No i wybrałam norweski, czyli mieszankę angielskiego i niemieckiego.

Disney zaprasza: Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim

Jak byłam małą dziewczynką zawsze marzyłam o tym, żeby mieć pełną kolekcję bajek Disneya na półkach. Ale były drogie i wcale nie tak łatwo dostępne, jakby się mogło wydawać. A teraz... Umarłam i jestem w niebie w momencie, w którym trzymam najnowszą książkę Disneya! Książkę? To mało powiedziane! To bardziej KSIĘGA, od której nie sposób się oderwać.


Jeremi Przybora to polski poeta, pisarz, satyryk. Człowiek, który swego czasu dokonał adaptacji kilkunastu najsłynniejszych baśni, bez którego te nie byłyby takie same. To właśnie wiele jego tłumaczeń przeszło do historii, wciąż zachwycając lotniścią pióra, elegancją języka, wyrafinowanym humorem i fantazyjnością sformułowań. W jego baśniach Piotruś Pan zabiera Wendy do NIEBYWALENCJI, dobre wróżki ze Spiącej Królewny to Flora, Fauna i Pogódka, zaś ta zła to Diabolina. Zausznicy Hadesa z Herkulesa to Ból i Popłoch, a mureny z Arielki, małej syrenki to Ugryź z Ukąsiem czy, jak kto woli, Ukąd z Ugryziem. I wiele, wiele innych dobrze znanych (bądź mniej znanych) tłumaczeń. 

piątek, 2 listopada 2018

Cukiernia pod Amorem. Dziedzictwo Hryciów - Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Od momentu, w którym przeczytałam Ciastko z wróżbą, wręcz przebierałam nóżkami, by dorwać się do Dziedzictwa Hryciów. Mało jest takich pisarzy, którzy tak doskonale trafiają w mój gust czytelniczy i każą mi czekać na kolejny tom. Małgorzata Gutowska-Adamczyk to bez wątpienia nazwisko, które TRZEBA znać, ponieważ tworzy klasyki na miarę Henryka Sienkiewicza (kiedyś wspomnicie moje słowa!).


Konkurs na Ciasto Roku zostaje roztrzygnięty i nikt się nie spodziewa, jakie konsekwencje będzie to za sobą niosło. Waldemar Hryć bardzo przeżywa nie tylko "sukces" syna, ale przede wszystkim jego związek z nieznaną mu kobietą. Można by rzec, że historia koło zatacza, ale Helena Hryć czuje, że Martyna Nowak jest zupełnie inną kobietą, niż ona była. Na rodzinne kłopoty patrzą z boku dwie dawne mieszkanki Zajerzyc: Monika Grochowska-Adams oraz Tessa Steinmeyer. To wraz z nimi cofamy się w czasie, by doświadczyć najważniejszych polskich wydarzeń drugiej połowy XX wieku.

środa, 31 października 2018

Biblioteka Bajek: Kubuś i Przyjaciele oraz Disney

Posiadając całą BIBLIOTEKA BAJEK, posiadamy to, co może utulić naszych najmilszych i najmłodszych do snu: magię. Czy jest tutaj osoba, która nie zna Kubusia Puchatka albo innych bajek Disneya? Wątpię. Bo to przecież od nich uczymy się życia - w tych bajkach ukryte są wzorce postępowania i jeszcze dużo, dużo więcej...
 

Biblioteka Bajek. Disney to zbiór osiemnastu opowieści na dobranoc z tak znanych tytułów jak: Zaplątani, Potwory i spółka, Wielka szóstka, Mała Syrenka, Toy Story, Kubuś i Przyjaciele, Zakochany Kundel i wiele, wiele innych. Nie są to jednak historie znane nam z bajek - to poboczne historie ulubionych bohaterów. Krótkie opowieści "po napisach końcowych" sprawiają, że można nie tylko na nowo powrócić do zabawnego, magicznego świata pełnego niespodzianek, ale także dowiedzieć się, co tam się u naszych ulubionych bohaterów pozmieniało. Co ciekawe, wiele postaci może zasnąć w tym samym momencie co nasze pociechy i bynajmniej nie chodzi tylko o Aureorę. 

Natomiast Biblioteka Bajek. Kubuś i Przyjaciele to piętnaście uroczych opowiastek, które pokażą dziecko, co znaczy być prawdziwym przyjacielem. Przeżywając przygody z Kubusiem, maluch uczy się, jak pomagać innym, jak się dzielić i jak razem miło spędzać czas. Co znaczy, że ktoś się od nas różni i jak poprawić komuś humor. Dowie się też, że przyjaciele źle znoszą rozłąkę, i zrozumie, dlaczego warto dbać o przyjaźń i przyjaciół. To takie opowieści na każdą okazję. Opowieści, do których powraca się nawet po latach.

wtorek, 30 października 2018

KONKURS! WYGRAJ LOVE LINE II!



Uwaga!! KONKURS!!

Masz pierwszy tom LOVE LINE i jesteś ciekaw, co przynosi ciąg dalszy?
Przekonaj się sam!

Wystarczy, że wygrasz nowiutki egzamplarz LLII u mnie na blogu!
A żeby WYGRAĆ trzeba GRAĆ!

Zapraszam na Fanpage'a Wymarzonej Książki!
Jedyne co musisz zrobić to polubić ten post, w komentarzu napisać, dlaczego lubisz książkę/książki Niny Reichter i... JUŻ!
Nie zaśpij! Masz czas do 10. Listopada!

czwartek, 25 października 2018

Cukiernia pod Amorem. Ciastko z wróżbą - Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Trylogię Cukiernię pod Amorem przeczytałam dawno temu. To były lata licealne, gdy dopiero wdrążałam się w sagi rodzinne, uważając je (o zgrozo!) w pierwszej chwili za nudne. Ale na moje literackie szczęście (a wbrew pozorom mam go całkiem sporo) natrafiłam wtedy na twórczość Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Co sprawiło, że w bibliotece sięgnęłam po tę uroczą okładkę? Nie pamiętam. Jednakże nigdy nie zapomnę tego, co się działo ze mną przez trzy tomy. Chyba nie muszę mówić, jak szczęśliwa byłam na wieść o kontynuacji?


Sierpień 2016 roku, zbliżają się Dni Gutowa, a wraz z nim konkurs na najlepsze ciastko. Jak co roku bierze w nim udział cukiernia Pod Amorem prowadzona przez państwa Hryciów, tyle że po raz pierwszy to Zbyszek, syn Waldemara Hrycia, ma być pomysłodawcą. Starsi rodzice szczerze się martwią się, lecz nie tylko przez wzgląd na Ciastko Roku, ale także przez nową dziewczynę syna. Żeby tego jeszcze było mało, do Gutowa powraca prawniczka z Nowego Jorku, Monika Grochowska-Adams, zatrudniona przez dawnych spadkobierców przedwojennych właścicieli cukierni. Starsza kobieta traktuje to jako nostalgiczny powrót do dawnych lat, szczególnie gdy natrafia na dawną przyjaciółkę, Tessę Steinmeyer. Dopiero wtedy przykryte kurzem czasu rany zaczynają na nowo się odzywać...

wtorek, 23 października 2018

Oddechy. Tom 3. Biorąc oddech - Rebeca Donovan



Biorąc oddech czyli, niestety, ostatnia już część przygód Emmy. 

Emma uciekła. Zostawiła za sobą wszystko raz na zawsze, a przynajmniej tak myślała. Bez słowa pożegnania porzuciła miłość swego życia - Evana, swoje pasje, dawnych znajomych, a nawet własną matkę. Dziewczyna zaczyna życie na nowo, przeprowadza się, znajduje nowych znajomych… wszystko powinno się już układać, ale czy wspomnienia z przeszłości pozwolą nastolatce spokojnie zasnąć?

Rebecca Donowan zadbała o to, by główna postać przeszła wewnętrzną metamorfozę. Ruszała do przodu (lub się cofnęła), ale by nigdy nie stała w miejscu. Emma w tej części  jest zupełnie inną osobą: słabszą emocjonalnie, tłumiącą w sobie ból i cierpienie. Jest jak porcelanowa lalka, która może się stłuc w każdej chwili. Bohaterka znajduje sposób, by stłumić swoje uczucia, sięga po alkohol oraz dostarcza swojemu ciału sporą dawkę adrenaliny. Niestety to nie wystarcza, Emma coraz bardziej cierpi i z dnia na dzień o wiele bardziej żałuje swoich decyzji z przeszłości. Jak długo da radę tak żyć? 

poniedziałek, 22 października 2018

Nie odpuszczaj - Harlan Coben


Harlana Cobena chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego książki są sprzedawane w milionowych nakładach. Rzesze fanów na całym świecie sprawiły, że platforma Netflix podpisała z nim umowę na nakręcenie 14 filmów na podstawie jego książek, co może świadczyć o jego niebywałym sukcesie. Premiera książki ,,Nie odpuszczaj” była najbardziej wyczekiwaną premierą tej jesieni.



,,Nie odpuszczaj” to moje drugie spotkanie z Cobenem. Kilka lat temu przeczytałam ,,Nie mów nikomu”. Książkę podsunęła mi koleżanka, no bo jak to? Lubisz kryminały, a nie czytałaś Cobena? Fakt, wiele o nim słyszałam, ale nigdy nie było okazji, by sięgnąć po jakąkolwiek z jego książek. Spróbowałam, przeczytałam i nie zachwyciłam się. No cóż, może jestem jakaś dziwna, ale nie wiedziałam, o co tyle szumu. Książka była, krótko mówiąc, średnia, ale stwierdziłam, że może zbyt pochopnie wyciągnęłam wnioski i postanowiłam dać nam jeszcze jedną szansę :D Premiera ,,Nie odpuszczaj” była do tego świetną okazją. Czy tym razem okazało się inaczej? Sami zobaczcie!

niedziela, 21 października 2018

Mała księga mądrości Kubusia z drobną pomocą Prosiaczka,Kłapouchego, Królika, Sowy i Tygrysa, rzecz jasna!

Jak byłam małą dziewczynką, uwielbiałam wszystko, co było związane z Kubusiem Puchatkiem! Nie ma w tym nic dziwnego - za każdym razem gdy otwierałam książkę A.A. Milnego, czułam ciepło bijące od przyjaciół ze Stumilowego (albo Stuwiekowego, skoro coraz częściej natrafiam na to tłumaczenie) Lasu. Dlatego jeżeli tylko mam okazję powrócić do tych postaci, robię to z nie lada przyjemnością! Tak jak teraz! 


Kubuś to niedźwiadek słynący z brzuszka pełnego miodu. Bywa on również nazywany misiem o niezbyt dużym rozumku, choć tak naprawdę skrywa s obie głęboką mądrość życiową. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami!

sobota, 20 października 2018

Z każdym oddechem - Nicholas Sparks

Czy jest na sali osoba, która nie zna Nicholasa Sparksa? Nikt się nie zgłasza? To dobrze. Zatem przejdźmy do pewnej miłosnej (a jakże by inaczej!) opowieści... Przygotujcie się na miłość, miłość, miłość i jeszcze raz miłość! Zapraszam.


W jednej ze złocisto piaskowych plaż w Karolinie Północnej ukryte jest pewne miejsce, a w nim samotna skrzynka pocztowa nazywa Bratnią Duszą. Należy do wszystkich i do nikogo, a każdy, kto pragnie zostawić w niej swoją historię, zostaje zapamiętany na zawsze. Tak też zaczyna się ta historia.. Tru i Hope. On przyjechał aż z Zimbabwe poznać umierającego ojca. Ona - na ślub przyjaciółki. Obydwoje niezadowoleni z życia, szukający szczęścia i miłości... Tyle czy będzie im to pisane?

piątek, 19 października 2018

PRZEDPREMIEROWO! Dziki romans - Christina Lauren


Lubię erotyki. Za ich lekkość, niekiedy niezwykłą pomysłowość, za oderwanie mnie choć na chwilę od codziennych problemów, za te dziwne spojrzenia, które rzucają mi niekiedy współpasażerowie widząc, co czytam. Wreszcie również za te przyspieszone bicie serca i zwiększony poziom adrenaliny, kiedy czytam barwne opisy scen łóżkowych.
 
Oczywiście, erotyk musi być dobry. Nie może być tak, że seks przysłania wszelką fabułę, wychodzi na prowadzenie i stanowi większość książki. Przykładem tego może być seria After, której zdzierżyłam jedynie dwa tomy. Piękne okładki przykuwają wzrok, duża objętość zachęca tym bardziej do lektury, jednak sama treść pozostawia wiele do życzenia. Kłótnie, seks, kłótnie, seks - i tak w kółko. Czy podobnie było z Dzikim romansem autorstwa Christiny Lauren?


Harlow Vega prowadzi dość imprezowe życie i zawsze jest gotowa do wdania się w jakiś romans. Pewnego dnia, zupełnie spontanicznie, wyjeżdża do Sin City, gdzie nie żałuje sobie alkoholu i wszelkiej rozrywki. Pod wpływem chwili (i wypitych procentów) poślubia nieziemsko przystojnego i wygadanego Finna Robertsa. Dziewczyna traktuje wszystko jako chwilowy romans, który daje jej dziki seks. Wszystko zmienia się z chwilą przyjazdu Finna w sprawach biznesowych do jej rodzinnego miasta. Harlow nie jest gotowa na stały związek, mężczyzna też sprawia wrażenie, jakby nie był nią zainteresowany. Lecz z każdą chwilą ewidentnie coś między nimi się pojawia, coś gorącego, emocjonalnego i dającego nadzieję na szczęście. Jak potoczą się ich losy?

czwartek, 18 października 2018

Book Tour z Ostatnimi wakacjami!

Nareszcie! Tak długo już zwlekałam z Book Tourem, ponieważ chciałam promować w ten sposób tylko te tytuły, do których bardzo chciałabym Was zachęcić! I tak oto - po przeszło dwóch latach - przeznaczam tytuł, który MUSICIE przeczytać! Teraz  po przeczytaniu cudownej, fantastycznej, wyjątkowej, ciepłej i jakże dodającej nadziei książki - Ostatnich wakacjach autorstwa Anny Łaciny - wiem, że tę oto powieść musisz (TAK! WŁAŚNIE TY!) przeczytać!!

Co prawda, czytanie Ostatnich wakacji powinno równać się z tym, że poznaliśmy wcześniejsze trzy tomy (Czynnik miłości, Kradzione róże oraz Miłość pod Psią Gwiazdą), no ale... czasami nie warto trzymać się sztywnych reguł. 


Regulamin jest prosty jak drut (a to wszystko dzięki Cyrysi z Literackiego Świata Cyrysi - serdecznie raz jeszcze Ci dziękuję, kochana!), a w ramach jakichkolwiek wątpliwości - śmiało do mnie piszcie! Jeżeli zastanawiacie się, czy ta książka jest dla Was, odsyłam do wszystkich recenzji książki Anny Łaciny oraz... ponownie na mojego maila! Ja już Was dobrze zachęcę!! :D 

środa, 17 października 2018

Ostatnie wakacje - Anna Łacina

Moje spotkanie z twórczością Anny Łaciny było albo przypadkiem, albo przeznaczeniem (albo może po prostu miłością od pierwszego przeczytania). Jak sześć lat temu natrafiłam na Czynnik miłości, tak z marszu zauroczyłam  się tymi mądrymi, życiowymi zdaniami, którymi przesycona jest zarówno ta, jak i inne powieści Anny Łaciny. Z lekkim niedowierzaniem i wciąż z lekkim podekscytowaniem chciałabym opowiedzieć Wam o wrażeniach po Ostatnich Wakacjach, które zamykają pewien rozdział w życiu bohaterów, jak i w moim czytelniczymi świecie.


Minęło prawie siedem lat. Patrycja Adler i Magdalena Dzik nie są już licealistami, lecz dorosłymi kobietami, które właśnie bronią magistra i zaczynają dorosłe życie. A ono łączy się z samodzielnym życiem, ważnymi decyzjami, pracą, mieszkaniem, pieniędzmi i... ślubem! I gdzie ta wolność, gdy beztroska zniknęła? Ich losy krzyżują się z historią siedemnastoletniej Ośki, która z dnia na dzień musi przeprowadzić się do Torunia, by tam nie tylko poznać swojego biologicznego ojca, ale przede wszystkim z nim zamieszkać...  

Niezwykle trudnym zadaniem jest recenzowanie książek Anny Łaciny. Powody są dwa. Pierwszy to to, że w tych skromnym opisie powyżej kryje się niezwykle mądra, życiowa opowieść, która mogłaby się wydarzyć w naszym życiu nieraz, a którą Wy możecie nie dostrzec. Drugi to niezaprzeczalny fakt, że Anna Łacina, jak mało która pisarka, tak dobrze oddziałuje na mój gust czytelniczy, przez co czuję dodatkową potrzebę zawarcia jak najwięcej informacji, żebyście i Wy przeczytali jej książki!

wtorek, 16 października 2018

Święci Grzesznicy. Skandal - L.J. Shen

Czasami szczerze się zastanawiam, jak długo świat bogaczy będzie kreował cały świat erotyków? Bo ileż można czytać o tym samym, tylko pod innymi imionami? W Świętych grzesznikach miałam nadzieję, że fabuła nie zawiedzie. No ale... ech ech... Zapraszam.


On - Trent Rexroth - ma trzydzieści trzy lata i ma u stóp cały świat. Ona - Eddie - ma osiemnaście lat i pracować nigdy by nie musiała, gdyż pochodzi z dobrego domu. Jednakże świat nie jest aż tak czarno-biały, a pieniądze wcale nie dają wszystkiego. Zazdrość o powodzenie Rexrotha sprawia, że ojciec dziewczyny chce, by, pracując jako jego sekretarka, go śledziła. Tak zaczyna się ich historia od nienawiści do miłości...

niedziela, 14 października 2018

Oddechy. Tom 2. Oddychając z trudem - Rebeca Donovan



Oddychając z trudem, czyli ciąg dalszy emocjonującej historii Emmy. 

Dziewczyna zamknęła pewien przerażający etap swojego życia. Wszystko  zmieniło się nie do poznania. Emma miała szanse zacząć prowadzić normalne życie, lecz czy demony z przeszłości zniknęły na zawsze? A może pojawią się nowe przeszkody na drodze do szczęścia, z którymi nastolatka będzie musiała się zmierzyć? 

sobota, 13 października 2018

Wygrać Hollywood, przegrać życie - Justyna Kobus

Wszyscy je znamy. Wszyscy im skrycie zazdrościmy i przynajmniej raz w życiu chciałybyśmy znaleźć się w ich skórach. Ich biografie obfitują w przygody, skandale i romanse i pewnie dlatego nas tak bardzo ekscytują! Ale czy na pewno jest czego zazdrościć?


Wielka czternastka na przestrzeni setek lat:
Brigitte Bardot, Rita Hayworth, Jane Fonda, Pola Negri,
Bette Davis, Ingrid Bergman, Audrey Hepburn, 
Sharon Tate, Natalie Wood, Marilyn Monroe, Grace Kelly,
Maryl Streep, Julia Roberts, Angelina Jolie.

Oto gwiazdy światowego formatu. Nazwiska znane i cenione w świecie show-biznesu - w świecie nieprzyjemnym, dwulicowym, a przy tym jakże pociągającym. Tak, że i one chciały się do niego dostać - czasami zamierzenie, spełniając swoje marzenia z dzieciństwa, czasami zadecydował przypadek losowy. Lecz jak już wskazuje tytuł, ich życie wcale do najpiękniejszych nie należało. Wygrały Hollywood, ale czy przegrały życie?

poniedziałek, 8 października 2018

Gliniarz - Laurelin Paige, Sierra Simone

Erotyki mają niekiedy w sobie to coś. Uważam, że najlepsze są te, które wywołują w nas - kobietach - milion emocji i zachęcają do wypróbowania niektórych trików czy zabaw w osobistej sypialni. Nie jestem za to zdania, że dobra powieść erotyczna to ta, w której dosłownie na każdej stronie bohaterowie muszą iść ze sobą do łóżka, na przykład aby się pogodzić albo pozbyć się negatywnych emocji. Jak było więc w przypadku Gliniarza autorstwa Laurelin Paige oraz Sierra Simone?


Pierwszą z autorek miałam już okazję poznać za pośrednictwem jej serii Połączeni. To właśnie ją mogę zaliczyć do tych książek, które z wielkim trudem odkłada się na bok, kiedy trzeba iść spać albo poświęcić się innym domowym obowiązkom. Zachwycały one w ogromnym stopniu dlatego, że seks był jedynie tłem. Autorka ze swoich bohaterów uczyniła zwyczajnych ludzi, którzy mają problemy, pracę i życie osobiste, zupełnie jak każdy z nas. I podobnie jak my, także i tamte postaci potrzebowały seksu od czasu do czasu z wielu różnych powodów. Ale powieści Laurelin Paige z pewnością nie można zaliczyć do erotyków, których przeważająca część fabuły opiera się na scenach łóżkowych, jak to miało miejsce w przypadku popularnej serii After (wybaczcie, ale nie potrafiłam się powstrzymać przed tym porównaniem). 

sobota, 6 października 2018

PRZEDPREMIEROWO! LOVE Line II - Nina Reichter

Doczekałam się. Było trudno, ale w końcu dorwałam kontynuację (a jednocześnie zakończenie) mądrej historii o niełatwych wyborach, życiu pełnym odwagi i miłości, która ujawnia się w wielu miejscach... choć nie zawsze tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Przed Państwem LOVE Line II, pozycja obowiązkowa dla tych, którzy przeczytali już jedynkę, a przede wszystkim MUST HAVE DOUBLE PACK, dla tych, którzy dopiero mają w planach poznać Hollywood od tej drugiej strony.


Po trudnych wyborach i nieoczekiwanych zwrotach akcji nic nie jest takie, jakie być powinno. Zarówno Matthew Hansen, jak również Bethany McCallum muszą poskładać swoje życie na nowo. Nie mają jednak na to zbyt wiele czasu, gdyż Matt za kilka tygodni bierze ślub z córką magnata medialnego, a były mąż Beth pragnie powrotu do ciepłego, rodzinnego życia. W takiej sytuacji żadne nie pragnie zbyt szybkiego spotkania... a jednak pewien szantaż sprawia, że byli kochankowie są zmuszeni współpracować ze sobą ściślej niż wcześniej.

środa, 3 października 2018

Anioł Stróż - Nicholas Sparks

Miłość, szacunek, pragnienie, przyjaźń i  rodzina - są to jedne z wielu ważnych wartości w życiu, które chcemy posiadać, a najlepiej w jednej osobie, w naszym partnerze. Prawdziwą miłość wyobrażamy sobie jako pięknie, żyjąc bez kłótni, “fochów”, okłamywania siebie, lecz życie codziennie wygląda całkiem inaczej.

Najbardziej znanym pisarzem w tej dziedzinie, pochodzącym z Ameryki, którego książki o łącznym nakładzie przekraczają 85 milionów egzemplarzy, jest Nicholas Sparks. Ci, którzy już coś jego autorstwa czytali, wiedzą, że pięknie opisuje miłość codzienną, w której widzimy lepsze i gorsze czasy, śmiech i płacz, radość i gniew. Ci, którzy nie czytali - zaraz się dowiedzą.


   “ Wielki gniew nie jest możliwy bez wielkiej miłości.”

wtorek, 2 października 2018

Substancja - Klaudia Kloc-Muniak

Po lekturze Okrutnego księcia potrzebowałam czasu na zaczerpnięcie głębszego oddechu i na lekturę czegoś wciągającego. Do tego celu wybrałam sobie Substancję autorstwa Klaudii Kloc-Muniak. I muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę. Nie dość, że intrygujący opis, to i zawartość bardzo wciągająca! Zapraszam do recenzji.


Julia to pilna studentka biotechnologii. Naukę traktuje naprawdę poważnie, chociaż zdanie jakiegokolwiek egzaminu nie nastręcza jej zbyt dużych trudności. Jednak potrafi równie skutecznie wpadać w tarapaty. Pewnego dnia dostaje propozycję nie do odrzucenia – dołączenie do koła naukowego brzmi poważnie i daje szansę zdobycia tak potrzebnego w dzisiejszym świecie doświadczenia w branży biotechnologicznej. Koło te odkrywa lek, który ma się stać istną rewolucją. Jednak nie wszystko jest takie, jakie by się mogło wydawać. Sześciu studentów koła naukowego nagle staje w obliczu niebezpieczeństwa. Kiedy ginie Klaudia, pierwsza ofiara, nikt nie przypuszcza, że może to mieć związek z ich odkryciem naukowym. Jednak, gdy pojawiają się kolejne ofiary, wszystko zaczyna zupełnie inaczej wyglądać, a na resztę studentów pada blady strach o własne życie. Julia wplątuje się w sprawę, która z pozoru wydawała się niewinna i prosta, a z czasem okazała się naprawdę dziwna. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że w pewnym momencie przyjdzie jej walczyć o własne życie.
  
Nie spodziewałam się, że ta niepozorna książka aż tak może zaskoczyć i wciągnąć!
Ale od początku...

wtorek, 25 września 2018

Okrutny książę - Holly Black

Fantastyka znalazła rzeszę swoich fanów. Wśród nich jestem i ja. Wprost uwielbiam wampiry, wilkołaki oraz inne istoty paranormalne, a przede wszystkim uwielbiam przeżywać z nimi  niebezpieczne przygody. Jednak ciężko jest czytelnika czymś w tej materii zaskoczyć, zwłaszcza kiedy zobaczy się, ile książek z tego gatunku wychodzi co miesiąc. Holly Black postanowiła podjąć niewidzialną rękawicę, rzuconą jej najpewniej przez jakiegoś innego autora fantastyki i stworzyć niesamowity świat elfów przesycony magią. Czy jednak można w tym przypadku mówić o sukcesie?


Jude wraz ze swoimi dwiema siostrami, Taryn i Vivi, wiodła dość uporządkowane i spokojne życie. Ale wszystko ma swój kres... Pewien dzień odmienił jej codzienność o sto osiemdziesiąt stopni i zakrył ciemnymi chmurami. Po krwawej zbrodni wszystkie trzy dziewczynki zostały wywiezione do Krainy Elfów, zwanej Elysium. Tam niby ma im być o wiele lepiej. Vivi od razu się aklimatyzuje, jednak nie ma w tym nic dziwnego, bowiem sama jest elfką. Taryn i Jude to ludzkie bliźniaczki i nie potrafią się odnaleźć w świecie pełnym magii i przedziwnych istot. Najgorszy okazuje się Cardan, który gra oziębłego, zupełnie nie posiadając uczuć. By zdobyć pewną pozycję we Dworze, Jude decyduje się rzucić mężczyźnie wyzwanie. A później pozostaje jej już tylko walka...

poniedziałek, 24 września 2018

Oddechy. Tom 1. Powód, by oddychać - Rebeca Donovan

Powód by oddychać - emocjonalna książka, która ma chwytać czytelnika za serce, ale czy tak się dzieje? Zapraszam na szczerą, choć subiektywną recenzję pierwszego tomu bestsellerowej trylogii Oddechy.

 

Emma to nastoletnia dziewczyna, która najchętniej na co dzień wolałaby być niewidzialna. Przez rówieśników postrzegana jako perfekcyjna, niemal idealna uczennica, tak naprawdę skrywa bolesne sekrety, z którymi musi się na co dzień zmagać. Jej świat wywraca się do góry nogami, gdy poznaje Evana.  Nowy w szkole chłopak od razu zaczyna interesować się Emmą, a im ona stara się go unikać, tym on pragnie ją jeszcze bardziej poznać. Czy skrzywdzona dziewczyna pozwoli mu się do siebie zbliżyć?  Czy będzie w stanie mu zaufać?

sobota, 22 września 2018

Magazyny: English matters #72 oraz Deutsch aktuell #90 + Deutsch für Anfänger


Połowa września. Dla uczniów oznacza to połowę miesiąca nauki za nimi; dla studentów natomiast ostatnią połowę miesiąca wakacji. Niezależnie od sytuacji wypada zacząć się uczyć i rozruszać szare komóreczki po odpoczynku. Dlatego też zapraszam na trzy ciekawe propozycje dla tych, którzy lubią język angielski oraz język niemiecki... a szczególnie dla tych, którzy może tak jak ja od października idą na lingwistykę stosowaną drugiego stopnia (czyli połączenie języka angielskiego z językiem niemieckim).

Tak, tak, dostałam się na mój wymarzony kierunek - lingwistyko stosowana nadchodzę! I mam nadzieję się nie zawieść! :)

piątek, 21 września 2018

Łowca posagów - Daisy Goodwin

Legenda Sisi - Elżbiety, cesarzowej Austrii - nadal trwa i ma się bardzo dobrze. Jedna z najbardziej rozpoznawanych europejskich księżniczek wciąż należy do muz pisarzy z całego świata. Tym razem "ulubienica Węgrów" powraca w innej odsłonie - bardziej miłosnej, kobiecej. Zapewne zmyślonej... ale nie przeszkadza to w lekturze.

 
Elżbieta Bawarska wydaje się posiadać wszystko - urodę, inteligencję, sławę. Pragnie jej każdy mężczyzna, zazdrości każda kobieta. Tylko czy słusznie? Podczas jednej z wycieczek do Anglii okazuje się jednak, że świat ulubienicy salonów wcale nie jest tak różowy, jak wszystkim się wydaje. I bynajmniej nie staje się łatwiejszy, gdy na jej drodzy staje kapitan Bay Middleton - mężczyzna, który uważa się za lepszego jeźdźca konno od niej. Zainteresowani sobą zdają się przez długi czas ignorować fakt, że Bay jest młodszy o dziesięć lat, a co ważniejsze zaręczony z bogatą Charlotte. Elżbieta natomiast nosi koronę jednej z najważniejszych mocarstw na świecie. Jednakże nie od dziś wiadomo, że serce głuche jest na rozsądek...

czwartek, 20 września 2018

3 główne zalety The Valley of Fear. Dolina Trwogi [Angielski z ćwiczeniami. A2-B1]

Jak czytać książki w oryginale, by się nie zrazić? Jak rozpocząć swoją przygodę z belestryką w łatwy i przyjemny sposób? Aż w końcu jak połączyć obowiązek z przyjemnością? Jak zaraz Wam postaram się udowodnić - w prosty i łatwy sposób, dostępny dla każdego, kto tylko będzie chciał!
 

Szczerze uwielbiam Sherlocka Holmesa. To wlasnie od jego przygód rozpoczęłam swoją przygodę z kryminałami. Dlatego też nie mogłam oprzeć się Angielskiemu z ćwiczeniami - wszystko byle tylko poczuć ten starobrytyjski klimat. Dlatego też chciałabym przedstawić moje trzy powody (zalety użytkowania), dla których warto zainwestować w The Valley of Fear autorstwa Arthura Conana Dotyle'a!

wtorek, 18 września 2018

PREMIEROWO! Dziewczyna, która wybrała swój los - Kasie West

Dziewczyna która wybrała swój los to tytuł, który przykuwa uwagę. Od razu wyobraziłam sobie, że bohaterka będzie stawiana przed trudnymi wyborami, że jest zaborczą i pewną siebie postacią, która przeniesie mnie do świata, z którym będzie musiała się zmierzyć. Czy tak też było? Zapraszam na premierową recenzję. 
 

Świat Addison przestał być kolorowy. Rodzice informują ją o rozwodzie, przez co szesnatolatka staje przed trudnym wyborem rozpoczynającym się od pytania: Z kim wolisz zamieszkać? Z mamą czy z tatą? Temat trudny i wbrew pozorom nie ułatwia go fakt, że Addison posiada niezwykłą moc zaglądania w przyszłość. W ten sposób może sprawdzić skutki poszczególnej decyzji, co oczywiście postanawia wykorzystać. Jednakże czy wyjątkowe zdolności naprawdę pomagają wybrać odpowiednią drogę... i czy opłaca się znać przyszłość?
 
Czytelnik naprzemiennie żyje dwoma światami głównej bohaterki: gdy ta albo mieszka z ojcem, albo z matką. Niestety nie jest łatwo w zupełności przenieść się do alternatywnych przyszłości bohaterki, bowiem w Dziewczynie, która wybrała swój los brakuje wyczerpujących opisów miejsc oraz postaci, których, moim zdaniem, nigdy nie jest za dużo w książkach fantastycznych. Natomiast  te, które pojawiły się na kartach powieści, nie miały w sobie nic ujmującego czytelnika. Niestety.

sobota, 15 września 2018

Ostatnio obejrzane filmy, które trafiły do mojego serca


Zakładam, że nie tylko ja często staję przed dylematem – co obejrzeć? Jest tyle produkcji, tyle ocen, bo przecież każdy z nas ma inny gust i co innego może się podobać, że naprawdę ciężko wybrać obraz, który na pewno przypadnie nam do gustu. Poniżej zamieszczam kilka tytułów, które miałam okazję niedawno oglądać i którym udało się mnie w pełni zaskoczyć.

niedziela, 9 września 2018

Ile prawdy jest w Dywizjonie 303. Historii Prawdziwej? (2018)

W ostatnim czasie powiało historycznym wiatrem. Zarówno Wielka Brytania (303. Bitwa o Anglię), jak również Polacy (Dywizjon 303. Historia Prawdziwa) postawili stworzyć film na podstawie legendarnej już historii polskich lotników z Dywizjonu 303. Ja sama wybrałam się na ten rodzimy. Powód? Jaki powód? Po prostu chciałam pójść na ten i już.


II wojna światowa. Polscy lotnicy (w tym generał Witold Urbanowicz (Piotr Adamczyk)) trafiają na angielskie wyspy, by tam bronić świat przed nazistami.  Nie jest to proste, ponieważ brytyjska armia gardzi polskimi specjalistami. Jednakże czasy przyszły ciężkie i w takiej sytuacji nie odmawia się nikomu - szczególnie Polakowi chętnemu do walki. W ten sposób rodzi się legenda...

sobota, 8 września 2018

Apartament w Paryżu - Guillaume Musso

Paryż. Każdy z nas ma jakieś skojarzenia związane z tym miastem. Ja na przykład oczekuję doskonałego jedzenia, sztuki i wspaniałej scenerii, a przede wszystkim magii miłości. Jeśli ktoś decyduje się osadzić tam fabułę powieści,  automatycznie ustawia sobie poprzeczkę bardzo wysoko.  

  
Apartament w Paryżu to historia dwojga bardzo różnych ludzi, którzy spotykają się w apartamencie zmarłego słynnego malarza Seana Lorenza. Tam też mają okazję poznać jego niezwykłą, choć smutną, historię życia. Opowieść, która rzekomo zakończyła się w dniu odejścia malarza z tego świata.  Dlaczego rzekomo? Ponieważ malarz ukrył 3 swoje obrazy i jak dotąd nie zostały one odnalezione. 

czwartek, 6 września 2018

Z popiołów - Martyna Senator

Martyna Senator to nazwisko, które swego czasu bardzo często przewijało się w blogsferze. Jako miłośniczka dobrego New Adult nie mogłam przejść obok obojętnie, bowiem Z popiołów określało się jako coś chwytającego za serce i przyprawiające o łzy, a przy tym niosące nadzieję i wywołujące uśmiech na twarzy. 

No ale jak zawsze coś musiało pójść nie tak...


Człowieka kształtuje przeszłość i to właśnie ona sprawiła, że cztery lata temu Sara całkowicie się zmieniła. Z wesołej dziewczyny stała się wycofaną studentką, która wydaje się przed czymś uciekać (ze Szczecina do Krakowa). Do czasu, aż nieoczekiwany zbieg okoliczności (w postaci grupki dresiarzy) splątał jej losy z Michałem. Tak zaczyna się ich love story...

Także tego...

niedziela, 2 września 2018

Samodzielna nauka hiszpańskiego? Dlaczego nie?


Jednym z moich postanowień "po-licencjackich" było rozpoczęcie kolejnego języka obcego. Tak wiecie - w ramach hobby, a jednocześnie nowej przygody. Samodzielna nauka języka obcego od podstaw jest takim sprawdzeniem nas samych: naszej wytrwałości, naszych postanowień, naszych chęci. Ostatecznie ciężko coś od nowa zacząć... czasami nawet bardzo ciężko.

Dlatego ja na starcie inwestuję w przyszłość. Zamawiam sobie nie tylko podręcznik dla uczących się od postaw, ale też ten dla grupy kontynuacyjnej. Nazwijmy to "sposobem na chytrusa" - skoro już zapłaciłeś/aś za jakąś książkę (nawet jeżeli to nie były jakieś duże pieniądze), no to trzeba skorzystać.