niedziela, 27 lutego 2022

Projekt Riese - Remigiusz Mróz

Projekt Riese zamówiony w księgarni internetowej Tania Książka to kolejne podejście do twórczości Remigiusza Mroza. Po nieudanej Kasacji (pech chciał, bym przeczytała tę książkę krótko po seansie Lęku pierwotnego) przyszedł czas na najnowszą (przynajmniej na tę chwilę) powieść Mroza. Tym razem to nie kryminał, lecz coś na zasadzie postapokaliptycznego sci-fi łamane na dystopię. Jak to wyszło? Zapraszam na recenzję.

Riese. Największy projekt nazistowskich Niemiec, którego przeznaczenie wciąż pozostaje nieznane. Niegdyś być może podziemne miasto, arka przetrwania lub fabryka, w której pracowano nad bronią jądrową – dziś atrakcja turystyczna w Górach Sowich. Odwiedzić postanawia ją pięcioro ludzi, zupełnie nieświadomych tragedii, która ma ich spotkać. Podczas eksploracji tuneli dochodzi do trzęsienia, a stropy ulegają zawaleniu, odcinając turystów od świata i pozbawiając ich szans na ratunek. Robią wszystko, by przeżyć, powoli uświadamiając sobie, że na powierzchni wydarzyło się coś, co sprawiło, że znany im świat przestał istnieć… I że to oni mogą być jedynymi, którzy przetrwali kataklizm.

wtorek, 15 lutego 2022

Nasze szczęśliwe czasy - Gong Ji-Young

Koreańska literatura zdecydowanie różni się od europejskich i amerykańskich standardów. Tutaj wszystko jest inne, opisane w sposób wyjątkowy, choć niekoniecznie wciągający. Zauważyłam, że przeważnie książki koreańskich autorów nie są długie (przynajmniej ja się nie zetknęłam z takimi), ale podczas lektury ma się wrażenie, jakby czytało się dwa razy tyle. Dlaczego? O tym w recenzji.


Nasze szczęśliwe czasy opowiada historię o wyjątkowej relacji między Yun-su - młodym człowieku skazanym na karę śmierci - i Yu-jeong, piękną, bogatą kobietą, która nie jest w stanie ułożyć sobie życia. Pewnego dnia ich drogi się krzyżują i to sprawia, że Yu-jeong zaczyna odwiedzać Yun-su w więzieniu. Poznając jego historie, poznaje również siebie.

Ładnie to brzmi, co nie? Szkoda tylko, że potencjał jaki niesie sam zarys fabularny (jakby nie spojrzeć rozmowy ze skazańcami i to jeszcze na karę śmierci daje duże pole do popisu filozoficzno-psychologicznego) nie został wykorzystany choćby w połowie. Lektura szła mi długo i topornie ze względu na fakt, że Nasze szczęśliwe czasy zostały przedstawione tak nudno, że aż nie wierzę, że zostały napisane w tym stuleciu.

poniedziałek, 14 lutego 2022

Opowiastki do przemyślenia - Jorge Bucay

 

Pisarz i psychoterapeuta używa bajek i przypowieści podczas swoich terapii, tym samym udowadniając, że w legendach tkwi czasami prawda, która może nawet zmienić nastawienie do życia. Nic w tym dziwnego. O wiele łatwiej jest zrozumieć opowieści niż ćwiczenia czy psychoterapeutyczne komentarze, a między autorem i czytelnikiem nawiązuje się szczególna więź, która sprawia, że wspólnie starają się znaleźć odpowiedzi na nurtujące każdego człowieka pytania.

Opowiastki do przemyślenia, które zamówiłam w księgarni Tania Książka, to zbiór pouczających historii, które Bucay od lat wykorzystuje w swojej praktyce lekarskiej. Niektóre opowieści są jego, inne zasłyszał, a jeszcze inne to historie przesłane mu przez jego czytelników/pacjentów. Wszystkie mają jeden wspólny cel - pomóc ludziom lepiej zrozumieć siebie i zastanowić się nad źródłem swoich problemów i zmartwień.

niedziela, 13 lutego 2022

Córka mordercy - Jenny Blackhurst

Jenny Blackhurst nie jest nieznaną autorką. Córka mordercy to moje trzecie spotkanie z jej twórczością, zaraz po Noc, kiedy umarła oraz Ktoś tu kłamie. Obie książki wspominam z uśmiechem satysfakcji na ustach, dzięki czemu wiedziałam, że jej najnowsza powieść również mi się spodoba. Nie pomyliłam się.

Trudno żyć z takim piętnem. Nawet jeśli zmienisz nazwisko, i tak żyjesz w ciągłym lęku, że ktoś rzuci ci te słowa w twarz.

Kathryn miała pięć lat, kiedy jej ukochany tata zabił jej rówieśniczkę i najlepszą przyjaciółkę, Elsie. Teraz jest trzydziestoletnią kobietą i nadal sobie z tym nie poradziła. Regularnie odwiedza ojca, który odsiaduje wyrok, i bezskutecznie próbuje się od niego dowiedzieć, gdzie ukrył ciało swojej ofiary. A dziennikarze dbają o to, by nie zapomniała o tamtym strasznym zdarzeniu. Regularnie pojawiają się przed jej domem i bombardują ją pytaniami.

I na pewno sobie tego nie odpuszczą w dwudziestą piątą rocznicę śmierci Elsie. Ale tego dnia to nie paparazzi sprawiają, że serce zamiera Kathryn zamiera z przerażenia, lecz wiadomość o zniknięciu pięcioletniej Abigail z domu, w którym dwie i pół dekady wcześniej zniknęła Elsie. Zdeterminowana, by wreszcie uzyskać odpowiedzi, Kathryn wraca w swoje rodzinne strony, na walijską wyspę, i włącza się w poszukiwania zaginionej dziewczynki. I już pierwszej nocy przekonuje się, że jest ktoś, kto bardzo jej tam nie chce.

środa, 9 lutego 2022

Sąsiad - Lisa Gardner


Dziennikarz Jason Jones w środku nocy zgłasza na policję zaginięcie żony, Sandry. Robi to dopiero trzy godziny po tym, jak po powrocie do domu zastaje tylko córeczkę – samą – choć wie, że żona nigdy nie zostawiłaby jej bez opieki. Jason nie zachowuje się jednak jak zrozpaczony mąż, nie rwie się do poszukiwania Sandry, w żaden sposób nie ułatwia policji śledztwa. Wręcz przeciwnie ¬ usiłuje usuwać dowody i nie dopuszcza do przesłuchania córki. 

Prowadząca dochodzenie detektyw sierżant D.D. Warren sprawdza wszystkie tropy. Ale żeby rozwiązać tę sprawę, będzie musiała wyjść poza rutynę i zagłębić się w przeszłość Sandry i Jasona Jonesów. I musi się śpieszyć, ponieważ jedynemu świadkowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Bo są tacy ludzie, których nie wystarczy zabić raz* 

poniedziałek, 7 lutego 2022

Gra planszowa: Recto Verso

 

Recto Verso to gra imprezowa, która łączy w sobie sprawną komunikację, współpracę i szybkość. Gracze (można grać w dwie osoby bądź od 3 do 6 graczy - nie zaleca się gry w pojedynkę) w trakcie trwania 7 etapów/rund będą walczyć o tytuł "Króla Konstruowania".

Cel gry

Zadaniem graczy jest przejść przez 7 etapów. Co turę gracie parami i konstruujecie swoją budowlę z klocków najszybciej, jak to możliwe. Na czym polega haczyk? Ano na tym, że każdy gracz widzi tylko jedną (swoją) stronę budowli. Nie widzi natomiast konstrukcji, którą musi stworzyć jego partner. Dlatego też najważniejsza jest komunikatywność. Porozumiewajcie się, aby skutecznie układać drewniane elementy, gdyż wszystkie muszą znaleźć się we właściwym miejscu we właściwym układzie! I nie zapominajcie - czas płynie! Na każdym etapie otrzymuje się jedynie dwie minuty. Pod koniec gry liczymy zdobyte w każdym etapie punkty i sprawdzamy, czy otrzymaliśmy tytuł "Króla Konstruowania".

niedziela, 6 lutego 2022

Gra planszowa: Ubongo. Lines

Ubongo Lines to światowy bestseller - teraz w nowej odsłonie. Cała seria Ubongo charakteryzuje się bardzo prostymi regułami z użyciem przestrzennych prostokątnych klocków, pozwalających na zabawę w trzech wymiarach. Możliwości do gry są ogromne, gdyż możemy liczyć na 324 łamigłówek o 4 stopniach trudności.

Ubongo Lines to najnowsza rodzinna gra Grzegorza Rejchtmana, twórcy bestsellerowych gier Ubongo. Tym razem wszyscy gracze będą starali się jak najszybciej zbudować ten sam wzór pokazany na karcie, używając do tego trójwymiarowych, prostokątnych klocków. Cztery poziomu trudności umożliwiają dostosowanie gry do wieku i doświadczenia graczy.

piątek, 4 lutego 2022

W.I.T.C.H. Księga 4, czyli magia wciąż w nas żyje!

 

Zanim przejdę do omawiania komiksu, co warto zauważyć i co widać już po wzięciu tomu do rąk, to zawrotna liczba stron. O ile we wcześniejszych księgach całość zamykała się w czterystu stronach, tak tutaj mamy ich 505 (!). Dlaczego? Zamiast standardowych sześciu pełnych komiksów (w dawnej polskiej wersji - 12), tym razem mamy ich aż 8 (bądź 16, jak kto woli). Wprawdzie saga Nerissy zamyka się na dawnym 47. numerze magazynu "Czarodziejki WITCH", ale wydawnictwo postanowiło być fair w stosunku do swoich czytelników i dodać trzy historie (Zaufaj mi!; Wodne cienie; Trudna prawda), które dopełniają tę historię i pozwolą kolejną księgę rozpocząć z nową sagą.

Na początku księgi 4 czeka nas wywiad z wieloletnim rysownikiem W.I.T.C.H., Gianlucą Paniello, który nie tylko opowiada o tym, którą z czarodziejek rysowało mu się najmilej, ale także wspomina szał na czarodziejki, zloty fanów w Polsce i wiele, wiele innych ciekawostek z życia rysownika jednego z najbardziej kultowych komików dla dziewcząt z początku XXI wieku. Muszę przyznać, że lubię te krótkie wstępy, które uświadamiają mi, jak bardzo kiedyś żyłam tym komiksem. Teraz wspominam te wszystkie historie z łezką w oku.

środa, 2 lutego 2022

Monachium. W obliczu wojny - Robert Harris


Druga wojna światowa to jeden z bardziej interesujących okresów historycznych. Naturalnie nikt by nie chciał żyć w tamtym czasie, ale z perspektywy ponad 90 lat aż się pragnie zrozumieć, jak do tego wszystkiego doszło z nieustannie kołatającym pytaniem: Co by było gdyby...?  Robert Harris właśnie tak rozpoczyna swoją powieść, której zakończenie my naturalnie znamy - ostatecznie nietrudno się domyśleć, że do II wojny światowej doszło - ale bohaterowie w 1938 roku już nie.

Wrzesień 1938 roku. Hitler za wszelką cenę chce rozpocząć wojnę. Brytyjski premier Chamberlain desperacko próbuje utrzymać pokój. Wszystko rozstrzygnie się w mieście, które już zawsze będzie kojarzyło się z tym wydarzeniem: Monachium. 

Podczas gdy samolot z Chamberlainem na pokładzie leci nad kanałem La Manche, z Berlina do Bawarii zmierza pociąg z Führerem. Wśród osób towarzyszących premierowi Wielkiej Brytanii jest jego dobrze zapowiadający się prywatny sekretarz, Hugh Legat. W pociągu zaś jedzie niemiecki dyplomata należący do niewielkiej grupy spiskujących przeciwników Hitlera. Kiedyś studiowali razem w Oksfordzie, lecz przed sześcioma laty ich drogi się rozeszły. Teraz przyszłość Europy zależy od tego, czy znowu się skrzyżują. I czy w sytuacji, w której gra toczy się o najwyższą stawkę, dopuszczą się zdrady. Staną po stronie przyjaciół, rodziny, kraju czy swoich przekonań?

wtorek, 1 lutego 2022

Potęga codziennych rytuałów. Jak celebrować proste czynności - Casper Ter Kuile

Źródło
 

Potęga codziennych rytuałów znaleziona w Taniej Książce ma za zadanie pogłębić poczucie więzi na czterech poziomach: z samym sobą, z otaczającymi nas ludźmi, z naturą oraz z tym, co transcendentne. Dlaczego? Ponieważ każdy rodzaj więzi wzmacnia pozostałe, dlatego kiedy mamy silne poczucie więzi na tych wszystkich czterech poziomach, nasze codzienne życie znajduje się w mocnym splocie głębokich znaczeń. Mamy w sobie więcej życzliwości i większą skłonność do wybaczania. Wracamy do zdrowia. Wzrastamy.

Brzmi obiecująco, prawda? 

Ale tutaj na obietnicach się kończy.