wtorek, 30 grudnia 2014

Dopóki starczy światła - Agata Christie

Agata Christie pisała powieści, opowiadania, sztuki teatralne dla wydawców. Na przykład przez długi czas publikowała swe historie na łamach magazynu "Royal Magizine". Omawiany przeze mnie tom jest właśnie zlepieniem niektórych z tych opowiadań zamieszczonych w zbiorze, a następnie wydanych w 1997 roku, czyli ponad dwadzieścia lat po śmieci pisarki.

"Dopóki starczy światła" to dziewięć kilkustronicowych opowiadań. Wśród nich czytelnik znajdzie chociażby prekursora do powieści "Tajemnica gwiazdkowego puddingu". Lecz mylą się ci, którzy uważają, iż jest to pozycja tylko dla amantów kryminałów. W całym zbiorku zaledwie trzy historie są splecione zagadkami - pozostałym bliżej do krótkich obyczajówek z wątkiem miłosnym w tle.

Ta książka to zaledwie dwieście stron miłej lektury - w sam raz dla zapracowanych. Jedne opowiadania podobają się bardziej, inne mniej, lecz wszystkie są naprawdę niepowtarzalne. Trudno zgadnąć, co zaraz się zdarzy, bowiem to są w końcu historie Agaty Christie!

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Ogłoszenie wyniku konkursu!


Bardzo dziękuję, że tak licznie zgłosiliście się do konkursu z okazji drugiej rocznicy bloga! 
Raduje się serce, że ma się dla kogo tyle pisać (i tyle wycinać)!

Zgłosiło się aż 30 osób!
A wygranym mógł być tylko jeden i tylko ta jedna osoba mogła wygrać "Niebezpieczne istoty"!

Oto jak to wszystko wyglądało!

niedziela, 28 grudnia 2014

50 najpiękniejszych opowieści. Klasyka dla dzieci

Jeżeli poszukujecie jednej z lepszych książki dla dzieci i dorosłych, łączącej w sobie Wasze ulubione baśnie i bajki - nie mogliście trafić lepiej! Oto zbiór pięćdziesięciu znanych mniej lub bardziej opowieści ulubionych twórców dla młodszych i starszych, którzy od wieków rozbawiają, pouczają, a wręcz scalają pokolenia!

"50 najpiękniejszych opowieści" to praca zbiorowa takich twórców jak Hans Christian Andersen, bracia Grimm, Charles Perrault, Carlo Colodi i inni. Wewnątrz tego tomu znajdziecie nie tylko takie znane baśnie jak Kopciuszek, Calineczka, Kot w Butach, ale także Pinokio, Alicja w Krainie Czarów, czy Piotruś Pan. Przeniesiemy się nawet na bliski wschód, do Rosji, do Persji, by w końcu trafić do Polski i razem z bohaterami bajek przeżyć najwspanialsze przygody.

Muszę to powiedzieć - jestem tą książką po prostu oczarowana! Niby taka zwykła książka licząca sobie z czterysta stron, a sprawiła mi tyle radości! Duży wpływ mogło mieć to, że tutaj wszystkie moje ukochane opowieści mam pod ręką! Wiele z nich przeczytałam po raz wtóry (np. Calineczka, Czerwony Kapturek i O rybaku i rybce), lecz duża część była miłym zaskoczeniem! 

piątek, 26 grudnia 2014

Samotność bogów - Dorota Terakowska

Dorota Terakowska to bez wątpienia pisarka, którą powinno się poznać. Jej twórczość została nie tylko uznana przez rzesze czytelników, ale nawet przez krytyków literackich. Dla przykładu "Córka Czarownic" (1988) została wpisana na Listę Honorową Hansa Christiana Andersena. To właśnie od tej książki zaczęła się moja przygoda z autorką. Do tej pory przeczytałam już cztery jej powieści. Teraz przyszedł czas na kolejną.

Od zarania dziejów ludzie powoływali do istnienia coraz to kolejne bóstwa, które miały dbać o swych wiernych w zamian za wiarę. Lecz - jak widać - wiara zmienną jest, a przodkowie Jona - głównego bohaterka powieści - zaczęli obawiać się swego okrutnego bóstwa. Dlatego też przyjęli nowego Boga Dobroci, odsuwając się tym samym od starych bóstw. Ustanowili kolejne to nakazy, zakazy, a za główną granicę uznali rzekę, puszczę i Tabu. Lecz mały Jon przekracza ową granicę. Od tej pory zaczyna zastanawiać się nad samym istnieniem tego Dalej.

"Samotność Bogów"od momentu wydania - czyli od 1998 roku - cieszy się popularnością. Książka otrzymała tytuł Książki Roku 1998 od polskiej sekcji IBBY. Mianem Książki Wiosny 1998 uhonorowały ją "Megaron" i Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Powieść nominowano też do Paszportu "Polityki" oraz do nagrody pisarzy science fiction - Srebrnego Globu.

środa, 24 grudnia 2014

Poszukiwacze przygód - edukacyjne gry bez agresji i przemocy

Obecnie chyba nikt sobie nie wyobraża domu bez gry planszowej. Jako dziecko uwielbiałam ten rodzaj zabawy, który łączył nie tylko rówieśników, ale nawet starsze pokolenie z młodszym. Właśnie dlatego z ciekawością przyjrzałam się interesującej propozycji od wydawnictwa Święty Wojciech, która we współpracy z Małym Przewodnikiem stworzyła coś nowego.

"Poszukiwacze przygód. Edukacyjne gry bez agresji i przemocy" to aż  dwie gry planszowe (pt. "Zwierzęta Noego" oraz "Pomocnicy Stwórcy świata") i dwa domina obrazkowe (pt. "Ludzie Starego Testamentu" oraz "Ludzie Nowego Testamentu"). Już chociażby pod względem religijnej tematyki, do której nawiązują zabawy, jest to pozycja wyjątkowa na naszym rynku.

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Ja chyba nigdy nie wyrosnę z bajek i baśni! Nigdy! Szczególnie, że obecnie poszukuję takiej książki, którą mogłabym sprezentować małej kuzyneczce - od najmłodszych lat trzeba sprawić, by pokochała zaczarowany świat, który znajdzie za oprawą powieści. Dlatego też do moich rączek trafiła kolejna KSIĘGA!

"Księga najpiękniejszych bajek" to kolejna wspaniała książka, która łączy w sobie ukochane opowieści z dzieciństwa. Wewnątrz niej znajdziemy takie znane tytuły jak "Brzydkie kaczątko", "Jaś i Małgosia", "Stoliczku, nakryj się", ale też i te mniej popularne jak "Żuraw i lisica", "Kruk i lis" oraz "Zając i żółw". 

To aż trzydzieści baśni, które oczarują nie tylko młodych, ale i starszych czytelników! Dlaczego? Ponieważ to właśnie tutaj dobro zawsze wygrywa nad złem! Bohaterowie są skorzy do poświęceń! Kochają od pierwszego wejrzenia aż do ostatniego zamknięcia powiek! Tutaj wszystko może się wydarzyć... 

 Ten egzemplarz bajek szczególnie przypadnie do gustu oczom czytelników ze względu na czcionkę. Jest naprawdę duża, wyrazista i pogrubiona! Nie zasłania jej żaden obrazek. Wszystko jest bardzo dobrze widoczne! To prawdziwa uczta dla zmęczonych, jak i niewprawionych w czytanie oczów!

sobota, 20 grudnia 2014

Zabawa z bajkami - Berta Garcia Sabates, Francesc Rovira


Długo czekałam na podobną publikację, która łączy w sobie wszystko to, czego potrzeba dzisiejszym dzieciom, czyli książki z zabawami. Nie zdawałam sobie sprawy, że wydawnictwo Święty Wojciech już dawno spełniło moje życzenie! 

Książka "Zabawa z bajkami" to zbiór najsłynniejszych bajek, których autorami są m.in. Ezop, Fedrus, La  Fontaine. Każda bajka łączy w sobie wszystko to, czego potrzeba dziecku, jak i dorosłemu, czyli opowiadanie, pięknie wytłumaczony morał oraz propozycję zabawy, która treścią nawiązywała do bajki. 

Najpierw skupię się na samych bajkach, których jest tutaj kilkadziesiąt, a każda z nich jest niesamowita! Autorzy książki pomyśleli oczywiście o tym, by na wstępie wytłumaczyć, czym owa bajka jest oraz czym się charakteryzuje!

Następnie - po każdej opowieści - znajduje się morał, a nierzadko także i ciekawostka. Później już znajdujemy pomysły na zabawy, przepisy na przepyszne smakołyki, a nawet projekt prac ręcznych, gra lub test wiedzy na temat występujących w bajce zwierząt. To najlepszy sposób, by dziecko rozwinęło swą wyobraźnię! Lecz nie tylko! "Zabawa z bajkami" umożliwia dzieciom samodzielnie myśleć nad przesłaniem dydaktycznym każdej historii! 

czwartek, 18 grudnia 2014

Mężczyzna w brązowym garniturze - Agata Christie

 Od dziś w kioskach!!!

Jakich słów bym użyła, gdybym miała zachęcić do przeczytania piętnastego tomu Klasyki Kryminału Agaty Christie, a - pod względem chronologicznym - czwartej powieści Królowej Kryminału? Byłyby to bardzo treściwe trzy zdania, które w pełni oddają moją satysfakcję po przeczytanej książce!
 
"Mężczyzna w brązowym garniturze" to...
Kryminał z humorem.
Kryminał z przygodą.
Kryminał... z nutką romansu.
 
Anna Beddingfeld nie należy do osób, które mogą pochwalić się ciekawym życiem. Jako córka słynnego archeologa tkwi w monotonni, wierząc, iż pewna dnia uda jej się przeżyć wspaniałą przygodę. Jak się okazało - sytuacja sama się nadarza, kiedy będąc na peronie, na jej oczach pewien człowiek ginie pod torami. Staje się szczególnie ważnym świadkiem, gdyż jako jedyna zauważa bardzo dziwne zachowanie mężczyzny, który podaje się za lekarza i okrada zmarłego. Parę dni później w domu sir Eustachego Fidlera zostaje zabita nieznana kobieta. Gazety i policja podejrzewają, że morderstwa dokonał owy "mężczyzna w brązowym garniturze". Podekscytowana Anna postanawia wyruszyć w rejs do Afryki, by rozwiązać zagadkę swego życia! 

wtorek, 16 grudnia 2014

Dwa latka!!! Czyli rozwiązanie konkursu i kolejny konkurs!!

I tak oto nastał ten dzień, w którym dokładnie dwa lata temu założyłam bloga i napisałam swoją pierwszą w życiu recenzję. Pamiętam jak dziś te trudy w opisywaniu Zeznań Niekrytego Krytyka... oczekiwanie, aż ktoś zobaczy i przeczyta moje wypociny, może nawet skomentuje... 

Cieszyłam się  każdymi pojedynczymi odwiedzinami, nałogowo zerkałam na statystyki! 
10, 50, 100, 500, 1000, aż w końcu dotarłam do 10 000 a nawet do 100 000!!!
Natomiast z dniem dzisiejszym zajrzeliście do mnie ponad 111 000 razy!

Teraz jest Was tu aż 158 członków! Natomiast w kręgach mam Was aż 265!!!  
Napisałam 270 wpisów, w czym większość to recenzje książek! 
Stale współpracuję z 10 wydawnictwami i 1 portalem społecznościowym!

Nie chciałabym, by ten wpis był długi. 
Wręcz przeciwnie - chciałam klarownie powiedzieć tylko jedno jedyne zdanie, 
tak bardzo oddające moje szczęście i satysfakcję : 

DZIĘKUJĘ!!!



Z tej okazji mam dla Was dwie niespodzianki!

Pierwsza to rozwiązanie konkursu z wydawnictwem Feeria:
Choć powinien wydawać się prosty, bowiem przystąpiło tylko 5 użytkowników - miałam i tak spory problem. Ostatecznie wybrałam tę dwójkę! 


Gratuluję zwyciężczyniom!


Lecz to nie koniec!!!
Przygotowałam dla Was jeszcze jeden konkurs, w którym do wygrania macie "Niebezpieczne istoty", czyli
jedną z nowości wydawnictwa Feeria Young, której recenzję mogliście już przeczytać na moim blogu! 
Co trzeba zrobić aby wygrać? 

Po prostu oznajmić, że ma się ochotę na tę powieść! 
To wszystko! 

Regulamin:
1. Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: Znajdź wymarzoną książkę.
2. Sponsorem nagród jest wydawnictwo Feeria
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zgłoszenie się do konkursu. Byłoby mi miło, gdybyście polubili fanpage wydawnictwa Feeria na facebooku :)
4. Konkurs trwa od 16 grudnia 2014 roku do 28 grudnia 2014 roku do godz. 23.59
5. Ogłoszenie wyników nastąpi 29 grudnia
6. Nagrodą jest książka pt. "Niebezpieczne istoty" 
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy popiszą się imieniem/nickiem oraz podadzą adres mailowy oraz dowód, iż postąpili zgodnie ze wskazówkami.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi wybór innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

Cóż mogę jeszcze powiedzieć? Chyba tylko to, że liczę, iż dalej przy mnie będziecie i że przeczytacie kolejny taki wpis już za rok! :)

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Święta dobrych życzeń - ks. Jan Twardowski

Jako że święta coraz bliżej, wytwarza się w nas poczucie radości, szczęścia i tego błogiego spokoju, że już niebawem nadejdą te najwspanialsze, jedyne w swoim rodzaju dni Bożego Narodzenia. Jednakże, czy przypadkiem podczas sprzątania i poszukiwania prezentów dla najbliższych, nie pomijamy tego co najważniejsze?

Ksiądz Jan Twardowski w książce "Święta dobrych życzeń" postanowił podjąć się odpowiedzi na to bardzo trudne pytanie, jakim jest: "Co jest najważniejsze w świętach Bożego Narodzenia?". To nowe wydanie znanej i popularnej książki ks. Twardowskiego, poszerzone o szesnaście dotąd niepublikowanych tekstów oraz o nowe ilustracje.

"Święta dobrych życzeń" to pozycja wyjątkowa zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Składa się z ponad trzydziestu krótkich tekstów poruszających najróżniejsze tematy związane ze świętami. Autor zaadresował je szczególnie dla dzieci, które często zapominają o najważniejszym fakcie w czasie świąt. Czyli o czym? O Bogu i jego miłości do nas.

sobota, 13 grudnia 2014

Ono - Dorota Terakowska

I tak oto sięgnęłam po kolejną książkę Doroty Terakowskiej, której twórczość polubiłam po "Córce Czarownic" i "Tam gdzie spadają anioły", a którą wręcz uwielbiam po lekturze "Poczwarka". Nie mogłam doczekać się "Ono", którego nawet tajemniczy tytuł przyciągnął moją uwagę.

Ewa to dziewiętnastoletnia dziewczyna, która wierzy, że na przełomie XX a XXI wieku - w Sylwestra - całe jej życie się odmieni. Bo ma też i co się zmienić. Mimo iż ma pełną rodzinę, czuje się samotna. Marzy o lepszym życiu, które objawia się jako trójka chłopaków w zielonym renault z większego miasta. Ta noc zapowiadała się tak obiecująca, a jednak coś poszło nie tak. Nastolatka zostaje zgwałcona, czego następstwem było pojawienie się Ono - dziecka Ewy...

"Ono" to historia niecodzienna, choć jej akcja rozgrywa się w codzienności. To książka, której nie sposób tak po prostu przeczytać i nie wynieść z niej żadnego morału. Morału-życia, bowiem każdy z nas ma po trochę cechy członków rodziny Ewy. Każdy z nas jest samotny.

środa, 10 grudnia 2014

Wielka księga wierszy - Julian Tuwim

Julian Tuwim to zaraz przy Janie Brzechwie mój ukochany pisarz z dzieciństwa. To właśnie jego wierszy najbardziej lubiłam się uczyć na pamięć. To na jego wierszach oparte były przedstawienia w podstawówce. I to na jego wierszach każdy z nas - bez wyjątku - się wychował! 

Julian Tuwim. Wielka księga wierszy to klasyka polskiej poezji dla dzieci! To właśnie w niej znajdziecie tak znane i lubiane utwory jak "Lokomotywa", "Abecadło", "Zosia Samosia" czy "Idzie Grześ". Czy ktoś z Was nie zna któregoś z tych tytułów? Szczerze w to wątpię! Dlatego jest to książka niezbędna w każdej dziecięcej biblioteczce!

Wspaniale było powrócić do tych pięknych historii, które ubrane w proste słowa, przenoszą każdego do czarodziejskiego, acz bardzo codziennego świata. Dzieci docenią dobry żart i niebanalne historie, by z czasem docenić także morał płynący z każdego wiersza. 

wtorek, 9 grudnia 2014

Inicjały zbrodni - Sophie Hannah

Nazwisko Królowej Kryminałów - Agaty Christie - znane jest nawet tym, którzy nie przeczytali ani jednej książki tej twórczyni. Nic zatem dziwnego, że wielu współczesnych pisarzy próbuje się wybić, starając się dorównać wielkim pisarzom. Jak? Powołując do życia bohaterów klasyków. Przykład: ostatnio wydany "Dworek Longbourn" oparty na "Dumie i uprzedzeniu" czy właśnie "Inicjały zbrodni". Jednakże, czy to mogło skończyć się sukcesem? I tak, i nie.

Londyn, lata dwudzieste XX wieku. To właśnie tam - w jednej z miłych kawiarni, punktualnie o 19:00 w czwartki - spędza swój wolny czas Herkules Poirot. Nagle dostrzega w tłumie bardzo wyrazistą postać, która z przejęciem, a także nazbyt subtelnie go informuje, że zginie, po czym znika. Detektyw przeczuwa nieszczęście, które zbliża się wielkimi krokami. W znanym hotelu Bloxham ginie troje ludzi, nie mających ze sobą na pozór nic wspólnego, oprócz spinek do mankietu z tymi samymi inicjałami PJI. W śledztwie pomaga mu nieudolny policjant Catchpool. Wspólnymi siłami znajdują w końcu punkt zaczepny oddalony o kilkadziesiąt mil - w małym miasteczku Great Holling dwa lata temu umarli pastor wraz z żoną...

niedziela, 7 grudnia 2014

Najpiękniejsze baśnie - H. Ch. Andersen

Nie zaskoczę nikogo stwierdzeniem, że od dziecka uwielbiam twórczość Hansa Christiana Andersena. To pisarz mojego życia, który w bajkowy sposób przekazał mi prawdę o ludziach, ich uczuciach i świecie przez nich kontrolowanym.

Najpiękniejsze baśnie Hansa Christiana Andersena to zbiór sześciu bajek o tak znanych tytułach jak: Brzydkie kaczątko, Mała syrenka, Calineczka, Nowe szaty cesarza, Królowa Śniegu oraz Dziewczynka z zapałkami.

Są to bajki znane i lubiane, które za pomocą magicznych słów i przygód, zyskują sympatię odbiorcy od stuleci! Nie ma w tym przecież nic dziwnego, bowiem historie napisane przez duńskiego pisarza nie są tylko bajkami dla dzieci. Sam Andersen zastrzegał, by pod żadnym pozorem nie klasyfikować ich do jednej kategorii, bowiem jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza

W "Najpiękniejszych baśniach..." wejdziemy w świat niezwykłych przygód najmniejszej dziewczynki świata; przeżyjemy wraz z Małą Syrenką jej nieszczęśliwą miłość do człowieka; popędzimy wraz z Gerdą na pomoc Kayowi; będziemy marzyć wraz z biedną dziewczynką sprzedającą zapałki, będziemy współczuć biednemu kaczątku oraz wyśmiejemy pychę pewnego cesarza.

czwartek, 4 grudnia 2014

Proces - Franz Kafka [wydanie ilustrowane]

"Proces" Franza Kafki poznaje (chyba) każdy z nas jako obowiązkową lekturę w szkole średniej. A skoro mowa o lekturach... po dziś dzień często zastanawiam się, czemu właśnie ta książka a nie inna stała się obiektem zainteresowań polonistów, którzy nieraz z wypiekami na twarzy omawiają daną historię. Tak też jest i z "Procesem", która jedynie na pierwszy rzut oka wydaje się czymś dziwnym, bowiem niezrozumiałym.

Pewnego dnia do mieszkania trzydziestoletniego prokurenta bankowego przychodzą nieznajomi mężczyźni, którzy oświadczają, iż Józef K. zostaje oskarżony. O co? Tego nie wie nawet sam zainteresowany. Nieznane są mu zarówno powody, jak i możliwe skutki zbagatelizowania problemu, jakim jest sąd. Za namową, postanawia jednak zacząć walczyć z sądem o swą niewinność, lecz nie jest to tak proste, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać...

Franz Kafka (1883-1924) to niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego, szczególnie związany z Pragą. Zasłynął szczególnie powieścią awangardową, utworem parabolicznym (czyli uniwersalnym) pod tytułem "Proces", który po dziś dzień jest w najróżniejszy sposób odczytywany. Impulsem do napisania tego dzieła było zerwanie z narzeczoną, lecz istotny wpływ na rozwój powieści były także problemy z dogadywaniem się z ojcem, Hermanem Kafką.

Kafka uchodził za etycznego maksymalistę. Miał szerokie zainteresowania literackie i filozoficzne. W dodatku wnikliwie obserwował życie artystyczne i politykę. To wszystko sprawiło, iż jego proza jest wieloznaczna i sprzyja różnorodnym próbom interpretacyjnym. Był pisarzem-moralistą, lecz należał do ludzi nieszczęśliwych. Jego sława przeniosła się nawet do powiedzonek, takich jak: "Jestem samotny jak Franz Kafka".

wtorek, 2 grudnia 2014

English matters Wydania Specjalne Only Men i Only Women


Ostatnimi czasy mam tak malutko czasu na robienie czegoś poza zajęciami, że aż się wierzyć nie chce, iż tak późno zasiadłam do lektur mojego ulubionego magazyny - English matters. Tym bardziej jest to dziwne, iż okładki Wydań Specjalnych nie pozwalają przejść obok nich obojętnie, a piękna pani i przystojny pan wręcz mówią: "Dowiedz się czegoś o mnie!".

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Ależ ten czas leci... Niebawem dwa latka! KONKURS!!!

Witam kochani!! 
Ja dziś tak szybciutko...!
Otóż chciałabym wszem i wobec ogłosić, iż niebawem - za dwa tygodnia (dokładnie 16. grudnia) - mój blog będzie obchodził święto (a ja razem z nim)! Jejku... jak to zleciało... Nadal tak dobrze pamiętam te wszystkie początki, pierwsze wpisy, pierwsze komentarze... Dobra! Rozwodzić się będę później!  
Teraz chciałabym zaprosić Was na świętowanie!

Otóż, te urodziny mają to do siebie, że to ja daję Wam prezenty!
A że są to drugie urodzinki...

Wspólnie z wydawnictwem Feeria / Feeria Young zorganizowaliśmy dla Was konkurs, 
w którym do wygrania macie dwie bardzo ciekawe pozycje:


niedziela, 30 listopada 2014

Przewodnik po Niebie, Piekle i ich mieszkańcach - Roman Zając

Każdy z nas zapewne nie raz zastanawiał się, jak wygląda życie pozagrobowe. Trudno nam sobie wyobrazić miejsce bez czasu, gdzie każdy z nas jest nieśmiertelny, nie ma bólu, strachu, lęku... a tylko szczęście. 

Roman Zając - biblista i demonolog, autor książki "Szatan w Starym Testamencie" - postanowił podjąć się tego niezwykle trudnego zadania, wydając "Przewodnik po niebie, piekle i ich mieszkańcach". I muszę przyznać, że analizując tę prawie półtysięczną książkę, nie mogę wyjść z podziwu, jak dobrze wywiązał się ze swego zadania!

Warto na wstępie zaznaczyć, iż Roman Zając nie przeżył śmierci klinicznej, nie przeszedł przez Bramę Nieba czy Piekła. Zamiast tego, pisząc ten niezwykły przewodnik po zaświatach, autor powoływał się do Biblii, apokryfów, pism Ojców Kościoła, teologów, a także do dzieł kultury. I może dzięki temu, "Przewodnik..." jest tak dobrą lekturą! 

"Przewodnik po Niebie, Piekle i ich mieszkańcach" został podzielony na dwie części: Niebiosa i Piekło. I dopiero wtedy pisarz podzielił je na rozdziały, kolejno przybliżając czytelnikowi oba miejsca, zaczynając od historii, przedstawiając kolejno znanych mieszkańców, a kończąc na odpowiedzi pytań, które bardzo często pojawiają się w naszych głowach, takich jak: Czy ludzie po śmierci stają się aniołami? - bądź - Po co Chrystus zstąpił do Piekieł? 

piątek, 28 listopada 2014

Sherlock Holmes Tom II - Arthur Conan Doyle

Po ostatnim spotkaniu z Sherlockiem w tomie I (RECENZJA) nadszedł czas na kolejną dawkę intrygującego kryminału z nietuzinkowym detektywem-amatorem. Tak, zgadzam się, jest to historia ponadczasowa. 

Dolina Trwogi (1915)
Na mieszkanie na ulicy Baker Street 221B zaadresowany został zaszyfrowany list od Freda Porlocka. Z listu wynika, że niejaki John Douglas zostanie wkrótce zamordowany. Nie mija dużo czasu, kiedy Holmesa i Watsona odwiedza inspektor Scotland Yardu. Informuje, że pan Douglas zmarł...

Przygody Sherlocka Holmesa (1892)
Jest to zbiór dwunastu opowiadań, podczas których Sherlock Holmes za pomocą sztuki dedukcji rozwiązuje nietypowe i skomplikowane zagadki. W tej części poznajemy m.in. sławną Irenę Adler, która zasłynęła z powodu pewnego wygranego "pojedynku". 

Szpargały Sherlocka Holmesa (1894)
Jest to kolejny zbiór, tym razem jedenastu opowiadań. To właśnie w nim rozgrywają się najbardziej niezwykłe wydarzenia, mające wpływ na dalsze życie bohaterów. W tej części bardzo ważnym bohaterem jest szalony naukowiec - geniusz zła - profesor James Moriarty, który podobnie jak Sherlock Holmes został obdarzony ponadprzeciętnymi umiejętnościami, będący jednocześnie największym wrogiem głównego bohatera. 

środa, 26 listopada 2014

Zabrana o zmierzchu - C.C.Hunter

Nie powiem niczego odkrywczego, ale nie ma nic lepszego dla mola książkowego niż przeczytanie kolejnej części jednej z ulubionych serii. Szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że na premierę kolejnej części bestsellera czekało się miesiące! 

Kylie nareszcie zdobywa szansę na poznanie przeszłości. Z pomocą przyjaciół spotyka się z państwem Brighten - przyrodnimi rodzicami jej prawdziwego ojca. Wierzy, że poznając ich, ma szansę dowiedzieć się nie tylko czegoś o ich synu Danielu, ale także o sobie. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem, bowiem spotkanie to zostaje nieoczekiwanie przerwane już po kilku minutach, a sami staruszkowie znikają w niecodziennych okolicznościach. Żeby tego było mało, prawdziwa tożsamość to nie jedyne zmartwienie zagubionej nastolatki...Ostatnimi czasy ktoś czyha na jej życie!

"Zabrana o zmierzchu" to ciąg dalszy przygód Kylie Galen w obozie dla istot nadprzyrodzonych. Po "Urodzonej o północy" i "Przebudzonej o świcie" nadeszła pora na rozwikłanie niektórych tajemnic, które od samego początku autorka umiejętnie wplątywała w historię Kylie, Mirandy, Delii oraz Lucasa i Dereka. 

poniedziałek, 24 listopada 2014

Niebezpieczne istoty - Kami Garcia & Margaret Stohl [Przepremierowo]

Czy znacie tytuł: "Piękne istoty"? To bestsellerowa historia Kami Garcii i Margaret Stohl, która nie tylko podbiła serca nastolatek na całym świecie, ale w dodatku została przeniesiona na duży ekran przez Warner Bross Studio. Magiczna wręcz miłość Ethana i Leny trwała trzy i pół tomów, lecz teraz ta dwójka oddała swą "główno-bohaterską" pałeczkę innym postaciom. 

Ridley to dziewczyna-wulkan, należąca do grupki ludzi, którzy niekoniecznie przejmują się poprawną wymową czy odpowiednim zachowaniem przy dorosłych. Mówi i robi, co chce, nie bacząc na konsekwencję. W końcu jest Syreną, jedną z Obdarzonych - silną i niepokorną. 

Jej chłopak Link (przyjaciel Ethana ze szkoły) różni się od niej znacząco. To typ niewyróżniającego się z tłumu chłopaka, który za wszelką cenę stara się spełnić marzenie zostania gwiazdą rocka. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ każdy dotychczasowy zespół rozpada się po niespełna chwili. To właśnie on postanawia wyjechać do Nowego Jorku, by tam realizować swój cel. Rid, na złość jego matce (lecz nie tylko!), postanawia z nim wyruszyć. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że wróg czai się tuż za rogiem...

"Niebezpieczne istoty" to spin-off do bestsellerowej historii Ethana zakochanego w Lenie, jednej z Obdarzonych. Czym "spin-off" właściwie jest? Najprościej rzecz ujmując, jest to zaprezentowanie przygód bohaterów drugoplanowych serii pierwotnej bądź rozwinięcie wątku pobocznego. I tym jest właśnie nowa saga amerykańskich autorek - historią na pozór podobną do wcześniejszych powieści, a jednocześnie tak znacząco się od niej różnicą.

sobota, 22 listopada 2014

Cytaty najpiękniejsze - William Szekspir [wydanie ilustrowane]

William Szekspir to angielski poeta, dramaturg oraz aktor, żyjący w XVI-XVII wieku. W ciągu swojego życia napisał trzydzieści osiem sztuk, sto pięćdziesiąt cztery sonety, a także wiele innych gatunków. Już za życia cieszył się ogromną popularnością, lecz największa sława urosła dopiero po jego śmierci. Uważa się go za poetę narodowego Anglii oraz za jednego z najwybitniejszych pisarzy.



Na całym świecie, tak jak i w Polsce po dziś dzień nazwisko wielkiego poety nie schodzi z kanonu lektur. Jego największe dzieła, taki jak "Makbet", "Hamlet", czy chociażby wszystkim znany "Romeo i Julia" to historie ponadczasowe, cieszące się nieustanną popularnością. Na podstawie dramatów Williama Szekspira powstało wiele ekranizacji, adaptacji, a same jego utwory doczekały się setek coraz to nowszych wydań.

Na czym polegał - i wciąż polega - sukces Williama Szekspira? Co sprawiło, że jego dzieła znajdują się na drugim miejscu pod względem popularności, zaraz po Biblii i przed kryminałami Agaty Christie (według danych UNESCO)?

"Nie pod­da­waj się roz­paczy. Życie nie jest lep­sze ani gor­sze od naszych marzeń, jest tyl­ko zu­pełnie inne". 

wtorek, 18 listopada 2014

Sherlock Holmes Tom I - Arthur Conan Doyle

Bardzo się cieszę, widząc, że prawdziwe klasyki są nieustannie odnawiane - pojawiają się w kolejnych, coraz to ciekawszych oprawach na półkach księgarni czy bibliotek. Dzięki temu młodsi czytelnicy poznają coś niesamowitego, coś tak kultowego, jak tylko potrafi być książka.

Sherlock Holmes Tom I zawiera w sobie trzy powieści angielskiego pisarza Arthura Conana Doyle'a: Studium w szkarłacie, Znak czterech oraz Pies Baskerville'ów. To właśnie tutaj spotykamy po raz pierwszy wielkiego detektywa oraz powracającego z Afganistanu lekarza wojskowego Johna Watsona.

Studium w szkarłacie (1887)
John Watson powraca do Londynu po długoletniej służbie wojskowej w Afganistanie. Ranny, a następnie ciężko chory na tyfus został zdemobilizowany do ojczyzny. Ma problem z odnalezieniem się w zupełnie nowym i tak różniącym się od poprzedniego środowisku. By wynająć mieszkanie, postanawia poszukać współlokatora. Za pośrednictwem starego kolegi poznaje jednego z kandydatów - dość oryginalnego mężczyznę, który po samym uścisku dłoni Watsona poznał jego przeszłość. Zaintrygowany Sherlockiem Holmesem, zamieszkują razem. Doktor przez długi czas zastanawiał się, jaką profesją zajmuje się tajemnicza postać, aż w końcu - w obliczu przykrych wypadków - poznaje prawdę. Obydwoje zostają wciągnięci w zagadkę okrutnej śmierci....

Znak czterech (1890)
Na ulicy Baker Street 221B pojawia się przyszła klientka detektywa. Panna Mary Morstan co roku tego samego dnia otrzymuje w prezencie perłę. Przestraszona i niepewna prosi o pomoc. Sherlock Holmes i John Watson postanawiają dowiedzieć się, kto i przede wszystkim dlaczego wysyła te kosztowne upominki. Co z tym wspólnego ma tajemniczy napis "Znak czterech"?

Pies Baskerville'ów (1902)
Sherlocka Holmesa odwiedza doktor Mortimer. Opowiada on dziwną historię o wielkim, czarnym psie, który z niewyjaśnionych powodów od dwustu lat pożera kolejnych dziedziców majątku Baskerville'ów. Mieszkańcy miasteczka uważają, że jest to działanie klątwy, która spadła na całą rodzinę. Zaintrygowany detektyw prosi swego przyjaciela i kronikarza - Watsona - by odwiedził ostatniego dziedzica, sir Henry'ego...

niedziela, 16 listopada 2014

Morderstwo odbędzie się... - Agata Christie

I tak oto nadszedł czas, żeby na scenę weszła kochana detektyw-amator, panna Jane Marple... Wiem, że znowu zaczynam spotkanie od środka, bowiem powinnam wpierw przeczytać "Morderstwo na plebanii", ale niestety nie mogłam przejść obok tak ciekawie zapowiadającej się zbrodni.

Chipping Cleghornt to spokojne, niemal sielskie miasteczko w Wielkiej Brytanii. Obywatele tej małej mieściny, jak to wszędzie, cieszą się beztroską, nieszkodliwymi plotkami i miejscowym tygodnikiem - "Gazetką". W tej właśnie "Gazetce" wyczytują w dziale Ogłoszenia bardzo oryginalny nagłówek: "Morderstwo odbędzie się...". Wszyscy biorą to za głupi dowcip i dlatego postanawiają zebrać się w określonym miejscu i czasie w oczekiwaniu na przebieg wydarzeń.

Jakże wielkie jest ich zdziwienie, gdyby pada strzał, a później kolejny i jeszcze jeden...! A sprawca jest nieznany...

"Morderstwo odbędzie się..." jest kolejną powieścią Agaty Christie, napisaną w w 1950 roku, w której to - po raz czwarty - występuje przemiła, acz bardzo ciekawska starsza pani. Panna Marple, za pomocą wrodzonej inteligencji, dociekliwości, a także słuchania ludzkich plotek, potrafi rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane sprawy. Tak było i tym razem!

piątek, 14 listopada 2014

Magazyny: English matters #49 oraz Deutsch Aktuell #67

Nie ma nic lepszego dla osoby podejmującej się zdawania na maturze dwóch języków obcych na poziomie rozszerzonym, jak nieustanne poszerzanie swej wiedzy nie tylko w szkole, ale także w domu. XXI wiek oferuje naprawdę wiele możliwości - można oglądać telewizję obcojęzyczną, przeglądać strony internetowe, a  nawet czytać magazyny wydawnictwo Colorful Media.

Co znajdziemy w najnowszych numerach English matters oraz Deutsch Aktuell

Czterdziesty dziewiąty numer mojego ulubionego magazynu szczególnie zaadresowany jest właśnie dla osób mojego pokroju. Już z okładki spogląda na nas Benedict Cumberbatch, znany szerszej publiczności jako genialny detektyw z ulicy Baker Street - Sherlock Holmes. Nie dość, że z tego magazynu dowiemy się o jego historii, to w dodatku nie zabraknie przedstawienia tajemnic serialu stacji BBC  wraz z ciekawostkami. 

W numerze nie zabraknie także wywiadu - z Markiem Wałkuskim, który przedstawi nam życie w USA od zupełnie innej strony. Oprócz tego w dziale Culture dowiemy się o emeryturach w UK, a w Technology będzie mowa o pewnym niezwykłym pojeździe.

Wszystkim blogerom/blogerkom (lecz nie tylko!) polecam artykuł Vlogging It Out, który jest istną encyklopedią wiedzy o danym zagadnieniu, zakrapianym ciekawostkami. Ale nie tylko! Wszystkim książkoholikom polecam dział Language, w którym znajdziecie "To Coin a Phrase", czyli kilka (kilkanaście!) słów stworzonych przez autorów, które weszły do słownika.

Z English matters #49 przeniesiemy się do tętniącego życiem Pekinu, którego poznamy od samego środka; porozmawiamy telefonicznie, bowiem po lekturze dowiemy się wielu istotnych porad o rozmowach po angielsku; by na sam koniec poćwiczyć - niedosłownie, ale jednak - poznamy fitness za granicą i ich najważniejszych przedstawicieli. 

środa, 12 listopada 2014

Tajemnicza historia w Styles - Agata Christie

Po każdym kolejnym spotkaniu z twórczością Królowej Kryminałów, uwielbiam ją coraz bardziej. I choć rozpoczęłam naszą znajomość od środka, tym razem postanowiłam zatrzymać się przy "początku". Innymi słowy zgłębić pierwsze pojawienie się Herkulesa Poirota na kartkach powieści. 
 
Kapitan Arthur Hastings przybywa z zaproszeniem do starej angielskiej posiadłości. Jednakże całe spotkanie nie przebiega zgodnie z jego oczekiwaniami spokoju i wytchnienia po wojnie. Będzie musiał zmierzyć się z wieloma rodzinnymi niesnaskami, które doprowadziły do skandalu. Rodzina jego przyjaciela, Johna Cavendisha, bardzo dotkliwie przeżywa wybór matki co do ponownego zamążpójścia za nieprzyjemnego, a wręcz antypatycznego mężczyznę, Alfreda Inglethorp. Wszyscy od samego początku uznali go za kłamcę, który jedynie czeka na śmierć starszej żony. I faktycznie! Nie trzeba długo czekać, by w końcu odnaleźć zimne, ziemiste ciało Emilii Cavendish... Kapitan Hastings planuje na własną rękę rozwiązać sprawę otrucia, dlatego też z jeszcze milszym zaskoczeniem spotyka w tej samej miejscowości swego starego zagranicznego przyjaciela - Herkulesa Poirot.
  

poniedziałek, 10 listopada 2014

Ostatnia Spowiedź Tom III - Nina Reichter

Znacie to uczucie, kiedy zakochujecie się w jakiejś parze bohaterów - żyjecie ich miłością - przez co z niecierpliwością oczekujecie kolejnych tomów? A kiedy w końcu nastaje ta pamiętna chwila, to już sami nie wiecie, co jest silniejsze - chęć poznania zakończenia czy pragnienie, by ta historia trwała dalej. 

Życie Ally i Bradina nigdy nie było proste. On - gwiazda rocka; ona - ambitna jeszcze nikomu nieznana, a jednocześnie tak piękna fotografka. Para zakochanych od samego początku musiała zmierzać się z przeciwnościami, jakie stawiał przed nimi zarówno świat show-biznesu, jak i ten normalny, przyziemny. Teraz, kiedy wszystko miało zmierzyć ku szczęściu, na nowo wychodzą ludzkie grzechy, kompleksy, nienawiść... i miłość tak wielka, że nie sposób, by zmieściła się tylko w jednej osobie. 

Poczuj, jak kocha ten, którego kochają tysiące...

Cykl Ostatnia Spowiedź jest nieprzeciętny! To prawdziwy hit, fenomen... To historia o miłości, przyjaźni, szczęściu i nieszczęściu. Pośród kartek znajduje się uczucie, którego nigdy nikt nie będzie w stanie przeżyć nigdzie indziej jak właśnie w książce - ponieważ tylko w książkach możemy wejść do cudzego życia, zagnieździć się w nim i oddychać płucami bohaterów. Lecz to dotyczy tylko dobrej książki - takiej jak Ostatnia Spowiedź autorstwa Niny Reichter.


To trochę tak, jakbyś zakręcił pozytywką. Nie możesz jej zatrzymać, bo zgrzytnie i wyda nieprzyjemny dźwięk. Moje życie to jeden długi nieprzyjemny dźwięk. Jednak pierwszy raz myślę, że to, co teraz mam, zagra płynnie do końca. Więc chyba muszę doczekać do melodii.

sobota, 8 listopada 2014

Piotruś Pan i Wanda - James Matthew Barrie

Istnieją takie historie, które każdy z nas zna. Właściwie nawet nie musiał ich ani czytać, ani oglądać... wystarczyło, że kiedyś ktoś mu coś podobnego opowiedział. Nie wierzycie? A więc zastanówcie się, jak pierwotnie poznaliście chociażby Piotrusia Pana? Czytaliście jego przygody? A może obejrzeliście jedną z ekranizacji? Poszliście na sztukę teatralną? Widzicie! Zapewne nie wiecie. To w końcu stało się tak dawno... jeszcze jak byliście dziećmi. A skąd możecie mieć pewność, że właśnie wtedy Piotruś Pan nie odwiedził waszego pokoju, by posłuchać bajek? Może nawet planował zabrać Was do swej krainy? Kto wie...

Piotruś Pan to chłopiec, który postanowił nigdy nie dorosnąć. Zamieszkuje magiczną krainę, Nigdylandię, w której przez cały czas się bawi. Są tam jego koledzy, Zagubieni Chłopcy, syreny, wróżki, Czerwonoskórzy, a nawet... piraci! Piotruś bardzo lubi bajki, a szczególnie te o nim, dlatego też co i raz podlatuje do uchylonego okna państwa Kochańskich. Tam też - z powodu nieoczekiwanego zwrotu wypadków - poznaje Wandę, najstarszą z trójki rodzeństwa, a później także Jasia i Michasia. Postanawia zabrać ich do swej krainy, gdzie wszystkie marzenia się spełniają, lecz głównym celem jest przede wszystkim matka... posiadanie matki. 

środa, 5 listopada 2014

Wywiady: Rozmowy z dystansu - Krzysztof Ziemiec; Jego oczami - Szymon J. Wróbel



Tytuł: Rozmowy z dystansu
Autor: Krzysztof Ziemiec
Wydawnictwo: M
Data wydania: 2014
Liczba stron: 104
Oprawa: Miękka
Kategoria: Wywiad



Krzysztofa Ziemiec znają zapewne wszyscy. To polski dziennikarz, prowadzący Wiadomości w TVP. Jest laureatem Wiktora za rok 2011 w kategorii prezenter TV, a także dwukrotnym laureatem Telekamery: w 2011 w kategorii informacja–osobowość i w 2012 w kategorii prezenter informacji. W dodatku w 2012 roku odebrał Order Ecce Homo, który przyznawany jest tylko tym, którzy swą działalnością dowodzą prawdziwości słów: "człowiek to brzmi dumnie".

Jako znany, szanowany dziennikarz przeprowadził liczne wywiady z największymi osobowościami liczącymi się w Polsce i na świecie. Zadawał pytania odważnie, choć z należytą kulturą, dzięki czemu w przeprowadzonych i niezwykle błyskotliwych rozmów pojawiają się tematy uniwersalne i ponadczasowe.

niedziela, 2 listopada 2014

Śmierć na Nilu - Agata Christie

Są takie książki, od których nikt - nawet brak czasu - nie może mnie odpędzić. Mimo zmęczenia spowodowanego nadchodzącym widmem matury, uważanej za jeden z najważniejszych egzaminów w całym naszym życiu (serio...?), dobry kryminał umożliwił mi na chwilę się zrelaksować, odpocząć i przypomnieć sobie za co tak bardzo kocham Agatę Christie!

Herkules Poirot tym razem jako miejsce odpoczynku wybrał Egipt. Jednakże jego szare komóreczki nie pozostawały bierne i niemal natychmiast, jeszcze przed wypłynięciem w rejs po Nilu, zauważyły trójkę dziwnie zachowujących się ludzi, którzy z jednej strony przypominali typowy trójkącik miłosny - ona, bogata i piękna; on, przystojny i zakochany; oraz ta druga: nieszczęśliwie zakochana - była przyjaciółka i niedoszła narzeczona. Było w nich coś intrygująco innego. Para kochanków za wszelką cenę starała się uwolnić od przysłowiowego piątego koła u wozu, dlatego postanowili udać się na rejs po Nilu. Jakże wielkie było ich zaskoczenie, gdy przyszło im zobaczyć Jacqueline na pokładzie statku. Jak się później okazało, wielki detektyw słusznie przeczuwał, że z takiej sytuacji nie może wyjść nic dobrego, chciał temu jakoś zaradzić... lecz morderstwo i tak miało swoje miejsce!

Chyba nie muszę powtarzać, jak bardzo kocham twórczość Agaty Christie, prawda? Mimo tej wiedzy i tak co chwila się przekonuję, że jest to niedościgniona twórczyni intryg i zagadek. Kolejny raz mnie zaskoczyła. "Śmierć na Nilu" to jeden z lepszych jej kryminałów.

piątek, 31 października 2014

Premiery listopada 2014

Jako że niebawem nadejdzie jeden z mniej kolorowych miesięcy w roku, podczas którego najchętniej w ogóle nie wychodziłabym spod ciepłego koca, trzymając w ręku gorące kakao i, rzecz jasna, książkę!
Oto lista wybranych przeze mnie lektur do czytania!


Premiera: 3 listopada!

Katarzyna Grey, otrzymawszy imponujący spadek po swej pracodawczyni, postanawia wyruszyć na wycieczkę swoich marzeń. W czasie podróży Błękitnym Ekspresem staje się świadkiem niezwykłych zdarzeń – w pociągu w niejasnych okolicznościach zostaje zamordowana córka znanego milionera. Pomoc w rozwiązaniu zagadki oferuje niezawodny detektyw, Herkules Poirot. Sprawa dodatkowo się komplikuje, gdy pojawia się pytanie, czy to nie panna Grey była celem mordercy. 

Na początek moja ukochana Agata Christie! Bardzo lubię wydania z Kolekcji Kryminału przygotowywane przez wydawnictwo Dolnośląski, dlatego i tej książki nie może zabraknąć na półeczce. Książka dostępna również w formie Audio (czyta Danuta Stenka)


Premiera: 10 listopada!

Podczas przyjęcia dla dzieci z okazji święta Halloween zostaje popełnione morderstwo, którego ofiarą pada nastoletnia dziewczyna, Joyce Reynolds. Ktoś wepchnął jej głowę do miski z wodą i przytrzymał. Jedyną wskazówką jest to, że dziewczyna wcześniej głośno chwaliła się, że była świadkiem morderstwa. Dochodzenie w tej sprawie podejmuje Herkules Poirot. Mimo podeszłego wieku i choroby, detektyw wytrwale dąży do rozwiązania sprawy. Niestety, ofiar przybywa - w podobny sposób zamordowany zostaje również młodszy brat Joyce, Leopold. Hercules Poirot odkrywa, że kluczem do rozwiązania zagadki musi być jakaś dawna miejscowa zbrodnia, o której wiedziały dzieci. Wszczyna więc śledztwo w sprawie kilku zawiłych spraw z przeszłości...

Jej! Uwielbiam ekranizację tej powieści i wprost nie mogłam się doczekać, by dorwać ją w swoje rączki w postaci książki! Wydawnictwo Dolnośląskie po prostu spełnia moje marzenia!


wtorek, 28 października 2014

Bajki - Jan Brzechwa

Jan Brzechwa to jeden z moich ulubionych pisarzy z lat dziecięcych. Po dziś dzień mam do niego ogromny sentyment za "Akademię Pana Kleksa" albo za wiersz "Tańcowała igła z nitką". To takie historie, które każdy z nas zna, choć nie do końca nawet zdaje sobie z tego sprawę! 

No bo któż by nie znał tej naszej pomysłowej Pchły Szachrajki?! Albo historii lisa Witalisa? Może znana wam jest przygoda rycerza Szaławiły? A może baśń o korsarzu Palemonie?

Jeżeli chociażby na jedno pytanie odpowiedzieliście negatywnie, natychmiast sięgajcie po "Bajki" Jana Brzechwy i czytajcie! Opowiadajcie te historie młodym i starym - tak, by wszyscy wiedzieli, że my, Polacy, mieliśmy takiego wielkiego bajkopisarza jakim niewątpliwie był Jan Brzechwa!

"Jan Brzechwa. Bajki - klasyka polskiej poezji dla dzieci" to niewątpliwie książka niezwykła, którą powinno się mieć na półce. To pięknie wydana edycja utworów Jana Brzechwy z takimi utworami wewnątrz jak: Pchła Szachrajka, Szelmostwa lisa Witalisa, Przygody rycerza Szaławiły i Baśń o korsarzu Palemonie.

niedziela, 26 października 2014

Sklepy cynamonowe - Bruno Schulz [wydanie ilustrowane]

Przez wzgląd na przygotowania do matury, która czeka na mnie już w maju, mam bardzo ograniczony czas na czytanie książek. Szkoła, prace domowe, przygotowania do lekcji, dodatkowe zajęcia... to wszystko jest takim pożeraczem czasu, że ledwie wyrabiam się z lekturami szkolnymi! A właśnie jedną z nich są "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza, które, jak się okazały, nie mają nic wspólnego z cukiernią, a sam autor to Polak.

Sklepy cynamonowe to zbiór piętnastu opowiadań Brunona Schulza wydany w 1933 roku. Historie zostały napisane za pomocą konwencji wspomnienia - wszystkie są prawdziwymi wydarzeniami, rozgrywającymi się w dzieciństwie samego autora, które w jakiś specjalny sposób zapisały się w jego pamięci. 

Na początku bardzo ważne jest przedstawienie osoby Brunona Schulza, ponieważ bez tej wiedzy, moim zdaniem, czytelnik w ogóle nie zrozumie jego opowiadań.

piątek, 24 października 2014

Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz [wydanie ilustrowane]



[...]Tymczasem przenoś moją duszę utęsknioną
Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych,
Szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych;
Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem,
Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem; [...]

Tymi oto pięknymi słowami - Inwokacją, którą słyszymy na lekcji języka polskiego, nierzadko także uczymy się na pamięć - rozpoczyna się najważniejsza książka każdego Polaka. Historia, którą każdy z nas zna, którą lubi bądź nie, do której trzeba tak naprawdę dorosnąć. Bowiem "Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie Historia Szlachecka z roku 1811 i 1812 we Dwunastu Księgach Wierszem" to nie byle jaka książka - to epopeja narodowa, arcydzieło polszczyzny, który stał się dla wielu pokoleń niewyczerpanym źródłem natchnień, fundamentem patriotycznych wzorów i przywołań pięknych, starodawnych szlacheckiej tradycji.

Ale może zacznijmy od początku - od historii, którą warto odświeżać co jakiś czas przed całkowitym zakurzeniem...

wtorek, 21 października 2014

Cena odwagi - Ewa Seno

Jest w człowieku coś takiego, że gdy raz przeczyta daną historię - szczególnie tę przerwaną w połowie - jest ciekawy, jak potoczy się dalej. Co jeszcze wymyśli autor? Czy będzie to efekt udany? Ja tak mam - przykład: seria Antilia napisana przez Ewę Seno. Jednak, czy było warto dać szansę tej powieści?

Nina - nastolatka z Polski - w końcu poznaje swą prawdziwą tożsamość. Bowiem jej prawdziwe imię to Antilia. Jest królewną rodu Mendelaview, którą rodzice za cenę własnego życia uratowali jako tę, przed którą stoi jedno z największych wyzwań. Antilia wraz z gronem przyjaciół ma za zadanie pokonać Alexusa, mężczyznę, w którym wcześniej się zakochała, a który tak naprawdę pragnął ją tylko wykorzystać. By osiągnąć swój cel, dziewczyna musi najpierw zgromadzić wierną sobie armię...

Naprawdę bardzo chciałabym powiedzieć, że "Cena odwagi" jest znacznie lepsza od całkiem przeciętnego, moim zdaniem, "Tatuażu z lilią", lecz niestety byłoby to po prostu kłamstwo. Na całe szczęście nie miałam względem tej historii wielkich oczekiwań, tak więc i mój zawód był mały.

poniedziałek, 20 października 2014

Bądź swoją siłą. Twój pamiętnik z Demi - Demi Lovato

Jako zapalony pamiętnikarz byłam naprawdę ciekawa najnowszej publikacji wydawnictwa Feeria, a mianowicie niesamowitego dodatku! Po ogromnym sukcesie książki Demi Lovato "Bądź swoją siłą przez 365 dni roku" (RECENZJA), przyszedł czas na pojawienie się towarzyszącemu mu pamiętnika.

Głównym zadaniem "Bądź swoją siłą - Twój pamiętnik z Demi" jest uświadomienie czytelnikowi, jak ważne jest przyglądanie się  swoim emocjom, co nie tylko pozwoli nam kontrolować życie, ale także umożliwi zrozumienie samego siebie. 

Jest to pięknie zaprojektowany pamiętnik dla każdego - dla niej czy dla niego, z większym naciskiem na "dla niej" - do samodzielnego wypełnienia. Może jednak niecałkowicie... Pamiętnik zawiera liczne inspirujące cytaty wybrane przez Demi Lovato, które dają do myślenia, a także pomagają w dalszym przelewaniu na papier własnych zdań.. 

Pamiętnik ma to do siebie, że można w nim zapisać wszystko co dusza zapragnie - nie tylko wydarzenia poprzedniego dnia, ale także dodające nam otuchy, mądre słowa, które zasłyszeliśmy, przeczytaliśmy lub które sami posklejaliśmy w zdanie. 

sobota, 18 października 2014

W poszukiwaniu grzmiącego smoka - Sophie Shrestha, Romio Shrestha

Wiele, naprawdę wiele jest ciekawych książek dla dzieci. Bajkopisarze nie opuszczają swoich piór choćby na moment, by co i raz przedstawić światu magiczne opowieści. 

Dwoje dzieci - Amber i Tashi - wysłuchawszy opowieści o mitycznych stworzenia, postanawiają wyruszyć w celu ujrzenia nieuchwytnych, grzmiących smoków. Lecz to bynajmniej nie jedyne wspaniałe zwierzęta, jakie będą miały szansę ujrzeć dzieci. Bowiem podróż prowadzi je do klasztoru, do położonego wysoko w górach gniazda uskrzydlonej tygrysicy. To dzięki jej pomocy Amber i Tashi będą mieli szansę wejść w kłębiące się, burzliwe chmury...

czwartek, 16 października 2014

Bądź swoją siłą przez 365 dni roku - Demi Lovato

Demi Lovato to postać, której nie trzeba raczej przedstawiać. Już od najmłodszych lat związała swoje życie z aktorstwem i śpiewem, dzięki czemu stała się jedną z "księżniczek Disneya". Zagrała główne w licznych serialach i filmach, między innymi w "Słonecznej Sonny" czy "Camp Rock". Na dzień dzisiejszy wydała cztery albumy studyjne. Zasiada także w jury amerykańskiej edycji programu X Factor i pojawia się w popularnym serialu młodzieżowym Glee.

Mimo tak licznych dokonań i sukcesów, wiele ludzi kojarzy ją przede wszystkim z problemów na tle psychicznym, o których to wszystkie gazety na świecie chętnie się rozpisywały... 

Demi cierpiała na anoreksję, bulimię, okaleczała się... a mimo o byli ludzi, którzy nie wierzyli w jej problemy. Przecież to supergwiazda! Ma to wszystko, o czym inni mogą tylko pomarzyć! A jednak! Ta amerykańska piosenkarka i aktorka zagubiła się w swoim własnym życiu - nie potrafiła odróżnić dobra od zła, przyjaciela od wroga. 

Dzięki pomocy najbliższych, Demi Lovato udało się powrócić do dawnej siebie, na nowo zacząć się uśmiechać i cieszyć się życiem! A dowodem tego jest chociażby jej pierwsza książka: "Bądź swoją siłą przez 365 dni roku", która zawiera te wszystkie przemyślenia i dobre rady, dzięki którym Demi podniosła się po upadku, a które teraz mogą przysłużyć się milionom innym! 

wtorek, 14 października 2014

100 najważnijeszych wskazań dla świata - Jan Paweł II

O tym, że Jan Paweł II był wspaniałym człowiekiem nie muszę nikomu chyba mówić. Całe jego życie wypełnione było znamiennymi cechami, o których - mam nadzieję - nikt nigdy nie zapomni. 

Papież kochał człowieka, nie ludzkość - każdego pojedynczego człowieka. I to właśnie z miłości narodziła się konkretna myśl, a później całe nauczanie. Bowiem papież-Polak właśnie z tego uczucia czerpał siłę i energię. 

Książka "100 najważniejszych wskazań dla świata" to zbiór wybranych - zdaniem twórców - najważniejszych wskazań Jana Pawła II dla współczesnego świata. Świata, w którym rozwody, aborcje, eutanazja są na porządku dziennym. Świata bez miłości. 

Jan Paweł II dotyka takich problemów jak życie rodzinne, sprawy społeczne, problemy etyki pracy i zaangażowania chrześcijan w politykę. Każda z tych kwestii podzielona została na odpowiednie działy, a w każdym z tych działów znajdują się fragmenty wypowiedzi Karola Wojtyły. Te sto wskazań pochodzi z dokumentów, które mają ponad trzydzieści lat, lecz wciąż są jak najbardziej aktualne i zaskakują świeżością sformułowań.

sobota, 11 października 2014

Modlitwy małych rączek - Dzięki Ci, Boże



Modlitwy małych rączek to seria książek dla najmłodszych czytelników. Dzięki nim dzieci uczą się pierwszych, najprostszych modlitw, odkrywają kształty i faktury. Do tej pory na rynku wydawniczym ukazały się cztery książeczki: Oto ja; Dzięki Ci, Boże; Dobranoc; Boże, pobłogosław. 

Książeczka Dzięki Ci, Boże to modlitwa dziękczynna - podziękowanie Bogu za pory roku. Pięknie ilustrowana, z wyjmowanymi atrybutami wiosny, lata, jesieni i zimy jest publikacją idealna dla młodego chrześcijanina. To bardzo dobry sposób na łatwą i przyjemną naukę modlitwy na pamięć, połączoną z zabawą i kojarzeniem nazw pór roku.

środa, 8 października 2014

Niebieskie okno, czyli o Dekalogu, dzieciach i świętym Janie Pawle II


Świętego już Jana Pawła II nie muszę nikomu przedstawiać. Karol Wojtyła został papieżem w roku 1978 i pomimo iż po nim przyszło nam już witać dwóch nowych następców świętego Piotra, nasz rodak na zawsze pozostanie w pamięci każdego z nas. Znane są o nim wierszyki, piosenki, książki, ale także to okno papieskie, z którego to papież witał się i pozdrawiał wiernych. To okno nadal jest stałym punktem zwiedzania Krakowa. Teraz jednak nie trzeba już jechać do dawnej stolicy Polski by ją zobaczyć. Niebieskie Okno można mieć u siebie w domu...

niedziela, 5 października 2014

Hektor - Steve Barnes

Książka Hektor napisana przez Steve'a Barnes to czwarta z kolei pozycja literatury dla dzieci wydawnictwa M. I tak jak wcześniej Królowa Śniegu Andersena czy Bajki dla Marysi i Alicji Sakiewicza, ta historia również uczy, wzrusza i bawi.

Hektor różni się od swoich hipopotamich przyjaciół, ponieważ ma czarno-białe paski na całym ciele. Różnica wyglądu sprawia, iż jest on wyśmiewany przez członków stada, co w ostateczności doprowadza do odrzucenia Hektora z kręgu hipopotamów. Trafia on w nowe otoczenie, które otwiera mu oczy na prawdziwą przyjaźń i docenienie swojej odrębności.

Hektor to pięknie opowiedziana i równie cudownie zilustrowana historia o przyjaźni, przebaczeniu, a przede wszystkim o szacunku dla odmienności i dostrzeżeniu swego prawdziwego ja. To mądra opowieść o hipopotamie - a bardziej "zebropotamie" - który tak jak wiele młodych osób poszukuje własnego miejsca na świecie.

czwartek, 2 października 2014

Baśnie z czterech stron świata - Agnieszka Sobich

Baśnie mają to do siebie, że nieważne czy czytelnik jest starszy czy młodszy, zawsze z uśmiechem będzie do nich powracał! A przynajmniej ja tak mam! Na sam wyraz: "bajka" rozczulam się, a do mojej głowy przychodzą na myśl takie tytuły jak "Mała syrenka", "Królowa Śniegu", czy "Ali Baba". Okazuje się jednak, że wiele baśni jeszcze nie znam, o czym mogłam się przekonać, zaczytując się w "Baśnie z czterech stron świata".

Baśnie z czterech stron świata to trzydzieści bajkowych opowieści, dzięki którym kolejny raz przeniosłam się w cudowne krainy, w którym to co dobre wygrywa, za zło otrzymuje zasłużone kary, a książę i księżniczka to słowa na porządku dziennym! 

To grube, ponad trzystustronicowe tomisko mieści w sobie opowieści z całego świata. Baśnie polskie przeplatają się z baśniami duńskimi, syberyjskimi, chińskimi, niemieckimi, szkockimi, francuskimi i wiele, wiele innymi! Dzięki temu, poznajemy historie, przy których dorastały dzieci zamieszkujące różne państwa, a nawet kontynenty! Podczas tej lektury, sami przenosimy się na różne morza, do różnych krain. Właściwie okrążamy całą Ziemię!