sobota, 30 kwietnia 2016

Ostatnie dni zgłoszenia! Niebo nad pustynią już rusza!!

Moi drodzy! 

Chciałabym przypomnieć, że dziś mija ostatni dzień zgłaszania się do Book Toura!
Jeżeli ktoś jeszcze tego nie zrobił - KONIECZNIE proszę to nadrobić!

http://wymarzona-ksiazka.blogspot.com/2016/04/book-tour-z-niebem-nad-pustynia.html
Klikając w banerek, przeniesiecie się do regulaminu konkursu!
  
Tutaj jakbyś wątpili - oto link do mojej recenzji - KLIK!

Jak widzicie na załączonym obrazku... książka już rusza! Wybaczcie, że trochę bez kolejki, ale w związku z przyjazdem innej blogerki - tak, tak... ASI z WirtualnejKsiążki - no musiałam jej dać coś na drogę powrotną! (Ale o tym w innym poście)!

Takie śniadanka tylko w Gdańsku!

To tyle na dziś! Lecimy pić kawę i dalej w miasto!


czwartek, 28 kwietnia 2016

Pozytywne interwencje psychologiczne - Łukasz D.Kaczmarek

Mimo iż jestem na filologii germańskiej (a to wszystko dlatego, że moim marzeniem było zostanie poliglotką), jednym z moich innych wielkich aspiracji życiowo-zawodowych jest zrozumienie drugiego człowieka... właśnie poprzez psychologię. Nie wiem, jak to możliwe, iż tak mało ludzi interesuje się drugim człowiekiem, ale cóż... Ja nie zamierzam się poddawać! Kto wie, może kiedyś zagoszczę na liście na kierunku psychologia?
Przekonanie, że szczęście jest rezultatem celowego trudu, dominuje w literaturze od wieków. Gdyby przychodziło ludziom bez wysiłku, z pewnością nie stałoby się przedmiotem refleksji filozoficznej ani badań psychologicznych.


środa, 27 kwietnia 2016

Wielki Nieobecny, czyli nowa seria dla wszystkich tych, którzy kochają!

Dawno, dawno temu... 

No, może nie przesadzajmy! ;)

Całkiem niedawno temu pewna osóbka o wrażliwym, literackim wnętrzu zakochała się w pewnej książce. Powieść ta była według niej wyjątkowa, niestandardowa... słowem - oryginalna! Dlatego też by jak najwięcej osób się w niej zakochało postanowiła ZAŁOŻYĆ WŁASNE WYDAWNICTWO!

Brzmi ciekawie, prawda?

Jeżeli jesteście zainteresowani, co też tak zachwyciło tę zakochaną czytelniczkę, teraz macie szansę przekonać się na własnej skórze. Otóż Wielki Nieobecny - czyli pierwszy tom sagi o miłości dusz, medytacji i namiętności - jest już dostępny dla każdego! Kolejna część - Miłość - ma planowaną premierę na kwiecień, natomiast trzeci tom wyjdzie prawdopodobnie już w maju!


wtorek, 26 kwietnia 2016

Pustelnia parmeńska - Stendhal

Kto pamięta - a kto nie pamięta, spieszę z przypomnieniem - jakiś czas temu miałam szansę poznać kolejnego autora, którego powieści na dobre weszły do kanonu klasyki (aczkolwiek nie są tak bardzo popularne jak inne dzieła). Mam tutaj oczywiście na myśli Stendhala - Marie-Henri Beyle -  francuskiego pisarza romantyka, prekursora realizmu w literaturze! Pamiętając lekturę Czerwonych i czarnych, przyszedł czas na kolejne dzieło tego autora!

Mistrzowskie opisy uczuć, zawiłe intrygi i znakomite portrety psychologiczne. 
A także opis uroczego świata, którego dawno już nie ma!



Dzieje Fabrycego del Dongo - młodszego syna mediolańskiego arystokraty i bogacza, który odrzuca syna, ponieważ ten przejawia fascynację Napoleonem. Brak miłości ojcowskiej z nawiązką rekompensują Fabrycemu kobiety, od ukochanej ciotki, przez markietanki, aktorki i właściwie wszystkie, które spotyka na swej drodze. 

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Marianna i róże - Janina Fedorowicz, Joanna Konopińska

Co powiecie na swego rodzaju podróż w czasie? I to nie byle gdzie, bowiem do Wielkiego Księstwa Poznańskiego! I to nie byle w jakim czasie, bowiem na przełomie XIX i XX wieku. A to wszystko za sprawą tylko jednego pamiętnika - pamiętnika "spisanego" przez Mariannę z Malinowskich Jasiecką. Gotowi na podróż życia?


Marianna i róże to rodzaj pamiętnika napisanego przez autorki na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich, osiadłych w Wielkim Księstwie Poznańskim na przełomie XIX i XX wieku, oraz różnych źródeł historycznych dotyczących tego okresu. Są to przede wszystkim dzieje ziemiańskiej rodziny, jej zwyczajów, tradycji, „spisane” przez Mariannę z Malinowskich Jasiecką dla jej dzieci. Opisy codziennego bytowania rodziny wiążą się jednak z wypadkami o szerszym zasięgu. M. Jasiecka wspomina wydarzenia, którymi żyła Wielkopolska w dobie panowania pruskiego.  

niedziela, 24 kwietnia 2016

Historia bez cenzury - na żywo i na papierze!

Jeszcze nie tak dawno temu wspominałam Wam o historycznej Grze o Tron, w której twórcy jednego z moich ulubionych programów na YouTube (jeżeli w sumie nie ulubieni!) obrazowali na przykład najróżniejsze inspiracje do największego dzieła George'a R.R. Martina. Prawda jest taka, że tym samym chciałam Was zachęcić do obejrzenia więcej niż tylko tego jednego filmiku, ponieważ ja sama uwielbiam do nich wracać. Bo któż by nie lubił połączenia przyjemnego z pożytecznym, czyli nauki z rozrywką? 

A skoro książka... to i spotkania z czytelnikami! Właśnie 22 kwietnia o godzinie 18:00 w Gdańsku!

sobota, 23 kwietnia 2016

Moje lato z Szablozębnym - Weronika Kurosz

Czy wyobrażacie sobie - czy w ogóle podobne wyobrażenie może pojawić się w Waszej głowie?! - że nagle ktoś odciął Wam dopływ prądu? Co teraz?! Telewizor nie działa, komórka i komputer padły... Nuda! No po prostu nuda! Szczególnie jeśli jest się młodym pokoleniem, dla którego nie było świata bez laptopa i tabletu! Czyżby trzeba wyjść... na dwór?!


Antek, Karol, Nela i Ula - przyjaciele na dobre i na złe - muszą zmierzyć się z wyzwaniem: znalezienia rozrywki gdzieś indziej niż w kreskówce czy w grze komputerowej! Gdy rodzice i dziadkowie Antka i Uli wyjeżdżają, a opiekę nad dziećmi przejmuje ciotka Larysa, rodzeństwo razem ze swoimi sąsiadami postanawiają przetrwać ten trudny czas i zakładają Sztab Kryzysowy! Cała czwórka obiecuje sobie, iż dołoży wszelkich starań, aby pomimo klęsk i nieprzewidzianych wydarzeń to lato było wystrzałowe!

czwartek, 21 kwietnia 2016

Book Tour z Niebem nad pustynią!

Tak oto nastał ten czas! Czas wręcz WYMARZONY, ponieważ od prawie pół roku chodziłam z myślą rozpoczęcia Book Tour... jednakże cały czas nie byłam na to gotowa! Teraz  po przeczytaniu cudownej, fantastycznej, wyjątkowej, ciepłej i jakże dodającej nadziei książki - Niebo nad pustynią Anny Łaciny - wiem, że tę oto powieść musisz (TAK! WŁAŚNIE TY!) przeczytać!!

Regulamin jest prosty jak drut (a to wszystko dzięki Cyrysi z Literackiego Świata Cyrysi - serdecznie raz jeszcze Ci dziękuję, kochana!), a w ramach jakichkolwiek wątpliwości - śmiało do mnie piszcie! Jeżeli zastanawiacie się, czy ta książka jest dla Was, odsyłam do wszystkich recenzji książki Anny Łaciny oraz... ponownie na mojego maila! Ja już Was dobrze zachęcę!! :D 

Banerek Book Toura!

1. Chęć przystąpienia do akcji proszę zgłaszać w komentarzach pod tym wpisem do czasu aż uznam, że BookTour się kończy :). W treści komentarza należy zamieścić adres swojego bloga. Kolejność zgłoszeń wpływa na kolejność na liście oczekujących. Zgłaszam się mogą wszyscy! Gdy zamknę listę oznajmię z wyprzedzeniem, kiedy i do kogo trafi książka. Wtedy również poproszę o Wasze dane kontaktowe!

2. W ciągu 8 dni od otrzymania książki proszę opublikować recenzję na swoim blogu, w tytule uwzględniając frazę „Book Tour”. W recenzji proszę umieścić zdjęcie pierwszej strony z wpisami poprzednich Recenzentów oraz linki do stron organizatorów: bloga organizatora - WYMARZONA KSIĄŻKA - oraz Wydawnictwo Nasza Księgarnia


3. Po przeczytaniu książki podam Wam dane kontaktowe następnej osoby z listy. Bardzo proszę o wysyłkę listem poleconym priorytetowym.

4. Na koniec książka trafi z powrotem do mnie a zdjęcie strony z wpisami zostanie opublikowane tutaj na moim blogu. Co potem z nią zrobię - to niespodzianka, o której na pewno się dowiecie :)

5. Każdy uczestnik proszony jest o wstawienie pod recenzją regulaminu akcji (wystarczy podlinkować).


Książka już tylko czeka, aż ktoś ją przeczyta!

Gdy książka do Was dotrze, będziecie mogli wpisać swoje imię/nick na pierwszej stronie oraz adres bloga! Dodatkowo - śmiało możecie wypisać swoje ulubione cytaty, myśli, sentencje! Cokolwiek, dzięki czemu ten egzemplarz będzie jeszcze ciekawszy!

 Proszę... NIECH WAS BĘDZIE JAK NAJWIĘCEJ! 
Nie pożałujecie - obiecuję!

środa, 20 kwietnia 2016

Wariatka - Joanna Jodełka

Jeżeli ja jakiegoś autora polubię, to z niecierpliwością czekam na kolejne jego książki. I jestem pewna, że nie jestem w tym osamotniona. Na twórczość polskiej pisarki kryminałów natrafiłam przypadkiem i ten przypadek sprawił, iż poznałam nieco lepiej powieści z morderstwem w tle po polsku. A że Kryminalistka mi się spodobała, to i na Wariatkę miałam chęci.


Może niezbyt sławna, ale jednak pisarka Joanna przebywa obecnie w szpitalu psychiatrycznym. Lekarze starają się ze wszystkich sił przywrócić ją do dawnej siebie po ciężkich przeżyciach związanych ze śmiercią męża. Jednakże Joannie wcale na tym nie zależy. Nie dba o siebie, nie dba o nikogo...

Pewnego dnia mężczyzna, którego widziała pierwszy raz na oczy, przynosi jej tajemniczy egzemplarz książki. Jak się okazuje to pierwsza powieść Joanny, nigdy dotąd niewydana, a zainspirowana niewyjaśnioną sprawą sprzed dziesięciu lat - zniknięciem Justyny Lenart, młodej żony i matki. Joanna jest zaniepokojona: nie dość, że nie wie, kto wydał jej powieść, to jeszcze nie rozumie, dlaczego występującym w niej postaciom przywrócono autentyczne imiona i nazwiska. Co gorsza, ma wrażenie, że ktoś próbuje ją zabić. Czy dlatego, że historia, przetworzona w jej wyobraźni w literacką fikcję, po latach niebezpiecznie zbliżyła się do prawdy, wprowadzając ferment w życie bohaterów książki? Pisarka postanawia rozwikłać zagadkę i na własne życzenie opuszcza szpital. Gra okazuje się niebezpieczna, rozpoczyna się wyścig z czasem. 

wtorek, 19 kwietnia 2016

Niebo nad pustynią - Anna Łacina

Dumam nad rozpoczęciem tej recenzji i dumam, i naprawdę nie wiem, z której strony ugryźć. Takie oto są minusy zbierania myśli godzinę po lekturze. Genialnej lekturze, którą chciałabym jak najszybciej zapomnieć, by móc raz jeszcze przeczytać: by raz jeszcze zaśmiać się w tym samym momencie co wcześniej... oraz zapłakać.

Na Niebo nad pustynią czekałam od roku. Nie kłamię. Na każdą kolejną powieść Anny Łaciny czekam zaraz po przeczytaniu jej najnowszej książki. Ponieważ uwielbiam czytać mądre lektury z przekazem. Życiowe historie.

" - Kiedy umiera nam ktoś bliski, to jest właśnie trochę tak, jakbyśmy wysyłali przed sobą kolejną paczkę ze skarbami. A przyjdzie czas, gdy sami wsiądziemy do tego pociągu".

Dlatego też ta recenzja - lojalnie ostrzegam - może być nieco długa, ale to wszystko tylko i wyłącznie dlatego, że mam dla Was niespodziankę na sam koniec. I bardzo, ale to BARDZO chciałabym, żeby jak najwięcej osób z niej skorzystało!


A wszystko zaczyna się jakże niewinnie i młodzieżowo... od zauroczenia. Anastazja od jakiegoś czasu czuje pociąg do tajemniczego, przystojnego kolegi z klasy. Uczucie to jest tak niekontrolowane, że kiedy dziewczyna słyszy, iż Damian wyjeżdża z rodzicami na ferie zimowe do Egiptu, proponuje to samo swoim rodzicom. Niespodziewanie rodzice wzięli wyjazd na poważnie... i że naprawdę jedzie w to samo miejsce, co jej sympatia!

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

TOP 10 Ekranizacji literackich

Jeszcze nie tak dawno temu wspominałam Wam o znaczeniu ekranizacji, dzięki którym albo jeszcze bardziej kochamy literacki pierwowzór, albo czujemy mieszane uczucia. Jak miałam szansę poczytać Wasze opinie - zdania są podzielone! Jednakże zgadzaliśmy się, co do jednego - każdy z nas gdzieś tam w serduszku ma swoje ulubione filmy, do których chętnie wraca!



Pomyślałam zatem - coś dawno nie było TOP10! Czemu właściwie nie zrobić TOP10 na podstawie moich ulubionych ekranizacji! Długo ten pomysł nie trwał w mojej głowie! Zabrałam się za wspomnienia... i zaczęłam tworzyć!

niedziela, 17 kwietnia 2016

Przygody dla najmłodszych: Syreni śpiew [J.Mikołajewski] oraz Pan Kuleczka. Marzenia [W. Widłak]

Są takie książki dla dzieci, które z największą przyjemnością czytają również dorośli. I o ile wiekowo mogę nazywać się właśnie dorosłym, o tyle smutno mi, że nie miałam podobnych książeczek u siebie od najmłodszych lat... Na całe szczęście coraz to młodsze pokolenie może cieszyć się cudownymi historiami - nie zabraniajmy im takiej możliwości!

Dziś mam dla Was dwie szczególne książeczki, z którymi zabiorę Was w niezwykłą podróż. Jednym z celów podróży będzie dobrze znana będzie Warszawa, a drugim - dom pewnego niezwykłego Pana Kuleczki. Zapraszam!



Poznajmy kota Cagliostro i jego aniołki: Helenkę, Martę, Mary, Olgę, Patricię oraz Ritę. Wszystkie sześć dziewcząt pochodzi z sześciu różnych krajów i charakteryzują się sześcioma różnymi osobowościami. Dziewczynki, przyzwyczajone do rozwiązywania zagadek detektywistycznych we Włoszech, tym razem zostają wezwane przez kota Cagliostro do... stolicy Polski, z czego najbardziej dumna jest Marta, licząc że przy okazji pokaże swoim przyjaciółkom Warszawę, którą tak bardzo kocha! 

sobota, 16 kwietnia 2016

Remedium. Program cz. 0 - Suzanne Young

Przepisy na udaną serie są różne, lecz zawsze mają wspólny mianownik. Autor musi mieć zaplanowaną wersję wydarzeń i nie zapominać, do czego zmierza podczas tysięca stron... musi zaskakiwać: od czasu do czasu dosolić, dopieprzyć, podgrzać, schłodzić, zmieszać. Brzmi banalnie? Otóż wcale tak nie jest. Bardzo łatwo może przesadzić i zamiast pysznego "ciasta" wychodzi nam zakalec. Jak jednak ów przepis wyszedł pisarce-kucharce Suzanne Young, która do swojej bestsellerowej trylogii Program dodałam prequel?


Przenieśmy się zatem przed wydarzenia ze znanego nam świata Sloane - do świata, w którym nie było epidemii samobójstw, a jedynie sporadyczne przypadki; w którym dopiero kształtują się wszystkie władze i instytucje; w którym chęć pomocy często przyczynia się do własnych problemów? Oto świat przed Programem!

piątek, 15 kwietnia 2016

Historyczna Gra o tron [Historia bez cenzury]

Ostrzeżenie!

Materiał zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe. Jeśli jest to dla Ciebie poważny problem, zrezygnuj z dalszego oglądania… chociaż pewnie będziesz żałować.

Jak wiele wspólnego bestsellerowa saga Pieśni Lodu i Ognia R.R. Martina ma z historią? Skąd autor czerpał pomysły na kreacje bohaterów, przygody oraz nieoczekiwane zwroty akcji? Odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki... z historii! 

Dlatego też jako miły przerywnik zachęcam Was do obejrzenia materiału, który przygotowali dla nas Historia bez cenzury (jeden z moich ulubionych kanałów na YouTube!) i odkryć, jak niezwykła jest historia sama z siebie! 

UWAGA! Mogą pojawić się niechciane spoilery!

http://www.movie-box.pl/225/Historyczna-Gra-o-tron.html
Klikając w banerek, przeniesiecie się do odcinka

Mam nadzieję, że polubicie ten program podobnie jak ja - zachęcam do obejrzenia kolejnych odcinków! Ponieważ NAPRAWDĘ WARTO! Wierzcie mi na słowo! Chłopaki odwalają kawał dobrej roboty i za każdym razem mnie zaskakują! Ich odcinki oglądam po kilka razy i zapamiętuję fakty historyczne !

czwartek, 14 kwietnia 2016

Święty Franciszek. Święci uśmiechnięci - Eliza Piotrowska

Pamiętacie, jak opisywałam jedne z najcudowniejszych i jakże edukacyjnych książeczek dla dzieci? Jestem pewna, że tak, a kto nie pamięta moich zachwytów polecam raz jeszcze przeczytać o św. Faustynie, św. Urszuli, św. Albercie bądź o św. Janie Pawle II ! Jestem bardziej niż zadowolona, że autorka - Eliza Piotrowska - nie przestaje mnie i swoich czytelników zaskakiwać, bowiem w ten oto sposób do moich rąk trafiła opowieść o św. Franciszku!


Poznaj historię człowieka, który kochał Boga, ludzi i przyrodę. Już jako dziecko wsłuchiwał się w szum wody, śpiew ptaków i szelest wiatru. Kiedy dorósł, zgromadził wokół siebie ludzi zafascynowanych takim sposobem widzenia świata. Czy wiesz, że to właśnie jemu zawdzięczamy przepiękną Pieśń słoneczną oraz tradycję szopki bożonarodzeniowej?

środa, 13 kwietnia 2016

Wersal. Prawo krwi - Elizabeth Massie

XVII-wieczna Francja zdecydowanie należy do niezwykle zajmujących czasów, które interesują nie tylko znawców historii, ale także laików lubiących co i raz przenieść się w czasie i zakochać się w klimacie ówczesnego kraju przepychu i bogactwa. Któż wtedy nie chciałby poznać Króla Słońce? Dla ludzi żyjących w XXI wieku ta znajomość jest na wyciągnięcie ręki - dosłownie, jak i w przenośni.


Gdy zmarł Ludwik XIII Sprawiedliwy, jego syn i następca liczył sobie 4 lata i 8 miesięcy. Samodzielne rządy rozpoczął jednak dopiero w wieku 22 lat. Przygotował się do nich bardzo dobrze i już od pierwszych dni panowania skoncentrował się na licznych reformach we Francji. Mając w swej pamięci niedawne bunty społeczne, młody król pragnie za wszelką cenę wzmocnić władzę monarszą i utrzymać szlachtę pod kontrolą. Planuje budowę pałacu w Wersalu, z dala od Paryża, chcąc uczynić z niego złotą klatkę dla arystokratów. Będąc najpotężniejszym królem Europy, musi jednak zdecydować, komu może zaufać: swoim ministrom i doradcom, bratu, wiernemu pokojowcowi czy kolejnym kochankom?

wtorek, 12 kwietnia 2016

Detektywi wszech czasów: Sherlock Holmes i Herkules Poirot!

Są takie postacie, przy których po prostu nie przejdzie się obojętnie. Przeszły do historii jako jednostki o wyjątkowej osobowości - wprost nie do podrobienia. I właśnie o tych wyjątkowych osobistościach chciałabym dziś porozmawiać... oczywiście w wersji literackiej!
 
Przed Państwem dwójka geniuszy! Sherlock Holmes oraz Herkules Poirot!


O ile pierwszego nie muszę jakoś szczególnie przybliżać, tak mam wielką nadzieję, że podobnie jest z drugim nazwiskiem. Choć przyznam, iż to dla mnie bardzo dziwne, że tak często spotykam osoby, które nie znają dumnego imienia belgijskiego detektywa. A przecież wszyscy powinni je znać, jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość powieści poświęconych śledztwom małego detektywa, popularność Agaty Christie, gry czy serial. 

No ale nieważne! Jeżeli któregoś z nich nie znacie, to nawet i lepiej! Może dzięki temu postowi odnajdziecie w sobie miłość do postaci... które wcale jakoś szczególnie się od siebie nie różnią ;)

niedziela, 10 kwietnia 2016

Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej - Janina Lesiak

Jestem pewna, ze każda mała dziewczynka marzyła o zostaniu królewną - chciałaby być podziwiana, kochana przez tłumy, zadbana przez służących, których przecież miałaby bez liku. Ale czy na pewno tak wygląda prawdziwe życie królowej? 
 

Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej to debiut Janiny Lesiak, a także pierwszy z zaplanowanych portretów zapomnianych bądź może właściwie nieznanych bohaterek dawnych czasów - polskich władczyń. Szykuje się seria, na którą będę czekała z wielką przyjemnością!

piątek, 8 kwietnia 2016

Od urodzenia - Elisa Albert

Okazało się, że wybrałam sobie idealną lekturę na czas, w którym nasz kraj - a w szczególności kobiety - jest zmuszony zadać sobie bardzo ważne pytanie: Czy JA mam prawo decydować o tym, czy ktoś umrze? Od urodzenia - mimo że o aborcji jako takiej nie traktuje - ukazuje relacje matki-dziecko. Niekoniecznie jednak w dobrym tego słowa znaczeniu.


Minął już rok, odkąd Ari – doktorantka, feministka i żona o piętnaście lat starszego od niej profesora – urodziła Walkera. Kobieta przeżywa ogromne trudności w odnalezieniu się w nowej dla siebie rzeczywistości. Nie mogąc przyzwyczaić się do specyficznego rytmu opieki nad małym dzieckiem oraz do zmian, które zaszły zarówno w jej ciele, jak i w psychice, Ari zaczyna przypominać samotne, chyboczące się na zimowym wietrze drzewo, któremu ni stąd, ni zowąd wyrwano korzenie.

Kiedy w sąsiedztwie pojawia się Mina – niegdyś kultowa piosenkarka rockowa, a teraz przyszła matka w dziewiątym miesiącu ciąży – Ari, mimo że zwykle nie ufa kobietom, widzi w niej potencjalną bratnią duszę. Wkrótce kobiety się zaprzyjaźniają i łączą siły we wspólnej macierzyńskiej walce, jaką obie na co dzień staczają.*

czwartek, 7 kwietnia 2016

Książka jeszcze bliżej, czyli o ekranizacjach oraz adaptacjach


Mogłabym dać sobie rękę odciąć, zakładając się, że na pewno każdy z Was przynajmniej raz (choć równie dobrze mogłabym powiedzieć liczbę pięćdziesiąt bądź sto) obejrzał ekranizację bądź adaptację jakiejś książki. Nie ma w tym wszakże żadnego zdziwienia - reżyserzy filmowi i serialowi bardzo często i chętnie sięgają po gotowy materiał fabularny i odtwarzają według niego bardziej lub mniej udany świat. 

środa, 6 kwietnia 2016

Posiadacz - John Galsworthy

Jak to jest z tymi noblistami (w dziedzinie literatury), że my zbyt wiele o nich nie wiemy... A przecież z jakiegoś powodu zostają oni oznaczeni tym wyjątkowym medalem za zaszczyty i uznanie, i rzeczą oczywistą jest, iż każdy (wytrawny) czytelnik chciałby zrozumieć ich wyjątkowość.

Z tą oto myślą natrafiłam na Posiadacza - i to nie byle jakiego Posiadacza, lecz Posiadacza, który ma na swoim koncie właśnie Nagrodę Nobla! To właśnie za tę wielotomową powieść-rzekę, autor - John Galsworthy - został Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1932; z uzasadnienia komisji otrzymał ją "za wielką sztukę prozatorską której szczytem jest Saga rodu Forsyte'ów" (pierwotny tytuł). Nad tą powieścią pracował przeszło 20 lat twórczej aktywności


"Sedno całej tej sprawy, pomyślał, to własność, lecz wiele ludzi wolałoby nie stawiać jej na tej płaszczyźnie. W ich pojęciu idzie wyłącznie o „świętość węzłów małżeńskich”. Ale podstawą świętości węzłów małżeńskich jest świętość rodziny, a świętość rodziny oparta jest na świę­tości posiadania. A przecież wszyscy ci ludzie są wyznawcami Tego, który nic nigdy nie posiadał na własność. Ciekawe!"John Galsworthy

John Galsworthy niewątpliwie był wyjątkowym pisarzem. Sam Winston Churchill konsultował z nim reformy tuż przed ogłoszeniem ich w parlamencie. Joseph Conrad nazwał go "humanitarnym moralistą", natomiast Stanisław Helsztyński, doceniwszy jego bezstronność, powiedział, iż "w szaty proroka nigdy się nie stroi, nad niczym szat nie rozdziela". Jednakże nie tylko śmietanka towarzyska doceniała jego pismo, lecz także wśród czytelników Galsworthy za życia mógł cieszyć się uznaniem! 

poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Nad miastem anioły - Izabela Żukowska

Ledwie Teufel - czyli pierwszy tom serii Izabeli Żukowskiej - został przeze mnie zakończony, a ja zaraz wzięłam się za kontynuację. W sercu miałam nadzieję, że powieścią Nad miastem anioły autorka przekona mnie do siebie na zawsze... Jednakże chcieć to ja mogę wiele, ale przecież nie wszystko ode mnie zależy. Powiem jednak tak: jest już i tak lepiej.


Wielkimi krokami nadchodzi upragniony koniec wojny. Jest wiosna 1945 roku. Zarówno Polacy, jak i Niemcy muszą ukrywać się przed żołnierzami wrogich sił - nierzadko wspólnie. Dawny komisarz gdańskiej policji Franz Thiedtke postanawia wraz z końcem wojny zamknąć swoją przeszłość, by raz na zawsze odciąć się od demonów dawnych lat. Jednakże czy dla sześćdziesięciokilkuletniego mężczyzny jest nadzieja na odnalezienie się w nowym, powojennym świecie... wraz z ukochaną Heleną?

niedziela, 3 kwietnia 2016

Książka jeszcze bliżej, czyli różności ze świata marzeń


Do tego postu natchnął mnie post: Nie wstydzę się tego, że jestem fanką Zmierzchu napisany przez Kyou z Papierowego miasta (dziękuję, kochana, za tę wenę). Właśnie w nim Kyou przedstawiła swój punkt widzenia na temat jednego z najbardziej powszechnych sag ostatnich lat... oraz zdradziła, iż nosi swoją bransoletkę symbolizującą Edwarda i Jackoba nieustannie! Nawet nie wiecie, jak bardzo to dla mnie niesamowite i cudowne, ponieważ sama bardzo lubię symbolikę. Sama biżuteria nie ma dla mnie jako takiej wartości... lecz gdy dodamy do niej historię staje się najważniejszym naszym skarbem. 

sobota, 2 kwietnia 2016

Teufel - Izabela Żukowska

Wszystko, co związane z Trójmiastem, wchłaniam w siebie niespodziewanie chętnie. Pokochałam Gdańsk, uwielbiam Gdynię i cenię Sopot - i nie jest to żadna tajemnica! Dlatego też kiedy akcja powieści rozgrywa się właśnie tutaj - w miejscu, w którym obecnie mieszkam - z przyjemnością zaczynam lekturę! Tak też właśnie było z Teufelem - pierwszy tomem serii o Franzu Thiedtke, dzięki którym przeniosłam się do Wolnego Miasta Gdańsk.


Jest sierpień. 1939 rok. W wodzie niedaleko mola w Jelitkowie dwójka młodych chłopców odnajduje zimne ciało kobiety. Śledztwo zostaje powierzone wiekowemu już komisarzowi niemieckiemu Franzowie Thiedtke, która ma być jednocześnie jego pożegnalnym śledztwem. Bardzo szybko zwłoki zostają zidentyfikowane przez Lotte Meier - młodą asystentkę martwej już niestety Marianny Walewicz. Jak się szybko okazuje zarówno Marianna, jak i Lotte skrywają niejedną tajemnicę - i to na skalę Polski i Niemiec.

W tej historii nic nie jest takie, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Prawda nierzadko miesza się z fikcją, miłość z pragnieniem posiadania, a rzeczywistość okazuje się baśnią wymyśloną przez nasze wyobrażenia...

piątek, 1 kwietnia 2016

Bo świat jest ogromny... czyli Niebo nad pustynią już 13.04!

O mojej miłości do książek Anny Łaciny chyba nie muszę nikomu mówić! To jedna z tych pisarek, na której książki czekam z ogromną niecierpliwością! Co śmieszne... nigdy bym nie pomyślała, iż tak bardzo zakocham się w Czynniku miłości, który kupiłam przez przypadek! 


Później zamówiłam drugi tom - Kradzione róże - ale tak się to pokomplikowało w księgarni, że byłam pewna, iż pani z księgarni nie udało się tego otrzymać.... aż tu nagle po dwóch/trzech tygodniach pyta się mnie, czy ta książka nie jest przypadkiem dla mnie? I tak się to zaczęło. Zaraz potem miałam ogromną ochotę na Telefony do przyjaciela... cofnęłam się do pierwszej powieści autorki, czyli do Sześć Dominika, no a na następne powieści czekałam już co do dnia premiery - Miłość pod psią gwiazdą oraz Dzika jabłoń