wtorek, 31 marca 2015

Sekretne życie pszczół - Sue Monk Kidd

Kto tylko przeczytał moją recenzję "Czarnych skrzydeł" [KLIK] nie jest ani trochę zaskoczony, że i druga książka Sue Monk Kidd (a pod względem chronologicznym: pierwsza) trafiła na moją biblioteczkę. Chyba nie muszę mówić, jak bardzo jestem zauroczona i tą historią?! 

Lily nie ma łatwego życia. Nie dość, że jest wychowywana przez niezwykle chłodnego, a niejednokrotnie agresywnego ojca, czuje się winna o śmierć matki. T.Ray dodatkowo wyznaje, iż jego żona opuściła i ją, i jego, przez to mając dopiero czternaście lat, już czuje pustkę. Choć jest biała jej żywot niewiele różni się od Rosaleen, jej służącej. Pewnego razu nie wytrzymuje i, wykorzystując moment, postanawia wyruszyć w poszukiwaniu prawdy o swojej matce, o swoim ojcu... a przede wszystkim o samej sobie. 
Podróżuje aż do miasteczka Tiburon w Karolinie Południowej. Oto  Ameryka lat 60. XX wieku przepełniona rasizmem i bezmyślnym okrucieństwem.

"Sekretne życie pszczół" zostało przetłumaczone na 36 języków. W samych Stanach Zjednoczonych ta budująca, urocza opowieść o sile kobiecej przyjaźni i solidarności oraz tęsknocie za wewnętrznym spokojem przez ponad dwa lata książka nie schodziła z list bestsellerów. Pachnąca miodem, mrożoną herbatą i rozgrzaną słońcem kwiecistą pasieką. Oto powieść, o której dziennikarka "Book Magazine" napisała: "Może to i prawda, że nie ma książek idealnych, ale tę zamknęłam z wrażeniem, że właśnie znalazła ideał". 

niedziela, 29 marca 2015

Upalne lato Marianny - Katarzyna Zyskowska-Ignaciak

Znacie może twórczość Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak? Ja, choć nigdy wcześniej nie przeczytałam żadnej z jej powieści, byłam osobiście bardzo zaciekawiona tą autorką, a to wszystko przez to, iż na waszych blogach często spotykałam się z pozytywnymi recenzjami "Upalnego lata Marianny". Trochę to trwało (aż cały rok), ale koniec końców udało mi się dorwać w rączki tę książkę!

Jest lato 1939 roku. Upalne dni i wieczory psuje jedynie smutna wizja nadciągającego widma wojny - lecz nie wszystkim. Wyjątkiem, który nie przejmuje się "katastrofą cywilizacji" jest Marianna. Ta osiemnastoletnia dziewczyna z małego miasteczka zakochana w literaturze zachodniej, chodząca z głową w chmurach, właśnie dostała się na wymarzone studia w Warszawie. Tego samego dnia spotkała miłość swego życia - przystojnego, acz o wiele starszego Zygmunta. Jednakże tylko ona cieszy się ze swego wyboru... w końcu ten mężczyzna będzie jej przyszłym profesorem! 

"Ostatnie lato Marianny" to niezwykła historia pierwszej miłości dobrze urodzonej nastolatki o niezwykle wąskich horyzontach. Jest głucha na mądre słowa ojca, gospodyni, babci czy najlepszej przyjaciółki, którzy starają się uchronić Mariannę przed żalem. Lecz dla niej najważniejsze jest wyimaginowane uczucie miłości, przez co nietrudno nie zgadnąć, do czego to doprowadzi. Podczas lektury nie oszukiwałam się ani razu - wiedziałam, że Marianna nie należy do najmądrzejszych ludzi - ale to nie znaczy, iż nie była ona szczerą osobą. Każdy, kto choć trochę rozwinął u siebie umiejętność współodczuwania zrozumie, czemu dziewczyna zachowywała się, tak a nie inaczej!

piątek, 27 marca 2015

Szepty o wschodzie księżyca - C.C.Hunter

Ciekawostką jest dla mnie fakt, iż pewne historie by się spodobać, muszą wyczuć na to doskonały moment. Tak było w moim przypadku, kiedy to "Urodzona o północy", czyli pierwszy tom z serii Wodospady Cienia, pojawiła się w chwili, kiedy potrzebowałam w swojej biblioteczce czegoś lekkiego, niezobowiązującego i przyjemnego. Skutek? Przeczytałam już czwarty tom!

Kylie - po długich miesiącach żmudnego szukania odpowiedzi - wie, kim jest. Wydawało się, iż to odkrycie będzie ostatnią zagadką w jej życiu, lecz tak nie jest. Kłopoty nadal ciągną się za nią, niczym cień. Nikt nie słyszał o jej gatunku, zatem główna bohaterka będzie zmuszona współpracować z organizacją JBF... co niekoniecznie skończy się szczęśliwie. 

Komplikacje pojawiły się także w życiu miłosnym. Lucas, jej ukochany wilkołak bardzo się zawiódł, gdy dowiedział się, iż Kylie nie jest jedną z nich. Zaczął się od niej odsuwać, przekładając tym samym swoją sforę nad miłość. Na dodatek Kylie widzi ducha... żyjącej Holiday, komendantki obozu! Dziewczyna będzie zmuszona sama rozwiązać ten niekończący się szereg zagadek!

środa, 25 marca 2015

Święty Jan Paweł II - Eliza Piotrowska [Święci uśmiechnięci]

Dzisiejsza recenzja będzie poświęcona po prostu pamięci...
Pamięci, która nieustannie potrafi płatać figle, choć z całych sił staramy się pamiętać o zmarłych - wielkich ludziach!

"Święty Jan Paweł II" to kolejna, bestsellerowa już książeczka dla starszych i młodszych z serii Święci uśmiechnięci autorstwa Elizy Piotrowskiej. Wcześniej mogliście przeczytać na moim blogu recenzję "Świętego Mikołaja z Miry" (RECENZJA), lecz autorka opisała jeszcze innych świętych: Jana Bosko, Urszulę Ledóchowską, brata Alberta oraz Faustynę Kowalką.

poniedziałek, 23 marca 2015

Baśnie i bajki - Jarosław Franciszek Bodziony

Moja miłość do książek zrodziła się właśnie przez krótkie, ale zaczarowane historie o księżniczkach i książętach - o dobru i złu. Ta sympatia trwa do dziś. Dlatego też z największą przyjemnością zapoznaję się z coraz to nowszymi baśniami i bajkami - chociażby Jarosława Franciszka Bodziony.

"Baśnie i bajki" to najnowszy zbiór bajek i baśni, jaki możemy gościć na rodzimym rynku wydawniczym. Oto trzydzieści wspaniałych, mądrych, pouczających a niejednokrotnie także wzruszających historii, z których każdy młody czytelnik wyniesie morał - wskazówkę na resztę życia. Dobro zawsze wygrywa, zło zostaje pokonane i ośmieszone, a główny bohater musi wykazać się cierpliwością oraz intelektem, by pokonać swe własne słabości. 

Muszę przyznać, iż lektura "Baśni i bajek" autorstwa polskiego debiutanta, Jarosława Franciszka Bodziony, to coś dla każdego. Opowieści są różnej długości - jedne dłuższe, inne kończące się po dwóch stronach - na dobranockę jak znalazł, w zależności od zmęczenia. Większość bajek jest oryginalnych, choć można zauważyć, iż niektóre historie przypominają wcześniej już nam znane.

sobota, 21 marca 2015

Jak znaleźć tego jedynego i samej się nie zgubić. 21 sekretów dla kobiet - Jason i Crystalina Evert

Skąd mam wiedzieć, czy on naprawdę mnie kocha?
Może jestem zbyt wybredna?
Czy ja w ogóle zasługuję na miłość?
Czy powinnam ciągnąć ten związek?
A jeśli miłość nie jest warta tego ryzyka?
Czy są tu jeszcze jacyś porządni mężczyźni?

Oto książka, która pomoże Ci odnaleźć odpowiedzi na te nurtujące pytania. W "Jak znaleźć tego jedynego i samej się nie zgubić" czytelnik odkryje aż 21 strategii, które pomogą każdemu podnieść poprzeczkę, zamiast siedzieć na niej i czekać na pojawienie się księcia z bajki.

Przywitajmy się z Jasonem i Crystaliną Evert - małżeństwem, które wspólnie od ponad dziesięciu lat podróżują po świecie, przemawiając do ponad miliona singli o tym, jak znaleźć miłość, nie obniżając swoich wymagań. Są autorami kilku publikacji na ten temat; wspólnie prowadzą strony internetowe, a ich celem jest przede wszystkim niesienie pomocy tam, gdzie jej potrzeba, choć rzadko kto to zauważa.

czwartek, 19 marca 2015

Magazyny: English matters #51 oraz Deutsch Aktuell #69


Źródło: czworgiem-oczu.blogspot.com
Moja nauczycielka języka niemieckiego nieustannie mi przypomina: czytaj, cokolwiek innego niż tylko podręcznik, ale czytaj i napatrz się na słówka w tym języku! A że jest to naprawdę wspaniała wykładowczyni, ufam całkowicie jej słowom: dlatego też po raz kolejny sięgam po "Deutsch Aktuell" i "English matters" - co tym razem w nich znajdę?

wtorek, 17 marca 2015

Morderstwo w Mezopotamii - Agata Christie

Pozwólcie, że przeniesiemy się do słonecznej krainy, gdzie za dnia świeci słońce, a gdy zachodzi... pojawia się maska! Maska, która ma przypominać kobiecie, iż jej mąż na nią czeka! Brzmi dziwnie? Wszystko stanie się jasne po lekturze powieści kryminalnej: "Morderstwo w Mezopotamii".

Amy Leatheran - z zawodu pielęgniarka - zostaje wynajęta przez światowej sławy archeologa, Erica Leidnera. Ma zająć się jego "chorą" żoną, która rzekomo ma zwidy i lęki. Główna bohaterka zaprzyjaźnia się z Luizą, kobietą uważaną za chodzącą "Królową Śniegu", która następnie opowiada jej o listach z pogróżkami, które otrzymuje nieprzerwanie od pierwszego męża, Fryderyka. Czuje się obserwowana i śledziona nawet pod irackim słońcem. Niedługo potem... zostaje znaleziona martwa w swoim pokoju. Amy Leatheran jest przerażona - szczególnie po drugim morderstwie - zatem postanawia wezwać na pomoc sławnego detektywa, Herkulesa Poirota. 

Agata Christie wyszła za mąż dwa razy. Pierwszy związek okazał się nieszczęśliwy i doprowadził do rozwodu. Natomiast z drugim mężem przeżyła szczęśliwie do końca życia. Max Mallowan był archeologiem, który umożliwił jej nie tylko zwiedzanie starożytnych ruin, ale także świata. Dlatego też Królowa Kryminału doskonale znała realia życia na wykopaliskach i niejednokrotnie miejscem akcji w jej książkach jest Daleki Wschód. 

niedziela, 15 marca 2015

Czarne skrzydła - Sue Monk Kidd

Wspaniała, wielowątkowa, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, a jednocześnie tak prawdziwa, bowiem oparta na prawdziwych wydarzeniach, które przeszli ludzie z krwi i kości w XIX wieku. Oto jakimi słowami można by krótko opisać najnowszą powieść Sue Monk Kidd - "Czarne skrzydła" - autorki światowego bestselleru "Sekretne życie pszczół"! Lecz byłoby to za mało, stanowczo za mało dla takiego arcydzieła!

Sara Grimke miała zaledwie jedenaście lat, kiedy otrzymała swojego własnego niewolnika - dziewczynkę o czekoladowej skórze o imieniu Hetty, zwana Szelmą. Córka poważanego sędziego Karoliny Południowej jest oburzona i za wszelką cenę nie chce przyjąć żywego prezentu. Nie udaje jej się to. Mijają dni i dziewczynka przyzwyczaja się do towarzystwa murzynki, stającej się dla niej prawdziwą przyjaciółką - wbrew wszelkim zwyczajom, jakim był zakaz związku między białym człowiekiem a czarnym - panem a niewolnikiem. Zarówno Sarę, jak i Hetty łączy coś wyjątkowego, a zaraz tak bardzo nierealnego - marzenie o byciu kimś innym niż są : byciu wolnym w różnym tego słowa znaczeniu. 

Sue Monk Kidd to już bestsellerowa autorka, której najgłośniejsza powieść: "Sekretne życie pszczół" została z powodzeniem zekranizowana w 2008 roku. Obie książki poruszają bardzo ważny fragment historyczny Ameryki - państwa przepełnionego niewolnikami i panami - nie bojąc się przy tym pokazać konsekwencji takiego stanu rzeczy. "Sekretne życie pszczół" jest cały czas przede mną, ale jeżeli jest choć trochę podobna do "Czarnych skrzydeł", to czeka mnie bardzo owocna lektura.

sobota, 14 marca 2015

Wichrowe wzgórza - Emily Bronte

Z klasykami jest tak, że na ogół wszyscy je znają, a tylko garstka je czytała i ma możliwość coś na ich temat powiedzieć. Przyznam się, że ostatnio czuję "przypływ miłości" na stare tytuły, które koniecznie chcę poznać. Tak też padło na "Wichrowe wzgórza" jedynej powieści Emily Bronte! 

Przenieśmy się do przełomu XVIII i XIX wieku. To właśnie wtedy do majątku na Wuthering Heights (pl. Wichrowe Wzgórza) powraca pan Earnshaw. Lecz nie przybywa sam. Wraz z nim do Anglii przyjeżdża bezdomny chłopiec o cygańskich korzeniach, który błąkał się bez celu na ulicach Liverpoolu. Panu Earnshaw zrobiło się żal dziecka i postanowił go przygarnąć, tym samym nakazując dwójce swych dzieci: Cathy i Hindley'owi traktować znajdę jak własnego brata, którego nazywa Heathcliffem. Niedługo potem umiera.

Jego prośba zostaje spełniona tylko częściowo. Przyszły panicz Wuthering Heights, Hindley, traktuje go jako służącego, kogoś gorszego od najgorszych, nieustannie go poniżając. Natomiast mała Cathy, nie zważając na uwagi brata, niemal natychmiast zaprzyjaźnia się z Heathcliffem, co później przeradza się w tak silną wieź, iż przybrane rodzeństwo nie będzie mogło bez siebie żyć. Mijają lata, a główna bohaterka przeistacza się w kobietę i jak każda młoda niewiasta będzie musiała zmierzyć się z kwestią małżeństwa... jej wybór niestety nie trafia na tego, którego kocha ze wzajemnością. 

czwartek, 12 marca 2015

Dante na tropie - Agnieszka Olejnik

Zauważyłam, że mój gust literackie nieznacznie się zmienił. Stałam się bardziej wybredna, częściej zauważam wady, a nieraz nawet się zdarza, że - czytając, moim zdaniem, beznadziejną książkę - przerywam ją. Kiedyś było to dla mnie nie do pomyślenia. Uważałam, że zawsze trzeba mieć nadzieję do samego końca. Teraz jednak wolę nie marnować czasu i poświęcać go na bardziej trafione pozycje, które mnie wciągną do reszty. I na całe szczęście - jest ich nadal bardzo wiele!



Chciałabym Wam dziś przedstawić Annę Drozd, nową bibliotekarkę w małym miasteczku, pod Zieloną Górą. Ta trzydziestoparoletnia kobieta postanowiła raz na zawsze uporać się z przeszłością, rzucając tym samym życie w wielkim mieście i dziennikarską karierę. Zaczyna wszystko od nowa. Tyle że... wciąż jest tym samym typem samotnika, który toleruje jedynie swego psa, Dantego oraz Tomasza Turka, pewnego sympatycznego ogrodnika. Wolnymi krokami zaczęła się przyzwyczajać do małego miasta, aż pewnego razu, podczas spaceru, Dante ma w pysku coś jakby mięso. Lecz to nie żadne jedzenie - to palec! A to nie koniec! Niedaleko owego znaleziska znajduje się martwe ciało - Tomasza Turka. Tyle że... ogrodnik ma wszystkie palce i wydaje się, że zmarł śmiercią naturalną. Co zatem robił w lesie? Co ma znaczyć owe znalezisko? I dlaczego za każdym razem, kiedy Anna jest już bliska odpowiedzi - ktoś umiera?! Panna Drozd jest ciekawa i szalenie inteligentna, lecz nie poradzi sobie bez pewnego "olbrzyma" - Wiktora Gryka, policjanta, do którego nagle zaczyna czuć coś więcej...

wtorek, 10 marca 2015

Martynika i Biała Wyspa - Marek Kochan

Jakie dziecko nie chciało przynajmniej raz mieć pieska w domu? Sądzę, że każde, bo jeszcze nie zdarzyło mi się usłyszeć odpowiedzi negatywnej. Podobnie było z Martyniką, główną bohaterką nowej książki dla dzieci: "Martynika i Biała Wyspa" Marka Kochan.

Martynikę nie interesuje tona zabawek czy też słodyczy. Marzy tylko o psie, którego niestety nie otrzymać mieć nawet w swoje urodziny. Dlatego też postanawia wyruszyć w niezwykłą podróż do miejsca, gdzie nawet krowy mają kolorowe sny, natomiast ludziom żyje się o niebo lepiej, niż gdziekolwiek indziej. Czy dziewczyna zostanie tam na zawsze? 

"Martynika i Biała Wyspa" to nowa propozycja wydawnicza, zaliczająca się do literatury dziecięcej. To historia jakich wiele, choć wiadomo - z  małymi różnicami. Książka Marka Kochan to książka o prawdziwych emocjach i skrywanych pragnieniach, które mogą mieć w sobie tylko dzieci. I - co bardzo ważne - kończy się szczęśliwie.

"Martynika" to urocza historia o dziewczynce z głową w chmurach - pełnej marzeń i nadziei, które w końcu się kiedyś spełnią. Jednocześnie to niezapomniana przygoda przepełniona niesamowitymi postaciami i zwrotami akcji, których na pewno nikt się nie będzie spodziewał. Jestem pewna, że przypadnie do gustu każdemu dziecku!

niedziela, 8 marca 2015

Superksiążka do angielskiego dla przedszkolaków - Aleksandra Pieczaba

O tym, że ..."czym główka za młodu nasiąknie..." wiedzą wszyscy! Obecnie znajomość języka angielskiego jest nie tylko potrzebna w życiu codziennym i zawodowym, lecz także konieczna - szczególnie w momencie wychodzenia poza terytorium Polski. Rodzice troszczą się, by ich dziecko było jak najlepsze, wysyłając je do szkółek językowych. A przecież istnieją sposoby poznania języka obcego nawet w domu - przykład? Proszę bardzo!

"Superksiążka do angielskiego dla przedszkolaków" Aleksandry Pieczaby to idealna książeczka dla dopiero "raczkujących" w obcym języku. To pozycja obowiązkowa dla rodziców, którzy chcieliby zaszczepić w swoim dziecku miłość do tego języka.

Książka zawiera podstawowe słownictwo, którego znajomość stanie się fundamentem dalszej nauki. I tak nauczymy się słownictwa z działu rodzina, dom, kolory, emocje, czy praca. 

To interaktywny egzemplarz do samodzielnej nauki przeznaczony zarówno dla młodszych, jak i starszych. Książka łączy przyjemne z pożytecznym - bawiąc, uczy. Znajdujemy wiele zabaw, kolorowanek. Polecenia są proste, czytelne. Nawet nad wymową poszczególnego słówka nie trzeba się zastanawiać, bowiem zaraz obok znajduje się zapis fonetyczny. 

piątek, 6 marca 2015

Piękny drań - Christina Lauren

Podczas gdy cały świat ekscytuje się ekranizacją powieści erotycznej: "50 twarzy Greya", postanowiłam w końcu dać szansę jakiemuś erotykowi. Tak oto padło na "Pięknego drania", który zbiera o wiele lepsze opinię niż wspomniana wcześniej trylogia. I wiecie co? Nie żałuję!

Chloe Mills nie ma łatwego życia. Choć jest uzdolniana, pracowita i niesamowicie piękna, a w dodatku w trakcie stażu dla szanowanej firmy Ryan Media, jej szef nie należy do, delikatnie rzecz ujmując, najmilszych. Ryan Bennett to tak zwany Piękny Drań, który - póki nie otwiera ust - wydaje się młodym bogiem na ziemi. Ta dwójka to mieszanka wybuchowa - tak do siebie podobna, że nie trudno o potyczki słowne i konflikty. A jednak... Pewnego dnia przystojny szef nie może już dłużej powstrzymywać swych zapędów. Pomiędzy nim a Chloe dochodzi do zbliżenia.... a następnie kolejnego i kolejnego. Jednakże, czy w ich sytuacji mogą sobie pozwolić na uczucia?

"Piękny Drań" to międzynarodowy bestseller, który porwał serca czytelników w Stanach Zjednoczonych, we Francji i w kilkudziesięciu innych krajach! Choć to zaledwie debiut pary przyjaciółek, ukrywających się pod pseudonimem Christina Lauren, ma już na koncie miliony sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Chodzą nawet pogłoski o ekranizacji powieści! Pytanie zatem brzmi: co jest tak wspaniałego w tej książce? 

wtorek, 3 marca 2015

Zac & Mia - A.J.Betts

Każdy w miarę dobrze zorientowany w beletrystyce wie, że nawet w literaturze nadciąga fala gatunku, który w danym momencie zaczyna wielkie BUM! na określone historie. Tak było w przypadku "Harry'ego Pottera", który zapoczątkował powieści fantastyczne dla młodzieży. Tak też było w przypadku sagi "Zmierzch", za sprawą której nie tylko wampiry narodziły się na nowo, lecz także powieści erotyczne na podstawie jednego z fanfiction: "Pięćdziesiąt twarzy Greya". Oddzielnym przypadkiem jest książka "Gwiazd naszych wina" Johna Greena, której nie czytałam, natomiast przed chwilą skończyłam adresowanego dla jej fanów i nie tylko "Zaca&Mię".

Zac spędza już kolejne tygodnie w szpitalu. Po udanym przeszczepie szpiku, musi odleżeć następne dni, a czas spędzony w czterech ścianach wcale nie należy do najciekawszych. Jednakże pewnego dnia po drugiej stronie ściany słyszy krzyki. To nowa pacjentka - po głosie poznaje, że w podobnym wieku. Włącza piosenki Lady Gagi, które nie zagłuszają kłótni z matką. Choć wtedy wydawało się to dla głównego bohatera nieprawdopodobne - nawiązuje kontakt z piękną dziewczyną. Zaczynają wierzyć, że tylko oni mogą się nawzajem zrozumieć, choć są dla siebie całkowitym przeciwieństwem. Chemioterapia dobiega końca, a Zac i Mia muszą na nowo zmierzyć się ze światem...

"Zac&Mia" to pierwsza powieść autorki ukrywającej się pod pseudonimem A.J.Betts, która jednocześnie zapoczątkowuje nową serię wydawnictwa Feeria Young: "Real Life". Ma być to cykl - jak się domyślam - opierający się na wzruszających historiach ludzi, naznaczonych nieszczęściem choroby. Niedługo dołączy do niej "Althea&Oliver" Cristiny Moracho. 

niedziela, 1 marca 2015

Don Kichot z La Manczy - Miguel De Cervantes

Oto książka, o której słyszałam bardzo wiele, a której tak naprawdę nigdy nie miałam okazji chociażby dotknąć. Postaci Don Kichota chyba nie muszę nikomu przedstawiać - ten niezwykły bohater z hiszpańskiej powieści to postać już kultowa. Lecz ilu z nas miało przyjemność poczytać jego przygody?

Magia, jaką niesie ze sobą książka, porwała także Don Kichota z La Manczy, który pod wpływem literatury rycerskiej postanawia zostać błędnym rycerzem. Pięćdziesięcioletni już szlachcic zwie sam siebie Rycerzem Ponurego Oblicza i wraz ze swym koniem Rosynantem oraz wiernym giermkiem - Sancho Pansa - wyrusza w podróż swego życia. Ponieważ każdy szanujący się rycerz ma miłość, której wiernie służy, na damę swego serca wybiera biedną wieśniaczkę, która nazywa Dulcyneą i - także dla niej - przeżywa niezwykłą ilość przygód! 

"Don Kichot z La Manczy" to niezwykłe tomisko, posiadające tysiąc stron śmiechu i przygód. A nawet refleksji i współczucia, rodzącego się we wrażliwych sercach czytelników. To historia znana wszystkim z każdego zakątku świata, a także największe dzieło hiszpańskiego satyryka i poety Miguela de Cervantesa. Baśniowo-rycerski świat, jaki stworzył na początku XVII wieku po dziś dzień stanowi pożywkę dla współczesnej literatury i kultury (Don Kichot stał się gwiazdą m.in. filmu oraz komiksu).