czwartek, 30 marca 2017

Co oglądam na BookTube?

Źródło: BookTube and BookTubers by BookWorks.com

Chyba każdy z nas - molów książkowych - ma wokół ludzi, którzy zachęcają go tekstami: A ta powieść jest super! A ta historia jest bleee! To przeczytaj, a tego nie! I nie zawsze są to osoby nas otaczające realnie, bowiem również na YouTube - a dokładnie BookTube ze względu na tematykę - pojawiły się wyjątkowe postacie, które jak nikt inny potrafią mnie do jakiejś książki zachęcić bądź zrazić!

Oto przed Wami moje trzy książkowe kanały, które nałogowo oglądam co odcinek! I tylko takie znajdą się w tym zestawieniu, także niech Was nie zdziwi ich mała liczba! Jestem ciekawa, czy i Wy już ich znacie, a jak nie - to polecam się zapoznać!

wtorek, 28 marca 2017

WYNIKI! Cinderella Story powędruje do...


Jakiś czas temu pojawiła się możliwość wygrania nowiutkiego wydania filmu A Cinderella Story na moim blogu. Wybaczcie, że musieliście czekać aż tyle dni, by w końcu dowiedzieć się, kto wygra konkurs.

Przypomnę jeszcze zadanie konkursowe:

Którą wersję opowieści o Kopciuszku najbardziej lubisz i dlaczego?

Zaskoczenia nie było. Nagroda wędruje do:

poniedziałek, 27 marca 2017

Co oglądam na YouTube?


Początkowo chciałam zrobić z tego postu TOP10, jednakże byłoby to po prostu bez sensu. Bo jak tu porównać kanał o historii z kanałem poświęconemu filmom bądź musicalom? Jak tu zrównać ze sobą coś o języku polskim a coś o języku koreańskim i samej Korei? Dlatego zebrałam moje dziesięć kanałów na YouTube, które oglądam z prawdziwą przyjemnością i właśnie planuję Wam je tutaj przedstawić!

piątek, 24 marca 2017

Zgubna trucizna - Katarzyna Kwiatkowska

Do kryminałów zdecydowanie nikt nie musi mnie przekonywać. Agatę Christie wielbię całym sercem, do Sherlocka Holmesa mam ogromny szacunek. Lecz przecież również dziś mamy świetnych autorów. I to z naszego rodzimego podwórka. Wierzcie mi bądź nie (przecież żadnym jasnowidzem nie jestem), ale czuję, iż w niedalekiej przyszłości każdy będzie słyszał o Katarzynie Kwiatkowskiej i o jej najnowszej książce Zgubna trucizna.


Poznań, luty 1901 roku. Jan Morawski przyjeżdża do hotelu, do którego trafia śledzony przez niego detektyw bankowy, Oskar Krause. Z niewyjaśnionych przyczyn Niemiec doskonale wie, iż główny bohater ma go odwiedzić. Po krótkiej rozmowie wynika, iż Herr Krause ma w swojej głowie jeszcze więcej informacji - chociażby o pewnej grupie fałszerzy pieniędzy, nad którymi dwójka mężczyzn dawniej wspólnie polowała. Wszystko wskazuje na to, iż gang składa się z czterech Polaków, a jeżeli owe informacje zostaną potwierdzone, stan rodaków Morawskiego może się znacząco pogorszyć w zaborze pruskim. Detektyw ledwie wychodzi z pokoju Oskara, a niebawem później dochodzi do wybuchu bomby. Zaczyna się wielkie śledztwo, gdzie grupa fałszerzów jest jedynie małym elementem wielkiej układanki...

środa, 22 marca 2017

Wymarzona Kapsuła Czasu - H2O: Wystarczy kropla

Wzięłam się za spokojne sprzątanie i ścieranie kurzu z każdej pojedynczej książki, aż tu nagle wpadłam do mojej dziecięcej biblioteczki i natrafiłam na siedem książeczek z serii H2O wystarczy kropla. Mówię sobie - Wow! Pamiętam tę serię. I aż zaczęłam szperać dalej i znalazłam niektóre stare artefakty, które (teraz nie pamiętam skąd) pojawiły się w moim pudełeczku wspomnień. Przyszedł zatem czas na kolejną Wymarzoną Kapsułę Czasu!

Moja piękna kolekcja <3

Emma, Cleo i Rikki przez całkowity przypadek trafiają na malutką wyspę Mako. Szukając zasięgu trafiają do jaskini, w której znajdują Księżycowe Jeziorko. Wchodząc do wody z myślą, by w końcu powrócić do domu, staje się coś niespotykanego. Podczas pełni księżyca przemieniają się w syreny. Od tej pory ilekroć malutka kropla wody dotknie ich skóry nogi stają się ogonami. Do tego każda z nich otrzymuje magiczną moc.

poniedziałek, 20 marca 2017

Ze świata Harry'ego Pottera! Fantastyczne zwierzęta, Quiddich oraz Baśnie!

Dawno, dawno temu żyli sobie mugole, którzy marzyli o trzech książeczkach-dodatkach. Jednakże nakład książeczek-dodatek był ograniczony i tylko nieliczni mogli sobie na nie pozwolić. Smutni mugole cierpliwie czekali na gwiazdkę z nieba... która w końcu spełniła ich życzenie! Tak oto ich wymarzone książki pojawiły się na nowo na półkach księgarni. I to zupełnie w nowym, przepięknym wydaniu!

Źródło: Media Rodzina

W sumie ciężko skleić dobre zdania o trzech dodatkach, które od samego początku były przeznaczone jedynie na cele charytatywne - Lumos. Rowling napisała trzy króciutkie książeczki dopełniające historię dobrze znane nam z serii o sławnym Harrym Potterze, rozszerzając tym samym i tak dobrze znany nam świat. Gratka zdecydowanie nie tylko dla największych miłośników młodego czarodzieja!

Niestety nie potrafię wydań porównać, bowiem nie posiadam na własność wcześniejszych książek (a moja pamięć nie jest na tyle doskonała, by bez trzymania dwóch edycji w ręku powiedzieć, co jest inne a co pozostało bez zmian).  Lecz mogę chociaż napisać coś o tych trzech, które akurat mam w zasięgu wzroku (w momencie, kiedy piszę owe słowa), więc nie przedłużając - zapraszam na moją opinię!

sobota, 18 marca 2017

Agata Christie vs Obyczajówki? Podsumowanie walki!

Ten, kto śledzi mojego bloga dłużej niż miesiąc wie doskonale, jak ogromną sympatią darzę powieści pod nazwiskiem Agaty Christie. Nie od dziś postawiłam sobie za cel przeczytać wszystkie jej tytuły. A mówiąc wszystkie, mam na myśli także te, które napisała pod pseudonimem Mary Westmacott. Książki te - a jest ich jedynie sześć - nie są jednak kryminałami, lecz obyczajówkami.

Pod pseudonimem Mary Westmacott, ujawnionym dopiero po ok. 20 latach od publikacji, napisała sześć słodko-gorzkich powieści o zbrodniach serca, równie frapujących i niezapomnianych jak jej najlepsze opowiadania kryminalne.


Wydawnictwo Dolnośląskie w przeciągu ostatniego roku (a może dwóch?) wydało cztery z sześciu owych obyczajówek Agaty Christie. W tym momencie mam je u siebie i - jak już wiecie - trzy z nich już przeczytałam. Jakie mam ogólne wrażenia? Czy Królowa Kryminałów sprostała wyzwaniu powieści obyczajówek?

W samotności; Róża i cis oraz Brzemię. Wszystkie trzy napisane zostały w sposób charakterystyczny dla Christie - dominują żywe dialogi, opisów nie jest za dużo, a jak są, to niezwykle zwięzłe. Książki czyta się jednym tchem, a w momencie kiedy w końcu udaje nam się nabrać oddechu... okazuje się, że jesteśmy już po lekturze. Bardzo dobrej lekturze.

środa, 15 marca 2017

Róża i cis - Agata Christie [Mary Westmacott]

Oto moje trzecie spotkanie z ukrywającą się pod pseudonimem Agatą Christie. Można uznać Różę i cis za półmetek. W sumie idealnie by się to zgadzało. Po genialnym W samotności, po nie dość doskonałym Brzemieniu przyszedł czas na Różę i cis. Jakże bardzo byłam zaskoczona, gdy książka, którą wzięłam do ręki okazała się wewnątrz zupełnie inna niż z opisu.

Chwila róży i chwila cisu
Trwają tak samo długo.
                                                        T.S. ELIOT 


Hugh Norreys po nieszczęśliwym wypadku samochodowym stał się inwalidą. I jak przystało na życie inwalidy - główny bohater samoistnie przeistoczył się w człowieka, na swój sposób, biernego, któremu ludzie powierzają swoje troski i żale. Jego godna pochwały umiejętność dystansowania się połączona z inteligencją sprawiła, że do jego kręgów znajomych dołączył John Gabriel. Osoba wywodząca się ze średniego stanu z celem zostania politykiem. A przy tym niewątpliwie postać niejednoznaczna.

wtorek, 14 marca 2017

Brzemię - Agata Christie [Mary Westmacott]

Miłość jest zarówno szczęściem, jak i nieszczęściem. Za mało miłości może być równie opłakane w skutkach co za dużo miłości. Trudno - przede wszystkim matkom - odnaleźć złoty środek, by i ona (wilk) był syty, jak i dziecko (owca) cała. 


Jak się okazuje na przykładzie Laury Franklin - z nienawiści do miłości jeden krok. Lecz nie ma tutaj na myśli romantycznego uczucia. Nie, nie. Rzecz rozchodzi się o jej o dziesięć lat młodszą siostrę. Na początku jej nie lubi, ponieważ jest zazdrosna, a po pewnej dramatycznej nocy zaczyna nieoczekiwanie poświęcać całe swe życie dla Shirley (bowiem tak ma na imię jej młodsza siostra).  

niedziela, 12 marca 2017

W samotności - Agata Christie [Mary Westmacott]

Po oświadczeniu Agaty Christie, która stwierdziła, że W samotności była książką, którą zawsze chciała napisać, moja ciekawość sięgnęła zenitu. Dlatego też owa historia stała się pierwszą przeczytaną przeze mnie obyczajówką Agaty Christie, która ukryła się pod pseudonimem Mary Westmacott.


Oto mamy sobie pani matkę, pani żonę, pani gospodyni jakich wiele obecnie, jak i przeszło wiek temu. Nazywa się Joan Scudamore i jak przystało na osobę, której w życiu niewiele do szczęścia potrzeb - a to, czego potrzeba, jest jej zagwarantowane przez pracującego męża - jest zadowolona ze swego życia i pozycji społecznej. I zapewne trwałaby w tym myśleniu do końca swoich dni (ostatecznie tak wiele w swym życiu osiągnęła, nieprawdaż?), gdyby nie przypadkowe spotkanie z dawną koleżanką ze szkoły: Blanche Haggard.

czwartek, 9 marca 2017

KONKURS! Wygraj Cinderella Story!

Jak wspominałam przy recenzji nowego wydania na DVD filmu Cinderella Story - mam dla Was pewien konkurs! Oczywiście do wygrania jest wspominany wyżej film w nowym opakowaniu, którego sponsorem został dystrybutor filmów: Galapagos Films. 


Kto nie wie, o czym mówię - zachęcam do spojrzenia do mojej recenzji! Odświeżcie w swojej pamięci opowieść o Kopciuszku, przypomnijcie sobie oryginał, a może nawet i inne odsłony sławnej historii. Mogą Wam pomóc moje dwa posty poświęcone tej historii: Dream vs True: Dobry i/czy naiwny Kopciuszek? bądź Kopciuszek - różne oblicza!

Już? 
Gotowi? 
To zapraszam! 

Jako że Kopciuszków jest naprawdę wiele - zarówno w filmie, jak i literaturze (i nie tylko!) - jestem niezmiernie ciekawa, którą wersję najbardziej lubicie! Która przypadła Wam najbardziej do gustu, zaskoczyła, przyspieszyła bicie serduszka! Jestem pewna, że każdy z Was ma takich wiele, a o niesłabnącej popularności historii o Kopciuszku może poświadczyć fakt, iż Galapagos Films udostępnił nową kolekcję filmową: Magia Kina! 

środa, 8 marca 2017

Cinderella Story - Nowe wydanie! [Recenzja filmu]

Jako dziecko nie byłam wielką fanką bajki o Kopciuszku, lecz z wiekiem jakoś tak zaczęłam bardziej doceniać tę opowieść. I nie tylko doceniać, ale przede wszystkim - rozumieć. Pojęłam, dlaczego ta właśnie delikatna, dobra i piękna dziewczyna stała się światowym kanonem. Mam nadzieję, że Wy również dostrzegliście jej drugie dno, jakim jest dążenie do szczęścia i miłości. Jeśli tak - zapraszam Wam na recenzję pewnej bajecznej adaptacji

Daj się porwać Magii Kina! 


Samantha (Hilary Duff) to postać idealna do sprawowania berła bycia Kopciuszkiem. Jej kochający ojciec zmarł, zostawiając ją na pastwę losu z dwiema przyrodnimi siostrami oraz okrutną macochą, która stara się z niej zrobić tanią siłę roboczą. I to też jej się udaje. Otuchy głównej bohaterce dodaje pisanie maili ze swym Księciem o imieniu Austen (Chad Michael Murray). Jest tylko jeden szczególik - najprzystojniejszy chłopak z liceum, gwiazda drużyny footballowej - nie zna jej prawdziwej tożsamości. By w końcu odkryć jej tożsamość prosi ją, by przyszła na szkolny bal...

wtorek, 7 marca 2017

Magazyny: English matters #63 oraz Deutsch aktuell #81 + I Love British English


Chwilowy pobyt za granicą uświadomił mi jedną, najważniejszą rzecz: WARTO uczyć się języków obcych oraz że CHCĘ uczyć się języków obcych. Mam wiele planów dotyczących moich kolejnych kroków i bynajmniej nie chcę poprzestać tylko na języku angielskim oraz niemieckim... aczkolwiek - nie okłamujmy się - te języki już we mnie żyją i niech to trwa jak najdłużej. 

Z radością informuję, że powróciłam nie tylko do czytania książek (jejkuuu... jak ja za tym tęskniłam!), ale też i do czytania magazynów wydawnictwa Colorful Media. W związku z tym mam dla Was kolejną porcję "zachęcaczy"! Zapraszam!

niedziela, 5 marca 2017

Promień rażenia - Sophie Hannah

Od samego początku mojego spotkania z Sophie Hannah udowadnia mi, bym nigdy nie była niczego pewna jeżeli w grę wchodzą jej książki. Do tej pory przeczytałam cztery (włącznie z obecnie recenzowaną powieścią) tytuły i każdy zawierał w sobie tajemnicę do ostatniej strony. Bowiem kiedy wydawało mi się, że przejrzałam fabułę na wylot, okazywało się, że widzę zaledwie czubek góry lodowej, którą opisała ta brytyjska pisarka.
 

Naomi Jenkins jest tą trzecią. Lecz taką, dla której mężczyzna - Robert Haworth - chce porzucić swoją żonę. Jednakże zamiast rozstania, jej ukochany znika, a główna bohaterka wpada w histerię. Postanawia zrobić wszystko, byle tylko odszukać Roberta. W przypływie determinacji zaczyna nawet opowiadać, że jej ukochany nie jest w niebezpieczeństwie, lecz sam je stwarza. Opowiada scenę gwałtu. Jednakże coś tu się nie zgadza. Jej historia jest zbyt szczegółowa, a co najgorsze przypomina szczegółami przeżycia innych kobiet. Policjanci natrafiają na groźnego seryjnego gwałciciela...

piątek, 3 marca 2017

Silver. Trzecia księga snów - Kerstin Gier

Ja nie wiem naprawdę jak to jest... Jak to jest możliwe, że jedynie ze słuchu można polubić jakiegoś autora? Ze słuchu - rozumiecie? Tylko dlatego że gdzieś tam w sieci przewijało mi się nazwisko niemieckiej pisarki, ja uznałam, że chcę poznać jej twórczość... że lubię jej twórczość. I choć nie zaczęłam od jej najgłośniejszej Trylogii Czasu, to przynajmniej stałam się dumną posiadaczką Trylogii Snów! I wiecie co?  Zapraszam Was na jej Wielki Finał!

 

Wiecie, jaką wielką moc ma Świat Snu? To właśnie z marzeń sennych można dowiedzieć się najgłębiej skrywanych tajemnic. O ile oczywiście ktoś potrafi pogrzebać w czyjejś świadomości i podświadomości. I - ku nieszczęściu - jest taka osoba! Arthur rośnie w siłę, Secrecy wie coraz więcej o ludziach wokoło, a na dokładkę Anabel wychodzi z wariatkowa i samą swoją obecnością jest namacalnym dowodem, że COŚ zaczęło się dziać. Liv, Henry i Grayson są jedynymi osobami, które mogą uratować siebie i bliskich.

All that we see or seem
is but a dream within a dream.
                               EDGAR ALLAN POE

środa, 1 marca 2017

PREMIEROWO! Fatalna lista - Siobhan Vivian

Co się stanie, jeżeli ludzie za bardzo uwierzą w czyjeś zdanie i zaczną je traktować jako własne? A przecież o podobną sytuację nie trudno. Wystarczy tylko corocznie pojawiająca się lista zawierająca kontrowersyjny temat piękności i brzydoty. I proszę bardzo - jedni się cieszą, inni płaczą! Choć może nie do końca?

To, w jaki sposób postrzegamy piękno,
jest sprawdzianem naszej moralności.
                                 Henry David Thoreau


Każdego roku licealistów z Mount Washington High, którzy w ostatni poniedziałek września wkraczali do szkoły, witała wywieszona na ścianie lista najładniejszych i najbrzydszych dziewcząt z każdego rocznika*. I tym razem tradycji stało się zadość, dzięki czemu owego dnia na liście pojawiły się nazwiska ośmiu dziewcząt: po jednej najładniejszej i najbrzydszej z czterech roczników.