niedziela, 25 czerwca 2017

WAKACJE 2017, czyli przerwa w blogowaniu

Tak oto nadszedł ten dzień. Po raz pierwszy w przeciągu ostatnich czterech lat. Nawet gdy byłam na Erasmusie wiedziałam, że jakoś uda mi się nie przerywać blogowania. Tym razem sytuacja jest nieco inna i niestety muszę. 


Począwszy od 26.06. do (wstępnie) 4.09. będę pracowała w Niemczech. Nie wiem, jak będzie wyglądała sytuacja z dostępem do Internetu, ale na pewno nie będę miała czasu na czytanie (aż tylu książek, ile bym chciała - nie okłamujmy się, na pewno dorwę jakiś tytuł po angielsku czy to niemiecku). W sumie... nie przeszkadza mi to. Trochę odpoczynku od blogowania oraz hurtowego czytania książek mi nie zaszkodzi, a wręcz może pomóc mi stworzyć coś nowego. Minimum zatęsknię! 

Zatem znikam na jakiś czas z nadzieją, że pierwsza praca mnie nie zabije, a jedynie wzmocni! A może i zaskoczy mnie swoim (szybkim) dostępem do Internetu (modlę się o to po prostu)! W kwestii odpowiedzi na maile - powinnam mieć dostęp do Internetu w telefonie, także na wszelkiego rodzaje wiadomości będą w stanie odpowiadać. Wszystkie egzemplarze recenzenckie na pewno przeczytam i zrecenzuję po powrocie do domu!

Życzę Wam wesołych i pełnych przygód wakacji! Korzystajcie z wolności, bo jestem pewna, że każdy z Was znajdzie choć trochę wolnego czasu. Bawcie się dobrze, a ja powracam z początkiem września! Na pewno z czytelniczym głodem.

sobota, 24 czerwca 2017

Ponad wszystko - Nicola Yoon

Przyznam się, że gdyby nie przypadkowe obejrzenie zwiastuna filmowego, zapewne nie sięgnęłabym po tę książkę. Zawsze staram się czytać, dopiero później oglądać... stąd też na blogu pojawiła się ta oto recenzja. Zapraszam.

Bezpieczeństwo to nie wszystko, życie nie polega jedynie na oddychaniu. 


Madeline Whittier to dziewczyna, która urodziła się z bardzo rzadką chorobą o nazwie SCID. Oznacza to, że jest uczulona na wszystko. W związku z tym od 18 lat żyje w zamknięciu, do którego mają dostęp tylko dwie osoby: jej mama oraz pielęgniarka. Do czasu, aż niespodziewanie do domu obok wprowadza się nowa rodzina, a wraz z nią przystojny chłopak o imieniu Olly...

Ponad wszystko to książka, która z dnia na dzień stała się bestsellerem, została przetłumaczona na 33 języki, a na dodatek otrzymała ekranizację, która właśnie w czerwcu trafiła do kin. Z ogromnym zainteresowaniem przysiadłam do lektury...

piątek, 16 czerwca 2017

Służąca (2016) - Recenzja filmu

Życie pisze różne scenariuszu. Choć te osoby, które posiadają władzę i niezłomną pewność siebie, zapewne uznają, że to oni panują nad sytuacją. Może czasem. Jednakże nie zawsze i - ku szczęściu jednym a nieszczęściu drugim - nie tak, jakbyśmy tego chcieli.
 

PRZEWROTNY I TRZYMAJĄCY W NAPIĘCIU FILM PARK CHAN-WOOKA
 INSPIROWANY POWIEŚCIĄ SARAH WATERS "ZŁODZIEJKA"

Hrabia Fujiwara był nikomu nieznanym chłopcem z nizin społecznych, który jedynie sprytem oraz oszustwem dorobił się ogromnego majątku. A że apetyt rośnie w miarę jedzenia postanawia rozkochać w sobie piękną, naturalnie bogatą Japonkę o imieniu Hideko. Oczywiście podstępem. W tym celu umieszcza w jej najbliższym otoczeniu tytułową służącą - posłuszną sobie naciągaczkę z Korei Południowej, Sook-hee.

Tak rozpoczyna się pełen nieprzewidywalnych zwrotów akcji film, który pochłania wyobraźnię i emocje od pierwszych minut.  Włączyłam go bez większych nadziei, po prostu zainteresowana ekranizacją powieści. Nie muszę chyba mówić, że Służącą bardzo mi się spodobała, skoro nie mogłam doczekać się momentu, w którym kupię sobie ten tytuł na DVD.
 

poniedziałek, 12 czerwca 2017

Trzy siostry, trzy królowe - Philippa Gregory

Często na sesję należy przymknąć oko. Odpocząć, zrelaksować się. Albo tak sobie dzień rozplanować, by pod koniec dnia przysiąść do czegoś przyjemniejszego. Tak jak ja to uczyniłam. Do poduchy wzięłam niemałą cegiełkę - najnowszą powieść Gregory!


Początek XVI wieku. Anglia. Król Henryk VII nie zaprzestaje walki o umocnienie swojej władzy. Najlepszym sposobem są naturalnie małżeństwa swych dzieci, zatem idąc za tą radą Małgorzata, najstarsza córka, zostaje królową Szkocji, młodsza Maria poślubi króla Francji Ludwika XII, a on sam pojmie za żonę infantkę hiszpańską Katarzynę Aragońską. Nie przewidział tylko jednego: że te trzy młode kobiety zaczną konkurować ze sobą... A przecież powinny być dla siebie oparciem.

sobota, 10 czerwca 2017

Pies Baskerville’ów - Sir Arthur Conan Doyle

Do Psa Bakerville'ów mam ogromny sentyment. Po dziś dzień pamiętam, jak pierwszy raz przeczytałam tę historię w wieku (o ile dobrze pamiętam) piętnastu lat. W tamtym okresie uwielbiałam wszystko, co było związane z Holmesem - przeczytałam wszystkie książki Doyle'a z rzędu, a także obejrzałam wszystkie nowsze filmy z nim związane. Po wielu latach postanowiłam powrócić do mojej ulubionej części przygód.


JEDEN Z NAJPOPULARNIEJSZYCH KRYMINAŁÓW WSZECH CZASÓW 

Do genialnego detektywa Sherlocka Holmesa przybywa dr Jakub Mortimer z Grimpe z prośbą o pomoc. Opowiada on legendę, która była początkiem klątwy na jego ród. Klątwy, która - według jego podejrzeń - wciąż trwa i to on będzie kolejną ofiarą. Sherlock wysłuchuje historii, by następnie stwierdzić, że wyśle na tę wyprawę swego przyjaciela, dr Johna Watsona. Tak oto rozpoczyna się zagadka na angielskiej prowincji, której przyczynkiem jest... pies. 

czwartek, 8 czerwca 2017

Czerwień rubinu - Kerstin Gier [Nowe Wydanie]

Nikogo nie okłamię stwierdzeniem, że od dawna planowałam przeczytać Czerwień rubinu. Nie potrafię odpowiedzieć, skąd u mnie fascynacja tym tytułem. Po prostu nasłuchałam się i naczytałam tak wielu pozytywnych opinii, że nie sposób było przejść obojętnie. Cieszy mnie zatem fakt, że Media Rodzina postanowiła wydać tę książki w nowych okładkach (piękniejszych niż te pierwsze), dzięki czemu rozpoczęłam lekturę!


Pewnego dnia szesnastoletnia Gwen odkrywa, że to właśnie ona - a nie jej starsza siostra - jest posiadaczką genu podróży w czasie. I niedługo po tym niespodziewanie przemieszcza się o sto lat wstecz. Podobny dar nie może pozostać bez kontroli, dlatego też Gwen wstępuje do tajnego bractwa. Podczas gdy ona jest dwunastym posiadaczem, jedenastym okazuje się bardzo atrakcyjny dziewiętnastolatek: Gideon. Ale zakochiwanie się nie jest takie proste gdy się skacze tam i z powrotem w czasie i gdy trzeba wypełnić niebezpieczną misję w XVIII. wieku.

Co było gorsze? Zwariować czy naprawdę podróżować w czasie? Chyba to drugie, pomyślałam. Na to pierwsze pewnie można brać jakieś tabletki.

Czerwień rubinu to pierwszy tom bestsellerowej serii niemieckiej pisarki, Kerstin Gier, zatytułowany Trylogią Czasu. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ 1) nawiązuje do samej fabuły; 2) przekazuje ponadczasowe wartości. Jednym słowem, posiada to wszystko, co lubię!

wtorek, 6 czerwca 2017

Busola - Mathias Énard

NAGRODA GONCOURTÓW (2015)
NOMINACJA DO MIĘDZYNARODOWEJ NAGRODY BOOKERA (2017)

Arcydzieło! Takie książki zdarzają się raz na pokolenie.
larepubliquedeslivres.com

Takie oto rekomendacje przeczytałam na stronie wydawnictwa, więc nic dziwnego, że przez wzgląd na ludzką ciekawość postanowiłam przeczytać Busolę. Ludzie zachwalają, krytycy przyznają nagrody, więc na pewno jest ku temu jakiś powód, prawda? Niestety zwykły czytelnik, taki jak ja, nie potrafił odpowiednio docenić tego "arcydzieła". Ale o tym poniżej. Zapraszam.


Franz Ritter to muzykolog, a także narrator opowieści zbudowanej w formie dziennika. Mężczyzna nie jest spełniony. Sięgając po kolejne źródło odprężenia w postaci opium, wspomina. Przeżywa niespełnioną miłość do Sary, która stała się uznanym naukowcem, orientalistką zafascynowaną obrazem Wschodu. Jego dziennik okazuje się swoistego rodzaju busolą ukazującą jednocześnie dwa kierunki: Europę i Bliski Wschód; Wiedeń i Syrię. 

sobota, 3 czerwca 2017

Lord Jim - Joseph Conrad

Od mojej ostatniej powieści Josepha Conrada minęło trochę czasu. Jądro ciemności było jedyną obowiązkową lekturą szkolną tego pisarza, najważniejsze jednak, że omówioną bardzo szczegółowo. Teraz przyszedł czas na inną historię o nieco innej tematyce.


Poznajemy losy młodego Anglika, najpierw jako oficera marynarki handlowej, potem pracującego w portach południowo-wschodniej Azji, by wreszcie zdobyć rolę przywódcy na Borneo.
 
Lord Jim to powieść, która dzieli czytelników na dwa obozy. Jeden z nich uznaje ostatnią książkę Conrada jako jedną z najnudniejszych, jaką przyszło im czytać. Natomiast drugi postrzega przygody młodego Anglika jako arcydzieło literatury światowej: coś, co chwyta za serce i poraża swoim wydźwiękiem. W której grupie ja się znajduję?

piątek, 2 czerwca 2017

My little Pony. Krótkie opowieści na dobranoc

Przyznam się Wam szczerze, że dość sceptycznie podchodziłam do tematy My little Pony. Ostatecznie się zdecydowała odkryć, o co chodzi z tym całym szumem na temat tych bajecznych postaci i równie bajecznych opowieści.


Poznaj opowieści, które przeniosą cię prosto do radosnego Ponyville!
Rarity jest niezwykle podekscytowana otwarciem nowego butiku, Spike wybiera się w niebezpieczną podróż do Smokolandii, a Applejack organizuje koncert. Ale to nie wszystko!
Dołącz do uwielbianych bohaterów i dowiedz się, jakie przygody jeszcze na nich czekają! Każda historia jest na tyle krótka, że zdążysz przeczytać ją przed snem.

O czym są My little Pony. Krótkie opowieści na dobranoc? O przygodach grupy przyjaciół, którzy wspólnie przeżywają wzloty i upadki. Historyjki charakteryzują się tym, że są krótkie, kończą się puentą, a dzięki ilustracjom są kolorowe i ciepłe.