środa, 30 września 2015

Wymarzona Klepsydra Czasu - Smerfy

Hej dzieci jeśli chcecie
Zobaczyć Smerfów las
Przed ekran dziś zapraszam was.
I telewizor włączcie
Dźwięk podkręćcie i usiądźcie
Zaczynamy nowy film! 




Nie wiem, czy uchował się ktoś, kto nie zna Smerfów! Przecież to była tak kultowa dobranocka, na którą chyba każde dziecko z utęsknieniem czekało. Doskonale to pamiętam... 19:00 wszyscy jak najszybciej zbierali się przed telewizorami. Nieważne co się robiło na dworze, teraz liczyła się tylko ta bajka, te przygody, ci bohaterowie... A przy tym Smerfy to nie tylko dobranocka. To także komiks (będący pierwowzorem), gry, filmy oraz wszystko, co tylko związane z komercją. Czy ktoś jeszcze to pamięta?

wtorek, 29 września 2015

FRAGILE. Pismo kulturalne - nr 2(28) 2015

Nie minęło dużo czasu, a już kolejny numer Fragile trafił w moje rączki. Wiecie, że to już dwudziesty ósmy numer?! I choć nakład nie przekracza tysiąca egzemplarzy... może, może niebawem Pismo Kulturalne trafi do szerszego grona! Kto wie?


Przyjrzyjmy się zatem kolejnemu, dwudziestemu ósmemu numerowi owego magazynu adresowanego nie tylko dla ludzi wrażliwych na kulturę. Przypominam, że pierwszy numer pojawił się w połowie 2008 roku i do tego czasu udało mu się zaistnieć w kręgach kulturalnych! Jest wydawany przez Stowarzyszenie Fragile i Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie.

poniedziałek, 28 września 2015

Zagadki biblijne dla bystrych detektywów oraz biblijne obietnice dla dziewczynek

Mówiłam już Wam kiedyś, jak bardzo lubię literaturę religijną dla dzieci od wydawnictwa Święty Wojciech? Nie? To pora to zmienić! Po prostu uwielbiam publikacje, które za ich pośrednictwem do nas trafiają! Tym razem mam dla Was recenzję dwóch z nich: Zagadek biblijnych oraz Biblijnych obietnic dla dziewczynek (są też dla chłopców).



niedziela, 27 września 2015

Wymarzona Kapsuła Czasu - Odlotowe Agentki

Nie mam pojęcia, czy wiele z Was zna Odlotowe Agentki - bohaterki mojego dzieciństwa! Może tak, może nie. Jeżeli tak to zapraszam do odświeżenia pamięci na nowo; jeżeli nie - tym bardziej zapraszam do poznania tajnych agentkach w pięknych strojach, które walczą z wrogami bronią w większości przypominających zwykły kosmetyk i wszystko to, czego nie może zabraknąć w kosmetyczce młodej kobiety!


Zbierałam od pierwszego numeru! Tak szybko zaatakowałam Odlotowe Agentki ;)

sobota, 26 września 2015

Następcy: Księga zaklęć Mal oraz Pamiętnik Mal

Pamiętacie Wyspę Potępionych [RECENZJA], będącej prologiem dla najnowszego filmu Disneya pod tytułem: Następcy? Mam nadzieję, że tak, ponieważ mam dla Was dwie książki z tej właśnie serii. Tytuły nie tyle mnie interesujące pod względem treści, co pomysłowością ich wykonania! Oto Księga zaklęć oraz Pamiętnik Mal!


piątek, 25 września 2015

Błazen królowej - Philippa Gregory

Nareszcie! W końcu zebrałam się w sobie i spełniłam daną sobie obietnicę - powróciłam do Gregory i jej powieści historycznych. Konkretnie do Dynastii Tudorów, by przeżyć kolejne zmagania na tronie potomków Henryka VIII, który tak wiele zmienił nie tylko w Anglii, ale także na całym świecie. Ostatecznie walka z innowiercami nie zakończyła się wraz z jego śmierci, a miała trwać jeszcze bardzo długo!

W roku 1548, uciekając przed prześladowaniami hiszpańskiej Inkwizycji, do Anglii przybywa żydowski drukarz z rodziną. Jego jedyną ukochaną córeczkę trudno jednak uznać za dziewczynkę, bowiem podczas podróży po krajach kryła się pod ubiorem chłopca. Niedługo po ich przeprowadzce do anglikańskiej Anglii wielcy lordowie z dworu odkrywają, iż Hanna posiada wielki dar: Boże Wzrok, dzięki któremu może zobaczyć więcej. Postanawiają to dobrze wykorzystać...

Niebawem Hanna zostaje przyjęta na królewski dwór, gdzie ma służyć w postaci błazna. Okazuje się, że młoda dziewczyna wpada w sam środek gniazda żmij. Trwają tam ciche zmagania o sukcesję po Henryku VIII, który na następcę wyznaczył swego jedynego syna - chorowitego Edwarda. Lecz Edward ma jeszcze dwie starsze siostry z dwóch różnych matek: Marię po Katarzynie Aragońskiej oraz Elżbietę - po Annie Boleyn. Choć łączą je więzi krwi i wspólny cel, są one na tyle ambitne, by wypatrywać stosownej chwili, by sięgnąć po upragnioną koronę. A król Edward jest coraz słabszy...

Błazen królowej to czwarty tom cyklu tudorowskiego, a przy okazji także czwarta powieść Gregory, którą miałam przyjemność przeczytać! Niestety przez własne gapiostwo kolejny raz ominęłam chronologię wydarzeń i zamiast sięgnąć najpierw po Dwie królowe, ja położyłam łapska na historii młodziutkich księżniczkach. Na całe jednak szczęście kolejność nie ma większego znaczenia. 

czwartek, 24 września 2015

Wymarzona Kapsuła Czasu - W.I.T.C.H.

Przyznaję się bez bicia - gdy byłam małą dziewczynką w ogóle nie czytałam książek. Nooo... może czytałam te krótsze i z obrazkami oraz lektury, ale bez większych chęci, zmuszona odgórnie. Co nie zmienia faktu, iż uwielbiam historie! Od dziecka uwielbiałam słuchać niezwykłych historii i oglądać wspaniałe filmy czy bajki. Potrafiłam idealnie wczuć się w przeżycie bohaterów - jak to każde dziecko. 

Oprócz tego miałam dostęp do tych wszystkich kanałów dla dzieci: Jetix (wcześniej Fox Kids - się pamięta), Cartoon Network, Boomerang (i co tam wtedy było). Oglądałam wszystko niemal hurtowo. Raczej wybrednym widzem nie byłam. Były jednak takie tytuły, które uwielbiałam szczególnie -  W.I.T.C.H.; Winx Club; Odlotowe Agentki; Scooby Doo... i na tę chwilę chciałabym przybliżyć kolejno Wam tę czwórkę, zaczynając właśnie od komiksów, które kolekcjonowałam najdłużej.

Cały mój zbiorek z Witch - oczywiście mowa tutaj tylko o historiach.

środa, 23 września 2015

Facet i Kuchnia. Smacznie, kreatywnie i bez glutenu - Szymon Kubicki [PREMIEROWO]

JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH KULINARNYCH KSIĄŻEK ROKU!
POSZUKUJĄCA, TWÓRCZA KUCHNIA I INSPIRUJĄCE POMYSŁY!

Przyznam, iż mimo że nadal nie dość często coś pichcę, czuję coraz większe przyciąganie do dobrego smaku. Mam już dość tych typowych przepisów. Mam ochotę poszukać czegoś ciekawego, nowego i przede wszystkim smacznego. Nie wspominając nawet o tym, że potrawy muszą być zdrowe. Jeżeli i Wy tak macie, oto książka dla Was!

Facet i kuchnia. Smacznie, kreatywnie i bez glutenu to książka, która zawiera aż 130 przepisów, w dużej mierze nigdzie wcześniej niepublikowanych. To łącznie 20 rozdziałów, odpowiadających produktom albo grupom produktów, po które Szymon sięga najczęściej i które uważa za warte włączenia do codziennego menu.

Ale kim jest Szymon?!

Szymon Kubicki to wrocławianin, z wykształcenia prawnik, z zawodu redaktor muzyczny, natomiast z zamiłowania kucharz. Od trzech lat dzieli się swoimi przepisami z internautami, prowadząc serwis: www.facetikuchnia.com.pl, w którym od kilkunastu miesięcy publikuje przepisy wyłącznie na potrawy bez glutenu.

Przyznam, iż to genialnie przygotowana książka kucharska zarówno pod względem merytorycznym, jak również wydania. Przepisy naprawdę nie wydają się skomplikowane, a każda z nich wygląda apetycznie. Kuchnia, którą faworyzuje autor, to kuchnia pełna smaków i aromatów! Może zainteresować nie tylko osoby na diecie bezglutenowej, ale też wegan, wegetarian i wszystkich tych, którzy lubią urozmaicać swój dzień dobrym, zdrowym posiłkiem!

wtorek, 22 września 2015

Tajemnice królów - Victoria Gische

Nie jest tajemnicą, że uwielbiam powieści historyczne. Zapewne ma to związek z tym, że kocham sama z siebie historię (choć nie tę szkolną wysadzaną datami, które w dodatku trzeba znać na pamięć - po co?), tylko tę o prawdziwym życiu, ponieważ tylko dzięki niej potrafię dowiedzieć się czegoś ciekawego o moich przodkach! Choć z Egiptem raczej nie mam za wiele wspólnego, to i tak lubiłam zawsze się uczyć o starożytności. Nie bez przyjemności zasiadłam do Tajemnicy królów.


Wydarzenia, jakie zaszły przed objęciem tronu przez Horemheba, determinują nie tylko działania nowego władcy, ale mają zasadniczy wpływ na życie głównego bohatera - Shardana. Czy uda mu się uzyskać odpowiedzi na pytania, jakie stawia monarcha? Czy sprosta zadaniom, jakie nałożył na jego barki Horemheb? Czy upora się z przeszłością i pogodzi z siostrą, która obwinia go za swoje nieudane życie? I czy zapewni bezpieczny los kobiecie, którą pokochał od pierwszego wejrzenia?

Victoria Gische nie jest obcą mi autorką. Choć Tajemnice królów to pierwsza jej powieść, którą przeczytałam, słyszałam już wcześniej o Lucyferze. Mojej historii oraz Kochance królewskiego rzeźbiarza. Tę pierwszą miałam przeczytać w ebooku, ale jak to często bywa - coś innego stanęło mi na drodze. Wiem, że autorka interesuje się historią za co już na starcie dostała ode mnie spory kredyt zaufania! Nic, tylko po prostu usiąść i czytać jej książki! Tak też zrobiłam!

I nieco tego pożałowałam. Jednak jest coś takiego, że coś sobie wyobrażamy (jaka ta książka będzie wspaniała), by później gorzko się rozczarować. Liczyłam na niezapomnianą przygodę literacką, jaką funduje mi zawsze chociażby Philippa Gregory, a zamiast tego dostałam pełno luk fabularnych, nierówną akcję oraz brak logiki. 

poniedziałek, 21 września 2015

Wymarzona Kapsuła Czasu + Wyniki Konkursu

 
bibliotekasp3.blog.pl


Chyba dopadły mnie Sentymenty. Dopadły i nie chcą ostatnimi czasy puścić. Przez nie poczułam się strasznie stara. Zrozumiałam, że niebawem naprawdę odetnę się od czasów beztroski, jakim było dla mnie dzieciństwo. I aż... łezka mi się w oku zakręciła...

Nieprawda, że stajemy się dorośli, gdy skończymy osiemnaście lat, zdamy prawo jazdy bądź napiszemy egzamin maturalny. Stajemy się dorośli dokładnie w momencie, w którym wyprowadzamy się z domku i ruszamy na studia SAMI. Właśnie wtedy rozpoczyna się początek naszej dorosłości, w której brak miejsca na zabawy i leniuchowanie (oczywiście bez przesady). Chyba wiecie co mam na myśli?

niedziela, 20 września 2015

Księga matematycznych tajemnic - Ian Stewart

 TRENUJ MYŚLENIE !
GIMNASTYKUJ UMYSŁ!

 
Tytuł: Księga matematycznych tajemnic
Autor: Ian Stewart
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: wrzesień 2015
Wydanie: I 
Przekład: Agnieszka Sobolewska
Liczba stron: 372
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
Format: 145x207 mm
Kategoria: Tajemnice, zagadki




Lubicie co i raz pogłówkować? A może wielką przyjemność sprawia Wam matematyka? Oto coś specjalnie dla każdego spragnionego wyzwania mola książkowego! I nie tylko! Oto Księga matematycznych tajemnic, czyli dopełnienie trylogii Iana Stewarta!

Oto książka, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkim tym, którym nie obca jest miłość do kryminałów i wszelkiego rodzaju zagadek i tym razem sami chcieliby się wcielić w detektywów. Dzięki najnowszej publikacji Iana Stewart zmierzymy się z nowymi łamigłówkami, anegdotami i ciekawostkami ze świata matematyki. Autor w przystępny i bardzo ciekawy (nierzadko zabawny) sposób opowiada o dziedzinie, która zdaje się być niezbadaną tajemnicą.

sobota, 19 września 2015

Rupieciarnia na końcu świata - Agata Mańczyk

Niewiarygodne! Pełne życia i miłości! Książki, przy których dostawałam przyjemnych dreszczy po plecach! Takie właśnie są historie z serii z kropką od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Uwielbiam powieści wychodzące spod pióra Anny Łaciny, ale i kocham niezwykłą (a przy tym jakże codzienną) powieść innej autorki wydawnictwa NK - Agaty Mańczyk.

O tym, jak ciężko jest się często pogodzić z decyzjami rodziców, wie każdy nastolatek. A właśnie z szalonym pomysłem matki musi zmierzyć się Maryla. Tym oto sposobem przenosi się z kochanej Warszawy do rodzinnej miejscowości matki - Tomaszowa, czego żaden bunt nie mógł zmienić. Dziewczyna zostaje zmuszona do opuszczenia wszystkich tych, których lubiła, by spokojnie odnaleźć się w małej mieścinie. A przecież kłopoty dopiero się zaczynają.

Maryla poznaje babcię i prababcię, lecz poznanie ich nie należy do najcieplejszych. Z jakiegoś powodu obie jej nienawidzą, choć przecież widzi je po raz pierwszy w życiu. W szkole nie jest lepiej, ponieważ uczniowie traktują ją jak obcą, a w dodatku na jej drodze staje lokalna gwiazda.

Niedługo potem okazuje się, iż jej rodzina posiada mroczną tajemnicę do odkrycia...

Rupieciarnia na końcu świata to moje pierwsze spotkanie z twórczością Agaty Mańczyk i już wiem że nie ostatnie. To, w jaki sposób autorka pisała - i o czym pisała! - sprawia, iż tak z pozoru zwykłą historię po prostu pochłonęłam w jedno popołudnie. Tej książki nie sposób od tak sobie zapomnieć, a jeżeli się zapomni to i tak czytelnik będzie się mógł cieszyć, że na nowo będzie mógł poznać całą historię Maryli i jej najbliższych.

piątek, 18 września 2015

Nowości od wydawnictwa Feeria Young na wrzesień i październik

O tym, że wydawnictwo Feeria Young ostatnimi czasy bardzo nas rozpieszcza, wie chyba każda blogerka oraz każdy bloger. Ich powieści dla młodzieży (i nie tylko) to istna uczta czytelnicza, po której cały czas czuje się niedosyt... ponieważ chcemy więcej i więcej! 

Przypomnijmy zatem, jakie dwie powieści (których nie mogę się doczekać!) zawitają niebawem na półkach księgarni w całej Polsce.  Miejmy nadzieję, że także na tych małych półkach domowych! 


Ognisty krzyż - Diana Gabaldon

Cóż można powiedzieć na temat Diany Gabaldon jeżeli na pewno nie to, że jako pisarka naprawdę daje z siebie wszystko i wkłada w swoje historie wiele z siebie? Bo musi naprawdę dużo poświęcić czasu na przygody Claire i Jamiego, ponieważ - co jak co - ale akurat jej książki zawsze mogą pochwalić się obszernością. Wiedziałam, że Ognisty krzyż ma dużo stron... ale żeby aż tyle?! 

Jest rok 1770. Claire i Jamie rozpoczynają życie na dzikich terenach Północnej Karoliny. Claire jest lekarką i ze swoją dwudziestowieczną wiedzą medyczną musi teraz leczyć bez antybiotyków, szczepionek, lekarstw. Jamie próbuje zagospodarować ogromne obszary leżącej odłogiem ziemi. Claire wie, co wydarzyło się w tym rejonie w wieku XVIII, ale ta wiedza nie obejmuje przyszłości jej rodziny. Dlatego nie zdoła uchronić swoich najbliższych przed tragicznymi wydarzeniami...

Wyrwana z własnych czasów przez siły, których nie rozumie, trafia w świat niebezpieczeństwa i płomiennej namiętności.

Liczba stron Ognistego krzyża, czyli piątego tomu sagi Diany Gabaldon, po prostu mnie przeraziła. Przecież to całe 1200 stron! Ale uznałam, że wezmę to na klatę. Powiedziałam "A" to i powiem "B", poza tym bardzo lubię Obcą, więc i tym razem autorka nie powinna mnie zawieść. A jednak.... nieco zawiodła.

czwartek, 17 września 2015

Nie tylko wrona chodzi zdziwiona - ks. Jan Twardowski

Są tacy pisarze, których nazwisko na okładce wystarczy, by poczuć się błogo i bezpiecznie - niczym dziecko otulone ramionami rodzica. Są też takie książki, które przypominają mi dzieciństwa (nawet jeżeli nigdy wcześniej nie miałam ich w ręku). Ja nie miałam okazji wychować się tak całkowicie na twórczości ks. Jan Twardowskiego, ale na pewno podobnej okazji nie przegapią moje dzieci... mam nadzieję, że także i Wasze dzieci poznają zawczasu te opowieści.


Ksiądz Jan Twardowski (1915-2006) wierzył, że im człowiek bardziej się dziwi, tym głębiej potrafi się zachwycać światem i wszystkim, co go spotka. A zachwyt to najlepsza droga do Pana Boga. Każdy kto wątpi w to stwierdzenie, niech sam się zastanowi, czy gdy widzi najpiękniejsze cuda natury nie zachwyca się nimi? Dlatego książka Nie tylko wrona chodzi zdziwiona jest o tym, co jej Autora dziwiło i nieustannie zachwycało: o Bogu, wierze, smutkach, radościach, codziennym i świątecznym życiu w rodzinie, o tym, jak trudno rozróżnić zło od dobra i jak łatwo zobaczyć cud. 

środa, 16 września 2015

Wielkie marzenia - zostanie POLIGLOTĄ!

Nie jest tajemnicą, że od października 2015 roku wybieram się na studia związane z nauką języków obcych. Nie dostałam się na lingwistykę stosowaną, zamiast tego zdecydowałam się na filologię germańską. Czy się przeniosę na lingwistykę? Jeszcze nie wiem. Zobaczę, jak to wszystko wyjdzie w praniu, kiedy w końcu nauczę się, jak w ogóle wygląda całe to studiowanie...

W tym poście postanowiłam nieco przybliżyć Wam moją skromną osóbkę. Zachęciła mnie do tego Aśka z Wirtualnej Książki - pozdrawiam! Sądzę, że zupełnie inaczej czyta się czyjąś opinie, jeśli tę postać choć trochę się zna. Postaram się powoli otwierać się trochę bardziej na Was... na razie w kwestii jednego z moich marzeń ;)
 
Z ręką na sercu nie powiem Wam, kiedy po raz pierwszy pomyślałam o tym, iż języki obce to moja pasja. Wydaje mi się, iż - jako że to moje marzenie - gdzieś od dziecka kryło się to w mojej podświadomości. Bo i faktycznie... od kiedy sięgnę pamięcią, marzę o tym, by mówić wieloma językami świata. By móc oglądać filmy w oryginalne, czytać książki w oryginale, grać w gry w oryginale, a szczególnie by móc porozmawiać z każdym. Ponieważ bycie poliglotą to dla mnie nie tylko znajomość innych języków aniżeli polski. To także obcowanie z inną kulturą, obyczajami, tradycją. 


Na naukę nigdy nie jest za późno - Pierwsze koty [Ewa Nowak] PRZEDPREMIEROWO

Seria Miętowa to wyjątkowy cykl o pięknej Polsce i ciekawych Polakach. To książki zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników, spragnionych wielowątkowej fabuły o wyrazistych bohaterach, których cechy charakteru możemy odnaleźć w każdym z nas. Autorka sprawia, iż przed lekturą - a przede wszystkim po niej - inaczej patrzymy na dany problem. Tak też się dzieje po Pierwszych kotach, czyli siedemnastym miętowym tomie.

Adrianna mogłaby przypominać normalną szesnastolatkę zakochaną do szaleństwo w swoim lubym - Konradzie. Mogłaby, ale przecież nie ma osoby czysto normalnej. Główna bohaterka żyje w domu, w którym skąpy ojciec trzyma każdy grosz twardą ręką, przez co trudno jej, jej starszej siostrze, a przede wszystkim jej mamie normalnie funkcjonować. W pewnej jednak chwili dziewczyny postanawiają zawalczyć o swoje rodzinne szczęście.

Decyzja ta niestety niesie ze sobą trudne do przewidzenia skutki. W pewnej chwili świat Ady wali się w błyskawicznym tempie, a dziewczyna zostaje sama ze swoimi problemami miłosnymi... oraz szkolnymi. Musi podjąć odpowiednie kroki ku przyszłości, lecz - jak wiadomo - nigdy nie jest to tak proste, jakby mogło się wydawać...

Ewa Nowak i tym razem postanowiła poruszyć wiele istotnych kwestii, z których wielu z nas (jeżeli nie wszyscy) musi się na co dzień borykać. Przedstawiając całą rodzinę: mamę, tatę, starszą i młodszą córkę, sprawiła, iż zdałam sobie sprawę, że niczyje życie nie jest usłane różami. Każdy z nas ma swoje problemy - nawet pięcioletnie dziecko.

wtorek, 15 września 2015

Noc i ciemność - Agata Christie

Zastanawiające, iż niektórzy pisarze - choć mają wyrobiony już swój własny charakterystyczny styl - potrafią zaskoczyć czytelnika powieścią inną niż wszystkie. Przykładem takiej autorki jest wspaniała Agata Christie, która nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać, a dowodem tego jest omawiany przeze mnie tytuł. Uwierzcie mi. Gdyby nie nazwisko Królowej Kryminałów na okładce, w życiu nie pomyślałabym, iż Noc i ciemność wychodzi właśnie spod jej pióra! 

Michaela Rogersa można uznać za typ lekkodusznego mężczyzny. Zmienia pracę według własnych kaprysów, ma przedziwne nastawienie do majątku osobistego, ale przede wszystkim zaskakuje spostrzeżeniami dotyczącymi ludzi. Mimo wszystko - jako człowiek inteligentny i przystojny - jest nastawiony na sukces. Pewnego dnia nadchodzi moment na stabilizację. W momencie kiedy spotyka dom swoich marzeń oraz... pewną kobietę.

Ellie nie jest zwykłą dziewczyną. To jedna z najbogatszych ludzi na świecie i jak każdy bogacz marzy jej się wielka miłość od pierwszego wejrzenia. Tak właśnie się dzieje, kiedy na jej drodze pojawia się Mike. Szybki ślub pomimo mezaliansu i przeprowadzka do wymarzonego Cygańskiego Gniazda mogłyby doprowadzić do romantycznego happy endu. A jednak tak się nie dzieje, pomimo iż stara cyganka ostrzegała przed niebezpieczeństwem. Urocza Amerykanka ginie, a kandydatów na mordercę jest aż czterech - jeżeli nie więcej...

Noc i ciemność uważana jest za jedną z najbardziej cenionych książek Agaty Christie. A to wszystko dlatego, iż ta powieść jest... inna. W porównaniu do pozostałych tytułów Królowej Kryminałów, w dwudziestym drugim tomie kolekcji panuje zupełnie inny nastrój - zarówno pod względem języka, jak i samej aury ciemności, która otacza czytelnika niemal od samego początku. 

poniedziałek, 14 września 2015

Poczuj miętę do czytania... nadal trwa!

Będzie to bardzo krótka informacja!

Otóż dla wszystkich tych, którzy wcześniej nie dowiedzieli się o Miętowym Wyzwaniu, a chcieliby wziąć w nim udział, są jeszcze dostępne egzemplarze recenzenckie i można się o nie ubiegać do środy maksymalnie do godziny 16:00! 

Więcej informacji dowiecie się z regulaminu konkursu, klikając w obrazek na dole:
http://wymarzona-ksiazka.blogspot.com/2015/09/poczuj-miete-do-czytania.html


W razie wątpliwości proszę pisać komentarze bądź bezpośrednio na maila do mnie 
krytykbook@gmail.com


Oprócz tego przypominam, iż nawet jeżeli nie dostanie się egzemplarza recenzenckiego od wydawnictwa, można brać udział w konkursie, w którym do wygrania jest pięć pakietów po pięć książek w jednym! 
Wystarczy tylko opublikować recenzję w określonym czasie! 

Wywiad z Fanagannem Hartelion

Wystarczy, że tylko się dobrze rozejrzymy, a spotkamy ludzi naprawdę intrygujących. Podobnie jest ze wszystkim - włącznie z książkami. Jak wiadomo debiutanci mają trudniej niż pisarze z wyrobionym nazwiskiem, choć jeżeli dobrze to wykorzystają, zauważą, iż mają czystą kartkę. Od ich decyzji zależy, jak ten fakt wykorzystają. 

Mam dla Was szczególny wywiad z naprawdę interesującym człowiekiem ukrywającym się za równie interesującym pseudonimem. Zapewniam Was, iż Fanagann Hartelion to dwa słowa, które warto poznać!
 


niedziela, 13 września 2015

Pięć w jednym - Niebieskie migdały [Ewa Nowak]

Niebieskie migdały to wznowienie pięciu nowelek z tzw. serii „13” pod jednym wspólnym tytułem. W skład tomu wchodzą tytuły: Chłopak Beaty, Cztery łzy, Linia Karo, Furteczki oraz Piątki. Intryga każdej nowelki jest niezależna od pozostałych, jednakże zaczynając od części pierwszej (Chłopak Beaty) można odnaleźć powiązania między głównymi bohaterkami. Osią łączącą wszystkie nowelki jest wspólny pobyt dziewcząt na wakacyjnym obozie językowym.


Tym razem Ewa Nowak kieruje swe opowieści głównie dla młodszych czytelniczek (stąd też tytuł serii: Trzynastki). Jako psycholog-terapeuta opisuje sytuacji z życia wzięte, poruszając problemy, z którymi musi zmierzyć się każde dziecko i nastolatek. W pojedynczych nowelkach daje podpowiedzi, jak w danej chwili się zachować i jak sobie poradzić chociażby z kompleksami czy nieśmiałością.

sobota, 12 września 2015

Selistis - Fanagann Hartelion

Skąd biorą się zamki, pytasz? Przed laty powiedziałbym, że budują je ludzie. Dziś, szczerze mówiąc, nie byłbym tego taki pewien. Otóż osobiście uważam, że wyrastają z ziemi jak drzewa. Tyle że znacznie szybciej... Jestem pewna, iż po lekturze najnowszej pozycji wydawnictwa Novae Res zgodzicie się z tymi słowami!

Po śmierci króla Henryka Wspaniałego jego synowie, prowadząc ciągłe spory, podzielili między siebie królestwo. Na jego ziemiach zjawia się Selistis – zwana Panią w Czerni – która staje się niezwykłą inspiracją i pomocą dla Leoharla, upadłego rycerza szukającego sposobu na zjednoczenie skłóconego państwa. A może i czegoś znacznie więcej!

Fanagann Hartelion - Kronikarz dziejów Ostatniego Żywego Cyklu. Podróżnik, który zbiera opowieści z dziesiątek światów, które dane było mu odwiedzić. Zawsze gotów snuć nową dla tych, co zechcą poznać losy zmierzających ku zapomnieniu istnień. Nie raz widział, jak opowieści z nieosiągalnych dotykiem świata potrafią wpłynąć na prawdziwe, fizyczne, ludzkie życie. Niejedną taką opowieść sam poznał, a targany ich wspomnieniami z jeszcze większym zapałem przeszukuje niepoznane dotąd światy w nadziei, że kiedyś i jemu będzie dane na własne oczy zaobserwować taką właśnie historię. Spisze ją wtedy na kartach swoich dzienników z nadzieją, że i ona zdoła kiedyś odmienić czyjeś życie. Prowadzi swoją własną stronę: KLIK.

Selistis to debiut naszego rodaka, ukrywającego się pod bardzo oryginalnym pseudonimem. Ów pseudonim nie jest przypadkowy, bowiem za pośrednictwem Fanganna Harteliona, autor wszedł wraz z czytelnikiem do świata, opowiadając całą akcję od wewnątrz. Jak to wszystko wyszło?

piątek, 11 września 2015

Po pogrzebie - Agata Christie

W końcu! Nareszcie mam u siebie na półeczce książkę, o której marzyłam od tak dawna (czyli od momentu, kiedy po raz pierwszy obejrzałam ekranizację - genialną swoją drogą - jednej z wielu powieści Agaty Christie). Choć niepozorna, wewnątrz odnajdziemy niebanalną historię o kłamstwie, które rozpoczęło się w nieokreślonym momencie, a trwało bardzo długo... tak długo, że tylko pewien belgijski detektyw mógł pokazać prawdę w tej całej sieci oszustw! 

Umiera Richard Abernethie: bogaty biznesmen, mający co zostawić po sobie swojej sporej rodzinie. Chociażby dla tego spadku pogrążona w żałobie rodzina spotyka się po pogrzebie, by poznać ostatnią wolę zmarłego. Choć śmierć nastąpiła nagle, nikt nie zastanawia się nad możliwą zbrodnią... dopóki ekscentryczna ciotka Cora nie włożyła kij w mrowisko, mówiąc:

"To powinno zostać w rodzinie. To, że on został zamordowany, czyż nie?"

To jedno ostatnie zdanie wbija w zdziwienie wszystkich zgromadzonych, lecz nikt szczególnie nie przykłada do niego uwagi. Przecież to tylko stara ciotka Cora, która często plecie trzy po trzy. Zapewne wszyscy zapomnieliby o całym wydarzeniu, gdyby nie pewne zdarzenie - ciotka Cora zostaje odnaleziona martwa w łóżku..

Czyżby morderca uważał, iż Cora mogłaby znać jego tożsamość? I czy w ogóle Richard Abernethie został zamordowany? A może jesteśmy świadkiem jedynie jednej wielkiej gry kłamstw, w której prawdziwy sprawca porusza się z gracją baletnicy? Intryga okazuje się skomplikowana i tylko emerytowany Herkules Poirot może odkryć prawdziwe karty! 

Głęboko wierzę, iż jeżeli uda się skłonić kogoś do dłuższej pogawędki na jakikolwiek temat, wcześniej czy później ta osoba sama się zdradzi. 

czwartek, 10 września 2015

Konkurs: Wygraj Wybraną o zmroku!

KONKURS! 

Dla wszystkich tych, którzy są ciekawi zakończenia serii Wodospady Cienia
wraz z Wydawnictwem Feeria Young zorganizowaliśmy konkurs, 
w którym do wygrania jest nowy egzemplarz piątego tomu serii


Co trzeba zrobić, żeby go wygrać?
Wystarczy tylko chęć czytania, 
obserwacja bloga
oraz trochę szczęścia! 

Wybrana o zmroku - C.C.Hunter

Wiecie, co lubię w seriach? To, że są dłuższe od jednotomówek! Że autorzy rozbudowują całą oś fabularną, dzięki czemu przedłużają przygody głównych bohaterów. Wniosek? Jestem dwa razy bardziej zżyta z postaciami, których po prostu znam dłużej. Dlatego też z mieszanymi uczuciami - smutku i radości - zaczęłam lekturę ostatniego tomu Wodospadów cienia. 

Kylie przebyła naprawdę długą podróż w poznawaniu własnej tożsamości. Dzięki temu trafiła do Wodospadów Cienia i poznała dziesiątki ludzi podobnych do niej... nie czuła się już samotna.

Jednakże ta wędrówka powoli się kończy. By zmierzyć się ze swoim największym wrogiem, nastolatka będzie musiała zawładnąć swoją mocą. Nie jest to jednak tak proste. Czy uda jej się ochronić swoich bliskich? Kogo ostatecznie Kylie odda swoje serce? I za jaką cenę?!

Nadal pamiętam swoją pierwszą przygodę z Kylie i Wodospadami cienia. Urodzona o północy zapowiadała bardzo dobrą lekturę dla młodzieży. Upewniłam się w tym przekonaniu po Przebudzonej o świcie. Zabrana o zmierzchu po prostu skradła moje czytelnicze serduszko, a Szepty o wschodzie księżyca zaskoczyły rozwojem wypadków. Co mogę powiedzieć o piątym i ostatnim tomie bestsellerowej sagi oprócz tego, że autorka do samego końca poprowadziła akcję genialnie

środa, 9 września 2015

Magazyny: English matters #54 oraz Deutsch Aktuell #72

Kochani, już niebawem zaczynam nowy etap w życiu: STUDIA! Jako że na lingwistykę stosowaną zabrakło mi... 4 punktów (auć!), wybieram się na dzień dzisiejszy na filologię germańską na Uniwersytet Gdański (ktoś tam już jest/był?). Możliwe, że będę chciała się przenosić, możliwe, że zostanę, jak i możliwe, że na sam koniec moje plany całkowicie się zmienią. Początkowo było mi przykro, ale już wiem, iż to bez sensu - będę brała, co mi życie daje! Zmotywowana do nauki jestem i tak!  


Niech Was zatem nie zdziwi, iż dalej sięgam po magazyny Colorful Media, ponieważ po swoim przykładzie wiem, iż ten rodzaj nauki naprawdę działa! Zauważyłam, iż język niemiecki nie sprawia mi tak wielkich problemów, jak kiedyś! A język angielski posiada nadal wiele słów wartych poznania! 

W młodym ciele charakterów wiele - Dwie Marysie [Ewa Nowak]

Wiecie, co jest pięknego w dłuższych sagach? To, że możemy przyglądać się metamorfozom głównych bohaterów - widzieć, jak na naszych oczach dorastają, kształtują swój charakter i poglądy. Ewa Nowak w serii Miętowej zapewniła nam właśnie taką możliwość, o czym doskonale świadczy piętnasty tom - Dwie Marysie - w którym raz jeszcze spotkamy się z rodziną Gwidosz: tym razem starszych o kilka lat.


Marysia Gwidosz to jedna z ulubionych postaci z Wszystko, tylko nie mięta. Inteligentna i wygadana istotka ma już szesnaście lat i jak każda nastolatka w jej wieku właśnie przeżywa młodzieńczy bunt. Wszystko ją denerwuje - włącznie z kochającą, wyrozumiałą rodziną. Jednakże największą kulą u nogi staje się dla niej związek przyjaciółki, Natalii, z jej starym kolegą. Podświadomie zazdrości jej szczęścia i tego, że przeżywa swoją młodość, jak każda normalna licealistka. A przecież... Marysia nijak nie jest normalna. Z mało którym chłopcem potrafi porozmawiać z sensem. Aż w końcu jej drogi krzyżują się z wróżką Sylwaną (bohaterką Niewzruszenie)... dzięki niej zaczyna poznawać pewnego Zwierzaka.

wtorek, 8 września 2015

Kalendarze - Małgorzata Gutowska-Adamczyk [PRZEDPREMIEROWO]

Wspomnienia to przedziwne istotki. Wielu z nich - szczególnie tych ważnych dla naszego życia - jesteśmy pewni, jak gdyby - niczym najlepsi przyjaciele - zapewniali nam, iż będą z nami do końca naszych dni. A przecież wcale tak nie jest. Są ulotne, jak gdyby dłuższe pobycie w naszej pamięci miało je rozgniewać. I może dlatego tak chętnie bawią się naszą wyobraźnią, przekształcając się w skutek upływu lat. 

"Usiłuję sobie przypomnieć dzień, w którym się wyprowadziłeś, pierwszą noc, kiedy cię nie było, i nie potrafię. Mam do siebie żal. Może trzeba to było zapisać? Niektóre przeżycia wydają się nam tak ważne, że jesteśmy pewni ich trwałości. Tymczasem minęło niecałe pół roku, a ja już nic nie pamiętam! Pamiętam pustkę, pamiętam mój ból, pamiętam oczekiwanie na każdy twój telefon, ale tego konkretnego wieczoru nie potrafię sobie przypomnieć. Jaki był dzień tygodnia? Co wtedy robiłam? O której wyszedłeś? Co powiedziałeś?".

"Naj­ważniej­sze jest, by gdzieś is­tniało to, czym się żyło: i zwycza­je, i święta rodzin­ne. I dom pełen wspom­nień. 
Naj­ważniej­sze jest, by żyć dla powrotu" [Antoine de Saint-Exupery]

poniedziałek, 7 września 2015

POCZUJ MIĘTĘ DO CZYTANIA!


POCZUJ MIĘTĘ DO CZYTANIA!



Razem z wydawnictwem EGMONT zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w MIĘTOWYM wyzwaniu! Wyzwanie trwa miesiąc - od 15. września do 15.października 2015 roku -  i polega na:
    • Przeczytaniu w czasie trwania wyzwania co najmniej jednej książki Ewy Nowak z serii Miętowej.
    • Napisaniu recenzji przeczytanej książki i umieszczeniu jej w czasie trwania wyzwania na swoim blogu oraz opatrzeniu wpisu banerkiem wyzwaniowym i informacją: „Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Poczuj miętę do czytania"
    • Umieszczeniu banerka wyzwaniowego na swoim blogu, na stronie głównej w bocznym pasku.
    • Wklejeniu linka do swojej recenzji pod tym postem.
    • Wyrażeniu zgody na opublikowanie recenzji, która brała udział w wyzwaniu, na blogu Wymarzona Książka (dotyczy wybranych recenzji, publikacja z podaniem źródła i linkiem do bloga, po zakończeniu wyzwania)
    Udział w wyzwaniu mogą wziąć tylko te osoby, które posiadają blogi.

      niedziela, 6 września 2015

      Ciąg dalszy nastąpił... - Mój Adam [Ewa Nowak]

      Mój Adam to zbiór dwunastu opowiadań, których motywem przewodnim jest psychologia relacji damsko-męskich, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodnych ról, w jakich stawiają się w tych relacjach dziewczęta, a następnie kobiety. Opowiadania nawiązują do serii „miętowej”, ale akcja wybiega niekiedy daleko poza lata liceum czy nawet studiów. Narratorkami są zawsze postacie żeńskie, które w serii „miętowej” możemy odnaleźć jako postacie drugo- lub trzecioplanowe. W dwóch opowiadaniach (Kiełczewski i Pomyłka) przyglądamy się z bliska losom dorosłych kobiet, jednak istotą książki jest psychologiczna obserwacja nieracjonalnych mechanizmów rządzących ludźmi w każdym wieku i do uzyskania pełnej satysfakcji czytelniczej znajomość serii nie jest potrzebna.


      Przyznam, iż po opowiadania sięgam sporadycznie. Mało który pisarz potrafi w tej krótkiej formie narracyjnej zawrzeć tak wiele uczuć, żeby czytelnik po skończeniu lektury miał wrażenie, iż przeczytał najprawdziwszą historię o życiu. Agacie Christie się to udawało. Alice Munro się udawało. Januszowi L.Wiśniewskiemu się udawało. I oczywiście Ewie Nowak też się to udaje, a Mój Adam jest ku temu świetnym przykładem.

      sobota, 5 września 2015

      Wojna domowa, czyli wojna w domu - Drzazga [Ewa Nowak]

      Zastanawiające jest, jak niewiele potrzeba, by dom rodzinny przypominał nam rodzaj więzienia. Nie potrzeba do tego ani ojca-alkoholika, ani matki-narkomanki. Wystarczy ta delikatna różnica między lubieniem dziecka a kochaniem go. Ewa Nowak w swojej kolejnej powieści ukazuje na kilku przykładach, jak niewielka jest dzieląca te dwa określenia linia. 


      Rodzice Marty rozwiedli się jakiś czas temu, przez co jest ona zmuszona mieszkać jedynie z mamą. Nie sprawia jej to żadnego problemu, ponieważ od najmłodszych lat była jej ukochanym dzieckiem. Przyjaźnią się, czego nie można powiedzieć o relacji między siostrzanej. Mianowicie, o ile Marta świetnie dogaduje się ze swoją rodzicielką, o tyle nienawidzi się z o rok starszą Jagną. Siostra przypomina w jej idealnie ułożonym świecie drzazgę w oku. Ale czy aby na pewno ona i jej mama nie są winne złośliwego zachowania Jagny?

      piątek, 4 września 2015

      Kłamstwo ma krótkie nogi - Dane wrażliwe [Ewa Nowak]

      Zdarza się Wam kłamać? Mnie tak. Jak byłam małą dziewczynką kłamałam całkiem często - były to drobne kłamstewka, ale nadal nie były niczym innym jak oszustwami. Z czasem jednak nauczyłam się przestać. Zrozumiałam, iż lepsza jest bolesna prawda niż słodkie kłamstewko. Nie była to łatwa lekcja, lecz na pewno opłacalna. W końcu nie od dziś wiadomo, iż kłamstwo ma krótkie nogi.


      Nina Petrykowska to normalna gimnazjalistka z normalnymi problemami. I jak każda nastolatka bardzo chciałaby przeżyć coś, co mogłyby jej pozazdrościć koleżanki. Nieoczekiwany wybuch złości sprawił, iż postanowiła zagrać na emocjach dziewczyn z klasy i oznajmić posiadanie chłopaka. Los chciał, by dała mu tak samo na imię jak jej koledze... który niedługo po tym wydarzeniu umiera. Kłamstwo przedłuża się w nieskończoność... lecz czy aby na pewno zakończy się ono szczęśliwie?

      czwartek, 3 września 2015

      Wróżka prawdę Ci powie? - Niewzruszenie [Ewa Nowak]

      Seria miętowa to jedna z tych ciekawych serii, które każdy nastolatek powinien przeczytać. Niezależnie od płci, bowiem bohaterowie - chociażby właśnie jedenastego tomu - to rodzeństwo: chłopak i dziewczyna, gdzie każdy z nich ma swoje problemy typowe dla ich wieku. Jak sobie z nimi radzą? Samotnie i wspólnie!


      Niewzruszenie opowiada losy przemiłej rodzinki Hanselów. Przemiłej i bardzo oryginalnej. Tata jest muzykiem, który nieoczekiwanie zabiera do domu zwierzątko. Ale nie byle jakie zwierzątko, tylko świnkę. Mama to psycholog z zamiłowania, natomiast wróżka z zawodu, bowiem - jak się okazuje na jej przykładzie - niewiele różnią się te dwa zawody od siebie. Marianna to osiemnastolatka, którą zaczyna interesować się sympatyczny Tomasz.... i wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że Marianna go nie kocha. Najmłodszy w tym gronie jest Lew - piętnastolatek, który także się zakochuje w starszej od siebie dziewczynie.

      środa, 2 września 2015

      "I nie było już nikogo" najpopularniejszą powieścią Agaty Christie na świecie!

      Informacja zaczerpnięta z wydawnictwa Publicat - obecnie jedynego wydawcy książek Agaty Christie:


      Z okazji 125. rocznicy urodzin Agaty Christie głosujący na całym świecie wybrali ulubioną powieść z jej dorobku
      "I nie było już nikogo" jest najlepiej sprzedającą się powieścią kryminalną wszech czasów
      • Zwycięski tytuł jest obecnie adaptowany przez BBC One na serial z gwiazdorską obsadą, w którym zagrają m.in. Aidan Turner i Charles Dance

      Miłość, która zżera od środka - Bardzo biała wrona [Ewa Nowak]

      Miłość to temat, o którym można rozmawiać w nieskończoność. Ku jej pochwale napisano tysiące scenariuszy filmowych, miliony tekstów piosenek oraz miliardy książek. I pewnie nawet mocno nie przesadzam. Wokół największego z uczuć rozwodzono się na wszelkie możliwe sposoby, a jednak... czy wyczerpano temat? Okazuje się, że pomimo mnogości, wciąż można odnaleźć perełki, które świadczą o tym, iż miłość to studnia bez dna.


      Przyznam, iż z niecierpliwością czekałam aż dotrwam do dziesiątego tomu serii Miętowej Ewy Nowak. Bardzo biała wrona nie tylko przyciągnęła mnie swoim opisem, ale również informacją, iż powieść ta została uhonorowana tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY. O ile nie ufam określeniom Bestseller New York Timesa, o tyle zawsze mam szacunek do tej oto nagrody. Wiem, że nie przyznają jej byle komu i byle czemu, dlatego przysiadłam do tej książki z wielkimi marzeniami o udanej lekturze! Czy dobrze zrobiłam?

      wtorek, 1 września 2015

      Zaproszenie na Jesień z Feerią Young!

      Lubicie jesień? Ja tak średnio, ale widać przyszedł moment, by całkowicie się do niej przekonać!


      A to wszystko za sprawą wydawnictwa Feeria Young, który postanowili uczcić koniec lata i godnie przywitać jesień. Bo w końcu dla nas - miłośników książek - to szczególny czas. Długie wieczory sprzyjają lekturze. Nic tak nie poprawia nastroju, jak dobra książka, koc i kubek ciepłej herbaty. Tej jesieni wydawnictwo dostarczy Państwu wielu wrażeń!

      Wymarzenie bohaterowie - G.F.Darwin

      Zastanawiające, że już trzeci Wymarzony Bohater rozpoczynał swą drogę ku marzeniom od Internetu. Ewa Chodakowska, jak dobrze pamiętacie, rozsyłała autorskie programy przez Facebooka. Studio Accantus od kilku już raz niezłomnie co tydzień w środę nagrywa covery do najbardziej znanych piosenek Disneya oraz musicali. A co zrobili G.F. Darwin? Oni także zaczynali swą przygodę na YouTube, ale gdzie skończą... tego nadal nikt nie wie!