piątek, 31 lipca 2015

Żony i córki - Elizabeth Gaskell

Po cudownej "Północy i południa" nie mogłabym sobie odpuścić dalszych powieści Elizabeth Gaskell. Autorki, której proza pomimo upływu lat nieustannie zachwyca, a której twórczość powinniśmy lepiej znać także i w naszym kraju. Jestem pewna, że chociażby "Żony i córki" znalazłyby znaczne grono miłośniczek!

Molly Gibson to urocza córka owdowiałego, bardzo cenionego lekarza. Przez wzgląd właśnie na fakt, iż jej ojciec posiada taką a nie inną pozycję zdaje sobie doskonale sprawę, iż nie może być odpowiednią parą dla jednego z synów szlacheckiej rodziny, których historia sięga jeszcze średniowiecza, a którzy obecnie nie należą już do najbogatszych.  Nie przeszkadza jej to jednak przyjaźnić się z całą rodziną Hamleyów, bowiem matka, a nawet i głowa rodziny za nią wręcz przepada. 

Główna bohaterka dorasta, a pan Gibson z dnia na dzień niemal oznajmia, iż postanawia ożenić się po raz drugi. Molly pogrąża się w rozpaczy, bowiem od zawsze byli z ojcem nierozłączni. Niebawem ich rodzina powiększa się o jeszcze jedną osobę - piękną Cynthię, córkę jej macochy. Kobieta oczarowuje niemal od pierwszego wejrzenia Rogera... miłość Molly.

czwartek, 30 lipca 2015

Tuwim Cafe, czyli poezja na każdą okazję


Wydawnictwa nigdy nie przestaną mnie zaskakiwać swoją kreatywnością! Chociażby najnowsza pozycja od wydawnictwa Egmont, kryjąca się pod uroczą nazwą "Tuwim Cafe na każdą okazję" zachwyciła mnie dogłębnie! I jestem pewna, że w przyszłości sprawi mi nie lada przyjemność!

Tuwim Café. Na każdą okazję to unikatowy zestaw do dzielenia się poezją. Coś niezwykłego, dzięki czemu możemy w prosty sposób podzielić się swoimi myślami, przemyśleniami oraz uczuciami. W zbiorze zamieszczono ponadczasowe wiersze i fragmenty utworów Juliana Tuwima. Można je kontemplować w domowym zaciszu, ale można też się nimi podzielić, darowując lub wysyłając wybrane karty krewnym i znajomym. Na każdą okazję.

wtorek, 28 lipca 2015

Wywiad z Alice Hill dla Wymarzonej Książki


Ma zaledwie 23 lata, a jej debiutancką powieść pokochało tak wiele Polek - w tym i ja! "Skazani" to zaledwie pierwszy tom zaplanowanej trylogii Przed Czasem, w której miłość splata się z nienawiścią, a wolna wola z przeznaczeniem. Zdecydowanie przeznaczeniem było jej zostać pisarką, dlatego też zdecydowała się na bardzo ciekawe dla młodych twórców kierunki na studia - filmoznawstwo oraz twórcze pisanie. Oprócz tego to dziewczyna wielu pasji - prowadzi bloga recenzenckiego REC-EN-ZENT, a nawet bloga kulinarnego: Życie zamknięte w smaku. 

O kim mowa? Oczywiście o Alice Hill. Mogliście o niej przeczytać już na blogu w związku z recenzją jej pierwszej powieści [KLIK]. Autorka zgodziła się na udzielenie wywiadu dla mnie oraz dla czytelników bloga Wymarzonej Książki. Odpowiedzi są jeszcze dłuższe od moich pytań i naprawdę są warte przeczytania! Gorąco polecam i zapraszam do przyjemnej lektury!


poniedziałek, 27 lipca 2015

TOP 10 Ulubionych Bohaterów Literackich

 
Długo nie kazałam Wam czekać na kolejne zestawienie mojego osobistego TOP 10
Tak jak poprzednio - tak i teraz daję poniedziałkowe wybory serca!
Były już pary, były już panie, a teraz przyszedł czas na samych panów. 
Oto moje zestawienie ulubieńców!
Przyznam tylko, że miałam ogromne problemy z wyborem, 
ponieważ na ogół bohaterów lubię bardziej aniżeli bohaterki. 
Są jakoś tak... ciekawsi :)

niedziela, 26 lipca 2015

Przed czasem. Tom 1 Skazani - Alice Hill

O "Skazanych" słyszałam już całkiem sporo zaraz po premierze. Recenzenci zachwycali się genialną, zawiłą fabułą, jakże świetnymi bohaterami oraz humorem, z jakim autorka poprowadziła całą akcję. Nic zatem dziwnego, że zostałam zachęcona do zapoznania się nie tylko z samą powieścią, ale także z samą autorką! I powiem Wam jedno - od dziś do końca mych dni będę jej oddaną fanką! 

Na psychikę Thilli wpływa widok ciało zamordowanej matki. Od tej pory dziewczyna tłamsi w sobie uczucia, stając się tym samym "emocjonalną kłodą". Podobnie dzieje się z jej ojcem, który ma trudności z powrotem do szarej codzienności bez ukochanej żony. Dlatego też - by odciąć się od przeszłości już w dwuosobowej rodzinie - przeprowadzają się do nowego domu w innym mieście. Jednakże dawnych dziejów oraz ludzi nie da się tak łatwo zostawić za sobą. Przykładem może być chociażby niezwykła szkatułka oraz listy od matki. Główna bohaterka jednakże próbuje odnaleźć się w nowej szkole, znaleźć przyjaciół oraz przeżyć pierwsze uniesienia... tylko dlaczego tak bardzo reaguje na pewnych chłopaków - Adana i Asmunda - oraz dlaczego wokół niej zdarza się tyle morderstw?! Jaki sekret kryła przed światem jej matka?

"Ludzka egzystencja to całe pasmo porażek i potknięć, ale żeby upaść, trzeba najpierw stać. Dla tych chwil w pionie warto ponieść ryzyko nawet najboleśniejszego z upadków".

Pod angielsko brzmiącym pseudonimem Alice Hill ukrywa się pewna dwudziestotrzyletnia polska debiutująca pisarka. Pani Alicja swój talent do pisania odkryła bardzo wcześnie, bowiem już od najmłodszych lat wymyśla najróżniejsze przygody. Fanka Harry'ego Pottera. "Skazani" to zaledwie początek całej serii "Przed czasem" łączącej ze sobą wszystko to "co tygryski lubią najbardziej" - romans, tajemnice, przygodę oraz humor!

sobota, 25 lipca 2015

10 powodów, dla których NALEŻY przeczytać Władcę Pierścieni

Choć od pierwszego wydania minęło przeszło półwiecze, historia o Jedynym Pierścieniu trwa nadal w wyobraźni milionów czytelników na całym świcie. Czy Tolkien podczas pisania najgłośniejszemu fantasy przez prawie 12 lat sądził, iż historia o hobbitach, elfach, krasnoludach, czarodziejach i wielu innych magicznych istotach tak bardzo spodoba się całej ludzkości? Wystarczy spojrzeć tylko na wyniki sprzedaży, a już wiadomo, że 150 milionach kopii nie sposób sobie w ogóle wyobrazić, a co dopiero wyśnić!

Dla elfich władców pod niebem jasnym Trzy są Pierścienie,
Dla krasnoludzkich podziemnych królów Pierścieni Siedem,
Dziewięć dla ludzi - tych ostatecznym śmierć przeznaczeniem,
Dla Władcy Mroku na czarnym tronie jest Pierścień Jeden
W Krainie Mordor, gdzie wiecznej nocy zaległy cienie.
Pierścień Jedyny, by władać wszystkimi, czarem je opętać,
Pierścień Jedyny, by wszystkie zgromadzić i w ciemnościach spętać
W Krainie Mordor, gdzie wiecznej nocy zaległy cienie.
(przeł. Marek Gumkowski)


Choć o książce Tolkiena powiedziano już naprawdę wiele i ja postanowiłam dorzucić swoje przysłowiowe pięć groszy i wypisać dziesięć - moim zdaniem - kluczowych powodów, dla których należy poznać Władcę Pierścieni wszystkim tym, których w samej nazwie coś "odrzuca" bądź bardzo specyficznie podchodzą do światowego bestsellera!

piątek, 24 lipca 2015

Villette - Charlotte Bronte

Są autorzy, których książki powinno się czytać w odpowiednim szyku. Najlepiej dać szansę najgłośniejszej ich powieści, następnie powrócić do czasami niedoskonałych debiutów, by w końcu sięgnąć po ich ostatnie dzieło. Może nie jest tak u wszystkich, ale wydaje mi się, iż Charlotte Bronte i jej twórczość idealnie nadaje się do tego schematu. Na całe szczęście tylko jedną biedną "Shirley" zostawiałam na później. 

ARCYDZIEŁO LITERATURY I ŻYCIA
Ostatnia powieść Charlotte Bronte

Życie Lucy nie należy do najprostszych. Ciężka sytuacja materialna ostatecznie zmusza ją do opuszczenia rodzinnych kątów, by udać się do francuskiej miejscowości o nazwie Villette. Właśnie tam udaje jej się otrzymać posadę guwernantki w zakładzie wychowawczym dla dziewcząt Madame Beck. Jako że sama dwudziestotrzyletnia Angielka nie należy do ludzi towarzyskich o ciekawskim spojrzeniu na życie, przyszłość jej zapowiada się na spokojną i sielską. Jednakże ów ład i porządek niszczy pewien bardzo przystojny doktor John, który rozkochuje w sobie skrytą Lucy.

"Villette" jest... inna. Jest wyjątkową, oryginalną powieścią, różniącą się całkowicie od sławnej "Jane Eyre", którą - w porównaniu do ostatniej powieści Charlotte Bronte - czytało się naprawdę szybko i z uśmiechem na ustach. Z tą książka tak niestety nie jest. A mimo to "Villette" jest na swój własny sposób mroczna, tajemnicza i pełna niedomówień. Oto majstersztyk mistrzyni - tylko tyle potrafię powiedzieć.

środa, 22 lipca 2015

Dalszy ciąg Obcej: Uwięziona w bursztynie, Podróżniczka i Jesienne werble - Diana Gabaldon

Chyba nie muszę mówić, jak wielkie wrażenie musiał wywołać na mnie serial Outlander, żebym sięgnęła po pierwowzór - "Obcą" od wydawnictwa Świat Książki? A żebym sięgnęła dodatkowo po kolejne tomy-grubaski (każda po ponad 800 stron)! Przecież to sukces! 

poniedziałek, 20 lipca 2015

TOP 10 Ulubionych Bohaterek Literackich!


Było już zestawienie moich Ulubionych Par Literackich, to teraz przyszedł czas na poznanie moich  faworytek. Przyznam tylko, że bardzo trudno było mi wybrać przynajmniej pięć, a co dopiero dziesięć postaci. Jakoś tak zauważyłam, że już bardziej wolę płeć męską aniżeli żeńską (ma mniej problemów, czy co?). Dlatego chyba powinnam bardziej powiedzieć, iż jest to zestawienie dziewczyn/kobiet, którym (niezrozumiale często i dla mnie) szczerze kibicowałam!

sobota, 18 lipca 2015

Portret Doriana Graya - Oscar Wilde

Pierwodruk  ukazał się w 1890 roku i z miejsca wzbudził sensację. Książka spotkała się z falą krytyki i została okrzyknięta skandalem - oskarżono ją o promowanie homoseksualizmu. O jakim tytule mowa? Oczywiście o "Portrecie Doriana Graya".

Dorian Gray został obdarzony niezwykłą, wręcz anielską urodą. Nic zatem dziwnego, iż dla wielu ówczesnych malarzy był Muzą zachęcającą do tworzenia "sztuki dla sztuki" - a przynajmniej dla jednego z nich, Basila Hallwarda. To właśnie on namalował przepiękny portret młodego arystokraty i to właśnie on zapoznał chłopca z lordem Henrym. Znajomość Doriana z ostatnim z tych panów - a szczególnie ich filozoficzne rozmowy - sprawiają, iż Dorian pochopnie wypowiada życzenie, w którym ogłasza światu, że oddałby wszystko, aby zachować swą młodość i urodę, nawet za cenę własnej duszy. A jak wiadomo... marzenia niejednokrotnie się spełniają, dzięki czemu to twarz na obrazie starzeje się i oszpeca w miarę postępującego zepsucia moralnego głównego bohatera...  

"Portret Doriana Graya" to piąta napisana powieść Oscara Wilde'a, a jednocześnie pierwsza i ostatnia, jaką autorowi udało się wydać. Dzieło tak genialne, iż od ponad dwustu lat cieszy wyobraźnię czytelników, zmuszając ich do refleksji nad kwestią moralną życia. Dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka w naszych domowych biblioteczkach możemy gościć pierwsze nieocenzurowane wydanie tejże skandalizującej opowieści o skutkach ulegania złu. 

piątek, 17 lipca 2015

W każdej chwili dnia - Chris Fabry

Każdy z nas powinien zdać sobie sprawę, że dom spokojnej starości nie jest wcale miejscem za jaki uważają go ludzie. To wcale nie jest budynek przesiąknięty śmiercią starszych ludzi! To właśnie tam żyją swoim własnym spokojnym nurtem doświadczeni, pełni ciepła, ale i samotności babcie i dziadkowie, którym potrzeba pomocy równie wielkiej, co oni mogą sami nam dać.

Właśnie w domu spokojnej starości pracuje dwudziestoletnia Treha Lansam. Pomimo młodego wieku tej dziewczynie udaje się coś, co dla innych wydaje się niemożliwe, bowiem potrafi przywrócić do świata tych, którzy pogrążyli się w demencji, zapadli się w sobie lub stracili kontakt z rzeczywistości. Nawet jeżeli jest to dar krótkotrwały. 

Nic zatem dziwnego, że gdy dwóch młodych dokumentalistów przybywa do Desert Gardens pracując nad nowym filmem, zaczynają interesować się Trehą, a szczególnie jej tajemniczą przeszłością, której nawet ona nie zna. Jeszcze jako dziecko główna bohaterka często zmieniała miejsce zamieszkanie, stając się przez to coraz bardziej zagubioną w świecie. Czy uda im się odkryć to, czego tak bardzo chcą się dowiedzieć, czy może w trakcie poszukiwań także i ich pytania o własne życie całkowicie się zmienią?

czwartek, 16 lipca 2015

Tominiki dla najmłodszych i nie tylko: Wierszyki dla każdego, kto swe imię piękne nosi [Lidii Borskiej] oraz Wierszyki z krainy Muzyki [Aleksandry Mazoń]

A może tak.... trochę prozy dla dzieci? Ostatecznie czym główka za młodu nasiąknie... nie możemy przecież recytować Inwokacji, lecz właśnie czegoś lekkiego, zabawnego, rymowanego... czegoś co w cudowny sposób wpadnie w ucho i pamęć. Mam dla Was recenzję aż dwóch nowych książeczek dla dzieci!


środa, 15 lipca 2015

Sekrety notatnika - Eve Haas

Wiecie, co jest najbardziej niesamowite w tym świecie, a co mnie nieustannie zadziwia? Iż najlepsze, najwspanialsze i najbardziej nieprawdopodobne historie pisze nam życie. Z tym przekonaniem przystępuję do naprawdę wielu biografii, autobiografii, listów czy wspomnień. Nie zabrakło go także podczas lektury "Sekrety notatnika".

Oto prawdziwa rodzinna historia, która okrywała się szatą tajemnicy przez całe cztery pokolenia, aż w końcu - za sprawą uporu i wytrwałości - wyszła na światło dzienne. Jej początek sięga jeszcze czasów księcia Prus Augusta i jego płomiennej miłości do młodej polskiej arystokratki, Emilie. Jednakże ich związek został bardzo szybko wymazany z kart historii - tuż po śmierci Augusta. By ochronić ich jedyną córeczkę przed wrogością dworu, trafiła ona na wychowanie do żydowskiej rodziny. Czy ktoś mógł wtedy przewidzieć, iż sto lat później wnuczka książęcej pary, a babka autorki, zginie z wyczerpania w drodze do obozu w Auschwitz?

Eve Haas miała zaledwie osiem lat i była żydowską uczennicą w berlińskiej szkole, gdy naziści zaczęli niszczyć jej dziecięcy świat. Szczęśliwie jej rodzicom udało się wywieźć dzieci z nazistowskich Niemiec do Londynu, ochraniając tym samym prapraprawnuczkę samego księcia Prus. Zapewne sama dziewczynka nigdy by się o tym nie dowiedziała, gdyby nie odziedziczenie cennego rodzinnego notatnika, który skrywał w sobie zdumiewające dzieje aż czterech pokoleń jej rodziny. Pomimo zakazu ojca Eve postanowiła dowiedzieć się, w jaki sposób jej praprababka weszła do królewskiego rodu i dlaczego jej babka zginęła z rąk nazistów.

wtorek, 14 lipca 2015

Magiczne opowieści: Bajki Ezopa Wierszem Mirosława Krzyszewskiego oraz Zimowa rozłąka kurczaka i myszki Katarzyny Boroń

Trzeba przyznać, iż wydawnictwa nieustannie zaskakują mnie nowymi książeczkami dla najmłodszych. Pod tym względem Novae Res spisuje się genialnie! Dzięki nim nowe talenty mają szanse udowodnić swą wartość, a przy okazji zabrać nas w niezapomniany świat marzeń!


Tym oto sposobem na polski rynek wstąpiły dwie pozycje - jedno całkowicie nowe; drugie - odnowione. Mowa tutaj o debiucie dwóch autorów - Katarzyny Boroń, której baśń "Zimowa rozłąka kurczaka i myszki" nieco nas "ochłodzi" w te słoneczne dni, natomiast Mirosław Krzyszewski przypomni o dobrze znanych bajkach Ezopa. 

poniedziałek, 13 lipca 2015

Broadchurch - Erin Kelly

Nie jest niczym nowym, iż na podstawie serialu/filmu powstaje książka. Tak jak to dawniej była na odwrót, tak teraz jest to czymś częstym i wystarczy do tego jedynie sympatia telewidzów. Jednakże czy wystarczy dobry scenariusz, by zrobić z tego dobrą książkę - i tak, i nie. 

Broadchurch to mała nadmorska miejscowość, która do tej pory spowalniała życie swoich mieszkańców. Lecz - gdy umiera jedenastoletni chłopiec - musi nagle odżyć, by dowiedzieć się okrutnej prawdy na temat morderstwa. 

Rozpoczyna się trudne śledztwo, które prowadzi miejscowa sierżant Ellie Miller oraz komisarz Alec Hardy, który właśnie przybywa do Broadchurch. Z miejsca okazuje się, że mają zupełnie inne charaktery oraz spojrzenie na kwestię zabójstwa. Czy mimo to uda się im odkryć sprawcę? 

"Broadchurch" to najnowsza powieść Erin Kelly, która - jak się dowiedziałam - ma na swoim koncie dobrze przyjęte kryminały psychologiczne tłumaczone na dziewięć języków. Tym razem jednak historia Ellie i Aleca oparta została na brytyjskim serialu Chrisa Chibanalla, który bije rekordy popularności; wyróżnionego Nagrodą BAFTA. Jednakże czy literacka kopia dorówna pierwowzorowi? 

niedziela, 12 lipca 2015

Top 10 Ulubionych Par Literackich!


Nawet nie staram się ukrywać mojej sympatii do wszelkiego rodzaju romansów. 
Nie muszą to być właściwie gatunkowo czysto miłosne historie,
ponieważ ja naprawdę wszędzie potrafię dopatrzeć się magicznego uczucia pomiędzy bohaterami. 
Jako że nieustannie odkrywam nowych bohaterów i nowe więzy między nimi, 
chciałabym przedstawić Wam moje obecne Top 10 ulubieńców,
którym kibicowałam na każdej stronie!

sobota, 11 lipca 2015

Magazyny: English matters #53 oraz Deutsch Aktuell #71

Wakacje wakacjami, ale nie trzeba mówić, jak wyglądają one w oczach przyszłej studentki. Człowiek martwi się o dostanie się na wymarzony kierunek; modli się wręcz o swoją przyszłość! Nie różnię się zbytnio od tych wszystkich młodych ludzi wchodzących w życie dorosłych, choć staram się raczej śmiać z tego wszystkiego niż płakać.

Uważam, że nasze żywota są za krótkie na robienie czegoś wbrew sobie... dlatego dalej dążę do spełnienia jednego z moich marzeń! Bycia poliglotką! A wiem, że nic od tak sobie się nie zdarzy - dlatego trzeba się uczyć!


piątek, 10 lipca 2015

Wymarzony bohater - Studio Accantus

Czy musicale muszą być nudne? Ostatecznie o co chodzi w tych wszystkich filmach, w których bohaterowie ze spokojnej rozmowy nagle przenoszą się na wyższe dźwięki sopranu i tak po prostu śpiewają - a w dodatku w sposób synchronizowany? Do niedawna nie miałam swojego zdania na temat musicalach, łącząc je jedynie z takimi filmami jak High School Musical czy Camp Rock wytwórni Disenya. A przecież... kochałam muzykę!

Uwielbiam śpiew takich disneyowskich postaci jak: Mulan, Pocahontas czy Aladyn! Kiedy to odkryłam? Otóż dopiero po natrafieniu na pewny nieznany mi ówcześnie kanał YouTube, gdzie mogłam przesłuchać przepiękny cover "Zrobię z was mężczyzn". Wykonanie Kuby Jurzyka tak bardzo mi się spodobało, że postanowiłam przesłuchać więcej, więcej, więcej! I tak już zostało! 

Panie i panowie! Chciałabym przedstawić wam kolejnego Wymarzonego bohatera - Studio Accantus!

Okazało się po raz kolejny, że sama pasja wystarczy, by stworzyć coś naprawdę dla wszystkich, porwać tłumy i rozkochać ich w muzyce! Zaczynając od tak dobrze znanych piosenek wytwórni Disneya, dołączając do tego utwory z wybornych musicali, takich jak Upiór w operze, Bartłomiej Kozielski (lewy dolny róg) we współpracy z najpiękniejszymi głosami całej Polski (nie żartuję!) gromadzi miłośników pięknych słów ukrytych w tle muzyki co tydzień w środę! Sprawił tym samym, że nie tylko ja, ale także wiele innych Polaków i osób z zagranicy (obecnie kanał na YouTube subskrybuje ponad 50 000) wyczekują tego dnia z niecierpliwością! 

czwartek, 9 lipca 2015

Północ i południe - Elizabeth Gaskell


Moja miłość do klasyki powolutku przybliża mnie do coraz ciekawszych pozycji. Dzięki niej chociażby poznałam właśnie
"Północ i południe" - jedno z najbardziej znanych romansów angielskich wszech czasów. Romansów? Może nie do końca...

Młoda, dobrze ułożona Margaret Hale, zmuszona jest wyprowadzić się wraz z rodzicami i służącą z zielonej południowej części Anglii do szarej północy. Jako dziewczyna z dobrego, bogatego domu nie potrafi odnaleźć się w przemysłowym Milton, gdzie raz po raz natyka się na biednych, głodnych żebraków. Poznaje tam Johna Thorntona - bogatego właściciela fabryki, w której pracuje zaprzyjaźniona rodzina Margaret. To jej całkowite przeciwieństwo, spoglądający na świat bardziej realistycznie aniżeli robi to główna bohaterka. A mimo to... coś ich do siebie przyciąga. 

Czy możliwe jest uczucie pomiędzy dwoma biegunami? 
Pomiędzy północą a południem?

"Północ i Południe" to najbardziej rozpoznawalna powieść Elizabeth Gaskell, opublikowana w 1854 roku. Początkowo ukazywała się w odcinkach w tygodniku "Household Words". Już sam tytuł wskazuje na główny temat książki – kontrast między życiem w północnej, przemysłowej Anglii, a zamożnym południem. To grube tomisko (mające ponad 500 stron) to jednak coś znacznie więcej aniżeli powieść obyczajowa. Pod obłoką codzienności kryje się jedno z piękniejszych uczuć. Miłość!

środa, 8 lipca 2015

Wywiad z Anną Grędą!



Kochani, przepraszam, że tak długo czekaliście na ten wywiad. 
Niestety obowiązki Ani przeszkodziły jej w natychmiastowym odpowiedzeniu na Wasze pytania. 
Ale już to nadrabiamy i zapraszamy na Wasz wspólny wywiad! 
Pod koniec sprawdźcie również, kto też otrzyma nowiutkie egzemplarze Ogara Boga!



wtorek, 7 lipca 2015

Sekret - Charlotte Bronte

Każdy pisarz zaczynał od pisania czegoś po kątach. Ubierał w zdania swą nieograniczoną wyobraźnię, nadając jej kształt i formę. Nie zawsze wychodziło to tak, jakby tego oczekiwał, lecz przecież początki rządzą się swoimi prawami. I tak właśnie jest w przypadku młodzieńczych opowiadań Charlotte Bronte z tomika "Sekret", kiedy autorka dopiero wprawiała się w pisanie takich wielkich dzieł jak "Jane Eyre. Autobiografia".

Verdopolis to niezwykłe, fantastyczne miejsce, w którym rozgrywają się historie miłosne pełne namiętności, tajemnic i intryg. To właśnie w tym mieście młoda markiza będzie musiała poradzić sobie ze wstrząsającym sekretem, który zagraża jej szczęściu i małżeństwu. To właśnie tam - w wiejskiej rezydencji - młoda mężatka będzie musiała zrozumieć, dlaczego jej mąż nie pozwala jej kontaktować się ze światem. I to właśnie do tego świata przenosiła się Charlotte wraz z rodzeństwem za pomocą... wyobraźni.

Tom pod tytułem "Sekret" składa się z kilku opowieści napisanych przez młodą jeszcze Charlotte Bronte, pisanych na przestrzeni lat bez zamiaru ukazania ich światu zewnętrznemu. Historia ukryta pod tytułami: "Sekret" oraz "Lily Hart" pochodzą z rękopisu z 1833 roku, które po raz pierwszy opublikowano w 1908. Uważano je za zaginione. Oprócz tego w tym wydaniu zamieszczone zostały dopracowane transkrypcję obu opowiadań wraz z trzema innymi: "Albion i Marina" z roku 1830, "Ślub" z 1832 oraz "Spojrzenie w albumie" z 1834. Te dodatkowe historie pozwalają wejrzeć głębiej w losy postaci, które poznaliśmy już w pierwszych dwóch tytułach. 

poniedziałek, 6 lipca 2015

Liebster Blog Award #3


 Na ogół (nie wiem, czy ktoś to zauważył) odpowiadam na pytania w komentarzu! Tym razem jednak - ze względu na jedno, ostatnie pytanie, na które i tak chciałam się wypowiedzieć na blogu - postanowiłam odpowiedzieć na nie tutaj!
 
Bardzo dziękuję za nominację od Papierowych miast!

niedziela, 5 lipca 2015

Rozważna i romantyczna - Jane Austen

Zapewne każdy z nas - miłośniczek angielskiej klasyki romansu - zna tak sławne nazwiska jak Jane Austen, siostry Bronte czy Elizabeth Gaskell. Wszystkie trzy panie żyły na początku XIX wieku i wszystkie trzy zasłynęły na całym świecie niecodziennym ukazaniem społeczeństwa. Dlatego też zachęcam Was do sięgnięcia po pozycje podpisane ich imionami! Chociażby właśnie po "Rozważna i romantyczną" będącą pierwszą książką Jane Austen.

Życie kobiet nigdy nie było łatwe, choć obecnie raczej nie możemy aż tak narzekać jak nasze prababcie ze wszystkich państw. Często - kiedy odchodził ich mąż, ojciec, żywiciel rodziny - panie zostawały na łasce swej rodziny, ponieważ same nie posiadały własnego majątku. Tak właśnie stało się w rodzinie Dashwood, które musiały opuścić ukochany dom i zamieszkać w niechętnej im posiadłości Barton. Rodzina ta składa się z matki i dwóch córek - sióstr różniących się od siebie jak woda i ogień. Marianna jest impulsywna, uczuciowa i rozkochana w marzeniu mężczyzny wrażliwego. Natomiast Eleonora bardziej aniżeli sercem kieruje się rozumem, stając się niezwykle rozważnym, spokojnym człowiekiem. Ich nadzieją na lepszą przyszłość jest korzystne wyjście za mąż, jednakże nie jest  to takie proste, bowiem światem od zarania dziejów rządzi pozycja społeczna i pieniądze. 

"Rozważna i romantyczna" to pierwsza powieść Jane Austen. Początkowo nosiła nazwę "Elinor i Marianne". Została napisana w wieku 19 lat. Autorka wydała ją na własny koszt pod pseudonimem The Lady. Książka odniosła tak wielki sukces, co zachęciło ją do dalszego pisania. Między innymi właśnie dlatego możemy cieszyć się międzynarodowym bestsellerem, "Dumą i uprzedzeniem".   

sobota, 4 lipca 2015

Profesor - Charlotte Bronte

O tym, jak bardzo pokochałam "Jane Eyre. Autobiografię" nie muszę chyba nikomu przypominać. Ta przewspaniała historia miłosna z wątkiem obyczajowym okazała się nie tylko podróżą w czasie, ale także cudną igraszką wyobraźni. Dlatego też postawiłam sobie cel poznawania dalszych książek Charlotte Bronte!

William Cromsworth to niezwykle pracowity człowiek pełen wyrzeczeń, które doprowadziły go do sukcesu. Postanawia  odrzucić swe arystokratyczne dziedzictwo i wyruszyć do Brukseli, by tam znaleźć szczęście. Zostaje nauczycielem języka angielskiego w szkole z internatem dla młodych panien. Nie sposób nie domyślić się, że młody mężczyzna w obliczu wielu pięknych kobiet traci głowę... z miłości.

"Profesor" to pierwsza powieść Charlotte Bronte - wydana w Anglii dopiero po śmierci autorki. Bardzo długo trzeba było czekać na pojawienie się tej książki w Polsce, bowiem dopiero od 2012 roku (zatem ponad 150 lat po debiucie "Profesora") za pośrednictwem wydawnictwa MG możemy cieszyć oko tą niezwykłą historią.

Kiedyś przeczytałam, iż pierwsza książka autora zawiera w sobie najwięcej wątków autobiograficznych. Na przykładzie "Profesora" możemy to udowodnić. Charlotte Brontë, podobnie jak jej bohater William, uczyła angielskiego w szkole w Brukseli. I podobnie jak on doświadczała miłości. Jednak jej obiektem był żonaty właściciel szkoły, co nie mogło zakończyć się happy endem. A czy "Profesor" zakończy się szczęśliwie?

czwartek, 2 lipca 2015

FRAGILE - pismo kulturalne

Jak myślicie na jakim poziomie stoi w Polsce kultura? Ale nie typu: "kultury osobistej", lecz taka, pod której nazwą kryje się literatura, sztuka, film, teatr...? Osobiście zauważam delikatne zmiany na lepsze w tym zakresie. Widzę, że ludzie przełamują pierwsze lody i zamiast na piąty film bez polotu, wybierają się na sztukę teatralną. A może tylko ja tak mam...?  Mam nadzieję, że nie i że nie tylko mnie zainteresuje pismo kulturalne FRAGILE!


Przyjrzyjmy się zatem kolejnemu, dwudziestemu siódmemu numerowi owego magazynu adresowanego nie tylko dla ludzi wrażliwych na kulturę. Pierwszy numer pojawił się w połowie 2008 roku i do tego czasu udało mu się zaistnieć w kręgach kulturalnych! Jest wydawany przez Stowarzyszenie Fragile i Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie

 

 

 

 

 

FRAGILE/

OSTROŻNIE! SZKŁO, nie rzucać!


Na poczcie tak podpisana paczka zwiastuje bardzo delikatny, kruchy przedmiot. Tym razem taśmą FRAGILE obklejamy pismo kulturalne. Mamy nadzieję, że i tutaj etykieta FRAGILE, dopominająca się o traktowanie zawartości z uwagą, znajdzie uzasadnienie. Interesuje nas przede wszystkim współczesna literatura, sztuka, muzyka, a także film i antropologia.


Zachęcamy do lektury!
Redakcja





środa, 1 lipca 2015

Piękny nieznajomy - Christina Lauren

Od wydania pierwszego tomu całkowicie nowej, zmysłowej serii w Polsce wychodzącej spod piór duetu pisarskiego minęły ledwie cztery miesiące, a już możemy cieszyć oczy (jak i wyobraźnię) "Pięknym nieznajomym" - książki, która jest kontynuacją międzynarodowego bestsellera, choć z zupełnie nowymi bohaterami. 

Sara Dillon nie ma szczęścia do facetów. Jako że poszukuje powodów nieudanego związku zakończonego rozstaniem właśnie w sobie, postanawia się zmienić. Ta zwykle grzeczna, wierna dwudziestosiedmiolatka przenosi się do Nowego Jorku, szukając zabawy bez zobowiązań. Nie musi czekać na okazję do udowodnienia swej "złej duszy", a ma to miejsce w klubie, gdzie spotyka niezwykle przystojnego mężczyznę. To właśnie z nim zamierza zabawić się bez zobowiązań tej nocy, by później zapomnieć. Lecz nie jest to takie proste, bo choć ów piękny nieznajomy - Max Stella - przebiera w kobietach, Sara Dillon szczególnie go intryguje. 

Każda czytelniczka (ponieważ wątpię, by w gronie fanów "Pięknych" znajdowali się mężczyźni - choć może...?), której spodobał się poprzedni tom, i tym razem nie będzie zawiedziona: i tym razem dostajemy bardzo podobną historię miłosną przepełnioną scenami łóżkowymi dwojga kompletnie obcych dla siebie ludzi, którzy "nieoczekiwanie" zaczynają czuć do siebie coś więcej aniżeli zwykłe pożądanie ciała. "Piękny nieznajomy" ma w sobie tę samą iskrę, co "Piękny drań", a może nawet znacznie więcej.