czwartek, 30 kwietnia 2015

Opactwo Northanger - Jane Austen

Kochani, muszę Wam się czymś pochwalić - z dniem dzisiejszym oficjalnie rozpoczynam nową współpracę z wydawnictwem Świat Książki! Bardzo się z tego powodu cieszę, dlatego też postanowiłam zacząć ją jak najbardziej owocnie - z książką mojej ukochanej pisarki, Jane Austen, której "Duma i uprzedzenie" nieustannie mnie rozbawia! Jak będzie w przypadku "Opactwa Northanger"

Katarzyna Morland to dziewczyna nieustannie pogrążona w marzeniach, snach i wyobraźni. Oprócz tego nie wyróżnia się niczym szczególnym - jest córka zwykłego pastora, dzieciństwo spędziła beztrosko i radośnie na zabawach. Wszystko się jednak zmienia wraz z kolejnymi wiosenkami. Pewnego razu zostaje zaproszona do popularnego uzdrowiska, Bath, a następnie - już z nowo poznanymi przyjaciółmi - kieruje się do mrocznego opactwa Northanger. Niestety jako osoba bardzo naiwna, a w dodatku zakochana w powieściach gotyckich doszukuje się wszędzie "wielkich, mrocznych tajemnic"...

Do "Opactwa Northanger" podchodziłam dwa razy. Pierwszy raz był bardzo nieudany. ponieważ rozpoczęłam lekturę bez wcześniejszego poznania pewnych ważnych faktów. Otóż każdy z Was musi wiedzieć, iż "Opactwo Northanger" to parodia popularnych w XVIII/XIX wieku powieści gotyckich. Niby taki mały szczególik, ale uwierzcie mi - całkowicie zmienia odbiór historii!

wtorek, 28 kwietnia 2015

Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim

Chyba powinnam stworzyć sobie własne - kolejne już - wyzwanie: przeczytać wszystkie książki autorstwa księdza Jana Twardowskiego! Uwielbiam zarówno jego prozę, jak i poezję, ponieważ obie te formy są naprawdę dla wszystkich - czy to dla dużych, czy małych! 

Tym razem przygotowałam dla Was nową, ale jakże wyjątkową publikację Wydawnictwa Święty Wojciech!

Czy ktokolwiek z was zadał sobie chociaż raz pytanie, jak wiele okazji do uśmiechu, świętowania oraz upamiętniania wydarzeń spotykamy w ciągu jednego roku - od stycznia do grudnia? Nie? To pora to zmienić! 

"Na ostatni guzik. Raz z księdzem Janem Twardowskim" to zbiór tekstów z całego dorobku literackiego pisarza. Autor pokazał na swój własny, charakterystyczny sposób każdy pojedynczy dzień z trzystu sześćdziesięciu pięciu, zaczynając od Nowego Roku, a kończąc na Sylwestrze. Stworzył tym samym serdeczną, życzliwą i jakże mądrą opowieść, trafiającą do serca dzieci i dorosłych - taką, która przygotuje nas do świąt, przypomni o ważnych rocznicach, ale też otworzy oczy na otaczający świat, czym samym nauczy wrażliwości i dobroci tak potrzebnej w codzienności! Jednym słowem - jak określiło to wydawnictwo - pomaga przygotować się do ważnych dni całego roku i zapiąć wszystko na ostatni guzik!

niedziela, 26 kwietnia 2015

Faraon - Bolesław Prus

Bolesław Prus to nazwiska znane każdemu Polakowi od szkoły średniej. "Lalka" [RECENZJA] do dziś budzi żywe emocje wśród coraz to młodszych pokoleń. Jednakże ten pozytywistyczny pisarz miał w swoim dorobku o wiele więcej napisanych historii aniżeli o sławnym Stanisławie Wokulskim. Chociażby taki "Faraon" jest dobrym przykładem tego, iż Bolesław Prus pisał ambitne (a przy okazji bardzo obszerne) dzieła!


Starożytny Egipt to ostatni kraj, którym ktoś chciałby ówcześnie rządzić. Sam faraon, Ramzes XII, jest jedynie pionkiem w rękach prawdziwej władzy - kapłanów. Wszystko zmierza ku upadkowi, kiedy to kraj zdaje się znajdować w stanie głębokiego kryzysu – zmniejsza się zaludnienie i wpływy finansowe, a nawet pogłębia się i tak już duże zadłużenie państwa przez pożyczanie ogromnych sum od Fenicjan. By zapobiec ostatecznemu zrujnowaniu tej przepięknej krainy - młody następca tronu a syn ówczesnego faraona, postanawia wyruszyć w podróż, by lepiej poznać państwo, którym miałby zarządzać. Okazja pojawia się już niebawem - kiedy Ramzes XII umiera, insygnia władzy zostaje przekazana Ramzesowi XIII. Posiada on już wystarczającą wiedzę, by poprowadzić swój naród ku dobrobytowi. Niestety nie docenia on sił swych  przeciwników...  

piątek, 24 kwietnia 2015

Daj szansę szczęściu i wygraj "Wiedźmy z Savannah 1. Ród"

Kochani, dziś tak bardzo szybko i nieoficjalnie!
Otóż mam dla Was bardzo fajny prezent, który przeniesie Was do niesamowitego świata!
Nowiusieńki egzemplarz najnowszej pozycji wprost od wydawnictwa Feeria! 
Oto "Wiedźmy z Savannah 1. Ród"!

Żeby wygrać tę książkę nie trzeba wiele! 
Jako że chciałabym, żeby o tej historii usłyszało jak najwięcej osób,
waszym zadaniem konkursowym będzie:
Zgłoszenie się!
Podanie e-maila!
Obserwowanie mojego bloga (choć nie jest to wymagane)
Oraz zgodzenie się na warunki konkursu, czyli...

Po przeczytaniu "Rodu" obiecujecie napisać recenzję (dłuższą bądź krótszą opinię) na temat książki na swoim blogu, a następnie podesłać do mnie link! 

Żeby było sprawiedliwie - brać udział w konkursie mogą wszyscy!
Jeżeli ktoś nie posiada swojego bloga - po prostu napisze recenzję w Wordzie,
wyśle do mnie, a ja ją opublikuje!

Koniec konkursu - 8. maja godzina 23:59!
Wyniki zostaną ogłoszone do trzech dni po zakończeniu konkursu!

Wszystko jasne?
Także zapraszam do wzięcia udziału!

środa, 22 kwietnia 2015

Wiedźmy z Savannah. Ród - J.D.Horn [Premierowo]

Właśnie dziś - 22. kwietnia - ma miejsce premiera debiutanckiej powieści dla młodzieży (choć nie tylko!) amerykańskiego pisarza J.D.Horn pod tytułem "Ród" - część pierwsza zaplanowanej trylogii "Wiedźmy z Savannah". Miałam okazję przeczytać ją jeszcze przedpremierowo (szczęśliwa ja!) - teraz pora, byście i wy sięgnęli po tę historię!

Wszystko zaczyna się na pozór normalnie, choć przecież nie tak zwyczajną postacią jest Mercy Taylor. Cała jej rodzina - potężnych czarownic - mieszka w Savannah, pięknym miasteczku, graniczącym pomiędzy rzeczywistością ludzi a światem demonów. Jeszcze do niedawna dla głównej bohaterki cała ta magia, czary, zagubione dusze czy hoodoo były czymś nieosiągalnym - urodziła się bez mocy, czego bynajmniej nie można powiedzieć o jej bliźniaczce, Maisie.

Maise ma wszystko, o czym Mercy może tylko pomarzyć - jest nie tylko piękna, urocza, inteligentna, ale także to właśnie ją uwielbia cała rodzina. Na dodatek może cieszyć się towarzystwem wspaniałego chłopaka, Jacksona, którego główna bohaterka obdarzyła miłością. Teraz musi zmierzyć się z tym uczuciem i zdecydować, co jest dla niej ważniejsze - siostrzane czy też romantyczne uczucie! Decyzję podejmuje, lecz to miał być dopiero początek jej zmartwień. Spokojny ciąg rzeczy przerywa morderstwo popełnione z zimną krwią - na jaw wyjdą fakty dotąd nieznane. Mercy będzie musiała przekonać się na własnej skórze, jak wielkie znaczenie może mieć zaufanie do drugiej osoby - i jak łatwo je stracić!

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Nowe Patyki i Patyczki - ks. Jan Twardowski [Książka + Audio]



O tym, że jestem wielką fanką twórczości księdza Jana Twardowskiego już pewnie dobrze wiecie po kilku wcześniejszych recenzjach chociażby tomiku wierszy "Tylko MIŁOŚĆ SIĘ LICZY" [KLIK], "Nie przyszedłem pana nawracać" [KLIK]. Ale nie tylko! Bardzo bliskie mego serca są szczególnie krótkie opowiadania, teksty dla najmłodszych (choć i dla starszych): "Dziecięcym piórem" [KLIK] oraz "Święta dobrych życzeń" [KLIK]. Dlatego też teraz zafundowałam sobie osobisty zestaw "double" - książka + dopasowany do niej Audiobook!

sobota, 18 kwietnia 2015

Moje historie prawdziwe - Janusz Leon Wiśniewski

Choć pewnie każdy z nas zna zapewne twórczość Janusza Leona Wiśniewskiego, pozwólcie, że jeszcze przed recenzją przypomnę niektóre fakty z jego życia.

Janusz Leon Wiśniewski (1954 r.) to naukowiec i pisarz: magister fizyki oraz ekonomii, doktor informatyki oraz doktor habilitowany chemii. Pisze od 2001 roku, a jego debiutancka powieść: "Samotność w sieci" stała się bestsellerem, na podstawie której nakręcono film o tym samym tytule. Jego książki cieszą się ogromną popularnością i ukazują się w kilkunastu krajach. W samej Rosji sprzedano ich ponad milion egzemplarzy. Mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem. 

Od 2012 roku jest prezesem Fundacji Start z Kulturą wspierającą młodych twórców kultury. Miałam okazję przekonać się o tym podczas lektury mało znanej (jeszcze) pisarki Moniki Sawickiej, bowiem w jej "Kruchości porcelany" (RECENZJA) znajduje się opowiadanie napisane przez Wiśniewskiego!

Dwa lata temu miałam okazję poznać Janusza Leona Wiśniewskiego osobiście, kiedy to nie tylko przyjął zaproszenie naszej małej, miejskiej biblioteki, ale w dodatku był jednym z jury w konkursie dla młodych twórców. Jest to - na moje oko - bardzo skromny, kulturalny mężczyzna, którego sława nazwiska nawet nie rusza. Prawdziwy dżentelmen! 

czwartek, 16 kwietnia 2015

Dzika jabłoń - Anna Łacina

Na ogół lektura danej książki obowiązuje w sposób: "dopiero jak ja przeczytam, to pożyczę". Z "Dziką jabłonią" było inaczej. Byłam w trakcie czytania (musiałam ją przerwać ze względu na naukę), kiedy to moja mama uznała, że teraz ona ją zacznie. I zaczęła... i nie odłożyła tej powieści do ostatniej strony! Dopiero później ja mogłam ją dokończyć!

Co udowadnia ta sytuacja? Nie tylko to, że razem z mamą jesteśmy wielkimi fankami twórczości Anny Łaciny (choć dzieli nas dwadzieścia siedem lat!), ale także to, iż jest to historia naprawdę dla wszystkich! Z przedziału wieku od 10 lat do 110!

Wiktorii Sadowskiej wydaje się, że jest w siódmym niebie - ma cudownego chłopaka i wspaniałą przyjaciółkę - kiedy nagle Kacper znika. Nie ma go w domu, nie odbiera telefonów, usuwa konto na Facebooku. Dziewczyna nie wie, co robić - co stoi za przyczyną takiego zachowania? Zaczyna się nowy rok 2014, a chłopak powraca - jak gdyby nigdy nic. Lecz to nie prawda. Zmienia się wszystko nie tylko w jej, ale także w życiu całej rodziny.

wtorek, 14 kwietnia 2015

Bracia Karamazow - Fiodor Dostojewski

W drugiej/trzeciej liceum na lekcjach języka polskiego każdy nauczyciel przybliża uczniom wyjątkową powieść rosyjskiego pisarza, Fiodora Dostojewskiego: "Zbrodnia i kara". I choć historia Radiona Raskolnikow wszyscy znają, mało kto kusi się na inne książki tego autora. Nie rozumiem tylko dlaczego, skoro był to tak niezwykły człowiek... co idealnie odzwierciedlają jego rękopisy!


"Bracia Karamazow" to ostatnie dzieło, które wyszło spod pióra Fiodora Dostojewskiego. Jednocześnie uważane jest za najgenialniejsze, ze względu chociażby na to, iż to najbardziej dojrzała historia, jaka wyszła spod jego pióra.

Oto opowieść o trzech synach i ojcu. Z pozoru normalna rodzina, lecz każdy z nich ma "diabełka" za uszami. A jak każdy wie, tajemnice i nieporozumienia mogą doprowadzić do chorobliwej zazdrości, okrutnej rywalizacji a ostatecznie - morderstwa najgorszego z możliwych - ojcobójstwa... "Bracia Karamazow" ukazują prawdziwe oblicze istoty dumnie nazywającej się człowiekiem.

Książka opisuje historię ojcobójstwa, w którą w różnym stopniu są zamieszani wszyscy synowie zamordowanego człowieka. Powieść koncentruje się na psychologicznych pobudkach kierujących bohaterami. Roztrząsa odwieczne dylematy ludzkości, takie jak choćby istnienie wolnej woli, Boga, zła, miłości i ateizmu. Dostojewski po mistrzowsku penetruje najmroczniejsze zakamarki duszy ludzkiej i targające człowiekiem namiętności*.

niedziela, 12 kwietnia 2015

Opowiedz, jak tam żyjecie - Agata Christie Mallowan

Agata Christie była już znaną autorką powieści kryminalnych, gdy w latach trzydziestych towarzyszyła swojemu mężowi - archeologowi Maxowi Mallowanowi - podczas wykopalisk na Bliskim Wschodzie. Przyjaciele dopytywali ją o wrażenia i to na ich prośbę spisała swoje wspomnienia, stąd też jakże charakterystyczny tytuł książki.

"Opowiedz, jak tam żyjecie" to książka dla - że się tak wyrażę - dwóch adresatów. Pierwszą grupą są fani (przyjaciele) Agaty Christie, którzy chcieliby poznać "inne" życie pisarki związane z jej wielką pasją, jaką były podróże i archeologia. Natomiast druga grupa to wszyscy ci, którzy są ciekawi życia archeologa - jak wygląda życie na wykopaliskach?

Agata Christie już w wprowadzeniu podkreśla, iż "Opowiedz, jak tam żyjecie" jest przede odpowiedzią: "na pytanie, które bardzo często słyszę: Zatem kopiecie w Syrii, tak? Opowiedz mi wszystko, proszę. Jak tam żyjecie? Mieszkacie w namiotach?".  Jednakże autorka od razu ostrzega - żeby nikt nie był rozczarowany - w tej książce czytelnik nie znajdzie "odkrywczych refleksji na temat archeologii, zapierających dech w piersiach opisów przyrody, analizy zagadnień z zakresu ekonomii, rozważań na tematy rasowe ani nawet dawki historii".  To po prostu książeczka pełna codziennych spraw i wydarzeń.

piątek, 10 kwietnia 2015

Abecadło wolnych dzieci - OR-OT [Artur Oppman]

Jako blogerka książkowa staram się być na bieżąco z nowościami wydawnictw w Polsce (a czasami nawet na świecie). Ostatnio w moje oko wpadła najnowsza pozycja dla dzieci od wydawnictwa Zysk i S-ka.

"Abecadło wolnych dzieci" to wierszowana historia Polski napisana w 1926 roku przez Artura Franciszka Oppmana (o pseudonimie Or-Ot). Ta kilkunastostronicowa książeczka ma za zadanie przybliżyć dzieciom dzieje naszego kraju - niemal od początku do końca - a dorosłym przypomnieć niektóre fakty z przeszłości. 

Artur Oppman (1867-1931) wydawał mi się obcym całkowicie autorem, a jednak! Ten polski poeta okresu Młodej Polski powinien być nam wszystkim znany ze słynnych bajek i legend warszawskich, o Kocie w butach, Bazyliszku czy Złotej Kaczce. 

Na każdej stronie znajdziemy literkę zgodną z alfabetem, do której przypisany został pewien przedmiot, zwierzę bądź człowiek - coś ważnego i charakterystycznego dla naszego kraju. Pod spodem macie zestawienie liter - jednakże, by zrozumieć, co dokładnie każda z nich oznacza dla naszej ojczyzny musicie sięgnąć po książkę:

środa, 8 kwietnia 2015

Sekretne zapiski Agaty Christie - John Curran

Pamiętacie, co Wam kiedyś powiedziałam? Już po kilku kryminałach Królowej Kryminału postanowiłam, iż przeczytam wszystkie jej powieści! Jak na razie idzie mi całkiem nieźle! 

Jednakże ostatnio bardzo trapiła mnie sama autorka. Czyż to nie niesamowite, że ta Brytyjka napisała tak wiele historii, a każda z nich - choć oparta na schematach (wcześniej stworzonych przez Christie) - jest inna? Na czym polegał jej sekret? Jak zrodziły się kryminały wszech czasów? I czy ktoś z nas może pojąć tak ogromny sukces? Na te wszystkie pytania stara się odpowiedzieć John Curran, autor "Sekretnych zapisków Agaty Christie". 

W 2004 roku John Curran - dzięki znajomości z wnukiem Agaty Christie - dostał się do rodzinnego domu Królowej Kryminału. Tam też znalazł siedemdziesiąt trzy zeszyty odręcznie przepełnione notatkami. Nie było to łatwe i trwało miesiącami, ale w końcu panu Curran udało się odszyfrować te "tajemnicze wzory". 

"Sekretne zapiski Agaty Christie" odsłaniają rąbek największej tajemnicy brytyjskiego pisarki, której kryminały znajdują się od dziesięcioleci na trzecim miejscu najlepiej sprzedających się książek wszech czasów (zaraz za Biblią oraz Shakespeare). Po lekturze tej książki każdy z nas będzie wiedział, jak kolejno rodziły się pomysły na niecodzienne morderstwa oraz czym kierowała się autorka w wyborze sprawcy.

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Koniki z Szumińskich Łąk: Aprilek i Dżunia - Agnieszka Tyszka


Czy ktoś z Was za czasów dzieciństwa marzył o własnym koniku? Jeżeli o mnie chodzi to od dwunastu już lat czekam na kucyka, którego obiecał mi tata...! Uwielbiam zwierzęta, a konie to dla mnie niezwykle szlachetne, wręcz bajkowe zwierzęta (książę na białym rumaku itd.), ale nie tylko! Obcowanie z nimi jest niezwykle kojące, a jazda bywa najlepszym lekarstwem na kręgosłup! Dlatego też nie mogłam się doczekać nowych książeczek o tych przewspaniałych zwierzętach!

"Aprilek" i "Dżunia" to kolejne już tomy należące do wspaniałej serii "Koniki z Szumińskich Łąk", wychodzących spod pióra Agnieszki Tyszki. Oto przygody stajni w Szuminie, w której to kucyki i koniki każdej maści znajdują spokojną przystań i oddanych przyjaciół!

sobota, 4 kwietnia 2015

Skarby leśnych braci - Weronika Kurosz


Jako że nareszcie możemy cieszyć się wiosną (zapomnijmy o wczorajszym śniegu..), warto przypomnieć sobie możliwości, jakie daje nam przyroda. W końcu Matkę Ziemię mamy tylko jedną - i do tego wspólną! Dlatego też dziś przygotowałam dla Was recenzję najnowszej książki Weroniki Kurosz: "Skarby leśnych braci"!

Bazyli i Marcepan to rodzeństwo. A jak każde rodzeństwo, uwielbiają sobie dokuczać. Jednakże - gdy przychodzi potrzeba - jeden drugiego obroni, jeden za drugim wskoczy w ogień. Obydwoje mieszkają na skraju tajemniczej puszczy, gdzie dzieją się rzeczy niecodzienne! A pomocnych dłoni nigdy nie za wiele! 

czwartek, 2 kwietnia 2015

Ogar Boga. Popiół i piach - Anna Gręda

 MARZENIA SĄ PO TO, BY JE REALIZOWAĆ!!!

Niby wszyscy to wiedzą, a jednak mało kto potrafi wcielić tę myśl w życie! A przecież to właśnie od marzeń zaczynamy swoją drogę ku szczęściu, jakim jest osobiste spełnienie! Wiedzą o tym chociażby dwie rówieśniczki: Anna Gręda oraz ja! Rocznik '96!

Co nas łączy? Otóż tego samego dnia spełnią się nasze marzenie (moje takie trochę mniejsze, ale i ono bardzo mnie cieszy) - dniem tym będzie premiera najnowszego "dziecka" Ani, książka, którą będzie miał zaszczyt patronować mój blog: Wymarzona Książka!!!

Przedstawiam Wam Kirę Santiago - dziewczynę-dynamit, która jest żywym dowodem na to, iż cięty język, uroda oraz umiejętność posługiwania się bronią to zabójcza mieszanka. Lękają się jej wszyscy, dzięki czemu łowczyni posiada bardzo wielu sojuszników... ale jeszcze więcej wrogów. Jako istota niezwykła (nawet jak dla istot nadnaturalnych) - hybryda - stanowi najsilniejsze ogniwo w łańcuchu pokarmowym.

Pewnego dnia w Nowym Jorku pojawiają się kłopoty w postaci nowonarodzonych wampirów. Jaki jest cel ich pana? Czego mogą od niej chcieć? I czemu atakują w jej najbliższych? W odpowiedzi na to pytanie pomogą Kirze jej dawni znajomi.