poniedziałek, 16 grudnia 2019

Szczęśliwa siódemka, czyli siódme urodziny bloga!


Szczerze? Nie spodziewałam się dobić do tego momentu. Siódma rocznica założenia Wymarzonej Książki - szok!  Prowadzenie bloga zakorzeniło się w mojej podświadomości do tego stopnia, że nawet jeżeli nie prowadzę WK regularnie, to i tak dziś po głowie chodziła mi ta data - szesnasty grudnia, co  to za rocznica? Trochę to trwało, ale sobie przypomniałam :P

Siedem lat to znaczny okres w moim życiu (prawie 1/3 mojego życia). Zaszło tyle zmian w moim życiu, tyle postanowień i tyle innych zobowiązań, że przez ostatni rok naprawdę musiałam się momentami zmuszać do siadania i pisania recenzji bądź innych podsumowań. Pewnie dlatego tak mnie tutaj mało, ponieważ najnormalniej w świecie nie mam na to ochoty. Siedem lat to wystarczająco dużo czasu, by przejść kilka kryzysów i choć moje wcale nie były aż tak ogromne, to i tak znacząco wpłynęły na Wymarzoną Książkę.

czwartek, 28 listopada 2019

Kraina Lodu: W poszukiwaniu siebie & Droga do domu


W związku z premierą drugiej części przygód Anny i Elsy (znanej pod tytułem Kraina Lodu II) na rynku bodajże większości krajów świata pojawiły się kolejne przygody dwóch sióstr, będące dopełnieniem opowieści o królewskich siostrach w zaczarowanej krainie Arendelle, jak chociażby Biblioteka bajek czy Z dala od siebie. Mroczna baśń, które całkowicie mnie oczarowały. Teraz przyszedł czas na komiksy z disneyowskiego świata Krainy Lodu, czyli Droga do domu oraz W poszukiwaniu siebie. Zapraszam!

wtorek, 26 listopada 2019

Kraina Lodu. Biblioteka bajek

Kraina Lodu to tytuł, który na zawsze zagościł w sercach dzieci na całym świecie, a który po dziś dzień cieszy się nieustannym zainteresowaniem. Do kina trafiła właśnie kontynuacja filmu, a do księgarń - Biblioteka bajek, czyli ponad trzysta stron zwariowanych przygód królewskich sióstr.


Wraz z Biblioteką bajek daj się zabrać w wyjątkową - momentami zimową, innymi razem ogrzaną słońcem - podróż do królestwa Arendelle, a nawet jeszcze dalej: w stronę zaczarowanego lasu. Przeżyj aż osiemnaście (!) historii ze świata Krainy Lodu i pozwól się na nowo oczarować.

poniedziałek, 18 listopada 2019

Co mówią zwłoki. Opowieści antropologa sądowego - Sue Black


Źródło

Mogłoby się wydawać, że tytuł książki napisanej przez Sue Black ,,co mówią zwłoki” jednoznacznie wskazuje nam o czym dokładnie będzie nam opowiadać jej treść i właśnie dlatego bardzo chciałam ją przeczytać. Okładkowy opis książki zachęca jeszcze bardziej, dlatego byłam nieco rozczarowana, gdy dowiedziałam się, że premiera, która miała odbyć się w czerwcu, została przełożona na październik. Nie pozostawało mi nic innego jak tylko poczekać, a moja ekscytacja z każdym dniem wzrastała. Wreszcie, gdy dostałam książkę do ręki zaczęłam czytać najszybciej jak tylko mogłam, jednak po pierwszym rozdziale nastąpiło lekkie rozczarowanie...

piątek, 8 listopada 2019

O takim jednym żubru... czyli Żubr Pompik. Wyprawy



Razem z żubrem Pompikiem przemierzamy całą Polskę wzdłuż i wszerz - uwaga! - śladami Parków Narodowych. Tym razem - z pomocą trzech tomików - odkryjemy tajemnicę Babiogórskiego Parku Narodowego, następnie Ojcowskiego Parku Narodowego i na sam koniec Górczański Park Narodowy.

poniedziałek, 4 listopada 2019

Opowieści z Doliny Muminków


Są takie historie, które się po prostu zna. Mogło się nie być wielkim fanem, ale mimo to i tak się ceniło pewne opowieści, które swego czasu oglądali i czytali wszyscy. Właśnie tak było ze mną i z Muminkami, ponieważ mimo iż nie byłam wielką fanką, i tak znałam niektóre przygody przyjaciół z Doliny Muminków. Uznałam, że może czas najwyższy przekonać się, co tak naprawdę się pod nimi kryje, czego pomocą okazała się najnowsza książka.

Opowieści z Doliny Muminków to nic innego, jak kolekcja najpiękniejszych i najbardziej znanych opowieści o przygodach przyjaciół. To pięć ciepłych, zabawnych historii, które zna się choćby i podskórnie, czyli: Droga do Doliny, Niewidzialny gość, na wyspie Hatifnatów, Zaczarowany kapelusz oraz Wigilia w Dolinie Muminków. Zabawne, że wszystkie je pamiętała, musiałam jedynie je odświeżyć i kolejny raz dać się porwać - tym razem jako dojrzały czytelnik. Oczywiście to skrócone, przeredagowane wersje, które mogą być zaledwie wstępem do pełnoprawnych książek serii.

niedziela, 3 listopada 2019

Z dala od siebie. Mroczna baśń - Jen Calonita


Co by było, gdyby zamiast wymazania pamięci tylko Annie, wymazano pamięć obydwu siostrom? Co, jeżeli Anna nie mieszkałaby w zamku wraz z siostrą?

Wszystko zaczyna się tak samo, jak w filmie. Dwie siostry - jeszcze dzieci - bawią się na śniegu stworzonym przez Elsę i tak samo jak wtedy, tak i teraz, magiczny kawał lodu trafia w serce Anny. Tyle że tym razem rodzice decydują się na inne rozwiązanie - wszyscy, z wyjątkiem króla i królowej, zapominają o Annie, która następnie zostaje adoptowana, natomiast Elsa zapomina o swojej mocy. Jednakże pewnego dnia wiadomość o śmierci rodziców budzi w Elsie dawne moce, a przede wszystkim wspomnienia. Przyszła królowa Arandelle zaczyna przypominać sobie fragmenty z dzieciństwa i twarz pewnej ślicznej dziewczynki. Wyrusza na poszukiwanie. Niestety i tutaj  wszystko zmierza do lodowej katastrofy.

sobota, 2 listopada 2019

W niemieckim domu - Annette Hess




"Nic nie wiedzieliśmy i nie ponosimy żadnej winy"

Rozpoczyna się drugi proces oświęcimski - zarówno dla całego świata, jak również, i przede wszystkim dla Ewy, młodej tłumaczki z języka polskiego, której początkowo nie w głowie było tłumaczenie niezrozumiałych dla niej opisów z życia byłych więźniów Oświęcimia.  Zaręczona z synem bogatego przedsiębiorcy czuje się przytłoczona. Nie znajduje pocieszenia i zrozumienia także u swojej rodziny. Wszyscy są przeciwni temu procesowi, a Ewa z dnia na dzień  coraz bardziej pragnie dowiadywać się coraz więcej. Nie wie jednak, że ten proces nieodwracalnie odmieni nie tylko niemieckie społeczeństwo, ale także jej własne życie.

piątek, 1 listopada 2019

Potęga magii. Mroczna baśń - Liz Braswell


A gdyby tak Aladyn nie zdobył czarodziejskiej lampy? Co jeżeli Abu nie odebrał podstępnemu Dżafarowi drogocennego naczynia i Aladyn zostałby zamknięty w kamiennym grobowcu z głową tygrysa? Co wtedy stałoby się z Dżasminą i sułtanem? Co z całym Agrabahem? Ciekawe pytania, prawda? Przekonajmy się!

Potęga magii to trzecia już powieść wydana w Polsce pod szyldem Mroczna baśń, która, opierając się na wszystkim znanych opowieściach, tworzy zupełnie inny scenariusz i pozwala zastanowić się nad mniej szczęśliwym rozwinięciem przygód ulubionych bohaterów. Do tej pory miałam przyjemność zrecenzować Dawno, dawno temu... we śnie, która była dobra, acz nie wyjątkowa oraz Swiat obok świata, który był po prostu źle napisany i powiem szczerze, że wreszcie dostałam coś i ciekawego i dobrze poprowadzonego!

czwartek, 17 października 2019

Harry Potter i Czara Ognia [Wydanie ilustrowane] - J.K.Rowling & Jim Kay


Od chwili kiedy Mroczny Znak pojawił się na niebie podczas finału mistrzostw świata w quidditch, niebezpieczeństwo znów zawisło nad głową nie tylko Harry'ego Pottera, ale całego magicznego świata. Wybrany przez Czarę Ognia do reprezentowania Hogwartu w legendarnym Turnieju Trójmagicznym, Harry musi zmierzyć się z zadaniami, które staną się sprawdzeniem jego magicznych umiejętności i odwagi. Jak się jednak okaże, Turniej Trójmagiczny to najmniejszy z jego problemów w porównaniu z tym, co go czeka.

Jestem pewna, że nie tylko ja czekałam na czwarty tom wydania ilustrowanego wykonany przez Jima Kaya. O ile pierwsze trzy tomy były wydawane raz do roku, tak na Czarę Ognia musieliśmy czekać dwa lata (aż strach pomyśleć, ile będziemy musieli czekać teraz na piątą/szóstą/siódmą część!). Oczywiście przesunięcie terminu było spowodowane obszernością czwartego tomu Harry'ego Pottera, a przede wszystkim rysowaniem ilustracji. Jakby nie było Czara Ognia ma do zaproponowania masę ciekawych momentów, które były warte pokazania, jak i sama "grubość" dzieła może przytłoczyć.

Pytanie tylko, czy było warte.
Nie będę Was trzymała w niepewności...

niedziela, 22 września 2019

Noc, kiedy umarła - Jenny Blackhurst

Właściwie to wzięłam ten tytuł trochę z przekory. A może jednak to będzie coś dobrego, pomyślałam. Ostatecznie już niejeden thriller czytałam. Gdy jednak zaczęłam czytać Noc, kiedy umarła przepadłam na dłużej. Nie spodziewałam się aż tak dobrej książki!


W noc swojego ślubu, podczas przyjęcia weselnego, Evie Bradley rzuca się z klifu do morza. Świadkiem tego zdarzenia jest dwójka ludzi, którzy natychmiast wzywają policję i informują pana młodego. Zaczynają się poszukiwania. Zwłoki nie zostają odnalezione. Samobójstwo? A może morderstwo? Pierwszym podejrzanym staje się mąż - Richard Bradley. Mężczyzna nie wierzy jednak w śmierć ukochanej, sądząc, że ta nadal żyje. Jedyną osobą, która nie ma wątpliwości, że Evie zginęła, jest Rebecca Thompson, najbliższa przyjaciółka. I wie również dlaczego. Znała ją jak nikt inny. Dlatego tym bardziej jest zaskoczona, kiedy otrzymuje SMS-a o treści MOGŁAŚ MNIE URATOWAĆ...


Miała rozpocząć nowe życie... Więc czemu skoczyła?

sobota, 21 września 2019

Kiedy k-drama staje się obsesją, czyli o Class of lies!

To nie jest moja pierwsza drama. To też nie jest pierwsza drama, która zrobiła na mnie aż takie wrażenie (wyprzedziło ją Moon Lovers, które na zawsze pozostanie moim Nr 1). A mimo to Class of Lies było tym, czym się kompletnie nie spodziewałam i podczas seansu miałam sprzeczne myśli. Marzyłam, by się nie skończyło, a przy okazji byłam tak bardzo ciekawa, czy do samego końca twórcom uda się utrzymać poziom. 
 


Fabuła

Gi Moo Hyuk jest odnoszącym wielkie sukcesy prawnikiem, jednak z powodu jednej sprawy spada z piedestału. By odzyskać swój honor i dobre imię prawnika, pod zmienionym imieniem, jako Gi Kang Je, zaczyna pracować w liceum jako tymczasowy nauczyciel. Mimo że przyświecały mu własne pobudki, zaczyna zauważać mające tam miejsce akty przemocy. Postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc obronić ofiary przed ich oprawcami, którzy ze względu na swój wiek często pozostają bezkarni.

piątek, 20 września 2019

O guilty pleasure słów kilka, czyli o mojej sympatii do Akademii Dobra i Zła.

Każdy z nas lubi coś, czego może się lekko powstydzić (no, a przynajmniej nie będzie o tym publicznie mówił). Czy to dobrze czy źle - nie mnie to oceniać. Ważne jednak, że jest to rzecz na tyle powszechna, że stworzono dla niej angielską nazwę, którą zna każdy. Guilty pleasure, gdyż to o "grzeszna przyjemność/przyjemność skrywana"się tu rozchodzi, to słowa bardzo uniwersalne. Zastanawiam się tylko, czy naprawdę powinniśmy się tego wstydzić?


Nie zrozumcie mnie źle i nie przechodźcie od razu w skrajności. W tym krótkim poście chciałabym tylko zastanowić się nad samym znaczeniem istnienia guilty pleasure,  a najbardziej nad tym, czy faktycznie czasami jest się czego wstydzić, ponieważ na własnym przykładzie odczułam, jakie to dziwne uczucie, tłumaczyć się z czegoś, co sprawia ci choć cień przyjemności. Ów dziwne uczucie łączy się z zawstydzeniem i spodziewanym osądem ze strony znajomych/przyjaciół. Tak dziwnym, że właściwie to lepiej po prostu ukryć tę rzecz głęboko w sercu i nie pokazywać na światło dzienne.

Przykład? Ależ proszę!

Miałam tak ostatnio z Akademią Dobra i Zła, kiedy z niecierpliwością przebierałam nóżkami przed premierą piątego tomu. Wiecie, jak to jest - przeczytałam wcześniejsze tomy, wkręciłam się w tę opowieść, polubiłam główną bohaterkę. Nic w tym dziwnego. Wlaściwie to od dziecka uwielbiałam wszystkie wariacje z baśniami (Disney się kłania).. . no i właśnie - od dziecka. Dla niektórych ludzi lepiej by było, gdyby na dziecku się to skończyło, bo przecież nie wypada.

piątek, 13 września 2019

Operacja wrak - Jorn Lier Horst & Hans Jorgen Sandnes


Pewnego dnia Tiril i Oliver wyszli zaczerpnąć świeżego powietrza. Spacerując po plaży zauważyli, że silny sztorm wyrzucił na plażę mnóstwo śmieci - w tym masę zielonych kaloszy. Okazuje się, że kalosze są nie do pary. Para detektywów z Biura Detektywistycznego nr 2 zaczyna się zastanawiać, co to może oznaczać, tym samym przypadkowo natrafiając na trop ekologicznego skandalu. Dowiadują się, że na dnie morza leży wrak statku pełen złotych monet...!

piątek, 6 września 2019

Przemyślenia i złapanie dystansu czyli powrót!

Hop, hop? Czy ktoś tu jeszcze jest? Czy ktoś tu jeszcze o mnie pamięta? To ja, Marta, wróciłam! 

Powody, dla których warto to robić!

Wiem, że ostatnio bardzo zaniedbałam bloga. Wiem, wiem. Sama byłam w szoku, gdy odkryłam, że przez tak długi czas nie tylko nic nie publikowałam (a jak nawet to robiłam, to raz na ruski rok i znikałam bez słowa), ale przede wszystkim w ogóle nie wchodziłam na bloga. Oczywiście nadal byłam na bieżąco z nowościami, śledziłam niektóre recenzje interesujących mnie tytułów... ale to nie było to. Dlaczego?

środa, 4 września 2019

K-Drama: Extraordinary You

Nie ukrywam, że ostatnio nie mam czasu na prowadzenia bloga. Z prostej przyczyny - moje życie nabrało takiego tempa, że nie wyrabiam na zakrętach. Czytam książki, ale jedną przez kilka długich dni, ale o nich nie piszę, ponieważ wypożyczam je z biblioteki albo kupuję, a że po wielu latach pisanie recenzji nabrało dla mnie znaczenia bardziej pracy niż przyjemności, toteż nie opisuję tych tytułów, póki nie zostanę do tego przymuszona. (Swoją drogą czytam teraz Uwikłanie Zygmunta Miłoszewskiego, która jest moją pierwszą powieścią tego autora i jestem oczarowana; oraz To (nie) koniec świata przez Darwinistów). 

Przyznam szczerze, że po godzinach pracy, zajęć na studiach czy innych obowiązków, najchętniej siadam pod kocem i oglądam jakiś serial/film. A że ostatnio natrafiłam na masę ŚWIETNYCH dram koreańskich, toteż uznałam, że opowiem o tych, które szczególnie do mnie trafiły. Wiem, że większość z Was nie zna koreańskiej filmografii, ale mam nadzieję, że kiedyś to nadrobicie, ponieważ to naprawdę dobre małe cudeńka <3


Nie przedłużając - zapraszam na recenzję Extraordinary You, która nie pozwoliła mi oderwać się ani na moment od ekranu i zrobiła ze mnie swego rodzaju masochistę, ponieważ z niecierpliwością oczekiwałam każdego odcinka, zadowalając się nawet making-offami.

sobota, 6 lipca 2019

Sekretne dziecko - Kerry Fisher

Od lektury Posłusznej żony Kerry Fisher minął przeszło rok, a książka zdążyła odwiedzić z dobre sześć domostw (jak nie więcej). Przy tak obiecującym debiucie nie sposób przejść obojętnie, dlatego też kiedy dowiedziałam się o kolejnej powieści tejże autorki, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. 

Źródło: Wydawnictwo Literackie

Susie wydaje się posiadać wszystko.  Kochającego męża, zdrową dziewczynkę i udane życie. Ale czy na pewno? Susie już na pierwszy rzut oka wydaje się coś ukrywać, coś bardzo dotkliwego. Mianowicie kiedy jej mąż-marynarz wypłynął na długie miesiące, główna bohaterka urodziła synka Edwarda... i bynajmniej nie było to niepokalane poczęcie. Wraz ze swoją matką postanawiają ukryć się w Domu Matki i Dziecka, gdzie zakonnice zabierają niemowlę z dala od matki. Problem z głowy? Ależ skąd. Sekret powraca w najmniej spodziewanym momencie, uwidaczniając się w codziennym życiu. Wtedy też Susie będzie musiała podjąć ważną decyzję, czy prawda połączy jej rodzinę na nowo, czy rozdzieli na zawsze.

czwartek, 20 czerwca 2019

Pięć osób, które spotkamy w niebie oraz Kolejna osoba, którą spotkamy w niebie - Mitch Albom


W niebie każdy spotka pięć osób - powiedział nagle Niebieski Człowiek. - Przekonasz się, że wszystkie te osoby nie bez powodu pojawiły się w twoim życiu. Wtedy mogłeś nie znać tego powodu. Po to jest niebo. Żeby zrozumieć sens życia na ziemi.

Eddie od zawsze uważał, że jego życie nie ma większej wartości. Samotny mężczyzna praktycznie całe swoje życie poświęcił dla wesołego miasteczka, a jego codzienną rutyną było sprawdzanie obsługi technicznej pojazdów. Gdy pewnego dnia dochodzi do awarii, Eddie ginie, ratując małą dziewczynkę. Dostaje się do nieba, ponieważ jego koniec okazał się dopiero początkiem. Poznaje pięć osób, jednych mu znanych innych nie, i zaczyna rozumieć, że nie ma przypadków.

Annie to dziewczynka, którą Eddie uratował kosztem własnego życia. Młoda, choć z ogromnym bagażem doświadczeń ginie dzień po swoim ślubie. Nie tak wyobrażała sobie nowy początek. Jedną z osób, które wychodzą jej na spotkanie jest właśnie Eddie. To właśnie między innymi on nauczy ją, że każde ludzkie życie ma sens. 

Annie nigdy nie myślała o kresie swojego życia. 
Nigdy nie myślała też o niebie. A niebo zawsze o nas myśli.

czwartek, 13 czerwca 2019

Niezwykłe przygody Maszy i Niedźwiedzia

Źródło
 
Masza nigdy się nie nudzi. Ma przecież tysiąc pomysłów na minutę, a wokół przyjaciół, których w każdej chwili może wciągnąć do zabawy. Ale tym razem nie czas na psoty. Sprawa jest najwyższej wagi, bo oto w lesie zjawił się prawdziwy król. Dziewczynka ma jednak własne zdanie na temat królewskich przywilejów i chętnie sama ich posmakuje...

sobota, 8 czerwca 2019

Nowy komiks: Kasia i jej kot

 

Rewelacyjna opowieść nie tylko dla miłośników kotów!

Kasia i jej tata adoptują kota... po czym ich życie wywraca się do góry nogami! Sushi tylko z pozoru wygląda na milusińskiego śpiocha, bo w rzeczywistości to szalony psotnik. A że jest mądrzejszy od niejednego człowieka, niezwykle trudno nad nim zapanować i zmusić do czegokolwiek. Kasia zaczyna powoli rozumieć starą prawdę, że nie kot dostosowuje się do właściciela, lecz właściciel musi dostosować się do kota. Za sprawą Sushiego dziewczynkę i jej ojca czekają niezapomniane przeżycia!*

Kasia i jej kot autorstwa Herve Richeza oraz Christophe'a Cazenove - dwóch scenarzystów komiksu - wraz z pomocą rysownika Yrgane Ramon to nowy tytuł od wydawnictwa Egmont dla miłośników komiksu francuskiego, kotów... i oczywiście nie tylko. To pełna humoru opowieść o życiu z kotem, której niektóre spostrzeżenia są naprawdę niezwykle trafne. Miłe, przyjemne, ciepłe pojedyncze przygody ukryte na zaledwie jednej stronie - czegóż chcieć więcej?

środa, 29 maja 2019

Droga Kasiu, jak żyć lepiej? - Katarzyna Miller

Ileż ja się naczekałam na tę książkę! Jak tylko zobaczyłam Katarzynę Miller na okładce poradnika Wydawnictwa Literackiego zaczęłam zacierać rączki. Dlaczego? Widzicie, ja naprawdę bardzo lubię tę psycholożkę, chętnie słucham jej rad bądź czytam co poniektóre jej artykuły. Ta pani naprawdę robi kawał dobrej roboty!


Droga Kasiu, jak żyć lepiej? to już sama w sobie rekomendacja książki. Książki o czym? W głównej mierze o problemach, a przede wszystkim o tym, jak sobie z nimi radzić. Wszystko po to...
  1. żeby było lepiej w relacjach z ludźmi
  2. żeby było lepiej w pracy
  3. żeby było lepiej w związku
  4. żeby było lepiej w relacji ze sobą
  5. żeby było lepiej w relacji z rodzicami
  6. żeby było lepiej w relacjach z dziećmi

sobota, 25 maja 2019

Przeznaczenie i pierwszy pocałunek - Kasie West

Kasie West posiada niezaprzeczalny dar pisania prostych, acz pięknych i z przekazem powieści, które potrafią zachwycić niczym filmy Disneya (w sensie live action z kanału Disney Channel). Pamiętam jak dziś, jak bardzo byłam pozytywnie zaskoczona Chłopakiem na zastępstwo... i jak bardzo nie mogłam uwierzyć, że właśnie czytam ósmą powieść tej autorki. I niestety już ostatnią. Dlaczego? Zapraszam na recenzję!


Lancey Barnes od zawsze marzyła o byciu aktorką, a swemu marzeniu poświęciła się w 100%. Dziewczyna nie ma życia prywatnego odkąd otrzymała szansę na zagranie w hollywoodzkim filmie wraz ze sławnym aktorem młodszego pokolenia w roli głównej. Jednakże przybierając postać zombie, wcale nie przestała być człowiekiem. Właściwie dopiero z czasem zaczęła dostrzegać, że codzienność gwiazdy filmowej nie jest tak przyjemna, jak jej się wydawało, kiedy jest się wciąż licealistką. Na całe szczęście (i nieszczęście!) jej tata znajduje jej korepetytora Donavana - przystojnego, miłego i  inteligentnego. To właśnie dzięki niemu dziewczyna zaczyna dostrzegać, że praca to nie wszystko. I dobrze, ponieważ ktoś bardzo próbuje jej zaszkodzić w karierze... pytanie tylko: kto?

środa, 1 maja 2019

Człowiek, który umarł - Antti Tuomainen

Zycie czasem zmusza do robienia dziwnych rzeczy. 
Na przykład do szukania własnego zabójcy.


Jaakko Kaunismaa to trzydziestosiedmioletni właściciel nieźle prosperującej firmy eksportującej do Japonii fińskie grzyby. Wszystko, co zdobył (duży dom, firma, lexus, piękna żona), osiągnął sam. I tak jak zawsze, tak i teraz musi wziąć sprawy w swoje ręce, a zadanie to nie proste, gdyż musi sam znaleźć swojego zabójcę. Jak? O co chodzi? Mężczyzna jest nieustannie podtruwany. Od lekarza dowiaduje się, że zostało mu tylko kilka dni życia. I kiedy już myśli, żeby się poddać, uznaje, że jednak ma po co żyć! Wszystko fajnie... tylko kto i jak go podtruwa?

wtorek, 30 kwietnia 2019

English matters KIDS! First Steps in English #3


Pora na kolejną porcję edukacji dla najmłodszych! Magazyn dla dzieci uczących się języka angielskiego to 24 strony wypełnione zadaniami, piosenkami, ćwiczeniami ruchowymi, wierszykami, pracami plastycznymi - czyli tym, co najlepiej pasuje do dziecięcej edukacji. 

Zajrzymy zatem do spisu treści, innymi słowy:
Czego nauczy się Twoje dziecko w trzecim numerze English matters KIDS!

poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Przewoźnik - Claire McFall

Książek o życiu pozagrobowym było już wiele i pewnie jeszcze wiele powstanie. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo lubię tę tematykę i uważam, że autorzy zawsze mogą się popisać kreatywnością i pomysłowością. Chyba że nie wymyślą nic nowego... więc jak tam było z Przewoźnikiem Claire McFall?


Szesnastoletnia Dylan ma zrzędzącą matkę i ojca, którego ma zobaczyć po raz pierwszy. Szalenie się cieszy na to spotkanie i pewnie wszystko skończyłoby się happy endem, gdyby nie nieoczekiwany problem - pociąg, którym jechała, się wywrócił, i Dylan umarła. Gdy otworzyła oczy odkryła, że znalazła się na pustkowiu, po którym krążą zjawy w poszukiwaniu ludzkich dusz. Czekający na nią nieznajomy chłopak wcale nie jest spełnieniem jej dziewczęcych marzeń, lecz przewoźnikiem - ma bezpiecznie przetransportować jej duszę w zaświaty. Tylko co jeżeli w krótkim czasie zdążą się w sobie zakochać, skoro Trystian nie może przejść na drugą stronę razem z nią?

czwartek, 25 kwietnia 2019

Jak się uczę języka rosyjskiego samodzielnie cz.II

Jak może niektórzy z Was pamiętają, zaczęłam samodzielną naukę języka rosyjskiego. No... może nie zaraz tak bardzo samodzielną, ponieważ z pomocą Białorusinki, czyli native speakera języka rosyjskiego. Idzie mi podobno całkiem spoko (a przynajmniej tak twierdzi Natallia), więc po wykonaniu wszystkich rozdziałów z książki Rosyjski nie gryzie, postanowiłam sięgnąć po kolejne tytuły wydawnictwa Edgard. Bo czemu nie - są ogólnodostępne, niedrogie i dobrze wykonane... ale czy na pewno?


Na dobry start wybrałam sobie Rosyjski w 15 minut każdego dnia oraz Rosyjski. Gramatyka z ćwiczeniami... i niestety bardziej się zawiodłam niż ucieszyłam na myśl o kolejnych ćwiczeniach. Zapraszam na recenzję.

poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Widzę Cię - Lisa Jewell


Thomas Fitzwilliam, pomimo skończonej pięćdziesiątki, wciąż jest na swój sposób idealny. Idealny mężczyzna, idealny dyrektor szkoły, idealny sąsiad, prawdopodobnie również idealny mąż. Nic dziwnego, że wszyscy są nim zafascynowani, a w szczególności Joey Mullen. Kobieta wydaje sie mieć wszystko - dopiero co wróciła z zagranicy, przywożąc ze sobą atrakcyjnego męża. Ona sama nie rozumie, dlaczego nie może przestać obserwować Toma. Nieustannie śledzi każdy jej ruch, a jak odkrywa... nie tylko ona obserwuje.

piątek, 19 kwietnia 2019

Co tam w Wiedniu, dobry człowieku, czyli o Oceanie odrzuconych


Charlotte to Zydówka polskiego pochodzenia, córka zamożnego jubilera, którym zapewnił jej dostatek szczególnie potrzebny, gdy w życiu dziewczyny zabrakło matki. Lotte jest nastolatką, jak każda inna - lubi muzykę, biżuterię, sztukę oraz Austrię. Siedemnastolatka jest trochę głupiutka, naiwna, a przede wszystkim pełna nadziei na szczęśliwe życie, niestety czasy w których przyszło jej żyć bardzo weryfikują jej życie. Trwa pierwsza wojna światowa, a Lotte coraz częściej dostrzega dwoistość otaczającej ją rzeczywistości: przepych sąsiaduje z nędzą, na zewnątrz urządzonych z rozmachem mieszczańskich salonów koczują bezdomni, a radosne towarzyskie spotkania podszyte są niepokojem o to, co może się wydarzyć w kraju. I kiedy już wydaje się, że wojna zbliża się ku końcowi, pojawiają się kolejne problemy w postaci nazizmu oraz rychłej II wojny...

czwartek, 18 kwietnia 2019

Ratujmy Ziemię. Wielka Księga Zabaw!


Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw i gier to książka inne niż wszystkie. Na 20 tekturowych stronach możemy wraz z dzieckiem poznać zasady ekologicznego życia. Mały czytelnik dowie się, dlaczego tak ważna jest ochrona przyrody i jak należy segregować śmieci, co to jest WWF i wiele, wiele innych ciekawostek i faktów na temat ekologii.

Książka zawiera 9 zabaw o tematyce ekologicznej, 4 pionki, którymi możemy zagrać w wielką grę zwierząt oraz 5 znaczków, które pomogą rodzicom wprowadzić w domu dobre ekozachowania. 

sobota, 13 kwietnia 2019

Siedem śmierci Evelyn Hardcastle - Stuart Turton

O jedenastej wieczorem Evelyn Hardcastle zostanie zamordowana. Masz osiem dni i osiem wcieleń. Pozwolimy ci odejść, pod warunkiem, ze odkryjesz, kto jest zabójcą. Twoim przewodnikiem będzie człowiekiem o nazwisku Aiden Bishop, który każdego dnia będzie przybierał inną postać, do momentu, aż przerwie cykl. Zrozumiano? W takim razie zapraszamy!


Dawno już nie czytałam tak dobrego blurba, oddającego tylko tyle, ile jest niezbędne do rozpoczęcia przygody z książką inną niż wszystkie. Przeczytawszy ten opis, wiedziałam, że muszę poznać Siedem śmierci Evelyn Hardcastle przede wszystkim dlatego, że swoim debiutem Stuart Turton otworzył nową drogą dla kryminałów. Coś tak niecodziennego i tak bardzo ciekawego, że koniecznie trzeba przeczytać!

niedziela, 7 kwietnia 2019

Strrraszna Historia po raz drugi, czyli coś, co wciąż polecam całym sercem!

Wydawało mi się, że minęły ledwie trzy miesiące od mojej poprzedniej lektury książek z serii Strrraszna Historia, a tu proszę - prawie rok. Ostatnio piałam z zachwytu nad Niewiarygodnymi Inkami, Tymi rewelacyjnymi Grekami oraz Tymi wrednymi Rzymianami, nie dowierzając, jak genialnie poprowadzone zostały te tytuły, a teraz mogę piać z zachwytu nad kolejnymi: Krwawi Władcy i Wredne Królowe, Groźni Rycerze w Ponurych Zamczyskach oraz Ci okrutni Rzymianie. 


 NA PEWNO NIE WIESZ:
Który z władców umarł, spadając z sedesu?
Dlaczego trup króla Jana bez Ziemi przewracał się w grobie?
Co szambelan ma wspólnego z szambem?
Dlaczego pewien zbzikowany rycerz odciął sobie palec?
Dlaczego krowa na dachu przynosi pecha?
Jak nazywała się rzymska bogini zawiasów?

Strrraszna historia to seria dla ludzi o mocnych nerwach i sporym poczuciu humoru. Wiedza w tych książkach jest przekazywana lekko, żartobliwie oraz skrótowo. Dzięki temu te książki bawią, ale i uczą ciekawostek, dzięki którym łatwiej potem kojarzyć fakt z fachowych podręczników. Nie ma nudy, są ciekawe informacje, działające na wyobraźnię i skłaniające do dalszego poszukiwania informacji. Bo to w końcu taka książka dla laików.

sobota, 6 kwietnia 2019

Jak się mają klasyki Disneya? A dobrze, Dumbo i 101 Dalmatyńczyków dziękują!


Mam dobrą wiadomość - u Disneya nie ma czegoś takiego jak "produkt przeterminowany". Kultowe już produkcje Disneya są nieustannie remakowane i w sumie nic w tym dziwnego, skoro wciąż ma się ogromny sentyment do tych pięknych, magicznych historii.

Obecnie na ekranach kin króluje Dumbo - Dumbo, który przecież swą pierwszą premierę miał w 1941. W maju pojawi się Aladyn, a później w 2020 roku na ekranach kin zakróluje Mulan. Nie zdziwię się, jeżeli niebawem obejrzymy także kolejne wznowienie 101 Dalmatyńczyków (pierwsza premiera: 1961). Co by jednak nie było - Egmont właśnie wznawia Najpiękniejsze filmy, więc raz w miesiącu będziemy mogli się cieszyć dwoma znanymi tytułami po bardzo przystępnej cenie (19,99 zł) naturalnie w pięknymi wydaniu.

piątek, 5 kwietnia 2019

Ciag dalszy przygód małych detektywów: Operacja Mumia, Operacja Człowiek w Czerni oraz Operacja Złoto!


Jako że szczerze pokochałam książki z serii Biuro Detektywistyczne nr 2 (a wie to każdy, kto przeczytał recenzję Operacji Zjawa oraz Operacji Królowa Dżungli) nie mogłam się wprost doczekać - no dobra... ja oraz moi mili, młodzi czytelnicy - by ponownie wejść do tego niesamowicie ciekawego świata, gdzie można samemu zostać detektywem. Jakim cudem? Przekonajcie się sami!

Siedzibę Biura Detektywistycznego nr 2 odwiedza Marthe Krogh, praprawnuczka Conraa Krogha, sławnego kapitana piratów. Zgłasza, że w jej domu byli włamywacze... jednakże niczego nie ukradli, tylko na stole w salonie zostawili kwiat. O co tutaj chodzi?

niedziela, 24 marca 2019

Świąteczny list - Elyse Douglas

Czy zdarzyło wam się marzyć chociaż raz, by przenieść się w odległe czasy i mieć możliwość przekonania się na własnej skórze, jak w danym momencie ludziom się żyło, czym się trudnili i jakie mieli zmartwienia dnia codziennego? Może zabrzmi to do pewnego stopnia dziwnie, ale ja bym chciała przenieść się w czasy II Wojny Światowej i zobaczyć na własne oczy te wszystkie wydarzenia, o których miałam okazję czytać w książkach historycznych i przyswajać na lekcjach. Główna bohaterka Świątecznego listu właśnie dostaje taką szansę. Tylko czy chociaż drobna ingerencja w przeszłość nie zmieni nic w przyszłości?


http://czytamytu.blogspot.com/2019/01/recenzja-swiateczny-list-elyse-douglas_23.html

Eve Sharland prowadzi zwyczajne życie, ma przyjaciółkę od serca, ukochanego psa i poharatane serce po przejściach rozwodowych z mężem, którego nakryła na zdradzie. Nigdy jednak nie przestała marzyć o odnalezieniu prawdziwej miłości, nie straciła nadziei. Pewnego dnia odwiedza stary sklep z pięknymi antykami. I pośród nich odnajduje stary lampion, w nim zaś nieotwarty list. Gdy po dotarciu domu dziewczyna go otwiera, ze zdumieniem spostrzega, że pochodzi on z 24 grudnia… Ale 1885 roku! Jeszcze dziwniejsze wydaje się to, do kogo został on zaadresowany - mianowicie do dziewczyny, która ma tak samo na imię i nazwisko jak ona. Eve zapala stary lampion i czyta poruszona list. Nagle jej wzrok zaczyna płatać figle i rozmywać się. Dziewczynie wydaje się, że zaraz zemdleje, przez chwilę nie rozumie tego, co się z nią dzieje. Po czym raptownie wszystko wraca do normalności. Te wydarzenia oraz wiadomość, a raczej prośba zawarta w liście nie dają jednak bohaterce spokoju. Kilka dni później udaje się na pewną ławkę do Central Parku i ponownie zapala lampion. Nagle budzi się w dalekiej przeszłości, w 1885 roku. Czy dziewczyna będzie umiała się w nim odnaleźć? Czy pomoże parze, która pragnęła siebie do granic możliwości, a los postanowił spłatać im figla? Czy w końcu jej samej uda się odnaleźć szczęście i prawdziwą miłość? 

poniedziałek, 18 marca 2019

Opowieści o życzliwości, czyli Kubuś i Przyjaciele. Nowe przygody!


Kubuś Puchatek żyje i ma się dobrze. Mało tego! Wciąż edukuje coraz to młodsze pokolenia. Oto nowe przygody ulubionych przyjaciół ze Stuwiekowego (Stumilowego) Lasu. A dokładnie to opowieści o życzliwości: Kubuś i kaczątko oraz Kubusiowa lekcja życzliwości.

Przyjaciele - Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Zając, Tygrysek i Kłapouchy - uwielbiają sobie pomagać, dlatego kiedy pewnego dnia Kubuś wymyśla grę w życzliwość, wszyscy ochoczo dołączają do zabawy. Ciekawe, kto wygra! Innym razem Kubuś wraz z Prosiaczkiem nieoczekiwanie znajdują zagubione, malutkie kaczątko! Zanim odszukają jego mamę, okazują Maluchowi wiele życzliwości, ucząc, jak powinno się pomagać innym osobom.

niedziela, 17 marca 2019

Przygody małych detektywów: Operacja zjawa oraz Operacja Królowa Dżungli


Jeżeli wasza mała pociecha uwielbia główkować i rozwiązywać różne zagadki i tajemnice, to mam dla niej coś idealnego! Jorn Lier Horst oraz Hans Jorgen Sandnes zadbali o nieustannie ciekawą, zaskakującą i jak najbardziej aktualną opowieść nie tylko dla najmłodszych. Wstąpcie do Biura Detektywistycznego Nr 2 i sami się przekonajcie. Jedynie drobna uwaga - nie będziecie chcieli z niego wyjść!

sobota, 16 marca 2019

Świat obok świata. Mroczna baśń - Liz Braswell


A co gdyby to Urszula pokonała Ariel?

Od pojedynku między Ariel a Urszulą minęło pięć lat. Ta pierwsza nie odzyskała ani swego ukochanego, ani głosu, powracając na dno oceanu. Ta druga natomiast zyskała władzę w państwie na Lądzie i posłusznego (wciąż zaczarowanego) męża. Wydaje się, że Ariel na zawsze będzie zmuszona żyć z wyrzutami sumienia, jednakże pewnego dnia dowiaduje się, że jej ojciec - Tryton, władca Oceanu - wciąż żyje. Mała Syrenka nie waha się ani chwili. Postanawia na nowo powrócić na Ląd. Pytanie tylko, czy uda jej się przechytrzyć Urszulę/Vanessę i czy pierwsza miłość wytrzymała próbę czasu...

czwartek, 14 marca 2019

Milcząca ofiara - Caroline Mitchell

Stare dobre przysłowie Marty na temat książek brzmi: Nie nastawiaj się. Jednakże Marta jest niepoprawną optymistką, przez co nieustannie daje się zwodzić powieściom - zwodzić typowo po okładce i krótkim opisie. No i masz babo placek w postaci negatywnej recenzji.


Pewnego dnia Emma dowiaduje się o tym, że jej mąż dostał awans i decyduje się kupić nowy dom. Na pozór radosna nowina doprowadza Emmę do szewskiej pasji - wie, że nie może wyprowadzić z wyspy, ponieważ pochowała tam młodego nauczyciela. W tym samym czasie mają miejsce dziwne wydarzenia, niepokojące telefony. Emmę ogarnia niepokój. Okazuje się, że zwłoki zniknęły... Co się za tym kryje? I czy w ogóle warto to wiedzieć? 

sobota, 9 marca 2019

Pościg - Elle Kennedy

Tyle czekania, tyle oczekiwań, a takie rozczarowanie... Nikogo nie zaskoczę, gdy zdradzę, że bardzo lubię serię Off-Campus Elle Kennedy i z niecierpliwością pragnęłam jeszcze raz wejść do tego zwariowanego świata hokeja. Niestety... albo to Pościg sam z siebie jest przeciętną powieścią, albo to ja stałam się za stara na taki typ historii. Wdech, wydech... zapraszam do recenzji.
 

Summer Di Laurentis, pomimo młodego wieku dwudziestu jeden lat, wydaje się mieć wszystko, czego dusza zapragnie. Pochodzi z zamożnej rodziny, ma figurę modelki oraz pasję, jaką jest moda. Pewna szufladka nasuwa się sama, prawda? Niestety Summer musi walczyć ze stereotypem "pięknej i pustej bogaczki" i udowadniać na każdym kroku, że wcale nie jest lalką Barbie. I tak naprawdę, to wcale nie ma wszystkiego, czego dusza zapragnie. Wyjątkiem, który jej nie chce, jest ktoś zupełnie nie z jej bajki, mianowicie Fitzy, czyli Colin Fitzgerald. Ten wytatuowany introwertyk, zdolny hokeista oraz jeszcze zdolniejszy programista robi wszystko, byle nie wpaść w sidła młodszej siostry swojego kumpla. Jednakże los płata mu figla, w związku z czym zamieszkują razem.

środa, 6 marca 2019

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris


To, czym Tatuażysta z Auschwitz punktuje nawet u osób na bakier z historią jest to, że to nie jest powieść stricte o obozie i o II wojnie światowej. O wiele ważniejsze od dat, miejsc i trudnych pojęć ważniejsze są relacje między ludźmi w zastałych okolicznościach. To na nich opiera się cała ta opowieść.

Opowieść, która w sumie byłaby jeszcze ciekawsza, gdyby na tylnej okładce nie było napisanej informacji, że główna para przeżyła. Czytelnik o wiele bardziej by przeżywał całą tę historię, gdyby nie był pewny happy endu. Szczególnie że zważywszy na tematykę, nic nie było pewne. 

sobota, 2 marca 2019

Czyż nie dobija się koni? - Horace McCoy


Hollywood z lat 30. zdecydowanie nie należało do miejsc, w których chciałoby się mieszkać. Jeżeli komuś się udało i dostał się do branży, niczego mu do szczęścia nie brakowało. Jednakże większość ludzi to bezrobotni, biedni marzyciele, którzy byli w stanie zrobić wszystko, byle by w jakiś sposób zaistnieć. 

Jedną z takich osób jest Gloria Beatty, dwudziestokilkuletnia dziewczyna marząca o sławie... a także dziewczyna, która nie miała w życiu łatwo. Skuszona zastrzykiem gotówki postanawia wziąć udział w maratonie tanecznym, a za partnera bierze sobie ledwie co poznanego Roberta Syvertena. Rozpoczyna się dziwna pogoń trwająca ponad trzy miesiące...

środa, 27 lutego 2019

Kryminalne przypadki Matyldy - Bożena Mazalik

Dawno już nie dałam szansy żadnemu nowemu, nieznanemu szerszej publiczności autorowi, w związku z czym postanowiłam to zmienić. Z tej przyczyny zainteresowałam się Kryminalnymi przypadkami Matyldy, mając nadzieję na coś ciekawego. A ów wiarę miałam tak długo dopóty, dopóki nie dostałam książki w swoje ręce. I niestety wyszło jak wyszło.


Matylda to pisarka i malarka, choć jakbyście mnie zapytali, mam wrażenie, że to jakaś gwiazda (w dodatku bogata), jedynie mało znana. Jako że w dniu swojego ślubu zostaje zostawiona na ślubnym kobiercu, postanawia wyjść z kościoła ot tak sobie (co z gośćmi?), wsiąść do samochodu swojego dawno nie  widzianego znajomego (to po co go zapraszała na ślub?) i pojechać do jego zamku (jakim cudem ten pan ma na własność zabytek?). Niestety nie znajduje w nim świętego spokoju a trupy, trupy i jeszcze raz trupy...

Wiecie co? Czuję się oszukana, ponieważ Kryminalne przypadki Matyldy nie miały w sobie niczego, co obiecywały swoim opisem. Że komedia? Możliwe, ale bardzo słabych lotów. Że romans? Jak tak, to bardzo toporny. Że kryminał? Szkoda, że tak bardzo nieciekawy, iż zanim do czegokolwiek doszło, czytelnik musiał uzbroić się w cierpliwość.

wtorek, 26 lutego 2019

Nie całkiem białe Boże Narodzenie - Magalena Knedler

Do tej pory przeczytałam trzy powieści Magdaleny Kndeler: Pan Darcy nie żyje, Historia Adeli oraz Twarz Grety di Biase i wszystkie trzy posiadały w sobie jakiś urok, choć naturalnie nie zawsze wszystko mi się w nich spodobało. Jako że wciąż najmilej wspominam jej debiut, wprost nie mogłam sobie odpuścić jej kolejnego kryminału w postaci Nie całkiem białego Bożego Narodzenia. Co prawda już po świętach... ale z minimalnym poślizgiem zapraszam na recenzję!

Źródło: Mozaika Literacka

W niemal zapomnianym pensjonacie Mścigniew, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, zbierają się niecodzienni goście. Każdy z nich kryje w sobie sekret i niebagatelny powód, by spędzić świąteczny czas właśnie w tym miejscu. Jedną z takich osób jest Olga Mierzwińska, która z jeszcze mniej znanych jej powodów ma pecha. I to podwójnego. Najpierw przed wyjściem na trening odkrywa w wannie trupa, ale ledwie policja uznaje to za wypadek, by następnego dnia znaleźć kolejne zwłoki. To nie może być przypadek. Olga zaczyna być zaangażowana w śledztwo przez dwójkę przyjaciół-wrogów: detektywa Romanowskiego (amatora krówek ciągutek, ekstrawaganckich krawatów i seriali) oraz przystojnego, ambitnego Suzina. 

niedziela, 24 lutego 2019

Blisko mnie - Amanda Reynolds

Małżeństwo. Te jedno, pojedyncze słowo powinno kojarzyć się z głębokim uczuciem, wsparciem drugiej osoby, świadomością, że u swego boku ma się kogoś, kto jest w stanie stanąć za tobą w dosłownie w każdej sytuacji. To po prostu scementowany związek, który jest tak silny i mocny, iż nic nie jest w stanie go zepsuć. A co się stanie, jeśli czegoś nam w pewnym momencie w takim związku zabraknie, zaczniemy się nudzić i w końcu zdecydujemy się skoczyć na boczny kwiatek? A co jeśli na domiar złego w wyniku tego zdarzy się wypadek, nic nie będziemy pamiętać, a nasi bliscy będą tkać pajęczyny kłamstw? Jak dowiemy się, co się naprawdę stało?



W takie właśnie sytuacji znajduje się główna bohaterka Blisko mnie, Joanna. Pewnego dnia kłóci się z mężem i spada ze schodów. W wyniku upadku traci pamięć, nie kojarzy ostatnich dwunastu miesięcy. Mąż i dzieci starają się otoczyć ją jak najwspanialszą opieką, jednak kobieta w skrytości ducha przeczuwa, że coś tutaj jest mocno nie tak. Jednak jak dowiedzieć się prawdy, gdy w głowie ma się zamiast wspomnień, czarną dziurę?

sobota, 23 lutego 2019

Punkt widzenia - Małgorzata Rogala

Troszkę się naczekałam na kolejną powieść Małgorzaty Rogali, ale się doczekałam... a książka wynagrodziła oczekiwanie. Punkt widzenia to pod wieloma względami najlepsza (dotychczas!) powieść tej autorki. Nie wierzycie?


Sędzia orzekający w sprawach karnych odbiera przerażającą wiadomość. Jego córka została zgwałcona i brutalnie zamordowana. Wyjaśnienie tej zbrodni staje się priorytetem dla policji, dlatego Agata Górska musi przerwać urlop i pilnie wrócić do Warszawy. Gdy śledcza zagłębia się w sprawę, odkrywa gęstą sieć zależności i tajemniczych koneksji. Jaką rolę w sprawie odegra przeszłość jej partnera – Sławka Tomczyka? Czy Agata będzie mogła nadal mu ufać?

piątek, 22 lutego 2019

Zapłata - Małgorzata Rogala

Są tacy pisarze, do których się tęskni i czeka się na każdą ich powieść. Jedną z takich pisarek jest dla mnie Małgorzata Rogala, która może i nie pisze tak, że bym jej powieści polecała na prawo i lewo, ale na pewno pisze dobrze i ciekawie, tak że wielu znajdzie w jej książkach coś dla siebie. A skoro chronologia w serii to rzecz święta... zapraszam na recenzję pierwszego tomu z serii o Górskiej i Tomczyku.


W warszawskim klubie zostaje zamordowany syn adwokata, a jego morderstwo - na pozór dość łatwe - szybko zostaje zaplątane w tajemnice i niedopowiedzenia. Sprawa może mieć związek ze śmiertelnym pobiciem sprzed ośmiu lat, przez co starsza aspirant Agata Górska oraz komisarz Sławek Tomczyk muszą sięgnąć głębiej w przeszłość. Czy nowe wydarzenia sprawią, że tajemnice sprzed lat wreszcie zostaną wyjaśnione? 

środa, 13 lutego 2019

Mózg. Podręcznik użytkownika - Magrini Marco

Ludzi od zawsze fascynuje nauka  technika. Coraz szybsze urządzenia, nowinki technologiczne są dla nas na porządku dziennym, jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że jedną z najbardziej fascynujących i skomplikowanych maszyn jest nasz mózg. Dziś przedstawię wam książkę, która w bardzo ciekawy sposób opisuje najlepszy wynalazek ewolucji – mózg.
 

,,Mózg. Podręcznik użytkownika”, bo tak brzmi tytuł książki, jest, jak mówi napis na okładce, ,,uproszczoną instrukcją obsługi najbardziej skomplikowanej maszyny świata”. Całkowicie się pod tym podpisuję. Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, bez żadnego specjalistycznego żargonu. By ułatwić nam wyobrażenie sobie specyfiki i działania mózgu autor porównuje go do komputera i myślę, że było to bardzo przemyślane zagranie. 

wtorek, 12 lutego 2019

Na skraju załamania - B.A. Paris

Czasami naprawdę jest tak, że dla tych "trzech razy sztuka" warto dać szansę jakiemuś pisarzowi. Troszkę obeszłam chronologię twórczości B.A. Paris, gdyż najpierw przeczytałam jej debiut Za zamkniętymi drzwiami, później jej najnowszą powieść Pozwól mi wrócić, by na koniec cofnąć się do drugiego tytułu. I wiecie co? DO TRZECH RAZY SZTUKA!


Podczas burzy Cass Anderson nie zatrzymała się, by udzielić pomocy kobiecie siedzącej w samochodzie, czego szybko pożałowała. Następnego dnia dowiedziała się, że znaleziono ją zamordowaną. Od tego momentu rozpoczyna się prawdziwy niepokój - Cass czuje się obserwowana, nękają ją głuche telefony oraz - co gorsza - nieustanne luki w pamięci. Czuje, że śledzi ją morderca, w co nikt jej nie chce uwierzyć.

niedziela, 10 lutego 2019

PRZEDPREMIEROWO! Pozwól mi wrócić - B.A. Paris

Na najnowszą powieść B.A. Paris czekałam już od pierwszej zapowiedzi. Pozwól mi wrócić jest jej trzecim thrillerem, a że Za zamkniętymi drzwiami mi się całkiem spodobało, to czułam wewnętrzny przymus przeczytania kolejnego tytułu. Opis brzmiał zachęcająco, 300 stron dawało nadzieję na wartką akcję, ale mimo to bez sławnego "ale" się nie obeszło. Zapraszam na przedpremierową opinię.


Finn i Layla są w sobie na zabój zakochani. Pomimo krótkiej, acz intensywnej znajomości planowali wspólną przyszłość. Nie mogli bez siebie żyć, jednakże los chciał, by tak się jednak stało. W drodze powrotnej zatrzymują się na parkingu, by potem do ich samochód wróciła tylko jedna osoba. Ona znika, a on zeznaje policji, jak do tego doszło. Większość mu wierzy, mimo że Finn wie, w którym miejscu ma miejsce ogromne niedomówienie. Mija 12 lat. Mężczyzna zaczyna swoje życie raz jeszcze - z inną kobietą (siostrą Layli), w innym miejscu. Lecz kiedy decyduje się poślubić Ellen, komuś bardzo zależy, by mężczyzna się dowiedział, że Layla wciąż żyje. Rozpoczyna się gra, która wprowadza go w obłęd.

czwartek, 7 lutego 2019

PRZEDPREMIEROWO! Dawno, dawno temu... we śnie. Mroczna baśń - Liz Braswell



Dawno, dawno temu… we śnie czyli Mroczna Baśń autorstwa Liz Braswell. 

Bajka o Śpiącej Królewnie zapewne jest wszystkim bardzo dobrze znana, ale dla pewności powtórzę fabułę: młoda, piękna księżniczka o imieniu Aureora przez  klątwę zapada w wieczny sen, a uratować może ją tylko pocałunek księcia. Ten się naturalnie pojawia i wszystko kończy się słowami: I żyli długo i szczęśliwie... Ale, ale! A co by się stało, gdyby Śpiąca Królewna nigdy się nie obudziła, a królewicz również zapadł w niebezpieczny sen? Co to w ogóle za książka, w której wszyscy śpią? Otóż z tej sennej krainy można się wydostać, a Aurora znajduje na to sposób. Jednakże czy da radę wygrać walkę toczącą w jej umyśle?